En İyi Dram Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

90’lardan ve son dönemde vizyona giren filmler arasında mutlaka izlemeniz gereken dram filmleri bu listede bir arada. Mutlaka izlemeniz gereken 5 dram filminin yer aldığı bu listeye kesinlikle göz atmalısınız.

Dram Filmleri Listesi

 

5. Captain Philips – Kaptan Philips – Imdb Puanı: 7.9/10

Usta oyuncu Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı Kaptan Philips filminde 2009 yılından yaşanan gerçek bir olay beyaz perdeye aktarılmış. Film kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi. Filmin her dakikasına heyecan ve duygu hakim. Paul Greengrass’ın yönettiği bu filmde, bir gemi Somali açıklarında korsanlar tarafından ele geçirilir ve geminin kaptanı olan Richard Philips ( Tom Hanks ) rehin alınır ve olaylar başlar. Filmin özellikle son 15 dakikası fazlasıyla başarılıydı. Muhteşem bir Tom Hanks filmi izlemek istiyorsanız Kaptan Philips’i mutlaka izlemelisiniz..

Oyuncu Kadrosu: Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Faysal Ahmed, Michael Chernus, Max Martini, Rey Hernandez, Yul Valquez, Corey Johnson

Tür: Dram, Macera

Yapım: ABD – 2013

 

4. The Good Lie – İyi Bir Yalan – Imdb Puanı: 7.4/10

2014 yapımı ABD yapımı olan İyi Bir Yalan filmi kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri. Afrika kıtasında yaşayan insanların orada neler yaşadıklarını az da olsa bilmek hissetmek istiyorsanız bu filmi kaçırmayın. Bu dünyadaki en büyük sorun dünyada çocuklar ve insanlar; para, din ya da açlık yüzünden öldürülürken diğer insanların buna sessiz kalmasıdır. ABD’nin bu tarz filmlerini günah çıkarma filmi olarak görüyorum. Sonuçta o insanların o hale gelmesindeki en büyük etkenlerden biri de kendileri. Ama tabi filmde oynayanların bu olaylarla bir alakaları yok onları da tebrik etmek gerek çok güzel bir film çıkarmışlar ortaya. Filmin konusuna gelirsek o da şöyle: ‘’ 2000’li yılların başında Sudan’da yaşanan iç savaştan dolayı Amerika’ya götürülen 3 gencin yaşamış oldukları kötü olaylara rağmen hayata tutunma çabaları anlatılıyor. Dram filmlerini seviyorsanız The Good Lie ( İyi Bir Yalan) ” filmini kaçırmamalısınız. İyi Bir Yalan nasıl olurun cevabı filmin sonunda seyirciye aktarılıyor.

Oyuncu Kadrosu: Reese Witherspoon, Clifton Guterman, Thad Luckinbill, Sarah Baker, , Corey Stoll

Tür: Dram

Yapım: ABD -2014

 

3. What’s Eating Gilbert Grape – Gilbert’ın Hayalleri – Imdb Puanı: 7.8/10

İşte günümüzün dünyaca ünlü iki muhteşem aktörünün bir arada yer aldığı o film. Johnny Deep ve Leonardo Di Caprio, What’s Eating Gilbert Grape ( Gilbert’ın Hayalleri ) filminin başrollerinde yer alıyorlar. 1993 yapımı olan bu filmde Leonardo Di Caprio bir çocuk oyuncu olarak oscarlık bir oyunculuk performansı sergilemiş. Di Caprio’yu tanımasak gerçekten özürlü bir çocuk sanacağımız bir performans sergilemiş. Johnny Deep’in de zaten kötü bir rol yaptığı film göremezsiniz. O da yine oyunculuğuyla filmde oldukça başarılı performans sergilemiş. What’s Eating Gilbert Grape ( Gilbert’ın Hayalleri ) filmi başarılı bir dram filmi. Ders çıkarılması gereken bir film. Filmde genç bir adamın hayallerinden vazgeçip ailesi ve özürlü kardeşi için yaptığı fedakarlıklar anlatılıyor. Johnny Deep ve Leonardo Di Caprio’nun ne kadar iyi bir oyuncu olacakları o zamandan belliymiş zaten. Ayrıca filmde anne olarak şişman kadın rolünü oynayan aktrisin oyunculuğu da harika ötesi. Lasse Hallström’ün yönettiği bu muhteşem dram filmini kesinlikle kaçırmayın.

Oyuncu Kadrosu: Johnny Deep, Leonardo Di Caprio, Juliette Lewis, Crispin Glover, John C. Reilly, Kevin Tighe, Joe Stevens, Mary Kate Schellhardt, Mary Steenburgen

Tür: Dram

Yapım: ABD – 1993

 

2. Nightcrawler – Gece Vurgunu – İmdb Puanı: 8.0/10

2014 yapımı olan Gece Vurgunu çıktığı yılın en özgün senaryosuna sahip filmlerinden biri. İlk olarak Lou Bloom karakterine hayat veren Jake Gyylenhaal’ı tebrik etmek gerek. Filmde muhteşem ötesi bir oyunculuk sergilemeyi başarmış. Karakteri oynarken yaşamış resmen. Hep görünüş olarak hem de karakter olarak Lou Bloom muhteşem bir karakter. Özgün senaryolu filmleri sevenler için Gece Vurgunu birebir. Filmi konusu ise şöyle: Lou Bloom tuttuğunu koparan bir adamdır. Los Angeles’ta geceleri muhabirlik yapmaya başlar. Yanına bir muhabirlik için birini işe alır ve geceleri kazaları, cinayetleri çekmek için haber peşinde koşmaya başlar. Fakat bir süre sonra Lou Bloom da bu suç dünyasının içine girecektir. Lou Bloom bana göre hem çok iyi hem de çok tehlikeli bir karakter. Bu filmi izleyen seyircinin niteliğine göre değiştirecektir tabi. Lou Bloom bize diyor ki bir işe başlayacaksanız önce o işi seviyor musunuz diye kendinize sorun. Eğer seviyorsanız ve gerçekten o işi yapmak istiyorsanız bütün planlarınızı hazırlayın ve kendinizi iş verene karşı vazgeçilmez kılın. Lou Bloom zafere giden yolda her şey mübahtır görüşüyle bu filmde karşımıza çıkıyor. Film gerçekten oldukça başarılı. Bazı milyonlarca dolar masraf yapılmış, görsel efektlerle ilgi çekmeye çalışan birçok filmden çok çok daha iyi bir film. Gece Vurgunu 2014’ün en iddialı filmlerinden. Kesinlikle kaçırmayın.

Tür: Dram,Gerilim,Suç

Yapım: ABD – 2014

 

1. Forrest Gump – İmdb Puanı: 8.8/10

1994 yapımı Forrest Gump filmi IQ seviyesi düşük olan bir adamın başından geçenleri anlatıyor. Filmin başrolünde ise Tom Hanks yer alıyor. Forrest Gump zeka seviyesi düşük bir adamdır. Ancak annesi onun bu durumdan etkilenmemesi için ona her zaman sıradan biri olduğundan bahsetmiş ve Forrest’ın kendini iyi hissetmesini sağlamıştır. Zeka seviyesi düşük bir adamın bile nasıl çok büyük işler başarabileceğini anlatan bir film. Film ”Koş Forrest Koş ( Run Forrest Run )” gibi kült bir repliği sinemaya kazandırmıştır. Robert Zemeckis filmin yönetmenliğini üstlenmiş ve harika bir iş ortaya çıkarmış. Forrest Gump’ filminin Türkçe dublajı ise mükemmelin ötesinde. Dram filmi seviyorsanız ve film bitince sıcak bir gülümsemeyle beni bıraksın diyorsanız Forrest Gump’ı kesinlikle izlemelisiniz. İzlenmesi gereken arşivlik filmlerden. Unutmayın hayat bir kutu çikolata gibidir içinden ne çıkacağını bilemezsiniz.

Tür: Dram

Yapım: ABD – 1994

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *