Tarihin Gerçek Hikayelerini Konu Edinen Dönem Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarihi filmler ya da dönem filmleri, bir tarihi dönemi, o dönemde yaşayan kişileri, yansıtan bu filmler arasında oldukça güzel yapıtlar vardır. Tarihi filmler genellikle kurgu üzerinedir, bu yüzden filmlerde tarihin akışından farklı olaylar olabilir lakin bunları anlamalı ve gereksiz eleştirilerden sakınmalıyız. Dönem filmleri yaşandığı döneme ışık tutar, genellikle çok tutan bu filmler tarih tutkunu kimseler için vazgeçilmezlerdir. Genellikle aldıkları ödüller ve oyuncu kadroları ile dikkat çeken bu filmler, kişiyi senaryodaki döneme götürür ve bugünü unutturur, sanki filmin yaşandığı dönemde olduğumuzu hissettirirler bize. Özellikle Braveheart “Cesur Yürek” ve Gladyatör gibi çok bilinenleri izleyicilerde derin izler bırakmışlardır. Dönem filmlerini diğer filmlerden ayıran bir diğer özellik ise, zaten daha eski dönemi yansıttıkları için bu filmler asla eskimez, asla sıkmaz izleyicisini, dört beş defa izlersiniz ama sıkıldığınızda yine bu filmleri ararsınız. Tarihe ışık tutan, genellikle kimsenin ilgilenmediği karakterlerin özel hayatları üzerine odaklanan bu filmler kesinlikle izlenilmesi gereken filmlerdir. Kişiye verdiği estetik sanat hazzının yanında, her ne kadar çoğu birer kurgu olsa da tarihi de öğreten bu filmler genel kültürünü geliştirmek isteyen insanlar için kesinlikle kitap okumaktan daha cezvedici ve eğlenceli bir yöntem olacaktır. Neyse biz fazla uzatmadan başlayalım listemize. İşte sizler için belirli tarihi dönemlere ışık tutan bu filmlerin bir listesini hazırladık. İşte karşınızda IMDB Puanlarına göre düşükten yükseğe doğru sıralanmış en iyi elli tarihi film!

Table of Contents

Dönem Filmleri

 

50. Alexander – Büyük İskender – 2004- IMDB :5,5


O dönemin bilinen Dünyasının neredeyse tamamını fetheden büyük Makedon Kralı Büyük İskenderin hayat hikayesini ve fetihlerini anlatan bu başyapıtta Büyük İskender rolünü Colin Farrell oynuyor.

49. Vanity Fair – Gurur Dünyası – 2004 – IMDB : 6,2


Çocukluğu Londra şehrinin sokaklarında adeta sefalet içinde geçen güzel kızımız Becky Sharp, ilerleyen zamanda zengin olur ve birden bire çevresindeki insanlarla arasına sosyal duvarların girmeye başladığını fark etmeye başlar.

48. Marie Antoinette – Marie Antoinette – 2006 – IMDB: 6,4


Ekmek bulamazsa pasta yesinler diyen Fransız Kraliçesi, kötü şöhretiyle tanınan Marie Antoinette’in hayatını konu alan film. Kral XIV. Louis ile daha on beş yaşındayken yaptığı evlilikten ölümüne kadar her şeyini anlatan filmde, Kraliçe Marie Antoinette rolünü başrolde oynayan Kirsten Dunst üstleniyor ve filmimizin bir dalda Oscar ödülü bulunuyor.

47. Casanova – Casanova – 2005- IMDB :6,5


Casanova, tarih boyunca bilinen en büyük çapkınlardan ve romantiklerden birisi olan bu adamı, bu filmde Heath Ledger gibi büyük bir oyuncu ( Batman’in Joker’i) oynarken izleyin birde. Aşkın anlamını yavaş yavaş idrak etmeye başlayan Casanova, Venedikli bir kadına tutuluyor bakalım bu kadının kalbini de diğerleri kadar kolay çalabilecek mi?

46. The New World – Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi – 2005 – IMDB :6,7


İngilizlerin, Virginia kıyılarına yerleşen ilk kolonisini ve Dünya’yı değiştirecek bir koloni İmparatorluğunun kuruluş aşamalarını anlatan film aynı zamanda ilk başlarda İngilizlerin hoşgörü ile başlayan siyasetinde, Pacohontas halkının sevgisini nasıl kazandığını anlatıyor. Colin Farrell gibi büyük bir oyuncunun başrolü üstlendiği filmin bir dalda Oscar adaylığı bulunsa dahi, ne yazık ki bir Oscar alamadı, ama herkese tavsiye ettiğimiz güzel bir tarihi film.

45. Anna and the King – Genç Kız ile Kral – 1999 – IMDB :6,7


Gerçek bir hikayenin sinemaya uyarlanmış mükemmel dramatizesi. Kral Siam ile dönemin bir İngiliz okul öğretmeni olan Anna Leonowens’in 1860′ larda yaşadığı aşkı anlatan bu müthiş dramayı kesinlikle izleyiniz.

44. The Other Boleyn Girl – Boleyn Kızı – 2008 – IMDB :6,7


Philippa Gregory’ nin aynı ismi taşıyan Boleyn Kızı romanından sinemaya uyarlanan, Romantik ve Dramatik olan bu mükemmel başyapıtta Kral VIII. Henry’ nin aynı anda nasıl iki kız kardeşe aşık olduğunu göreceğiz ve bu şaheser gerçekten nefes kesici ve sürükleyici.

43. The Duchess – Düşes – 2008 – IMDB :6,9


Oynamadığı tarihi / periyodik filmler iki elin on parmağını geçmez dediğimiz Keira Knightley’in başrolde oynadığı bu filmde, Keira Knightley, 18. yüzyıl İngiltere’sinde, Devonshire Düşesi olan Georgiana karakterini canlandırıyor. Kişisel olarak savurgan ve gösterişçi olarak bilinen Düşes Georgiana’nın politik hayatının da bu şekilde olması şehri kötü gidişata sürüklüyor.

42. Tristan Isolde – Tristan ile Isolde – 2006 – IMDB :6,9


Gerçek bir tarihi öyküden alınan hikayemiz, Britanya tahtının ikinci varisi olan Franco ile İrlanda’nın Prensesi olan Myles’ın aşk hikayesini gözler önüne sürüyor, tamamen entrika, tarih ve aşk üzerine olan bu başyapıt herkese tavsiyemiz.

41. A Knight’s Tale – Şövalye – 2001- IMDB :6,9


O daha efendisini yeni kaybeden bir çiftçi, bir köylü ve bir köle. Lakin yemek ve görkeme olan açlığı onu müthiş bir Şovalye olma yoluna itiyor bakalım kahramanımız William Thatcher nasıl bir Şovalye olacak. Başrolde Heath Ledger var.

40. Elizabeth : Golden Age – Elizabeth: Altın Çağ – 2007 – IMDB :6,9


Daha önce Elizabeth’in erken saltanatını anlatan Elizabeth filminin devamı niteliğinde olan bu filmde, Elizabeth’in geç dönemi anlatılıyor, Kraliçe Elizabeth nasıl oluyor da Kraliyet donanmasını İspanyollara karşı muzaffer edip, devrin en güçlü devletlerinden biri olan İspanya’yı yeniyor ve dönemin İngiltere’sini bir Dünya gücü yapıyor, İspanyol Armadasını nasıl Türklerin Turan taktiği ile dağıtıyor işte bu filmde görebilirsiniz.

39. Ever After:A Cinderella Story – Sonsuza Dek – 1998 – IMDB :7,0


Bilinen Sindirella efsanesinin gerçek hikayesi olarak adlandırabileceğimiz bu filmde nasıl Sindirella hikayesinin bir gerçekten bir efsaneye dönüştüğünü göreceksiniz.

38. Bright Star – Parlak Yıldız – 2009 – IMDB :7,0


19. Yüzyıl şairlerinden bilindik bir isim olan John Keats’ın Fanny Brawne’ın yaşadığı aşkı ve hayatı biyografik bir şekilde karşımıza veren güzel bir dram & romantik film. Bir dalda Oscar adaylığı bulunan film ödül kazanamamış olsa da listemizde yerini almayı başardı.

37. Mansfield Park – Mansfield Park (Parlak Yıldız) – 1999 – IMDB :7,1


Daha on yaşındaki Fanny Price, Mansfield Park’ta yaşamaya halasının evine gider. Burada eniştesi Sir Thomas’ın nasıl bir şair ve yazar olduğunu görünce kendisine hayran kalır.

36. Becoming Jane – Aşkın Kitabı – 2007 – IMDB :7,1


Güzel bir biyografi filmi olan bu filmde başrolde Anne Hathaway, Dünyaca ünlü romantik yazar Jane Austen’i canlandırıyor. Jane Austen’in canlandırıldığı bu film nasıl genç bir İrlandalı’ya aşık olduğu konu ağırlıkta olmak üzere bütün hayatını inceliyor. Gerçekten herkesin izlemesi gereken mükemmel bir romantik-komedi ve biyografi filmi.

35. Cold Mountain – Soğuk Dağ – 2003 – IMDB :7,2


Amerikan Sivil Savaşı sırasında yaralanan bir adam evine yakın olan Soğuk Dağ’a gidiyor, ve burada sevdiği kadın ile arasını tekrardan düzeltmeye başlıyor. Başrolde Jude Law ile Nicole Kidman’ın oynadığı film bir dalda Oscar’a sahip.

34. Shakespeare in Love – Aşık Shakespeare – 1998 – IMDB :7,2


Sayısızca saygı duyulan fikre sahip olan genç Shakespeare, hayallerinde aradığı ideal kadınla tanıştıktan sonra onun için her şey bir anda değişmeye başlar. Bu kadından yakaladığı ateş ve etki sayesinde en önemli eserlerinden bir tanesini yazar. 7 Dalda Oscar ödülü alan bu başyapıtın başrollerini Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes ve Geoffrey Rush üstleniyor.

33. The Age of Innocence – Masumiyet Yaşı – 1993 – IMDB :7,2


Evet, on dokuzuncu yüzyıl Amerika’sında New Yorktayız, New York yüksek sosyetesinde zengin bir avukat olan bir adam kocası ile yeni ayrılan bir kadına aşık oluyor. Aşk ve şehvet içeren film gerçekten izleyici sürüklüyor. Lakin bu adamın aslında aşık olduğu kadının, nişanlı olduğu kadının kuzeni olduğunu öğrenmesi işleri birazcık karıştıracak gibi sanki?

32. Mrs. Brown – Sadık Arkadaş – 1997 – IMDB :7,3


Kraliçe Victoria, kocasının vefatı ile birlikte derin bir kedere bürünmüş ve kendini ortalıklardan uzun bir süreliğine soyutlamıştır. Kendisine sadakati sonsuz olan hizmetkarı Brown, onu hayata geri döndürmek ve mutluluğunu sağlamak için elinden geleni ardına koymaz, ve kraliçesine sürekli biat eder.

31. Gosford Park – Gosford Parkı – 2001- IMDB :7,3


1932 yılında bir parti sırasında işlenen cinayetin çözülmesi için uğraşan bir adam. Bir dalda Oscar ödülü alan filmin başrolünde Maggie Smith oynuyor.

30. Quills – Düşlerin Efendisi – 2000 – IMDB :7,3


Karayip Korsanları serisinde Hector Barbossa olarak akıllarımıza kazanan büyük oyuncu Geoffrey Rush’ın başrolü üstlendiği bu filmde Napolyon döneminde aşk ihtiras ve şehvetin nasıl dönemin aristokratlarına hakim olduğunu izleyeceğiz.

29. The Young Victoria – Genç Victoria – 2009 – IMDB :7,3


Kraliçe Victoria’nın hüküm sürdüğü ilk yılların Romantik & Dram halinde anlatılışı. Kraliçe Victoria’nın Prens Albert ile yaşadığı aşkı dramatize eden bu büyük yapıt bir dalda Oscar ödülü almaya layık görülerek kesinlikle bir başyapıt olduğunu kanıtladı.

28. Little Women – Küçük Kadınlar – 1994 – IMDB :7,3


Üç Oscar adaylığı olan mükemmel bir film. March soyadına sahip olan kız kardeşlerin Lincoln dönemindeki Amerikan İç Savaşı sırasında verdiği dayanışmayı anlatan bu film kesinlikle izlemeye değer bir film.

27. Belle – Güzelliğin Rengi – 2013- IMDB :7,3


On sekizinci yüzyıl İngiltere’sindeyiz, melez bir kadın var, siyahi. Bu kız bir İngiliz Donanması Amirali’ nin kızı ve büyük bir aristokrat olan amcası tarafından yetiştiriliyor. Mükemmel bir dramatik, romantik ve biyografi filmi olan bu film herkese tavsiyemiz.

26. Dangerous Beauty – Tehlikeli Güzellik – 1998 – IMDB :7,3


Venedikli bir kadın kısa bir süre sonra şehrin kahramanı haline geliyor, lakin bir sıkıntı var, aşk hayatında yaşadığı bazı gelişmeler onu kilise engizisyonu ile küs bir hale soktu bakalım kilise ile savaşabilecek mi?

25. Jane Eyre – Jane Eyre – 2011 – IMDB :7,4


Daha 10 yaşında küçük bir çocukken yetim kalan Jane, halasında yaşamaya başlar lakin halasının ona kötü davranması sebebiyle hayatı her gün daha da kötüye gider. Bir süre sonra halası tarafından çocuklara kötü muamele edilen bir yatılı okula yollanan Jane, burada geçirdiği uzun süreden sonra bu yatılı okulda öğretmen olarak hayatına devam eder ta ki bir gün korkunç sırları olan bir adama aşık olana kadar.

24. A Room With a View – Manzaralı Oda – 1985 – IMDB :7,4


Üç dalda Oscar ödülü alıp döneminin en iyi aşk filmlerinden bir tanesi olan bu filme nasıl ve neden 7,4 gibi düşük bir puan verildiğini sorguluyor insan. E.M.Foster’ın sene 1908 de yazdığı aynı isimli romandan uyarlanan film, BAFTA ve Golden Globe gibi büyük festivaller de dahil toplamda 21 ödül kazandı. Kesinlikle izlemeye değer bir film.

23. Memoirs of a Geisha – Bir Geyşa’nın Anıları – 2005 – IMDB :7,5


Daha önceden bir balık çiftliğinde çalışan bir kadının yani Nitta Sayuri’nin nasıl bir anda Japonya’nın en ünlü Geyşası olduğunu bizlere anlatan dram & biyografi filmi. Toplamda aday olduğu üç dalın üçünde de Oscar ödülü alan yapıt herkese tavsiyemiz.

22. Gangs of New York – New York Çeteleri – 2002 – IMDB :7,5


1863 Yılındayız, Amsterdam Vallon isimli bir adam New York şehrinin o döneminde bulunan Beş Nokta Bölgesi isimli yere geliyor ve tek amacı var o da babasını öldüren adam olan Bill The Butcher “Kasap” lakaplı Bill den intikam almak. Leonardo Di Caprio ve Cameron Diaz’ın başrolleri paylaştığı muazzam bir eski Amerikan filmi.

21. Howards End – Howards End – 1992 – IMDB :7,5


Bir iş adamı karısını başka bir kadına tercih ediyor ve bundan sonra bir takım garip olaylar başlıyor kesinlikle çok heyecan verici bir film olan bu filmin toplamda üç dalda Oscar ödülü bulunuyor.

20. Elizabeth – Kraliçe Elizabeth – 1998 – IMDB :7,5


İşte o kadın, İngiltere’yi sefaletten ölen bir denizci devletken, bir anda dünyanın en büyük İmparatorluklarından birine dönüşmesi için yarattığı fırsatlarla birlikte Dünya’yı yöneten kadının hikayesini izliyoruz, kraliçe rolünü ise bir çok bu tarz filmden hatırladığımız Cate Blanchett üstleniyor.

19. Amazing Grace – Özgürlüğün Şarkısı – 2006 – IMDB :7,5


Büyük bir İdealist olan müzisyen William Wilberforce, bu sefer kendisini dönemin kölelikte sınır tanımayan Büyük Britanya İmparatorluğuna karşı köleliği sonlandırma gayesi ile adeta savaş veriyor. Bakalım idealistimiz William Wilberforce bu konuda başarılı olabilecek ve dönemin kölelikte sınır tanımayan İmparatorluğunu mağlup edip köleliği ortadan kaldırabilecek mi?

18. The Piano – Piyano – 1993 – IMDB :7,6


Üç dalda Oscar ödülü alan bu göz yaşartıcı dramatik yapıtın konusu 1850 de Yeni Zellanda’da zengin bir İngiliz ile evlenen sessiz sakin bir kadının düğün sırasında hediye olarak aldığı Piyano’yu çalmaya başlamasını anlatıyor.

17. Les Miserables – Sefiller – 2012 – IMDB :7,6


19. Yüzyıl Fransa’sındayız, Jean Valjean, kaçtıktan sonra peşine güçlü bir Fransız polisi düşüyor. Daha sonra saklanırken bir fabrikatör onu çocuğuna bakıcı olarak işe alıyor. Toplamda üç dalda Oscar ödülü kazanan büyük yapıtın kadrosunda ise Hugh Jackman, Russell Crowe gibi izleyiciyi tatmin eden büyük isimler var. Tek sıkıntısı filmin müzikal bir film olması, hint filmi gibi şarkı söylüyorlar.

16. A Royal Affair – Yasak Aşk – 2012 – IMDB :7,6


Genç bir kraliçe, deli bir kral ile evlidir. Lakin bu evliliğin bozulması an meselesidir çünkü genç kraliçemiz yavaş yavaş kendisini sarayın hekimine kaptırmaktadır. Birlikte bir devrim planlayan bu ikili bakalım zorba ve deli olan bu kralı yenip ülkede bir devrim yaratabilecekler mi?

15. Titanic – Titanik – 1997 – IMDB :7,7


Artık her repliğini ezbere bildiğimiz, koskoca başyapıtı olan Celine Dion’un My Heart Will Go On şarkısını düğünlerimizde çaldığımız Titanik filmi de bu sınıfa girdiğimiz için listemizde yerini alıyor. Konusunu bilmeyen kalmamıştır herhalde değinmiyorum.

14. Dangerous Liaisons – Tehlikeli İlişkiler – 1988- IMDB :7,7


Bir dul kadın kendisini eskiden seven bir adam ile bir iddia ya giriyor. Kısa süre önce evlendiği kadına uzun süre tahammül edemeyeceğini iddia eden kadın bakalım bu iddia da başarılı olabilecek mi?

13. Sense and Sensibility – Aşk ve Yaşam – 1995 – IMDB :7,8


Zengin bay Dashwood öldüğünde, ikinci karısı ve üç kızını mirasından men ederek fakir ve sefalet içinde bırakmıştır. İki büyük kızı bu mirası geri kazanmak için uğraşlar verecektir. 1 Oscar ödülü olan bu romantik drama kesinlikle izlemeye değer bir film olarak listemizde kendisine bir yer ediniyor.

12. The Virgin Queen – The Virgin Queen – 2005 – IMDB :7,8


Bakire Kraliçe olarak da bilinen İngiliz tarihinin büyük gururu ve Çelebisi sayılan Kraliçe Elizabeth’in hayatını dört bölümde anlatan mükemmel seri. Başrolde Kraliçe Elizabeth’i Anne – Marie Duff canlandırıyor.

11. Pride & Prejudice – Aşk ile Gurur – 2005 – IMDB :7,8


Jane Austen’in romanından uyarlanan filmde hikaye Kral George’ un tahtta hüküm sürdüğü dönemlerde geçiyor. Beş kız kardeşin annesi olan Bayan Bennett bir an önce kızlarını evlendirmek istemektedir. Onları yeni taşınan zengin komşuları ile evlendirmek için gizlice plan yapan Bayan Bennett bakalım başarılı olabilecek mi? Aşk gurur ve ihtiras temasının çok güzel işlendiği filmde Keira Knightley ve Matthew MacFadyen başrolleri paylaşıyor.

10. Atonement – Kefaret – 2007 – IMDB: 7,8


Keira Knightley’i başrolde gördüğümüz muazzam dram filminin bir adet Oscar ödülü bulunuyor. On üç yaşındaki bir genç, ablası ile hizmetçinin oğlunu cilveleşirken görür ve hemen bu olayı ailesine iletir. Lakin çocuk aklı ile yaptığı yanlış bir yorumlama ablası Cecilia’nın hayatını mahvedecek bir şekle bürür.

9. The Last of the Mohicans – Son Mohikan – 1992 – IMDB :7,8


Bir İngiliz Albay’ın kızlarını savunan Mohiknaları anlatan filmde, Fransız- Yerli savaşı çevresinde ana konumuz gelişiyor.

8. Remains of the Day – Günden Kalanlar – 1993 – IMDB :7,9


Ne yazık ki sekiz Oscar ödülüne adaylığı olsa dahi bir ödül kazanamamış olan lakin insanı içine çeken bu filmde başrolde Anthony Hopkins oynuyor.

7. Doctor Zhivago – Doktor Jivago – 1965 – IMDB :8,0


Rus bir hekim ve şair olan Dr. Jivagonun hayatı, Birinci Dünya Savaşı ve Sovyet devrimini anlatan eski ama mükemmel bir yapıt.

6. The Kings Speech – Zoraki Kral – 2010 – IMDB :8,0


Kral altıncı George’un hikayesi, dönemin İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, Birleşik Krallığının Kralı. Başlarda değersiz bir Kral gibi gözüken lakin daha sonra terapistinin de yardımıyla tahtı tam anlamıyla eline geçiren Büyük Britanya Kralı Altıncı George’un hayat hikayesine bir de buradan bakın. Tam tamına 10 dalda Oscar adaylığı bulunan bu başarılı yapıt, 6 dalda Oscar ödülü kazanarak büyük bir başarı elde etti. Kral George’u oynayan isim ise, Colin Firth.

5. Barry Lyndon – Barry Lyndon – 1975 – IMDB :8,1


Bir İrlandalı, zengin İngiliz bir dulun kalbini çalıyor ve sadece bunu çalmakla kalmıyor, ona ait olan gücü de kendi gücü gibi eline geçiren İrlandalı kısa süre sonra kendisine İngiliz Hükumetinde aristokratik güçlü bir pozisyon buluyor. Toplamda dört dalda Oscar ödülü kazanan bu büyük film kesinlikle aldığı puanı ve sizlere tavsiyemizi hak ediyor.

4. Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti – 1939 – IMDB :8,2


Amerikan iç savaşı sırasında güçlü bir adam ile çekici bir kadın arasında geçen aşkın göz yaşartıcı şekilde anlatıldığı bu film o klasik siyah beyaz izleyiciye tırnak yedirten Hollywood klasiklerinden.

3. Amadeus – Amadeus – 1984 – IMDB :8,3


Dünya’nın en başarılı ve büyük müzik üstatlarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın insanı hayretler içerisine düşürecek hayatını bir biyografi olarak alan bu film kesinlikle mükemmel. Toplamda sekiz dalda Oscar ödülü alan yapıtta , Wolfgang Amadeus Mozart karakterini Tom Hulce canlandırıyor.

2. Braveheart – Cesur Yürek – 1995- IMDB: 8,5


İskoçya, tarih boyunca bu ayaklanmadan sonra asla İngilizlere karşı ayaklanamadı, tarihe adını altın harfler ile kazıtan, kimine göre bir özgürlük savaşçısı kimine göre ise adi bir asi. Mel Gibson gibi tecrübeli biri bu büyük adamı oynarsa ne olur? Kesinlikle izleyicinin yüreğini burkan gözyaşlarına tutan inanılmaz bir bağımsızlık mücadelesi hikayesi.

1. Gladiator – Gladyatör – 2000 – IMDB :8,5


Romalı bir general’in, İmparatorun oğlu tarafından ihanete uğramasından ve ailesinin katledilmesinden sonra intikam almak için yola gladyatör olup yola koyulması ile başlayan bu mükemmel filmin başrolünde Russel Crowe var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *