Dünya Sinema Tarihine Damga Vuran En Uzun Süreli Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Her gün, her saat hatta her dakika sinema ile iç içe bir hayat sürüyoruz. Peki, ama hiç merak ettiniz mi dünya üzerinde çekilen en uzun sinema filmi kaç saat sürmüş? Bu alanda rekor hangi filmin elinde?Bu listemizi IMDb puanlarına göre değil de sinema filmlerinin sürelerine göre sıraladık..Sabırsız değilseniz iyi seyirler dileriz…

En Uzun Süreli Filmler

 

12. Carlos The Jackal – 5 Saat 40 Dakika

carlos-the-jackal
2010 yılı yapımı olan film, 5 saat 40 dakika sürüyor. Ünlü terörist ve suikastçı Çakal Carlos’un hayatını anlatan filmdir. Hikâyenin gerçek hayattan alınması ve gerçekçi olması izlenmesini sağladı.

11. Les Vampires – 6 Saat 40 Dakika

les-vampires
1915 yılı yapımı olan film, 6 saat 40 dakika sürüyor. Fransız filmi olan bu eser, savaş zamanında erkekleri avlayan kadın vampirleri anlatıyor.

10. Voyna i mir – 7 Saat

voyna-i-mir
1967 yapımı bu film,7 saat sürüyor. Rus yönetmen Sergei Bondarchuk tarafından yönetilen filmde, 1805-1812 yılları arasından Fransız General Napolyonun Rus topraklarına kadar ilerlemesi karşısında Rus köylülerinin ve askerlerinin mücadelesi filmde anlatılıyor.

9. Satantango – 7 Saat 30 Dakika

satantango
1994 yapımı olan bu film, 7 saat 30 dakika sürüyor. Macar Yönetmen Bela Tarr tarafından yönetilen bu filmde, Köy topluluğunun içinde yaşadığı sorunları ve onunla başa çıkışlarını anlatıyor. Bir Macaristan köyünde geçiyor.

8. Taiga – 8 Saat 20 Dakika

taiga
1992 yapımı olan bu filmin süresi 8 saat 20 dakika. Ulrike Ottinger adlı alman yönetmen tarafından çekildi. Belgesel tadında olan filmde, Moğolistan’ın kuzeyinde yaşayan göçebe halkın öküzleri ve geyikleri ile beraber yaptıkları yolculukları anlatan bir hikaye olarak sinema tarihinde yerini alıyor.

7. Heremias – 9 Saat

heremias
2006 yapımı olan bu film 9 saat sürmektedir. Lav Diaz tarafından çekilen bir diğer film olan bu filmde, Filipinlerde yaşanan sert tayfundan sonra tek mal varlığı olan Öküzü ile yola çıkan bir çiftçinin hayatını anlatan bir film.

6. Death in the Land of Encantos – 9 Saat

death-in-the-land-of-encantos
2007 yapımı olan film 9 saat sürüyor. Filipinli yönetmen Lav Diaz tarafından çekildi. Filmde, ülkesinden Rusya’ya göç etmiş bir şairin tekrar Filipinlere dönüşünü ve kendi iç hesaplaşmasını anlatıyor.

5. Tie Xi Qu: West of the Tracks – 9 Saat 18 Dakika

tie-xi-qu-west-of-the-tracks
2002 yapımı bu film 9 saat 18 dakika sürüyor. Hikâye, Çin’in Shenayng bölgesinde Tiexi diye adlandırılan bir mahallesinde geçiyor. Film, Çin’in 21 yüzyıl başında ağır sanayinin çöküşünün insanlar üzerindeki etkisini anlatıyor.

4. Shoah – 9 Saat 26 Dakika

shoah
1959 yapımı film 9 saat 26 dakika sürüyor. Claude Lanzmann’ın filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarındaki insanların trajedisini anlatıyor.11 yıllık araştırma sonrasında ortaya çıkan filmde, olayların canlı tanıklarının röportajları da yer alıyor.

3. Berlin Alexanderplatz – 15 Saat

berlin-alexanderplatz
15 saat süren bu film, Fassbinder’in başyapıtı olarak yerini alıyor.1980 tarihli bu film, yüzyılın başında Almanya topraklarında geçen bir suç filmi olarak dikkat çekiyor. Filmin dvd’sinin çıkmasının ardından birçok festivalde gösterildi. Uzun metraj film olarak düzenlendiği 15 saatlik versiyonu en iyi 10 dvd arasında seçildi.

2. Modern Times Forever – 240 Saat (10 Gün)

modern-times-forever
2011 yapımı film, Finlandiya, Danimarka ve Vietnam yapımı bir belgesel film olarak öne çıkıyor. 14400 dakika yani 10 gün süren bu film dünya sinema tarihide en uzun yapımlar arasındaki yerini aldı. “Ambiance” filmi öncesinde dünyanın en uzun filmi olarak bu film gösteriliyordu.

1. Ambiance – 720 Saat (30 Gün)

ambiance
Yayınlandığında dünyanın en uzun filmi olacak olan bu filmin yönetmeni İsveçli yönetmen Anders Weberg’in yaptığı film, 2020 yılının son gününde vizyona girecek. Toplam süresi 720 saat (30 gün) sürecek olan film, uzay ve zamanın gerçek üstü bir yolculuğunu anlatacak. Film için yönetmen, “ilk kısa fragman” adını verdiği 7 saat 20 dakikalık fragmanı ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *