Doğada Yaşam Mücadelesi Temalı 10 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bu listemizde doğada geçen, insan ve doğa arasındaki mücadeleyi konu alan filmleri sıraladık. İşte İnsanoğlunun hayatta kalma mücadelesini ele alan 10 film…

1. 127 HOURS – 127 SAAT – 2010

127 HOURS - 127 SAAT
2003 yılında, dağcı Aron Ralston, bisiklet ve kanyon gezisi yapmak amacıyla Utah Canyonlands National Parka gelir. Bir kaya duvarından aşağı inerken, büyük bir kaya yerinden oynar ve ağırlığı altında, Ralston üzerine düşer. Bu kurtulma hikayesini konu alan film, 2010 yılında, Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle tarafından çekilmiştir. En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu dahil olmak üzere altı Akademi Ödülü adaylığı kazanan film, sinema eleştirmenlerinden tam not aldı.

2. BURIED – 2010

BURIED
Yönetmen Rodrigo Cortés bu klostrofobik gerilim ile zamana karşı umutsuz bir yarışı konu alıyor. Paul Conroy (Ryan Reynolds) Irak’ta çalışmak üzere sözleşme yapılmış ve bir insani yardım programının bir parçası olarak mutfak ekipmanları taşıyan bir çalışandır.Onu rehin tutmak niyetinde olan isyancılar gerillalar tarafından yakalanır. Paul çılgınca hayatta kalma mücadelesi verir.

3. THE WAY BACK – ÖZGÜRLÜK YOLU – 2011

THE WAY BACK
Altı kez Akademi Ödülü adayı Peter Weir in yönetmenliğini yaptığı film yaşam, dayanışma ve direnen insan iradesini anlatan epik bir hikaye. Sovyetler Birliği çalışma kampına esiri olarak düşen dört kişinin kaçış hikayesini konu alan binlerce kilometrelik kaçış hikayesi.

4. INTO THE WİLD – ÖZGÜRLÜK YOLU – 2007

Özgürlük Yolu - Into The Wild
Rutinden kurtulmak , iç gözlem ve keşif dolu kişisel bir yolculuğa atılmak için McCandless üniversiteden mezun olduktan sonra bir yolculuğa çıkar.Arazide yaşamak girişiminde Alaskada vahşi doğa ortasında terk edilmiş bir otobüse binen McCandless doğanın sert tarafını keşfetmeye başlar. Bir Aynı adı taşıyan popüler Jon Krakauer’e biyografisine dayalı film 2007 yapımı.

5. RESCUE DAWN – ŞAFAK HAREKATI – 2007

RESCUE DAWN - ŞAFAK HAREKATI
Dieter DENGLER, aşılması imkansız Laos ormanında bir esir kampında kalır. Sadece yılmaz bir iradesi olan kişinin hayatta kalabileceği-dünyanın en ateşli ve vahşi yoluyla karşı karşıya kalır. Ölüme meydan okuyan bir yolculuk hikayesi.

6. TUOCHİNG THE VOİD – BOŞLUĞA DOKUNMAK – 2004

TUOCHİNG THE VOİD - BOŞLUĞA DOKUNMAK
1985 yılında, iki maceracı genç dağcı, Joe Simpson ve Simon Yates, Peru Andes Siula Grande dağının batı yüzünü tırmanmak için yola çıkar. Halat veya baz kampları kurma olmaksızın ” bir büyük itme dağ tırmanışı ” yapacaklardır. Deneyimli dağcılar bir kar fırtınası ve toz oluşumları ile tehlikeli tırmanışla uğraştıktan sonra, üçüncü gün zirveye ulaşırlar. Tırmanışın aşağıya inişinin çok daha zor olduğunu anladıkları zaman iş işten geçmiştir.

7. OPEN WATER – AÇIK DENİZ – 2004

OPEN WATER - AÇIK DENİZ
Bir adada tatile giden Amerikalı çift Daniel ve Susan hakkında hikayeyi anlatan gerçek bir hikaye.Muazzam bir gerilim filmi. Soğuk, karadan uzakta ve yalnız.

8. RABBIT PROOF FENCE – ÇİT – 2002

RABBIT PROOF FENCE - ÇİT
Batı Avustralya’da, 1931 yılında, Jigalong adlı çöl kenarında bir yerde geçen gerçek bir hikaye…

9. CAST AWAY – YENİ HAYAT – 2000

CAST AWAY - YENİ HAYAT
Tom HANKS’in başrolünü aldığı film. Issız bir adada yaşam mücadelesi veren Chuck Noland’ın iç dünyasına yolculuğunun anlatıldığı bir hikaye.

10. QUEST FOR FIRE – ATEŞ SAVAŞI – 1981

QUEST FOR FIRE - ATEŞ SAVAŞI
80 bin yıl önceden gelen bir hikaye. Ulam kabilesinin insanlarına göre kutsal olan ateş en kıymetli hazineleridir.Bir gün apansızsa sönen ateşi tekrar yakmak için olağanüstü bir çaba ve mücadele verirler.

A comment on "Doğada Yaşam Mücadelesi Temalı 10 Film"

  1. Yusuf says:

    gerçekten harikulede bir liste olmuş çok teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *