Report

Description

Dizilerin en zeki ve kıvrak kafa yapısına sahip 10 karakterini bulacağımız yazımız benim gözümden yapılmış bir listedir. Eleştirilebilecek bir liste olduğunu düşünüyorum. Liste Film kullanıcı adıyla daha önce yazılan Yabancı Dizi Dünyasının En Zeki Karakterleri isimli 35 karakterin yer aldığı listede bile yapılan yorumlarda eksik oyuncu (gönlümüzde yatan oyuncuların olmaması) durumu görülmüştür. Kısacası bu liste bana göre dizi dünyasındaki 10 zeki karakteri yansıtmaktadır. Sizlerde YORUM kısmına gönlünüzden yatan oyuncu ve karakterleri yazabilirsiniz…

En Zeki Dizi Karakterleri

 

1. Michael Scofield / Prison Break

Michael Scofield - Prison Break

Benzersiz bir zekâya sahip olan Scofield, abisini kurtarmak için planlı bir soygun yaparak hapishaneye girer. Abisi ile oradan kaçış planını tüm vücuduna gizli bir harita ve plan olan dövmeyi önceden yaptırmıştır. Dövmede sadece kaçış planı yoktur, dışarısı ile ilgili planları da vardır. Korkunç zekasıyla bizleri her bölüm şaşırtan yetenekli inşaat mühendisimiz elbette ki birinci sıradan başka bir yere konulamazdı.

2. Sherlock / Sherlock Holmes

Sherlock - Sherlock Holmes

Polis teşkilatına kiralık dedektiflik yapan Sherlock, kitaplarında olduğu gibi çıkarım sanatını konuşturmayı ihmal etmiyor. Çıkarım yapmak ve detaylar üzerinde durmak onun için bir yaşam biçimi. Bazen bu davranışları, çevresinin garip bakışlarına maruz kalabiliyor. Fakat kimin umurunda, o bir sosyopat!

3. Dr. Walter Bishop / Fringe

Dr. Walter Bishop - Fringe

Zaman zaman delilik ve dâhilik arasındaki ince çizgide seyreden Walter, bir bilim adamıdır. Oğlu için her şeyi göze alabilecek bir babadır. Geçmişte alternatif bir evrene boyut açmayı keşfetmesi, gelecekte ona çok büyük sorun ve sorumluluklar yükleyecektir. Zeki olduğu kadar sempatikliğiyle de göze çarpan Walter’a merhaba deyin.

4. Tyrion Lannister / Game of Thrones

Tyrion Lannister - Game of Thrones

Lannister ailesinin en çarpıcı karakteri Tyrion, ailesi ve çevresindekilere kıyasla daha vicdanlı ve dürüsttür. Nam-ı diğer küçük şeytan, esir altında, kuşatmada ve daha pek çok durumda zekiliğini ortaya koyuyor. Kurtuluş hikâyesinde birçok yara alan Tyrion, günümüzün belki de en çok konuşulan ve tartışılan dizi karakterlerinden biridir.

5. Walter White / Breaking Bad

Walter White - Breaking Bad

Son zamanlarını ailesinin geleceği için türlü türlü sorunlara girip bunlardan başarıyla çıkmasını bilen Walter, karısı tarafından canavar sıfatıyla görülmüşse de, canavara dönüşmesine sebep olan tek şey ailesine iyi bir gelecek bırakmak istemesidir. Asıl mesleği kimya öğretmenliği olan Mr. White, kendi teknikleriyle pişirdiği meth adlı uyuşturucuyu en saf halinde üreyip, piyasaya çeşitli zorluklarla sunup, paraya para demiyor. Unutmayın her şey aile için.

6. Dr. Hannibal Lecter / Hannibal

Dr. Hannibal Lecter - Hannibal

Özel bir psikolog olan Dr. Hannibal, hastalarının psikolojileri ile oynayarak onlara adeta hükmediyor. Hastalarına birtakım cinayetler işletip ve bunu harika aşçılığıyla birleştirip muazzam yemekler yediriyor bilmeyenlere. En ufak bir şüphe dahi uyandırmadan hallediyor bütün işlerini. Hannibal, kıvrak zekası ve titiz işçiliğiyle FBI’ı bile parmağında oynatıyor. Hannibal’a saygımız sonsuz.

7. Gregory House / House M.D.

Gregory House - House M.D.

Karakterimiz lafı gediğine koymayı çok seviyor. Eğlenceli, karizmatik ve iyi bir doktor olan Gregory, zeki olduğunun kendisinin de farkında oluşu ayrı bir hava katıyor biz diziseverlere. Bunun için insanlar ona sıkıcı ve samimiyetsiz gelir.

8. The Doctor / Doctor Who

The Doctor - Doctor Who

Hücre yenilemesinin mucidi doktorumuz, neredeyse ölümsüz olabilecek kadar zekidir. Adam zamanla oyuncak gibi oynuyor, daha ne olsun?

9. Francis Underwood / House of Cards

Francis Underwood - House of Cards

Francis acımasız bir politikacıdır. Çıkarları uğruna her türlü çakallığı yapabilir. Onun prestiji çoğu siyasetçinin bacaklarını titretir cinsten. Sadece siyasetçilerin olsa yine iyi…

10. Ahmet Kural / İşler Güçler

Ahmet Kural - İşler Güçler

Ve tabiî ki de gururumuz Ahmet Kural’ı es geçmek olmazdı. Onunla aynı zaman diliminde yaşadığımız için şanslı olmalıyız. Gerek jest ve mimikleri, gerek yaptığı espriler, gerekse de kurduğu anlam yüklü ve yoğun mesajlar içeren cümleleriyle her defasında mest ediyor bizleri. Samimiyetiyle gönüllerimizi çalan bu hırsızın zekâsını tartışmamıza gerek yok. Nihayetinde güldürmek zekâ ister.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *