Dünya Sinemasından Kült Filmler: Potemkin Zırhlısı

0/5 Votes: 0
Report

Description

Potemkin Zırhlısı Hakkında Kısa Bilgi: Potemkin Zırhlısı, Sovyet sinema yönetmeni ve kuramcısı Sergey Ayzenştayn tarafından 1925 yılında yapılmış politik bir filmdir. 1905 yılında yaşanmış gerçek bir ayaklanmanın 20. sene-i devriyesinde Lenin tarafından filmi yapılması için Ayzenştayn’a ısmarlanmıştır, Potemkin Zırhlısı ayaklanması meselesi. Başarısızlıkla sonuçlanan bu ayaklanma 1917’deki Ekim Devrimi’nin ayak sesleri niteliğinde olduğu için Sovyetler açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Potemkin Zırhlısı filmi bir bakıma devrimci uyanış ve mücadelenin filmidir.

Potemkin Zırhlısı Filmi
Hoolywood Sineması’nın mitleştirdiği tek kahraman yerine Sovyetlerin kolektif bilinci yansıtan ve kurtuluşu halkın ayaklanmasında gördüğünün apaçık tezahürüdür, Potemkin Zırhlısı filmi. Çekimlerin stüdyoda değil olayların yaşandığı gerçek mekanlarda yapıldığı filmde yer alan ”Odessa Merdivenleri” sekansı Dünya Sinema tarihinin mihenk taşlarındandır.

Potemkin Zırhlısı Konusu:

Potemkin Zırhlısı Poster
Potemkin Zırhlısı adlı savaş gemisinde çarlık subaylarının gemi mürettebatına sürekli baskı ve işkencevari davranışlar sergilemesi katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır. Kurtlu etten yapılan yemeğin zorla mürettebata yedirilmesi ve yemeyi ret edenlerin kurşuna dizilmesi olayı beraberinde başkaldırıyı ve isyanı getirecektir. Gemi mürettebatı isyan bayrağını çekecek, Odessa’ya ulaşıp hakla bütünleşmek ve ardından düşmanla can hiraş bir şekilde mücadeleye girişecek niyetindedir. Acaba başkaldırı nasıl bir şekilde devam edip neticelendirecektir?

Potemkin Zırhlısı Künyesi :

Bronenosets Potemkin – Potemkin Zırhlısı – 1925 – İMDb: 8,0
Yönetmen: Sergey Ayzenştayn
Senarist: Sergey Ayzenştayn, Nina Agadzhanova, Nikolay Aseyev, Sergey Tretyakov
Ülke: Sovyetler Birliği
İlk vizyon: 24 Aralık 1925 (SSCB)
Tür: Tarih, Savaş, Dram
Potemkin Zırhlısı Oyuncuları : Aleksandr Antonov, Vladimir Barsky, Grigori Aleksandrov, Ivan Bobrov, Mikhail Gomorov, Aleksandr Levshin, N. Poltavtseva, Konstantin Feldman, Prokopenko , A. Glauberman, Beatrice Vitoldi

Potemkin Zırhlısı Fragmanı:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *