Report

Description

Dini filmler sadece dinlerin doğuşunu ve yaşanan olayları aktarması açısından değil, aynı zamanda bir tarih filmi olmaları açısından da dikkat çeken filmlerdir. Yeni bir dini film beyaz perdeye geldiği günden kaldığı son güne kadar büyük ilgi toplamayı başarıyor. Ülkemizde özellikle ramazanda dini filmlere yönelik ilgi artarken, hemen hemen her dine ilişkin gerek tarihi gerekse de ruhani içsel bilgiler sunan çok sayıda film var. Kim bilir belki de bazı filmlerde aklınızda uzun süredir yer eden sorulara cevap dahi bulabilirsiniz veya bir dine yönelik merakınızın artması da söz konusu. En iyi dini filmler listemizde pek çok dinden eşsiz eserleri toplamaya çalıştık. Dini filmler listemizde İslamiyet, Hıristiyanlık, Yahudi ve diğer dinlere ilişkin daha önce izlemediğiniz kaliteli filmleri bulabilirsiniz. Her biri bir dönemi veya bir durumu anlatan en iyi 25 dini filmler listemizi aşağıda bulabilirsiniz.Dini Filmler Listesi isimli yazımıza YORUM yapabilirsiniz.

Table of Contents

Dini Filmler Listesi

 

25. Noah – Nuhun Gemisi – 2014 – IMDB: 5.8

Noah
Russel Crowe’un başrolünde oynadığı filmde Nuh’un hikayesi ve Nuh’un gemisinin yapım süreci anlatılıyor. Son yılların özellikle görsel efektleri ile ilgi çeken dini tarihi anlatan filmlerinden birisiydi.

24. Exodus: Gods and Kings – Exodus: Tanrılar ve Krallar – 2014 – IMDB: 6.1

Exodus Gods and Kings
Yeni çekilmiş dini filmlerden olan Tanrılar ve Krallar filminde baş rolde ünlü isim Christian Bale’i görüyoruz. Tanrının elçisi olan Hz. Musa Mısır Firavunu Ramses’e karşı ayaklanıyor. Ölümcül hastalıkların olduğu ve 600.000 kölenin Mısır’dan Hz. Musa tarafından çıkarıldığı hikayede görsel efektler de oldukça başarılı şekilde hazırlanmış.

23. The Bible in the Beginning… – Peygamberler Tarihi – Kısası Enbiya – 1966 – IMDB: 6.2

The Bible in the Beginning
Amerikan – İtalyan ortak yapımı olan The Bible: in the Beginning, Tekvinin ilk 22 bölümünü konu ediyor.

22. God’s Faithful Servant: Allah’ın Sadık Kulu: Barla – 2011 – IMDB: 6.4

God’s Faithful Servant Allah’ın Sadık Kulu Barla
Bediuzzaman Said Nursi’nin Barla yaşamını aktaran filmde yönetmen koltuğunda Orhan Öztürk Esin oturuyor.

21. The Greatest Story Ever Told – En Büyük Hikaye – 1965 – IMDB: 6.6

The Greatest Story Ever Told
George Stevens tarafından yönetilen destansı bir hikayeyi konu alan En Büyük Hikaye filminde, İsa Mesih’in hayatı ilk zamanlarından çarmıha gerilişine kadar geçen sürede anlatılıyor.

20. God’s Army: Tanrının Ordusu: 2000 – IMDB: 6.6

God’s Army Tanrının Ordusu
Tanrının ordusu Mormon misyonerlerin hikayesini aktaran bir film. İşleri ve inançları arasında sorunlar yaşan misyonlerin iç dünyalarına da ışık tutuyor.

19. The Story of Jacob and Joseph – Jacob ve Joseph’in Hikayesi – 1973 – IMDB: 6.8

The Story of Jacob and Joseph
Yahudi İncili ve Hristiyanların eski Ahitinin ilk kısmı olan Tekvin kitabından esinlenerek sinemaya uyarlanan bu filmin yazarlığını Ernest Kinoy yapmış. İsrail’de çekilen film ilk olarak Amerika’da gösterime girmişti.

18. The Passion of the Christ – Tutku – İsa Mesih’in Çilesi – 2004 – IMDB: 7.1

The Passion of Joan of Arc
Hıristiyanlar tarafından İsa Mesih’in yaşadığı son 12 saat çile olarak tabir edilmektedir. Bu son 12 saati konu alan filmin yönetmen koltuğundaysa Mel Gibson oturuyor.

17. Martin Luther – 1953 – IMDB: 7.1

Martin Luther
Alman rahip Martin Luther’in biyografisi şeklinde olan film, aslında daha kısıtlı bir bölümü 1505 ila 1530 yılları arasında geçen olayları anlatıyor. Film Martin Luthere bağlı olarak Protestan hareketinin doğuşunu da aktarıyor.

16. The Jesus – İsa – 1979 – IMDB: 7.1

The Jesus
Tanrı’nın oğlu İsa’nın Yahudi bir marangoz tarafından yetiştirilmesini anlatan the Jesus, yeni ahitteki Luke’un İncilindeki şekilde aktarılıyor. Doğumundan ölümüne kadar Hz. İsa’nın mucizelerinin ve başından geçenlerin konu alındığı filmi ilgiyle seyredeceksiniz.

15. Of Gods and Men – Tanrılar ve İnsanlar – 2010 – IMDB: 7.2

Of Gods and Men
2010 yılında çekilen Fransız drama filmi Tanrılar ve İnsanlar, Xavier Beauvois tarafından yönetildi. Orijinal adı Fransızca Des hommes et des dieux olan film bu ismi ile, İncil’den bir kısma atıf yapmaktadır. İlk başlarda bölgede bulunan Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında barışçıl bir ortam bulunsa da, filmin ilerleyen kısımlarında dış güçlerin de olaylara müdahil olmasıyla gelişmeler yaşanıyor, terörizm ve devlet etkileri ile keşişler arasında olaylar gelişiyor diyebiliriz.

14. Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı – 2005 – IMDB: 7.2

Kingdom of Heaven

Eva Green, Orlanda Bloom ve Edward Norton gibi önemli isimlerin yer aldığı Cennetin Krallığı haçlı seferlerini konu ediyor. Hattin savaşı sırasında Kudüs şehrini almaya çalışan Ayyubid Muslim Sultan Saladin’a karşı savaşa katılan bir demircinin hikayesini anlatıyor.

13. Saint Mary – Kutsal Meryem – 1997 – IMDB: 7.4

Saint Mary
İran yapımı olan Kutsal Meryem filmi, Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem’i Kuran’ı Kerim ve İslami inançlara göre tasvir ediyor. Filmde ayrıca İsa Mesih’in doğuşu ile ilgili sahnelerin olduğunu da söyleyebiliriz.

12. The Bible – İncil – 2013 – IMDB: 7.5

The Bible
Her ne kadar bu eser, mini seri olarak karşımıza çıksa da, oldukça başarılı ve izlenmesi gereken bir eser olduğunu belirtelim. Tanrının Dünyayı yaratması ve İsa Mesih’in çarmıha gerilmesi gibi dünyada olan önemli olayları konu eden seri toplamda 600 dakika sürmektedir.

11. The Last Temptation of Christ – Günaha Son Çağrı – 1988 – IMDB: 7.6

The Last Temptation of Christ
Martin Scorsese tarafından yönetilen Günaha son çağrı İsa Mesih’in hayatını anlatan bir diğer film. Nikos Kazantzakis’in tartışmalı 1953 yılındaki eserinin bir uyarlaması olan filmde her insanın olduğu gibi Hz. İsa’nın da sorunları ve korkuları olduğu gösteriliyor.

10. The Visual Bible – Söz Filmi – 2003 – IMDB: 7.7

The Visual Bible
İncil’in Yuhanna kısmında aktarılan olayların ve bilgilerin birebir görselleştirmesi olarak karşımıza çıkan Söz Filmi, oldukça başarılı dini filmlerden birisi olarak gösterilmektedir. Bu toplamda 3 saat süren film, Yuhanna’nın İncilini birebir şekilde yansıtmaktadır. Hikayede diğer İncillerin veya başka üçüncü kişilerin herhangi bir katkısı da bulunmamaktadır.

9. The Name of the Rose – Gülün Adı – 1986 – IMDB: 7.8

The Name of the Rose
İtalyan yazar Umberto Eco’nun eseri olan Gülün Adı, İtalyan kilisesinde 1327 yılında meydana gelen gizemli cinayetleri konu alıyor.

8. The Ten Commandments – On Emir – 1956 – IMDB: 7.9

The Ten Commandments
On emir klasik filmler arasında önemli bir yere sahip. Hz. Musa’nın hayat hikayesinin çarpıcı bir şekilde anlatıldığı filmde, mısır prensi ile olan mücadelesi de sahneleniyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir baş yapıt.

7. The Gospel According to St. Matthew – Aziz Matyas’a Göre İncil – 1964 – IMDB: 7.9

The Gospel According to St. Matthew
1964 İtalyan biyografi filmi olan Aziz Matyas’a Göre İncil, Pier Paolo Pasolini tarafından yönetilmiştir. Saint Matthew İnciline göre sinemaya uyarlanan filmde Hz. İsa’nın yaşamı konu edilmektedir. Film bir dönem Vatikan tarafından Hz. İsa hakkında çekilmiş en iyi film olarak değerlendirilmiştir.

6. Islam: Empire of Faith – İslam: İnanç İmparatorluğu – 2000 – IMDB: 8.0

Islam Empire of Faith
Bir belgesel serisinin bir parçası niteliğinde olan İslam: İnanç İmparatorluğu filmi, İslam tarihini detaylı şekilde anlatıyor. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in doğumundan Osmanlı Tarihine kadar konu eden belgeseli Ben Kingsley’in sesinden dinliyoruz. Belgeselin ilk kısmı, Hz. Muhammedin hayatını konu ederken, ikinci kısımda ilk halifeleri, haçlı ordularını, Moğol istilasını ve Osmanlı İmparatorluğunu görüyoruz.

5. Somuncu Baba: Aşkın Sırrı – 2016 – IMDB: 8.1

Somuncu Baba Aşkın Sırrı
Sufi derviş Somuncu Baba’nın hayatını aktaran film listemizdeki pek çok filme göre yeni çekilmiş bir film. Aksaray’da yaşamış olan Somuncu Babanın ilahi aşkı arayışında biz de ekran başında ona eşlik ediyoruz.

4. Muhammad: The Messenger of God – Muhammed – IMDB: 8.2

Muhammad The Messenger of God
Bir üçleme şeklinde çekilmesi planlanan Hz. Muhammedin hayatının konu edildiği film daha henüz 2015 yılında yayınlanmıştır ve görsel efektler açısında da diğer dini filmlere göre başarılı bir filmdir. Hz. Muhammedin doğumuna şahit olduğumuz filmin başında tüm hayatını çevresindeki insanların gözünden izliyoruz.

3. The Passion of Joan of Arc – Jeanne d’Arc’ın Tutkusu – 1928 – IMDB: 8.4

The Passion of Joan of Arc
1928 tarihli Joan of Arc’ı anlatan film sessiz bir film olma özelliğine sahip. Joan of Arc’ın yargılanmasını konu alan film, Carl Theodor Dreyer tarafından çekilirken, Joan olarak filmde Renee Jeanne Falconetti oynamış. Sinemanın mihenk taşlarından birisi olarak değerlendirilen filmde, Joan of Arc’ın İngiltere tarafından ele geçirilmesi, yargılanması ve idamı konu ediliyor.

2. Lion of the Desert – Çöl Aslanı – 1980 – IMDB: 8.4

Lion of the Desert
Libya’da çekilen tarihi bir film olan Çöl Aslanında, Anthony Quinn’i baş rolde görüyoruz. Libyalı kabile lideri Omar Mukhtar’ın İtalya ordusuna karşı başlattığı savaşı konu alan filmde, Oliver Reed İtalyan generali ise Rodolfo Graziani canlandırıyor. Libya Amerika ortak yapımı olan filmin bütçesi Muammer Kaddafi yönetimi tarafından sağlanmıştı.

1. The Message – Çağrı – 1976 – IMDB: 8.5

The Message
Hz. Muhammed’i ve İslamiyet’in doğuşunu konu alan çağrı filminin önemli bir bölümü Libya’da çekilirken, bir kısmı ise Fas’ta çekilmiştir. Filmde İslamiyet’in doğuşu ve doğuya doğru yayılışı konu edilmektedir. Filmde İslamiyet’in yayılması sırasında gerçekleşen savaşların da konu edildiğini de görebilirsiniz. Dini filmler denildiğinde akla ilk gelen filmlerden birisi olan Çağrı’da ünlü oyuncu Anthony Quinn oynamıştır.

Bonus: Agora – 2009 – IMDb:7,2

Etiketler: Dini Filmler Listesi, Dini Filmler, Hristiyanlık Filmleri, İslam Filmleri, Budizm Filmleri, Hinduizm Filmleri, Yahudilik Filmleri, Pagan Filmleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *