Report

Description

Doğum günleri insanlık için en özel günlerden biridir. Kişinin kendisinin ve/veya eşinin dostunun doğum gününü kutlaması anlamına gelen bir ritüeldir bu. Bu ritüel diğer bir çok alanda olduğu gibi sanat alanına da yansımış ve doğum günleri ile ilgili yaratıcı kazanımlar sağlamıştır. Özellikle müzik eserlerinde doğum günü şarkıları ön plana çıkmışsa da edebiyat, tiyatro ve sinema da bu özel günden payına düşeni almıştır. Biz kendi alanımız olan sinema perspektifinden doğum günü olgusunu ele alacağız. Bakalım sinema bu olguyu nasıl ele almış onu irdeleyeceğiz. Listefilm ahalisine belki kendi doğum günlerinde belki de bir yakınının doğum gününde izleyebileceği filmler seçmek en büyük motivasyon kaynağımız.

İşte karşınızda doğum günü filmleri listesi:

 

10. 13 Going on 30 – Keşke 30 Olsam – 2004 – İMDb: 6,1

13-going-on-30
Yönetmen: Gary Winick
Ergenlik zamanlarımızda çarçabuk büyüyüp yetişkin bireyler olma arzusu hangimizde kendini hissettirmemiştir ki? İşte bu erken büyüme olgusunu bir genç kızın penceresinde bakan bir film: 13. doğum gününde ”keşke 30 yaşında olsam” gibi bir dilek tutan Jenna Rink’in dileği gerçekleşirse…

9. Child’s Play – Çocuk Oyunu – 1988 – İMDb: 6,3

childs-play
Yönetmen: Tom Holland
Çocuksunuz. Doğum gününüzde anneniz size bir oyuncak bebek hediye eder. Siz de bu bebeğe bir isim verirsiniz. Andy’nin başına gelen de tam da budur. Annesinin ona doğum gününde hediye ettiği bebeğe ”Chucky” ismini veren Andy’nin oyuncak bebeği seri katil çıkarsa…

8. 17 Again – 17 Yeniden – 2009 – İMDb: 6,4

17-again
Yönetmen: Burr Steers
2003 yılında çıkan 13 Going on 30 (Keşke 30 Olsam) filmine nazire edercesine 5 yıl sonra 2009 yılında bu sefer tam tersi istikamette bir doğum günü hikayesiyle karşı karşıyayız: 30’lu yaşlarının sonundaki Mike, 17’lik bir liseli delikanlı olursa…

7. Charlie and the Chocolate Factory – Charlie’nin Çikolata Fabrikası – 2005 – İMDb: 6,7

charlie-and-the-chocolate-factory
Yönetmen: Tim Burton
Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın aynı isimli çocuk romanından uyarlanmıştır. 2005 yılında yapılan bu Tim Burton uyarlamasından evvel 1971 yılında bir film uyarlaması daha yapılmıştır. Esrarengiz ve dünyaca bir üne sahip bir çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, yıllarca kimselere göstermediği fabrikasını altın çikolata ambalajları yolu ile 5 çocuğa göstermek için bir milyonlarca çikolata içinden yalnızca 5 tanesine altın ambalaj saklar. Charlie ise bu fabrikayı görmeyi çok istemektedir lakin ailesinin durumu olmadığından bu çikolatadan alamamaktadır ama Charlie’nin doğum günü için ailesi bir fedakârlıkta bulunacaktır. Acaba Charlie’nin çikolata ambalajı altından mıdır?

6. Project X – 2012 – İMDb: 6,7

project-x
Yönetmen: Nima Nourizadeh
Liseli tayfadan 3 kafadar bir doğum günü partisi verirler. Film boyunca süren doğum günü partisi ertesi günü hatırlamamak temasına inat bir arkadaşın kamerasından an ve an kayıt altındadır.

5. Liar Liar – Yalancı Yalancı – 1997 – İMDb: 6,8

liar-liar
Yönetmen: Tom Shadyac
Yalancının mumunun yatsıya kadar bile yanmadığı bir Jim Carrey filmi. Hem savunma avukatı olacaksın hem de yalandan sıtkın sıyrılmayacak. Öyle bir dünya yok! Üstüne üstlük 5 yaşındaki oğlunu söz vermene rağmen yine yalanlarla doğum gününde atlatacaksın. O oğul o doğum gününde senin hakkında öyle bir dilek tutar ve bu dilek de gerçekleşirse…

4. Born on the Fourth of July – Doğum Günü Dört Temmuz – 1989 – İMDb: 7,2

born-on-the-fourth-of-july
Yönetmen: Oliver Stone
Oliver Stone, Amerikalı başkarakteri Ron Kovic’ın gönüllü olarak Vietnam’da savaşması sonucu belden aşağısı felç olarak dönmesiyle bize savaşın kirliliğini ve bu vesileyle savaş karşıtı bir aktivist olmanın nasıl bir deneyim olduğunu gösterir.

3. We Need to Talk About Kevin – Kevin Hakkında Konuşmalıyız – 2011 – İMDb: 7,5

we-need-to-talk-about-kevin
Yönetmen: Lynne Ramsay
Kevin Hakkında Konuşmalıyız, Lionel Shriver’ınaynı adla romanından senaryolaştırılıp sinemaya uyarlanmıştır. Kevin, 16. doğum gününden evvel annesi Eva ile sürüncemede giden ilişkisi başka boyutlara evrilir. . Eva ve Kevin karakterleri aracılığı ile aile – annelik, anne – evlat ilişkileri gibi kavramlar fütursuzca irdelenmektedir.

2. Abre los ojos – Aç Gözünü – 1997 – İMDb: 7,8

abre-los-ojos
Yönetmen: Alejandro Amenábar
César adındaki başkarakterimiz, tutuklu bulunduğu ceza evinin psikiyatrisi tarafından tedavi edilirken psikiyatrisin sorularına verdiği yanıtlar kendi evinde verdiği bir doğum günü partisi ile başlayan ve cinayetle biten kendi karanlık geçmişini aydınlatmayı sağlayacak mıdır?

1. The Game – Oyun – 1997 – İMDb: 7,8

the-game
Yönetmen: David Fincher
Nicholas Orton bir iş adamıdır. Doğum gününde kardeşi Conrad, Nicholas Orton’a esrarengiz bir oyun hediye eder. Nicholas Orton oyuna başlar ve gerçek ile yanılsama arasında bir yerde olan oyun onu esir alır. Artık Nicholas Orton neyin oyuna ait neyin hakikat olduğunu ayrıştıramaz. Paranoyaklaşan bir karakter olan Nicholas Orton ile biz de aynı paranoyalarla karşı karşıyayızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *