Aksiyonu İliklerinize Kadar Hissedeceğiniz: Dövüş Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dövüş filmleri denildiğinde Japon filmlerinin ezici üstünlüğü tartışılmaz. Dünya’ya dövüş sporlarını filmleri sayesinde tanıtan Japonlar, dövüş konusunda efsane filmler üretmişlerdir. Dövüş sporlarının zorlu yapıları, disiplin isteyen yanları ve bu sporlarla ilgilenenlerin karakterleri birleştiğinde ortaya seyrine doyulmaz filmler çıkmaktadır. Bu sporlarla ilgilenen herkesin aynı zamanda sağlam bir psikolojik alt yapıya duydukları ihtiyaçla birlikte, bu filmler temeli güçlü psikolojik filmler de olmaktadırlar. Her ne kadar şiddet içerdiği düşünülse de bir sektör olan dövüş sektörünü ve bu sektörde yaşananları filme taşımak, hayatın içerisindeki önemli alanlardan bir tanesini seyirciye sunabilmek noktasında film yapımcılarını cezbetmektedir. Üstelik bu kadar renkli, ilgi çekici ve yeri geldiğinde estetik olabilen bir spor dalını, artısıyla eksisiyle merak eden insanlar düşünüldüğünde, film yapımcılarının doğru seçimler yaptıkları ortadadır. Dövüş Filmlerinin gişe rakamları da tüm bu argümanları doğrular niteliktedir. Dövüş Filmleri listemize YORUM yapabilirsiniz. En iyi dövüş filmlerini IMDb oranları göz önünde bulundurularak sıralamak istersek;

Table of Contents

30. Tekken – Tekken – 2010 – IMDb: 4,8

Tekken

Yönetmenliğini Dwight H. Little’ın yaptığı film Namco şirketi tarafından dizayn edilen aynı isimli oyundan sinemaya uyarlanmıştır. Oyunun film hakları 60 milyon dolar karşılığında Cyrstal Sky yapım şirketine devredilmiştir. Film özel güçlere sahip bir gencin hayatına değinmektedir. Ondan bu güçleri almak isteyen bir dizi başka dövüşçülerle yaptığı amansız mücadeleler ve dövüşler gösterilmektedir.

29. Ninja – Ninja – 2009 – IMDb: 5,5

Ninja

Yönetmenliğini pek çok başka dövüş filminin de yönetmeni olarak gördüğümüz Isaac Florentine’in yaptığı Ninja filmi, Amerikalı bir yetim olan Casey Bowman etrafında döner. Bir yabancı olarak Japonya’daki bir dojoya kabul edilen Casey, Sensei’nin saygısını ve takdirini kazanan bir öğrencidir. Eğitimleri sırasında Casey’in yakın arkadaşı, başka bir öğrenci olan Masazuka tarafından öldürülür. Sensei tarafından sürgün edilen Masazuka bir suç örgütü kurup, işlerini büyütür ve intikam almak için Dojo’ya döner. Masazuka’dan koruması için Sensei tarafından Casey’e verilen Yoroi Bitsu’yla birlikte Amerika’ya dönen Casey ve onun peşini bırakmayan Masazuka’nın dövüşlerle bezeli hikâyesini bu filmde izleyebilirsiniz.

28. Mortal Kombatn- Ölümcül Savaş – 1995 – IMDb: 5,8

Mortal Kombat

Ölümcül Dövüş adıyla Türkçeleştirilen bu film aslında bir oyun uyarlamasıdır. Paul W. S. Anderson tarafından sinemaya aktarılan filmde Christopher Lambert, Robin Shou, Linden Ashby, Cary-Hiroyuki Tagawa gibi oyuncular yer almaktadır. Ölümcül dövüş dış dünya imparatorunun dünyayı ele geçirmesi için 10 turnuvayı kazanmak zorunda olduğu temeline dayanıyor. 9 turnuvayı kazanmış olan dış dünya imparatoru bir adada yapılacak son turnuva için adam toplamaktadır. İmparator adına en iyi adamları toplayan kötü büyücü Shang Tsung, dövüşçüleri kandırmakta ve onların intikam duygularını kullanmaktadır. Bunlara karşıt olan Raiden, şimşek ve gök gürültüsünün efendisidir ve görevi dünyayı korumaktadır. Turnuvaya gelen Liu Kang, Johnny Cage, Sonya Blade ile yakınlaşan Raiden turnuvanın bu kişilerden birisi tarafından kazanılacağına emindir. Mortal Kombat’ta detaylı dövüş sahneleriyle oyununu aratmayan bir film keyfini sürebilirsiniz.

27. Teenage Mutant Ninja Turtles – Ninja Kaplumbağalar – 2014 – IMDb: 5,9

Teenage Mutant Ninja Turtles

Aynı isimli Fantastik çizgi seriden sinemaya uyarlanan Ninja Kaplumbağalar, bir kimyasal işlem sonucu büyüyüp insan boyutuna gelen kaplumbağaların hikâyesini anlatmaktadır. Aynı zaman da Ninja ustası olan Spliter’ın önderliğinde dövüş sanatları eğitimi alan Ninja Kaplumbağalar, fareye dönüşen ustalarıyla birlikte kötülere karşı mücadele ederken eğitimlerini de sürdürmektedirler. Birçok çizgi filmi ve seri filmleri çekilen Ninja Kaplumbağaların son filmi, 2014 yılında Jonathan Liebesman yönetmenliğinde vizyona girmiştir. 2016 senesi içerinde bir filmi daha vizyona girecek olan Ninja Kaplumbağalar klasikleşmiş bir hikâyedir.

26. Undisputed – Yenilmez – 2002 – IMDb: 6,1

Undisputed

Yönetmenliğini Walter Hill’in yaptığı bu dövüş filminin devam filmleri de sonraki yıllarda çekilmiştir. Başrollerinde Ving Rhames ve Wesley Snipes’ın yer aldığı ilk filmin aksine devam filmlerinde başka oyuncular kullanılmıştır. Iceman lakaplı hiç yenilmemiş boksör George Chambers tecavüz suçundan cezaevine girer. Cezaevinde boks turnuvaları düzenlendiğini öğrenmekte gecikmeyen Chambers, cezaevinin boks şampiyonu Monroe Hutchens ile düzenlenen bir boks maçına çıkar. Kazananı baştan belli gibi görünen bu maçın yer aldığı ve hapishane de geçen olayların anlatıldığı sahneleriyle keyifli bir dövüş filmi izleyicinin karşısına çıkıyor.

25. Grudge Match – Hesaplaşma Zamanı – 2013 – IMDb: 6,4

Grudge Match

Peter Segal’in yönetmenliğinde iki efsane aktörü bir araya getiren film, emekliye ayrılmak üzere olan iki boksörün çıktıkları son maçlarını konu almaktadır. Bahislerin hava da uçuştuğu bu dövüş filminin oyuncu kadrosuna uzun süredir ekranlardan uzak olan oyuncu Kim Basinger’de dâhil olmuştur.

24. Never Back Down – Asla Pes Etme – 2008 – IMDb: 6,6

Never Back Down

Filmin iki versiyonu bulunmaktadır. İlk filme +13 yaş getirilmesine rağmen daha kanlı ve şiddet içeren bir versiyonu da hazırlanmış ve izleyiciye sunulmuştur. Jeff Wadlow yönetmenliğinde Sean Faris, Amber Heard, Cam Gigandet, Evan Peters gibi oyuncuların yer aldığı film, burjuvaların yaşadığı Orlando kentinde geçmektedir. Zenginlerden oluşan bir grup genç şehre fakir bir şehirden gelen Jake’i itip kakmaktadır. Bir gün Ryan adlı bir gençle yaptığı kavga da yenilen Jake’e arkadaşı MMA adında bir spordan bahseder. Koç Jean Raqua ile taşına Jake bu sporun bir sanat olduğunu fark eder ve öğrenmek için elinden geleni yapmaya başlar. Dövüş sahneleriyle zenginleştirilmiş film, türün izleyicisi için ideal dövüş sahneleri sunmaktadır.

23. Bloodsport – Kan Sporu – 1988 – IMDb: 6,8

Bloodsport

Bir Jean-Claude Van Damme filmi olan Kan Sporu Newt Arnold tarafından yönetilmiştir. Filmin konusu, 2000 yıldır babadan oğula aktarılan NinJutsu teknikleri ve Marshall öğretisi Shidoshi Tanaka’nın tek varisini savaşta kaybetmesiyle kesintiye uğramıştır. Amerikalı ordu mensubu Frank Dux, Tanaka San’dan bu teknikleri kendisine öğretmesini ister. Amacı Kobukan – Kumitesinde dövüşebilmektedir. Hong Kong’da her yıl yasadışı olarak düzenlenen yarışmaya girebilmek için eğitilen Dux, ordudan izin alamayınca kaçar. Peşinde onu yakalamak için görevlendirilen iki ajanla kumiteye katılan Dux, Ninjutsu eğitimini kumite içerisinde tamamlayacaktır. Bir dövüş ustası olan Van Damme’in izlenmeye değer bu filmi, dövüş sahneleriyle göz dolduruyor.

22. Ali – Ali – 2001 – IMDb: 6,8

Ali (1)

Yönetmenliğini Michael Mann’ın yaptığı bu biyografik eserde, bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük boksörlerden birisi olan Muhammed Ali’nin hayat hikâyesi anlatılmaktadır. Filme Muhammed Ali’nin 1964 yılında Dünya’nın en iyi boksör unvanını aldıktan sonraki zamanları işlenmektedir. Muhammed Ali’yi Will Smith oynarken, Jamie Foxx, Jon Voight gibi oyuncular ona eşlik etmektedirler.

21. Rush Hour – Bitirim İkili – 1998 – IMDb: 6,9

Bitirim İkili

Başrollerini Jackie Chan ve Chris Tucker’ın paylaştığı bu film, aksiyon komedi türünde bir dövüş filmidir. Yönetmenliğini Brett Ratner’in yaptığı filmde Hong Kong polis departmanın da birçok başarılı göreve imza atan dedektif Lee, çok özel ve gizli bir görev için Amerika’ya gönderilir. Çin konsolosu Han’ın kaçırılan kızını bulmaya çalışacak olan Lee, kendisine göz kulan olması için gönderilen Amerikalı polis James Carter’ın gelişiyle hayal kırıklığına uğrayacaktır. Birbirinden tamamen farklı karakterde olan bu ikilinin maceraları hem bizi güldürecek hem de dövüş sahneleriyle eğlendirecektir.

20. Conan the Barbarian – Conan – 1982 – IMDb: 6,9

Conan the Barbarian

Arnold Schwarzenegger’le özdeşleşen Conan filmi, küçük bir çocukken ailesi öldürülen Conan’ın büyüdükten sonra intikam peşinde koşmasının hikâyesini anlatıyor. Bir çizgi roman uyarlaması olan Conan, kılıçla yaptığı dövüşleriyle bilinen bir karakterdir. Efsanevi bir çağda geçen filmin ilk uyarlaması 1982 yılında yapılmıştır. Yönetmenliğini John Milius’un yaptığı filmin birçok devam filmi çekilmiştir.

19. The Karate Kid – Karateci Çocuk – 1984 – IMDb: 7,2

The Karate Kid

Yönetmenliğini John G. Avildsen’ın üstlendiği film yayınlandığı dönemde çok ses getiren filmlerden bir tanesidir. Arkadaşları tarafından tartaklanan Daniel karate öğrenebilmek için Mr. Miyagi tarafından eğitilmeye başlar. Ancak Mr. Miyagi’nin eğitim vermekten çok Daniel’e evini temizletmesi, çitlerini boyatması Daniel’in bir süre sonra isyan etmesine neden olur. Tüm bu işlemlerin değişik bir teknik olduğunu anlayan Daniel, düzenlenen dövüş yarışmasında kendisini tartaklayan tüm çocukları birer birer yenmekten geri kalmayacaktır. Cilala parlat repliğiyle akıllara kazınan film eğlenceli bir gençlik filmidir.

18. Southpaw –  Son Şans – 2015 – IMDb: 7,5

Southpaw

Yönetmenliğini Antoine Fuqua’nın, yaptığı Son Şans filminde Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker ve Rachel McAdams gibi oyuncular yer almaktadır. Billy Hope, kariyerinin zirvelerinde dolaşan bir boksörken karısının trafik kazasında ölümüyle birlikte kendini içkiye ve kumara verir. Kariyerinde yaşadığı hızlı düşüşün ardından kızı devlet tarafından elinden alınan Billy, boksa geri dönmek için çabalamaya başlar. Boks sevenlerin keyifle izleyecekleri bir spor dram filmi olan son şansın senaristliğini Kurt Sutter üstlenmiştir.

17. Jûsan-nin no Shikaku – 13 Süikastçi – 2010 – IMDb: 7,6

Jûsan-nin no Shikaku

İlki 1963 yılında çevrilen film, Takashi Miike yönetmenliğinde tekrar beyaz perdeye aktarılıyor. Film eski Shogun’un oğlu olan ve yeni Shogun’un kardeşi Lord Nartitsugu’nun halka ve birçok kişiye karşı zalimce ve kural tanımaz davranışlarından rahatsız olan sadık samuray Shinzaemon’un ve ona yardımcı 12 adamın hikâyesini anlatmaktadır. Bolca dövüş sahnesi izleyeceğiniz film, izleyiciler tarafından türünün iyi filmlerinden bir tanesi olarak yorumlanmaktadır.

16. The Hurricane – On altıncı Raund – 1999 – IMDb: 7,6

The Hurricane

Film Lazarus and the Hurricane ve The 16th Round kitaplarından esinlenilerek meydana getirilmiş biyografik bir yapımdır. Yönetmenliğini Norman Jewison yaparken başrolünde Denzel Washington oynamaktadır. Robin ‘Hurricane’ Carter, boksta efsane olan dövüşçülerden birisidir. Bir barda üç kişini öldürülmesi olayında sanık durumuna düşen Carter, bu davalardan tam üç kez müebbet hapis cezası alacaktır. Filmde Orta sıklette dünyanın bir numaralı boksörüyken bir anda kendini hapiste bulan bir adamın hikâyesi anlatılmaktadır.

15. Enter The Dragon – Ejderin Üç Fedaisi – 1973 – IMDb: 7,7

Enter The Dragon

Bruce Lee’nin tamamladığı son filmidir. Jackie Chan o yıllarda henüz tanınmadığı için bu filmde figüran olarak yer almaktadır. Hong Kong – ABD ortak yapımı film Ejder Kalesi ismiyle de bilinmektedir. Bruce Lee bu filmin devam filmi olan Game of Death’in çekimlerinde vefat etmiştir. Film de gizli servis Bruce Lee’den Han adında bir uyuşturucu baronunun düzenlediği dövüş turnuvasına katılmasını ister. Lee, geçmişte kız kardeşinin ölümüne sebep olmuş bir dövüşçünün de turnuvaya katıldığını öğrenince teklifi kabul eder. Böylelikle hem uyuşturucu çetesini ortaya çıkaracak hem de kız kardeşinin intikamını alabilecektir. Lee turnuvaya katılan iki Amerikalı dövüşçüyle anlaşma yaparak, turnuvayı onların kazanması karşılığında intikamına ve uyuşturucu baronunu yakalamasına yardım etmelerini ister. Yönetmenliğini Robert Clouse’nun yaptığı film önemli dövüş filmlerinden bir tanesidir.

14. Creed – Creed: Efsanenin Doğuşu – 2015 – IMDb: 7,7

Creed

Yönetmenliği Ryan Coogler tarafından yapılan filmin konusu; Yetimhanede büyüyen Adonis, kavgacı bir çocuk olarak tanımaktadır. Bir gün kendisini ziyarete gelen kadın Adonis’i oradan çıkartmak istediğini söyler. Üvey annesi olan bu kadın Adonis’e babasının ünlü boksör Apollo Creed olduğunu söylediği Adonis’i yetimhaneden çıkarır. Babası ölmüş olduğu için göremeyen Adonis’in tek tutkusu babası gibi bir boksör olabilmektedir. Bunun için Rocky Balboa’da kendisini çalıştırmasını ister. Rocky filmlerinin devamı niteliğinde olan bu film Sylvester Stallone’nin dövüşçü değil eğitmen olarak yer aldığı bir filmdir.

13. Huo yuanjia – Korkusuz – 2006 – IMDb: 7,7

Huo yuanjia 2006

ABD, Hong Kong, Çin ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Ronny Yu yaparken, Jet Li, Shido Nakamura, Betty Sun, Yong Dong gibi oyuncularda filmin künyesinde yer almaktadırlar. Çin Dövüş Sanatları Ustası Huo Yuan jia’nın hayat hikâyesinden uyarlanan film, Huo Yuanjia’nın ünlü bir dövüşçü olan babasının bir anlık dalgınlığı sonucu rakibine yenilmesiyle yaşadığı büyük utancı ve büyük bir dövüşçü olma hırsını beyaz perdeye taşıyor. Yaşadığı büyük trajedilere rağmen bu emeline ulaşan Huo Yuanjia, hiçbir engel tanımadan yolunda yürümeye devam edecektir. Filmi çok beğenen izleyicilerin genel olarak yorumu dövüş sahnelerinin beklediklerinden az olduğu yönündedir.

12. The Last Samurai – Son Samuray – 2003 – IMDb: 7,7

son samuray

Edward Zwick’in yönetmenliğini yaptığı filmdeTom Cruise, Timothy Spall, Ken Watanabe, Shin Koyamada, Billy Connolly gibi oyuncular yer almaktadır. 1870’ ler de Amerikan ordusu Yüzbaşısı olan Nathan Algren, Japon İmparatorunun davetlisi olarak ilk düzenli orduyu eğitmek üzere Tokyo’ya gider. Savaş sırasında Samuraylara esir düşen Algren, samurayların son lideri tarafından kim olduğunun anlaşılması amacıyla köylerine götürülür. Samuray kültürüyle tanışan yüzbaşı bu kültürden çok etkilenir. Bir Samuray olmak üzere eğitim almaya başlayan Algren, davetli olarak geldiği Japon ordusu ve samuraylar arasında kalır. Yayınlandığı dönemde oldukça ses getiren bu film, tekrar tekrar izlenebilecek kült filmlerden bir tanesidir.

11. The Wrestler – Şampiyon – 2008 – IMDb: 7,9

The Wrestler

Mickey Rourke’un yıllar sonra sinemaya dönüş filmi olan Şampiyon, 80’lerin büyük dövüşçüsü Randy ‘Koç’ Robinson’un artık New Jersey civarında okul ve müsamere salonlarında dövüşüp zorlukla para kazandığı hayatını beyaz perdeye taşıyor. Venedik film festivalinde Altın Aslan kazanan film, Mickey Rourke’da En İyi Erkek Oyuncu Oscar adaylığı getirmişti.

10. The Fighter – Dövüşçü – 2010 – IMDb: 7,9

The Fighter

Yönetmenliğini David O. Russell’ın yaptığı başrollerinde Christian Bale, Mark Wahlberg ve Amy Adams’ın oynadığı film 2011 yılında Akademi ödüllerinde Christian Bale’e En İyi Yardımcı Erkek oyuncu Oscar’ını kazandırırken, Melissa Leo’ya da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü getirmiştir. Amerikan aile yapısı ve gençlerin içinde bulunduğu ruhsal çöküntülere de değinen film, sıfırdan başlayıp zirveye yükselen bir boksörün hikâyesini anlatmaktadır.

9. Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek – 2004 – IMDb: 8,1

Million Dollar Baby

2005 yılında en iyi filmde dâhil 5 Oscar ödülü alan film, Clint Eastwood tarafından yönetilmiştir. Başrollerini Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman’ın üstlendiği film dövüş eğitmeni Frankie Dunn’ın spor salonuna gelen Maggie Fitzgerald ile değişen hayatını konu ediniyor. Maggie spora başlamak için oldukça yaşı büyük bir kadındır. Üstelik Dunn’da daha önce hiç kadın sporcu çalıştırmamıştır ve çalıştırmaya da niyeti yoktur. Dövüşçü olmayı kafasına koymuş olan Maggie her gün spor salonuna gelip çalışmaya devam eder. Maggie’nin inadına karşı koyamayan Dunn’da sonunda onu çalıştırmaya başlar. Oldukça etkileyici bir film olan Milyonluk Bebek, Clint Eastwood’un oyunculuğu kadar yönetmenlikte de iddialı olduğunu ortaya koyan bir yapımdır.

8. Rocky – Rocky – 1976 – IMDb: 8,1

Rocky

Yönetmenliğini John G. Avildsen’ın yaptığı bu ilk filmden sonra, birçok devam filmi çekilen Rocky, Sylvester Stallone’u efsane yapan filmlerden bir tanesidir. Amatör bir boksör olan Rocky Balboa, Sakatlanan Apollo Creed’in önerisi üzerine turnuvaya alınır. Antrenörü Mickey’in eşliğinde bu büyük turnuvaya hazırlanan Rocy’i zorlu süreçlerin ardından turnuva hazırlıklarını tamamlar. Müzikleriyle olduğu kadar Rocky karakterinin karısı Adrien’e filmin sonunda bağırmasıyla da hafızalara kazınan film, klasik olmuş yapımlardan bir tanesidir.

7. İp Man – İp Man – 2008 – IMDb: 8,1

ip Man

Yönetmenliğini Wilson Yip’in yaptığı Çin, Hong Kong ortak yapımı bu film, Bruce Lee’nin hocası olan büyük Wing Chun utası Yip Man’in yaşamına dayalı biyografik bir dövüş filmidir. Hikâye ikinci Japon – Çin savaşı sırasında geçen olaylara dayanmaktadır. Film Donnie Yen, Simon Yam, Lynn Hung, Gordon Lam, Fan Siu-wong gibi oyuncuları künyesinde barındırmaktadır.

6. Kill Bill: Vol. 1 – Kill Bill: Vol. 1 – 2003 – IMDb: 8,1

Kill Bill

Quentin Tarantino’nın usta yönetmenliğinde ve Uma Thurman’ın şahane oyunculuğuyla bezenmiş bir dövüş filmi olan Kill Bill’in bu ilk filmden sonra devam filmleri de çekilmiştir. Olağan dövüş ve öldürme yeteneklerine sahip gelin, birçok suikastta aktif rol almıştır. Bill tarafından ihanete uğrayan gelin, bir arabada hissiz bir halde uyanır. Düğün günü kendisine yapılanları an be an hatırlayan gelin Bill’i öldürmek için her önüne geleni harcamaktan çekinmeyecektir. Filmde Uma Thurman’ a David Carradine, Lucy Liu, Vivica A. Fox, Chia Hui Liu gibi oyuncular eşlik etmektedirler.

5. Warrior – Büyük Dövüş – 2011 – IMDb: 8,2

Warrior

Yönetmenliğini Gavin O’Connor’ın üstlendiği film, Joel Edgerton, Tom Hardy, Jennifer Morrison, Nick Nolte gibi oyuncuları künyesinde barındırmaktadır. Dövüş videoları kısa sürede çok izlenen Tommy Riordon yakında yapılacak olan 5 milyon dolar ödüllü bir yarışmaya girmek istemektedir. Babası eski bir dövüşçü olan Tommy, onun alkolden kurtulmasını fırsat bilerek babasından kendisini bu dövüşe hazırlamasını ister. Dövüş filmleri içerisinde çok sevilenlerden bir tanesi olan Warrior filminde Tom Hardy ve Nick Nolte başarılı performanslarıyla göz dolduruyor.

4. Raging Bull – Kızgın Boğa – 1980 – IMDb: 8,3

Raging Bull (1)

Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin üstlendiği bu yapım, orta sıklet bir boksörün dizginlenemez hırsını ve bu hırsın hayatına etkilerine odaklanıyor. Siyah – beyaz çekilen filmde boksörün hikâyesi kendi anlatımıyla perdeye yansıyor. Jake La Motta’nın hırslarının yok ettiği hayatını başarılı bir performansla oynayan Robert De Niro filmdeki rolüyle Oscar kazanmıştır. Empire dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 11. Filmi seçilen yapım, AFI’s 100 Years listesinde de 24. Sırada yer almaktadır.

3. Yôjinbô – Yojimbo – 1961 – IMDb: 8,3

Yôjinbô (1)

Akira Kurosawa tarafından beyaz perdeye aktarılmış yapım, Ronin olarak adlandırılan efendisiz bir samurayın hikâyesini beyaz perdeye aktarmaktadır. Filmin oyuncuları arasında Toshirō Mifune, Tatsuya Nakadai, Yôko Tsukasa, Isuzu Yamada gibi isimler yer almaktadır. Filmin Bruce Willis tarafından oynanan 1996 yapımı Last Man Standing isminde bir tekrar filmi de bulunmaktadır.

2. Shichinin no Samurai – Yedi Samuray – Kanlı Pirinç – 1954 – IMDb: 8,7

Yedi Samuray (1)

Epik bir Japon filmi olan Yedi Samuray Akira Kurosawa tarafından yönetilmiştir. Toshirō Mifune, Takashi Shimura’nın başrollerinde yer aldığı film, köylerini haydutlardan korumaya çalışan bir grup insanın Usta Samurai Kambei’den yardım istemesi anlatmaktadır. Kambei tamamen çıkarsızca köylülerin bu isteğini kabul eder ve yanına genç öğrencisi samurai Katsushiro’yu alır. Samuray Kikuchiyo’yu ve dört samurayı daha yanına alan Kembei, onları savunurken köylülere de kendilerini nasıl savunacaklarını öğretmeye başlar. Bir başyapıt olan film IMDb Top 250 listesinde 19. Sırada yer almaktadır.

1. Fight Club – Dövüş Kulübü – 1990 – IMDb: 8,9

Fight Club (1)

Chuck Palahniuk’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Dövüş Kulübü, David Fincher yönetmenliğinde kült olmuş filmlerden bir tanesidir. Başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter gibi deneyimli isimlere yer veren film, Oscar ödüllerinde En İyi Film Müziği dalında ödüle layık görülmüştür. Filmin elde ettiği büyük başarı üzerine bilgisayar oyunu da çıkarılan filmin konusu, uzak olmayan bir gelecekte geçer. Kafası karışık bir genç olan anlatıcı, iyi bir işe sahiptir ancak kronik uykusuzluk sorunu çekmektedir. Doktor tavsiyesi üzerine katıldığı Kanserli hastaların terapi grubunda kendi gibi hasta olmadığı halde terapiye gelen Marla ile tanışır. Yalnız ve ölü bir jenerasyonun anlatıldığı filmde evi yanan anlatıcı, Tyler’ın evine taşınır. Tyler’ın liderliğinde 50 kadar genç erkekle bir dövüş kulübü kurulur. Kısa sürede Tyler ve Dövüş Kulübü yalnız ve kayıp jenerasyonların ilahı haline gelecektir. Film IMDb Top 250 listesine 10. Sıradadır.

 

Dövüş Filmleri Listemize YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *