Dexter Konusu, Oyuncu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Gün geçtikçe yabancı dizilere olan ilginin de arttığı görülmektedir. Türk uydularında yabancı kanalların yer alması ve İnternet ortamında da dizi izleme olanaklarının da artmasıyla birlikte artık günümüzde herkes dilediği yabancı diziyi seyredebilmektedir. Üstelik bu dizilerin sezonlarının toplu halde bulunmasıyla birlikte dizi bitse de toplu şekilde seyredebilme imkânı vardır.Yabancı dizilerin bu denli tercih edilmesinin nedeni onları takip etmenin ve yeni bölümlere yetişmenin kolay olmasıdır. Artık altyazı seçeneğinin de olmasıyla birlikte dil problemi de ortadan kalkmıştır. Yabancı diziler Türk dizilerine oranla daha kısa sürmektedir. Bu yüzden bir oturuşta birçok bölüm art arda izlenebilmektedir.

Dexter
Yoğun bir seyirci kitlesine sahip olan yabancı dizilerden birisi de Dexter dizisi olmuştur. Dizi, ilk olarak 1 Ekim 2006 tarihinde Showtime adlı kanalda başlamıştır. İlginç senaryosu ve başarılı kadrosu sayesinde kısa sürede adından sıkça söz edilmeye başlanmıştır. Dizi yayımlanmaya başladığından itibaren çok geniş çaplı eleştiriler ve beğeni toplamıştır. 2013 yılının Ocak ayında dizinin 8. Sezonunun yayımlanacağı duyurulmuştu. Daha sonra meydana gelen bazı tartışmalardan sonra 8. Sezonun Dexter dizisinin son sezonu olacağı hakkında bir açıklama yapıldı. 23 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan final bölümü ile Dexter dizisi izleyicilerine veda etti. 8 sezon süren dizinin 96 bölümü vardır.

Dexter Konusu:

Dexter Konusu
Dexter, bir Amerikan drama dizisidir. Dizideki baş karakter Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda çalışmaktadır. Kendisi bir kan sıçrama analizcisi olarak görev yapmaktadır. Ancak Dexter Morgan’ın bilinmeyen gizli bir yaşamı daha vardır. Kimsenin bilmediği bu gizli hayatında bir seri katil olarak yaşamaktadır. Bu esrarengiz hikaye, Darkly Dreaming Dexter adlı romandan uyarlanmıştır. Darkly Dreaming Dexter romanı, Jeff Lindsay’ın Dexter romanlarının ilkidir. Ancak dizinin ilerleyen dönemlerdeki sezonları, tamamen romandan bağımsız bir şekilde hazırlanmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos uyarlamalarla ilgilenmiştir.

Dexter Konusu Nedir

Dexter Morgan, küçük yaşta annesini kaybeden ve yetim kalan bir karakterdir. Polis memuru olarak görev yapan Harry Morgan, Dexter Morgan’ı evlatlık edinmiştir. Harry’nin karısı Doris bu durumu çok kısa bir sürede kabullenmiş ve Dexter’ı da evladı olarak benimsemiştir. Dexter Morgan, genç yaşlara geldiğinde evcil hayvanları öldürme isteği olduğunu keşfeder. Harry ise evcil hayvanları öldürmek için çok erken olduğunu ve masum insanları öldürmemesi gerektiğini Dexter’a öğretir. Dexter’a bazı kurallar da öğretmeye başlar. Bu kurallar arasında; asla yakalanmamak, masum insanları öldürmemek ve kesinlikle suçlu olan katillerin öldürülmesi gibi kurallar vardır. Dexter, bir seri katil olur. Diğer seri katillerin yaptığı gibi o da her öldürdüğü insandan bir şeyler alır. Dexter karakteri, dizinin başlarında herkese iyi görünmek inancına sahiptir.

Dexter Dizi Karakterleri:

 

Dexter Morgan – Michael C. Hall:

Dexter Morgan
Kan analistçisi olarka çalışan Dexter Morgan, kimsenin bilmediği gizli hayatında bir seri katil olarak hayatını sürdürmektedir. Henüz 3 yaşında küçücük bir çocuk iken, annesinin ölümüne tanıklık etmiştir. Harry adında bir polis memuru Dexter’ı evlat edinerek kurtarır. Dexter’ın Brian adında kendinden büyük bir kardeşi vardır. Dizinin 1. Sezonunda Dexter, Brian’ı öldürür. Bu öldürme sahnesi, final bölümünde yer alır. Onu tanıyanlar ona kısaca Dex derler. Michael C. Hall Kimdir: Dizideki Dexter Morgan karakterini canlandıran Michael C. Hall, 1 Şubat 1971 yılında dünyaya gelmiştir. İlk başlarda avukat olmak isteyen ünlü oyuncu, daha sonra oyunculuk alanına doğru yönelmeye başlamıştır. Dexter dizisi ile popülerliği artmıştır. 14 Ocak 2010 yılında kanser hastalığına yakalanan Hall, eşinin de desteği ile birlikte bu hastalığı yenmeyi başarmıştır.

Harry Morgan – James Remar:

Harry Morgan
Dizide polis olarak bir karakteri canlandırmaktadır. Küçük yaşta annesini kaybederek öksüz kalan Dexter’ı bir çöp konteynırının içinde bulur ve onu evlat edinerek yanına alır. Zamanla çocuğun içindeki öldürme hissini fark eder ve onu zeki bir seri katil olarak büyütmeye başlar.

Debra Morgan – Jennifer Carpenter:

Debra Morgan
Onu tanıyanlar ona kısaca Deb der. Dexter Morgan’ın kız kardeşidir. Ağzı çok küfürlüdür. O da kardeşi Dexter Morgan gibi cinayet masasında görev yapmaktadır. Dizinin 1. Sezonunda Dexter Morgan’ın ağabeyi olan Brian tarafından kendisine karşı cinayet girişiminde bulunulmuştur. Debra, Dexter’a onu sevdiğini söylemiştir. Ancak Debra’nın sevgisi Dexter tarafından karşılıksız bırakılmıştır.Jennifer Carpenter Kimdir: Dexter dizisinde rol alan Jennifer Carpenter, 7 Aralık 1979 yılında dünyaya gelmiştir. Başarılı oyuncu, The Exorcism of Emily Rose filminde Emily karakterini, Dexter dizisinde ise Debra Morgan karakterini canlandırmıştır. The Exorcism of Emily Rose adlı korku filminde başarılı bir rol sergileyerek adından sıkça söz ettirmiştir. Birçok dizi ve filmde rol alan oyuncu, başarılı kimliği ile oyunculuk sektöründe bilinen isimler arasında yer almayı başarmıştır.

Rita Bennett – Julia Benz:

Rita Bennett
Dizinin ilk sezonlarında Rita Bennett, Dexter Morgan’ın sevgilisi rolündedir. Daha sonra ilerleyen bölümlerde Dexter Morgan’ın eşi olmuştur. Paul, onun eski kocasıdır. Paul’den ve Dexter’dan çocukları olmuştur. İlk evliliğini 16 yaşında yapmıştır.

 

Dexter Teknik Detay:

Başlangıç: 1 Ekim 2006
Bitiş: 2013
Ülke: ABD
Kanal: Showtime
Oyuncular: Michael C. Hall, Julie Benz, Jennifer Carpenter, C.S. Lee, Lauren Velez, David Zayas, James Remar, Desmond Harrington
Sezon Sayısı: 8
Gösterim Süresi: 50 Dakika
Yapımcılar: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Chad Tomasoski
Mekan: Miami, Florida

Dexter Fragmanı:


Anahtar Kelimeler: Dexter Konusu, Dexter Oyuncuları, Dexter Karakterleri, Dexter Dizi Tanıtımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *