Doctor Who Konusu – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

İngiliz yapımı olarak 1963 ten beri hayatımızda olan BBC tarafından yayınlanan Doctor Who dizisi 26 sezondur yayın hayatına devam ediyor. Konu olarak bir bilim kurgu dizisi olan Doctor Who bir polisiye dizisi olarak da sınıflandırılmış olsa da bilim kurgu ağırlıklı bir dizidir. Dizimizin kahramanı olan Doktor Who; kendisini bir zaman yolcusu olarak tarif eder. Uzayda ve zamanda yolculuk ederek tüm canlılara yardım götüren bir barış karakteri olan Doktor Who, TARDIS adı verilen bir polis kulübesi ile yolculuklarını yapar. TARDIS; 1929 yılında tasarlanmış olan çok uzun yıllar İngiliz polisleri tarafından acil durumlarda iletişim için kullanılan Police Box olarak olarak bilinen bir telefon kulübesidir. Dizimizin kahramanı olan Doktor Who tüm yolculuklarını bu kulübe ile yapar. Dışarıdan bakıldığında tek kişilik bir kulübe gibi görünen TARDIS aslında 6 kişinin rahatlıkla sığabildiği ve kontrol paneli ile tüm yolculukların kontrol edildiği dinlenme alanları ve güvertesi olan bir uzay gemisidir. Tardıs büyük bir uzay gemisi olduğu için içinde tek başınıza dolaşamadığınız gibi kahramanımız olmadığında da kaybolma ihtimaliniz çok kuvvetlidir. Kahramanımızın adının Doctor Who olmasının sebebi ilk sezonlarda açıklanmamış olsa da son sezonda bu isim ile ilgili bilgiler verilmiş ve doktorumuzun adının evrenin güvenliğini sağlayan çok gizli bir şifre veya kilit açıcı özellikte karakter olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle adı gizli tutulmuş ve Doctor Who olarak isimlendirilmiş tüm sezonlar boyunca bu isimle devam edilmiştir.

doctor-who-konusu
Doctor Who, Gallifrey gezegeninden gelmiş, bu gezegenin tüm mensupları gibi bir zaman lordudur. Gallifrey gezegeninin tüm zaman lordları ile düşmanları Dalekler ( Dalek ırkı tamamen robotlarda oluşan bir robot ırkıdır. Daleklerin tek bir amacı vardır ve evrende Dalek ırkı dışına bulunan tüm ırkları yok etmektir. Bu nedenle Dallifrey ırkı ile büyük bir şavaş yaşayıp yok olmuşlardır. ) arasında yaşanan büyük şavas sırasında iki ırkında tüm mensupları ölür. Sadece Doktor Who hayatta kalır ve Tardıs ile birlikte Gallifrey gezegeninden kaçmayı başarır. Böylece dizimiz başlar ve Doktor Who zaman yolculuğuna başlamış olur. Kahramanımız ölümsüz bir zaman lordudur. Ölümsüzlüğü ise ölüm zamanı geldiğinde zaman lordlarına özgü bir yetenek olan hücre yenilemesi ile sağlamaktadır. Ölüm zamanı geldiğinde dış görünüşü tamamen değişerek yeni bir karaktere bürünür. Bu sayede ölümsüzlüğü sağlamaktadır. Bu özelliği ile 1963 ten beri 12 farklı Doctor Who karakteri ile tanışmış bulunuyoruz.

doctor-who
Kahramanımız her ne kadar bir uzaylı olsa da dünyadaki yaşamı gördükten sonra en büyük zaafı dünya olmuştur. Bu zaafı yüzünden tüm zaman yolculuklarından kendisine bir dünyalı arkadaşlık etmektedir. Dünyalı yol arkadaşları ile evrende yolculuklar yapıp var olan yanlışlıkları düzelten Doctor Who bu şekilde dünyayı ve evreni korumaktadır. Dizi hayatı boyunca Doktor Who kendisine her zaman bir bayan yol arkadaşı edinmiştir.

doctor-who-oyunculari
Doktor Who dizisinde doktor karakterini 1963 yılından günümüze sırasıyla; William Hartnell, Patrick Troughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker, Sylvester McCoy, Paul McGann, Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith, John Hurt gibi isimler canlardırmıştır. Günümüzde en son doktor karakterini Peter Capaldi canlandırmaktadır. 12 doktor olan Peter Capalli nin dizi de dünyalı arkadaşını canlandıran kişi ise Calara Oswin Oswalddır. Clara, doktorun bir önceki yol arkadaşının Daleklere esir düşmesinin ardından Doktor ve yanındakilerin hayatını kurtarmış ve daha sonra doktorun yol arkadaşı olarak dizide yer almıştır. Dizi hayatı boyunca tüm doktorların toplam 5 dünyalı arkadaşı olmuş ve Calara 6. Dünyalı yol arkadaşı olmayı başarmıştır.

Başlangıç: 2005
Bitiş: Devam Etmekte (2016 Yılı)
IMDb: 8,8
Kanal: BBC One

Doktor Who Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *