Dünyanın Sonu Bu Filmler ile Geldi: En İyi Kıyamet Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kıyamet temalı filmler uzun süredir birçok kesim tarafından büyük beğeni ile izlenen ve zaman zaman da büyük tartışmalara sebep olan yapımlardır. Bu listemizde kıyamet konulu sinema filmlerini ilgiyle izleyenler ya da bu tür ile yeni tanışacak olanlar için birbirinden farklı özellikte ve kalitede 30 filmi listeledik.

Table of Contents

30. The Darkest Hour (Karanlık Saat) – 2011 – IMDb: 4,9

The Darkest Hour

2011 yılında giren ve 3D seyir seçeneği ile dikkat çeken The Darkest Hour filminde Emilie Hirsch, Rachael Taylor, Joel Kinnaman, Olivia Thirbly gibi isimler rol aldı. Kıyamet konulu film seven seyircilerin yanı sıra, sinemada farklı bir üç boyut deneyimi yaşamak isteyenlerin de tercih ettiği film, teknik ve görüntü kalitesi açısından birçok eleştirmenden olumlu puan aldı. Amerikan yapımı bir film olan The Darkest Hour; bilim kurgu, aksiyon ve korku türlerini içerisinde harmanlıyor.

Chris Gorak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu sinema filminde bir grup Amerikalı genç tatil için Rusya’ya gider. İnsan gözüyle görmenin mümkün olmadığı uzaylılar ise dünyayı istila ederler ve bu istila belki de dünyanın sonunun gelmesine sebep olacaktır. Rusya’ya turistik gezi için gelen gençler, bu istilaya Moskova’da yakalanır. Şehrin yerle bir olmasına, canlı olan ve hareket eden her şeyin tuzla buz olmasına şahitlik eden gençler bir yandan ölümden tüm güçleriyle kaçmaya çalışırlarken, bir yandan da uzaylılarla mücadele etmek için çabalarlar. Kıyametin ardından seyirciye aktarılan yıkık kent manzaralarıyla da dikkat çeken film, boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir.

29. Nine (Dokuz) – 2009 – IMDb: 5,8

Nine

Macera ve aksiyon türünde bir animasyon filmi olan Dokuz’un yönetmen koltuğunda Shane Acker oturuyor. Acker’in hikayesinin senaryolaşmasına Pamela Pettler’in de katkı verdiği ve bu sayede beyazperde taşınan filme ses veren isimler arasında Christopher Plummer, Martin Landau, Jennifer Connelly, Crispin Glover, John C. Reilly, Elijah Wood, Tom Kane gibi birbirinden ünlü isimler bulunuyor. Kıyamet konulu filmlerden birisi olan Dokuz’da yakın bir gelecek konu olarak seyirciye aktarılıyor. Filmin hikayesine göre kıyamet kopmuştur ama kıyamet kopmadan önce yapay zeka teknolojisi ile çalışan robotlar insanlara savaş açmışlardır ve bu savaş insanların aleyhine sonuçlanmıştır. Her ne kadar askeri alanda savunma amaçlı olarak üretilseler de, yapay zeka robotlar tarafından dünyanın sonunun getirilmesi, insanlık için kıyametin kopmasıyla beraber Dokuz doğar ve filmin hikayesi de tam olarak burada başlar.

28. 2012 – 2009 – IMDb: 5,8

2012

Yakın geçmişte en çok ses getiren kıyamet temalı sinema filmlerinden biri de 2012’ydi. Seyircilerin filme verdiği puana baktığımız zaman durumun gündemde meşgul edilen yerle pek doğru orantılı olmadığı görülse de, bu tipte film seven birçok seyirci ve eleştirmen film hakkında olumlu şeyler söyledi. Yönetmen koltuğunda Roland Emmerich’in bulunduğu bir çeşit felaket filmi olan bu Amerikan yapımı eserde, yapımcı olarak Emmerich ile beraber Mark Gordon, Herald Kloser, Ute Emmerich, Larry Franco da görev aldı. Filmin senaryosunu ise Herald Kloser ile Roland Emmerich beraber yazdılar. 200 milyon dolarlık dev bir bütçe ile çekilen ve 750 milyon dolardan daha büyük hasılat elde eden filmin uzunluğu ise 2,5 saat. 2012’nin oyuncu kadrosunda John Cusack, Amanda Peet, Oliver Platt, Thandie Newtyon, Chiwetel Ejiofor, gibi isimler yer alıyor.

Filmde 2012’de dünyanın sonunu getiren global bir felaketin varlığı işleniyor ve bu felaketin ardından hayatta kalmayı başaran kahramanların mücadelesi ve destansı bir macera seyirciye sunuluyor. Maya takviminde 2012’yle beraber günlerin sona ermesi, yeni bir kıyamet senaryosunun doğmasına sebep olmuş ve film bu takvimden çıkarılan mesajı konu almıştır. Dünya gezegeninin vadesinin dolduğu fikriyle ortaya çıkan bu senaryoda kıyametten kurtulup yaşama devam etmek ve insanlığı kurtarmak isteyen kahramanların mücadelesi, başarılı kurgu ve ilgi çekici olay örgüsü film süresince seyirciyi içine çekiyor.

27. Derin Darbe (Deep Impact) – 1998 – IMDb: 6,1

Milenyum öncesi gösterime giren kıyamet konulu sinema filmlerinden birisi olan Derin Darbe’nin yönetmen koltuğunda Mimi Leder oturuyor. Steven Spielberg, Richard D. Zanuck ve David Brown’un yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosunu ise Bruce Joel Rubin ile Michael Tolkin kaleme aldı. Paramount Pictures ve Dream Works gibi iki dev şirket tarafından çekilen bir felaket ve bilim kurgu filmi olan Derin Darbe’nin oyuncu kadrosunda Elijah Wood, Morgan Freeman, Robert Duvall, Tea Leoni gibi isimler yer alıyor. 75 milyon dolarlık bütçeye çekilen ve 350 milyon dolardan fazla hasılat elde eden filmin müziklerini ise James Horner yaptı.

Filmin ana teması, hareket halinde olan bir kuyrukluyıldızın dünyaya çarpmasına odaklanıyor. Bu yıldız dünyaya çarptıktan sonra gezegen üzerinde yaşamını sürdüren tüm canlı türleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor ve bununla birlikte olaylar gelişiyor.

26. Knowing (Kehanet) – 2009 – IMDb: 6,2

Alex Proyas’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosu Ryne Douglas, Pearson, Juliet Snowden tarafından kaleme alınan bir film olan Kehanet; drama, aksiyon, gerilim, gizem gibi birçok türü harmanlıyor. Oyuncu kadrosunda Nicloas Cage, Chandler Canterbury, D. G. Maloney, Alan Hopgood, Nadia Townsend, Lara Robinson gibi isimlerin bulunduğu film 50 milyon dolarlık bir bütçe ile çekildi.

Filmin konusuna gelecek olursak; 1959’un sonbaharında bir ilkokulda, öğretmen çocuklara bir ödev verir ve geleceği hayallerinde ne şekilde canlandırdıklarını resimle ifade etmelerini ister. Daha sonra bu resimlerin bir kapsüle konulacağını ve 50 senelik bir süre içerisinde saklanacağını söyler. Fakat bir öğrenci resim çizmek yerine kağıda sayılar kondurur ve elli sene sonra kapsülü inceleyen öğrenciler bu sayıların yer aldığı kağıtla ilgili enteresan şeyler tespit eder.

25. Monsters (İstila) – 2010 – IMDb: 6,4

monsters

Gareth Edwards’ın yazıp yönettiği; bilim kurgu, drama ve korku türünde bir eser olan Monsters filmi BAFTA Ödülleri’nde bir adaylık kazanmış ve çeşitli organizasyonlarda 13 ödül almayı başarmıştı. İngiltere yapımı bir proje olan Monsters’ın oyuncu kadrosunda Scoot McNairy, Whitney Able, Justin Hall, Annalee Jefferies, Mario Zuniga Benavides gibi isimler yer alıyor.

Uzaylı istila filmleri dalında en düşük bütçeli kıyamet konulu filmlerden biri olan Monsters’ta, 2009 senesinde NASA güneş sisteminde uzaylıların var olduğuna dair ilk delilleri insanlarla paylaşma kararı alır. NASA’nın uzaya örnek toplamak adına gönderdiği bir uydu ise dönüş yolunda bir kaza geçirerek Orta Amerika’ya düşer. Aracın düştüğü bölgede yeni bir yaşam formu oluşur ve yeni yaratıklar görülmeye başlanır. Bu bilinmeyen formun incelenmesi ve dünyanın olası tehditlerden korunması adına bölge karantina altına alınır ve yasak bölge ilan edilir. Hikayenin başladığı ve heyecanın arttığı bölüm ise hikayenin baş kahramanlarından biri olan Amerikan gazeteci Andrew’in karantina bölgesinde bulunan patronunun kızı Sam Wynden’ı bu yasak bölgeden kurtarmak adına yola koyulmasıdır.

24. The Day After Tomorrow (Yarından Sonra) – 2004 – IMDb: 6,4

Küresel ısınma sonrasında gerçekleşen bir felaket ve kıyamet senaryosunu konu alan Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) filminin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich oturuyor. Emmerich, filmin yapımcılığını Mark Gordon, senaristliğini ise Jeffery Nachmanoff ile birlikte üstlendi. Başarılı görsel efektlere sahip olan filmin oyuncu kadrosunda ise Dennis Quaid, Emmy Rossum, Jake Gyllenhall, Ian Holm, Kenneth Welsh, Jay O. Sanders, Sela Ward gibi isimler bulunuyor. 125 milyon dolarlık bir bütçe ile hazırlanan ve yarım milyar dolardan fazla hasılat elde eden film; aksiyon, macera ve bilim kurguyu harmanlıyor.

Bir iklim bilimci olarak çalışan Jack Hall, kutup bölgesinde araştırmasını sürdürürken buz katmanının kırıldığını görür ve bunun sebebinin küresel ısınma ile alakalı olduğunu düşünmeye başlar. İçinde olduğu toplantılarda bu durumu sıkça dile getiren ama bir türlü insanların dikkatini çekemeyen Jack, felaketin gerçekleşmesi ve dünyanın dengesinin bozulması ile birlikte ne kadar haklı olduğunu görür. Dünyanın birçok bölgesi felaket yüzünden yaşanamaz hale gelmiş ve milyonlarca insan ölmüştür.

23. War of the Worlds (Dünyalar Savaşı) – 2005 – IMDb: 6,5

132 milyon dolarlık dev bir bütçeyle çekilen ve yayınlandığı dönemde sinemalarda büyük bir ilgi ile izlenen Dünyalar Savaşı filmi, Kathleen Kennedy’nin yapımcılığında hayata geçirildi. Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’ün oturduğu filmin senaryosunu ise David Koepp ve Josh Friedman kaleme aldı. H. G Wells’in The War of The Worlds adlı romanından beyazperdeye uyarlanan filmde anlatıcı olarak karşımıza usta oyuncu Morgan Freeman çıkıyor. Dünya genelinde 591 milyon dolardan daha fazla hasılat elde etmeyi başaran filmin oyuncu kadrosunda ise Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin, Miranda Otto, Rick Gonzalez, Tim Robbins,  Lisa Ann Walter gibi isimler yer alıyor.

Kıyamet hikayesi anlatan bilim kurgu ve gerilim türündeki bu filmde mutlu bir yaşam sürmediğini düşünen Ray Ferrier’in ve bakmakla yükümlü olduğu ailesinin hikayesini görüyoruz. Düşük bir kazanca sahip olan ama ailesine olabildiğince iyi bakmaya çalışan Ray, New Jersey’de yaşıyor. Bir gün üç ayaklı ve dev boyutta savaş araçlarının dünyaya inmesi ve kıyamet senaryosunun başlaması ile Ray’in heyecan dolu hikayesi ve filmdeki asıl olaylar başlar.

22. This is the End (Buraya Kadar) – 2013 – IMDb: 6,6

Kıyameti konu alan filmler arasında en dikkat çekicilerden birisi de This is the End. Zira diğerlerine kıyasla hüzünlü bir aksiyon yerine komedi ögeleriyle dolu bir maceranın seyirciye yansıtılması amaçlanmış ve oldukça renkli, eğlenceli bir film ortaya çıkarılmaya çalışılmış. Özgün bir kıyamet konulu film olarak adeta “ben buradayım” diyen yapımlardan olan This is The End’in yönetmen koltuğunda Evan Goldberg ve Seth Rogen oturuyor. Ayrıca film geniş ve güçlü bir oyuncu kadrosuna da sahip. James Franco, Jonah Hill, Jay Baruchel, Seth Rogen, Danny McBride, Craig Robinson, Emma Watson, Michael Cera, Mindy Kaling, Martin Starr, Rihanna gibi birçok dünya yıldızını kadrosuna barındıran filmde oyuncular kendilerini canlandırıyor.

James Franco’nun evinde düzenlenen partiye Rogen, Baruchel gibi birçok yıldız isim davet edilmiştir. Parti esnasında kıyamet kopar ama evde oldukça sınırlı sayıda gıda ürünü vardır. Dünyanın kaosa sürüklendiği bir ortamda dünya yıldızları aynı evde nasıl bir mücadele verecek ve başlarına neler gelecek? Hayatta kalma güdüsü için dünya starlarının verdiği kimi mücadeleler oldukça eğlenceli anlara da sahne olacak.

21. Independence Day (Kurtuluş Günü) – 1996 – IMDb: 7,0

Roland Emmerich’in hem yapımcı hem yönetmen hem de senarist olarak karşımıza çıktığı film, vizyonda kaldığı dönem boyunca gişede rekorlar kırdı. Toplamda 811 milyon dolardan fazla hasılat elde ederek ne kadar ilgi çekici bir film olduğunu bir kez daha ispatlayan filmin müziklerini ise David Brenner yaptı. Independence Day filminin oyuncu kadrosunda Will Smith, Bill Pullman, Mary McDonnell, Jeff Goldblum, Judd Hirsch, Robert Loggia, Randy Quaid, Margaret Colin, Vivica A. Fox, James Rebhorn, Adam Baldwin, Harvey Fierstein gibi isimler bulunuyor.

Temmuz’un ikinci gününde dünyanın farklı bölgelerindeki şehirlerin tepelerinde dev cisimlerin görülmesini konu alan film, bir çeşit uzaylı istilasını ve bu istila sonrasında ortaya çıkan kıyamet ihtimalini anlatıyor. İstila başladıktan yalnızca birkaç saat sonra, uzaylılar dünyayı yakıp yıkmaya başlarlar. Buna birileri dur demezse dünyanın yok olması ve insanlığın bitmesi gündemdedir. Büyüleyici efektlere ve heyecan dolu bir kurguya sahip olan Independence Day, gösterimde olduğu yıl Akademi Ödülleri’nde en iyi görsel efekt dalında Oscar ödülü almayı da başarmıştı. Yaklaşık 2,5 saat süren ama bu uzun süre içerisinde seyirciyi neredeyse hiç sıkmadan heyecanın içerisinde tutmayı başaran bir film olan Independence Day’i bu tip filmlerle ilgilenen herkesin izlemesini tavsiye ediyoruz.

20. Cloverfield (Canavar) – 2008 – IMDb: 7,0

Bilim kurgu, aksiyon ve korku türlerini harmanlayan bir film olan Cloverfield’ın yönetmen koltuğunda Mat Reeves oturuyor. Senaryosu Drew Goddard tarafından kaleme alınan filmin oyuncu kadrosunda ise Lizzy Caplan, Jessica Lucas, Michael Stahl David, T. J. Miller, Mike Vogel, Odette Annable, Anjul Nigam, Theo Rossi, Brian Klugman, Kelvin Yu, Liza Lapira, Lili Mirojnick gibi ünlü aktör ve aktrisler yer alıyor. Çekimlerden önce adı 1-18-08 olarak belirlenen film daha sonra isim değişikliğine gitme kararı almıştı.

Bir canavar saldırısı ardından gündeme gelen kıyamet senaryosunu konu alan film, New York’taki olayları ve bu olaylara tanıklık eden insanların hikayesini seyirciye aktarıyor. Canavarların New York’a saldırması üzerine yaşanan olaylar ve çekimler sırasında ev yapımı, amatör tat vermek için kullanılan mobil kameraların başarılı performansı seyirciye oldukça ilginç anlar yaşatıyor. Son derece ilgi çekici bir kurguya ve büyüleyici bir gerçekçi havaya sahip olan Amerikan yapımı sinema filmi yayınlandığı dönemde birçok eleştirmenden olumlu puan almayı başarmıştı.

19. Pacific Rim (Pasifik Savaşı) – 2013 – IMDb: 7,0

Travis Beackham tarafından kaleme alınan hikayeyi seyirciye aktaran Pasifik Savaşı filminin yönetmen koltuğunda Guillermo del Toro oturuyor. Toro’nun yanı sıra Jon Jashni, Mary Parent, Thomas Tull gibi isimlerin de yapımcı olarak imzasının yer aldığı film 190 milyon dolarlık büyük bir bütçe ile çekildi. Oyuncu kadrosunda Charlie Hunnam, Charlie Day, Rinko Kikuchi, Idris Elba, Burn Gorman, Max Martini, Ron Perlman, Clifton Collins Jr., Ellen McLain gibi isimlerin bulunduğu Pasifik Savaşı filmi, 3D ve IMAX 3D sürümleri ile de vizyonda yer aldığı için epey dikkat çeken bir proje olmuştu.

Bir çeşit bilim kurgu filmi olan Pasifik Savaşı, 2020’li yıllarda bambaşka bir boyuttan dünyaya gelip Büyük Okyanus’ta ortaya çıkan Kaiju isimli dev bir canavarın dünyayı ve insanlığı yok etme çabasını anlatıyor. Dünyanın böylesine büyük bir felakete sürüklendiğini gören birçok ülke birleşip bu canavara karşı ortak mücadele etme kararı alıyor ve Jaegers ismi verilen dev robotlar üretip karşı atağa başlıyorlar.

18. The World’s End (Dünyanın Sonu) – 2013 – IMDb: 7,0

İngiltere yapımı kıyamet konulu filmlerden birisi olan Dünyanın Sonu, aynı türde olan filmlere kıyasla daha düşük bir bütçe ile çekildi. 20 milyon dolarlık mütevazi bir bütçe ile seyirciyle buluşturulan filmin yönetmen koltuğunda Edgar Wright yer alıyor. Filmin başrol oyuncularından Simon Pegg ile beraber senaryoyu da kaleme alan Wright, projeyi Zombilerin Şafağı ve Sıkı Aynasızlar filmlerinin devamı niteliğinde görüyor. Dünyanın Sonu filminin oyuncu kadrosu ise Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman, Paddy Considine, Rosamund Pike, Bill Nighy, Michael Smiley, David Bradley, Eddie Marsan, Thomas Law, Rafe Spall gibi isimlerden oluşuyor.

Filmin hikayesine gelecek olursak; karakterlerimiz Clif ile Derek yaşamları için önemli bir yolculuğa çıkmak için karar almış iki iyi dosttur ve dünyanın en uzak noktalarına giderek hayatın tadını çıkarmak gibi bir plana sahiptirler. Fakat bir süre sonra bu tatlı planları ve güzel gezileri karanlık bir hal almaya başlar ve iki sıkı dost bu meselenin kaynağını ve çözümünü aramaya başlarlar. Aksiyon, komedi ve bilim kurgu türündeki bu film seyirciye hem heyecanlı hem de eğlenceli anlar yaşatmayı vaat ediyor.

17. Snowpiercer (Kar Küreyici) – 2013 – IMDb: 7,0

Aksiyon, macera ve drama türünde bir film olan Snowpiercer’ın yönetmenliğini Joon ho Bong üstlendi. Oyuncu kadrosunda Chris Evans, King ho Song, Ed Harris, Tilda Swinton, Jamie Bell, John Hurt, Octavia Spancer, Ewen Bremner, Ah Sung Ko, Vlad Ivanov gibi birçok ismin yer aldığı film; Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore ve Fransa’nın ortak yapımında çekildi.

Filmin konusu geleceğe odaklanıyor. Başarısızlığa uğrayan bir deney neticesinde dev bir felaket ortaya çıkıyor ve dünyadaki yaşamı neredeyse tümüyle yok etme potansiyeline sahip bir küresel ısınma meydana geliyor. Dünyanın etrafında kesintisiz olarak tur atan bir tren hayatta kalmak isteyenlerin son sığınağı haline gelir, fakat bu trende yer almak ve hayatta kalmak için de sınıfsal farklılıklardan doğan eşitsizlikler önemli bir etkendir. Böylesine bir dünyada insanlar, hayatta kalabilmek için ne yapacak, ortaya çıkan bu büyük felaketle mücadele edebilmek için alternatif bir yöntem geliştirilebilecek mi yoksa olayların kendiliğinden düzelmesi mi beklenecek?

16. World War Z (Dünya Savaşı Z) – 2013 – IMDb: 7,0

Aksiyon, korku ve dram ögelerini içerisinde harmanlamayı başaran kıyamet konulu filmlerden birisi olan Dünya Savaşı Z’nin yönetmen koltuğunda Marc Foster bulunuyor. Filmde başrol oyuncusu olarak da izleyeceğimiz Brad Pitt; Dede Gardner, Jeremy Kleiner ve Ian Bryce ile beraber Dünya Savaşı Z’nin yapımcılığını üstlendi. Max Vrooks’un 2006’da okurla buluşan Zombi Savaşı isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan filmin senaryo adaptasyonunu ise Matthew Michael Carnahan, Damon Lindelof, Drew Goddard’dan oluşan üçlü bir senarist ekibi gerçekleştirdi. Filmin oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt’in yanı sıra Mireille Enos, Daniella Kertesz, Fana Mokoena, James Badge Dale, David Morse, Matthew Fox, Ludi Boeken, Abigail Hargrove, Sterling Jerins ve Fabrizio Zacharee Gudioas yer alıyor.

Filmde Brad Pitt’in can verdiği Gerry Lane karakteri, iki kızı ve çok sevdiği karısı ile beraber son derece mutlu bir yaşam sürdüren iyi bir aile babasıdır. Bir gün ailece bir yerden bir yere doğru giderlerken arabaları ile trafikte sıkışıp kalırlar. Fakat bu sefer oluşan trafik daha öncekilerden oldukça farklıdır ve bir şeylerin ters gittiği konusunda her geçen dakika daha da fazla emin olmaya başlarlar. Tehlikenin hızla yaklaştığını fark eden Gerry Lane, ailesini daha güvenli bir bölgeye yerleştirmek ister. Aynı zamanda bir Birleşmiş Milletler çalışanı da olan Gerry, dünyanın içinde olduğu bu felaketle nasıl mücadele edileceği konusunda da epey kafa yorar ve önemli bir mücadele gösterir.

15. Perfect Sense (Yeryüzündeki Son Aşk) – 2011 – IMDb: 7,1

Senaryosu Kim Fubz Aakeson, müzikleri Max Richter tarafından yapılan ve yönetmen koltuğunda David Mackenzie’nin oturduğu Yeryüzündeki Son Aşk filminin başrollerinde Eva Green ile Ewan McGregor yer alıyor. Filmin geniş oyuncu kadrosunda Green ile McGregor’a Ewn Bremner, Stephen Dilliane, Anamaria Marinca, Connie Nielsen,  Liz Strange, Denis Lawson gibi isimler eşlik ediyor.

Filmde Ewan McGregor tarafından canlandırılan Michael karakteri bağlanma konusunda sıkıntılar yaşayan ama yemek yapma konusunda da inanılmaz yetenekleri olan bir şef olarak karşımıza çıkıyor. Eve Green’in can verdiği Susan karakteri ise son derece soğuk bir görüntüye sahip olan ama işinde hakikaten uzman bir doktordur. Özel hayatına pek fazla insan sokmayı sevmez. Michael ile Susan birbirlerine yaklaşırken bir anda dünyada bütün insanların duygularını yerle yeksan eden bir salgın hastalık ortaya çıkar ve olaylar gelişir. Hem kıyamet benzeri bir konuyu işlemesi hem de romantik meselelere değinmesi itibariyle birçok seyirciden olumlu puan alan Yeryüzündeki Son Aşk, zaman zaman sizi derin duygulara itecek.

14. I Am Legend (Ben Efsaneyim) – 2007 – IMDb: 7,2

Kıyamet sonrasını anlatan bir çeşit bilim kurgu filmi olan I am Legend, yönetmen koltuğunda Francis Lawrance’in oturduğu; Akiva Goldsman, David Heyman v Erwin Stoff’un yapımcı olarak görev aldığı bir filmidir. Norveç asıllı ünlü bir Amerikan bilim kurgu ve korku yazarı olan Richard Matheson tarafından 1954’te kaleme alınan aynı adlı romandan beyazperdeye uyarlanan filmin senaryosunu Akiva Goldsman ile Mark Protosevich sinemaya adapte etti. Filmin uyarlandığı roman, Türkiye’de ilk olarak 1972’de Hepimiz Vampiriz adıyla yayınlansa da daha sonra farklı isimlerle tekrar okurla buluştu. Will Smith’in başrolde olduğu I am Legend filminin oyuncu kadrosunda Alice Braga, Charlie Tahan, Willow Smith, Salli Richardson Whitfield, Darrell Foster, April Grace, Joanna Numata, Dash Mihok, Samuel Glen ve Marin Ireland gibi isimler yer alıyor.

Film, birçok insana bulaşan ve dünya üzerindeki insan türünün varlığını tehdit eden bir çeşit virüsün yayılmasını konu alıyor. Tüm insanlığı yok edeceğine inanılan ve önüne geçilemez olduğu düşünülen virüs, Robert Neville adlı başarılı bilim insanına bulaşmamıştır. Çok kısa bir sürede birçok insanın ölümüne neden olan virüs, Neville’in New York’ta hayatta kalan tek insan olmasına da sebep olmuştur. Dünya üzerinde kalan belki de tek insan olmayı başaran Neville, bu durumla nasıl mücadele edeceği ve bundan sonra neler olacağı konusunda oldukça kararsız ve ümitsizdir. Etrafında olan her şeyi gözlemleyen ve bir çıkış yolu arayan Neville’in yaklaşık 1,5 saatlik hikayesi seyirciyi ekrana kitleyecek kadar gizem ve macera doludur.

13. The Mist (Öldüren Sis) – 2007 – IMDb: 7,2

18 milyon dolarlık mütevazi bir bütçeyle çekilen, korku ve gerilim türünde bir kıyamet senaryosunu seyirciyle buluşturan Öldüren Sis filminin yönetmen koltuğunda Frank Darabont oturuyor. Yapım ekibinde yönetmen Darabont’a Martin Shafer ve Liz Glotzer de eşlik ediyor. Başarılı yazar Stephen King tarafından kaleme alınan Skeleton Crew adlı kitaptan beyazperde uyarlanan filmin senaryo uyarlamasını da Darabont kaleme aldı. Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Toby Jones, Laurie Holden, Andre Braugher, William Sadler, Frances Sternhagen, Jeffrey DeMunn, Nethan Gamble gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı The Mist filminde çok şiddetli bir fırtınanın hemen sonrasında meydana gelen sis, hikayenin geçtiği kasabayı tamamıyla kaplar. Yoğun sisin ortaya çıkmasıyla beraber insanları yiyerek beslenen ilginç yaratıkların varlığından da insanlar haberdar olmaya başlar. Kasaba için bir çeşit kıyamet senaryosu niteliğinde olan bu olaylardan korunmak isteyen halk, çeşitli davranışlar sergiler ve kendi içlerinde fikir ayrılığına düşerler. Stephen King’in hikayesinden uyarlanan filmde insanların hayatta kalabilmek ve yaratıklar tarafından yok edilmemek için yaptıkları konu alınır.

12. Dawn of the Dead (Ölülerin Şafağı) – 2004 – IMDb: 7,3

2004’te gösterime giren Amerikan yapımı bir çeşit korku filmi olan Ölülerin Şafağı, George A. Romero’nun aynı adlı 1978 yapımı filminin tekrardan sinemaya uyarlanması ile hayat bulmuştur. Yönetmen koltuğunda Zack Snyder’in oturduğu yapım ekibinde ise Eric Newman, Marc Abraham ve Richard P. Rubinstein’in bulunduğu filmin müzikleri Tyler Bates tarafından hazırlandı. Filmin oyuncu kadrosunda ise Sarah Polley, Ving Rhames, Mekhi Phifer, Ty Burrell, Jake Weber, Michael Kelly, Kevin Zagers, Lindy Booth, Jayne Eastwood, R. D. Reid, Matt Frewer gibi isimler bulunuyor.

Ölülerin Şafağı filminde Sarah Polley tarafından canlandırılan ve gayet genç ve güzel bir hemşire olan Ana’nın, hastanede her zamanki gibi mesaisini bitirip eve dönmesi ve her şeyden çok sevdiği eşi ile güzel bir zaman geçirdikten sonra uyuması ile başlayan hikaye seyirciye aktarılıyor. Ertesi gün kocasını son derece ilginç bir halde bulan ve mahallede enteresan bir kaosun hüküm sürdüğünü gören Ana, zombilerin de farkına varır ve hayatta kalmak için son derece zorlu bir mücadelenin içerisine girer. Film, Ana’nın hayatta kalmak ve sevdiklerini koruyabilmek için vereceği mücadeleyi konu alıyor.

11. The Road (Yol) – 2009 – IMDb: 7,3

2006’da Cormac McCharthy’ye Pulitzer ödülü getiren aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan The Road filmi, 2009 yapımı bir proje olmakla beraber post apokaliptik yaklaşımıyla dikkat çeken dram türünde bir yapım. Yönetmen koltuğunda John Hillcoat’ın oturduğu filmin başrollerinde Viggo Mortensen ve Kodi Smit McPhee yer alıyor.

En iyi kıyamet filmlerinden biri olarak gösterilen The Road’da bir baba ile oğlunun hayatta kalma mücadelesi anlatılır. Dünyayı kaplayan ve medeniyeti yok edecek kadar büyük afetlerin yaşandığı bir dönemde insanlığını kaybetmeden bu mücadeleyi verip daha güzel bir iklimde yaşamak isteyen baba ve oğlun macerası gerçekten izlemeye değer. Filmin anlattığı dönemde yiyecek imkanları azalmış, dünyanın birçok noktası yaşanmaz hale gelmiş, ağaçların yaprakları neredeyse hiç kalmamış ve kökleri zayıflamış, güneşi görmek neredeyse imkansız bir hal almış ve insanlar yamyama dönüşmeye başlamıştır. Senaryasonu Joe Penhall’ın yazdığı filmin çekimleri için ise 25 milyon dolarlık bir bütçe harcandı.

10. Sunshine (Gün Işığı) – 2007 – IMDb: 7,3

İngiltere yapımı bir bilim kurgu ve macera filmi olan Sunshine’ın hikayesi Alex Garland tarafından yazıldı. Filmin yönetmenliğini ise Danny Boyle üstlendi. Oyuncu kadrosunda Cillian Murphy, Cliff Curtis, Chris Evans, Rose Byrne, Troy Garity, Benedict Wong, Hiroyuki Sanada, Mark Strong, michelle Yeoh gibi isimlerin yer aldığı film, uzak bir çağda geçer.

Filmin konusuna kaynak olan çağda, güneş ışınları dünyayı ısıtmakta pek etkili olamaz ve epey yetersiz kalır. Kritik bir durumun içerisine giren dünyayı kurtarmak isteyen insanlar buna bir çözüm bulabilmek adına güneşe iki tane uzay gemisi yollarlar. Bu gemiler ile güneşe müdahale edip dünyayı kurtarmayı amaçlayan ekibin başına türlü olaylar gelir ve macera filmin son anına kadar devam eder.

Filmde Murphy’yi fizikçi ve gemide yer alan bomba uzmanı olan Robert Capa, Rose Byrne’ı pilot olan Cassie, Cliff Curtis’i doktor ve psikolog olan Searle, Chris Evans’ı ise mühendis olan Mace rolünde görüyoruz.

9. 28 Days Later (28 Gün Sonra) – 2002 – IMDb: 7,6

Birleşik Krallık yapımı bir gerilim ve bilim kurgu filmi olan 28 Gün Sonra’nın yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Andrew Macdonald’ın yapımcılığını üstlendiği ve Alex Garland’ın senaryosunu kaleme aldığı filmin müzikleri ise John Murphy tarafından yapıldı. Oyuncu kadrosunda Alex Palmer, Bindu De Stoppani, Jukka Hiltunen, David Schneider, Toby Sedgwick, Cilian Murphy, Naomie Harris, Noah Huntley, Christopher Dunne, Emma Hitching gibi isimlerin yer aldığı film 5 milyon euroluk bir bütçe ile çekildi.

28 Gün Sonra filminde bir grup aktivist, Londra’da önemli araştırmalar yapan bir bilim merkezinde yer alan denek maymunları serbest bırakır ve maymunların serbest kalması ile beraber dünyaya ölümcül bir virüs yayılmaya başlar. Virüsten etkilenen bütün insanlar neredeyse çeyrek dakika içerisinde insani özelliklerini yitirip katliama meyilli saldırgan canavarlara dönüşmeye başlarlar. Salgın başladığında hastanede baygın bir şekilde yatmakta olan Jim, 28 gün sonra uyanır ve dışarı çıktığında dünyanın hiç de bıraktığı gibi olmadığını fark eder. Jim’in bunu fark etmesi ile beraber filmde olaylar gelişir ve kaliteli bir şekilde hazırlanan müzikler eşliğinde film akmaya devam eder.

8. The Fifth Elemen (Beşinci Element) – 1997 – IMDb: 7,7

Fransız yapımı olan ama İngilizce olarak çekilen Beşinci Elemet filmi, Luc Besson’un yönetmenliğini üstlendiği, Robert Mark Kamen’in ise senaryosunu kaleme aldığı bir eser. Oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Gary Oldman, Milla Javovich, Brion James, Charlie Creed Miles, Chris Tucker, Ian Holm, Luke Perry gibi isimlerin yer aldığı film 23. yüzyılı anlatıyor. Filmin yönetmeni Besson, Beşinci Element filmine kaynak olan öyküyü 16 yaşındayken yazmaya başlamış. Bu hikayenin detayları üzerine öylesine uzun çalışmış ki film gösterime girdiğinde yaşı 38’i bulmuş. 90 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film, gişede 263 milyon dolarlık hasılat elde etmeyi de başarmış. 1997’de gösterime giren bu film, 2011’de Can Dostum vizyona girene dek en çok uluslararası hasılat elde eden Fransız filmi olarak anılıyordu.

Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; Beşinci Element, 23. yüzyılda yaşayan Korben Dallas’ın genç bir kadınla tanışması ve sonrasında gelişen olayları anlatır. Dallas, önceden özel kuvvetlerde binbaşı olarak görev alan ama daha sonra taksicilik yapmaya başlayan biridir ve bir gün ansızın genç bir kadın taksisine düşer. İkili, dünyanın sonunu getirmek üzere olan bir saldırıyı önlemek için işbirliği yaparlar ve bu noktada filmin hikayesine konu alan o amansız mücadele ve macera da başlamış olur.

7. Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında) – 2014 – IMDb: 7,9

Hiroshi Sakurazaka tarafından kaleme alınan bir Japon romanı olan All You Need is Kill adlı eserden beyazperde uyarlanan ve sinemaya adapte edilen senaryosu Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John Herry Butterwoth tarafından kaleme alınan Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) filminin yönetmen koltuğunda Doug Liman oturuyor. Tom Cruise ile Emily Blunt’ı başrolde izlediğimiz filmde Cruise Binbaşı William Cage’i, Blunt ise Çavuş Rita Rose Vratski karakterini canlandırıyor. Filmde Cruise ile Blunt’a Bill Paxton, Brandan Gleeson, Dragomir Mrsic, Charlotte Riley, Kick Gurry, Tony Way, Noah Taylor, Franz Drameh, Jonas Armstrong gibi oyuncular da eşlik ediyor.

Yakın bir geleceği konu alan filmde, dünyayı ele geçirme uğraşı içerisinde olan Mimics isimli bir uzay birliğinin büyük şehirleri birer birer yok etmesi ve milyarlarca insanı ölümle yüz yüze getirmesi hikayenin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Hiçbir ülkenin ordusu, istilacı birliklerin silahlarıyla mücadele edecek güçte olmadığı ve telepati yöntemiyle verilen emirlere karşı yeni bir yöntem geliştiremedikleri için tüm dünya ülkeleri birleşip güçlü bir ordu kurmaya karar verir. Birliğin oluşturduğu güç dışında herhangi bir şansın olmadığına inanmaya başlarlar. Subay Cage ise daha önce herhangi bir şekilde böyle bir savaşa katılmayan tecrübesiz bir asker olarak tanınır ve böylesine önemli bir göreve atanması onun için birnevi intihr niteliğindedir. Cage, görevi sırasında kırılması güç bir döngü içerisinde kendisini bulur ve ekip arkadaşı Çavuş Rita Rose Vrataski ile beraber mücadeleyi daha etkili kılmak için yeni yöntemler aramaya başlar.

6. Children of Men (Son Umut) – 2006 – IMDb: 7,9

Bilim kurgu temalı bir senaryoya sahip olan Children of Men filmi P. D. James’in 1992’de kaleme aldığı aynı adlı eserden sinemaya uyarlanan bir eser. Alfonso Cuaron’un yönetmenliğinde beyazperdeye taşınan filmin oyuncu kadrosunda Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor, Claire Hope Ashitey ve Michael Caine gibi isimler bulunuyor.

Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortak yapımında hayata geçirilen filmde hikaye 2027 yılının Londra’sında başlıyor. Geleceğin dağılmış dünyasında bir başına yaşayan bir adam olan Theo Faron, zor bir hayat geçirir. Dünyanın her bir bölgesinde büyük yıkımlar yaşanmış ve buna karşın ayakta kalan en sağlıklı bölgelerden biri İngiltere olmuştur. Her noktada ciddi bir mülteci akınının olduğu dünyada kısırlık da büyük bir problem halindedir. Öylesine bir kısırlık akımı söz konusu olmuştur ki ülkede en genç insanların yaşı 18’dir. Theo’nun eski eşi Julian’ın kendisiyle görüşmesini istemesi üzerine çıktığı yolculuk hikayede olayların gelişmesine sebep olur.

5. Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi) – 1968 – IMDb: 8,0

Dünya sinemasının klasik eserlerinden biri haline gelen Maymunlar Cehennemi, 1968 senesinde çekilen bir çeşit bilim kurgu ve gerilim filmi. Pierre Boulle’in Fransızca kaleme aldığı romandan sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Franklin Schaffner üstlendi. Yenilenmiş versiyonu ile de dikkat çeken filmin oyuncu kadrosunda Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Maurice Evans gibi isimler bulunuyor.

İki Oscar ödülü de alıp başarısını zamanında tescilleyen yapım, varoluş tartışması ve evrim teorisine kazandırdığı yeni bakış açıları ile de önemini katlayan bir film haline geldi. George Taylor’un da içlerinde yer aldığı bir astronot topluluğu, uzay gemisi ile oldukça uzakta yer alan ve ismi cismi bilinmeyen bir gezegene iniş gerçekleştirir. İnişin ardından astronotlar, oldukça ilginç şeyler görmeye başlar. Grup için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır ve çıktıkları yolculuk hayatlarının en ilginç deneyimlerinden birinin kaynağı olacaktır.

4. 12 Monkeys (12 Maymun) – 1995 – IMDb: 8,0

Senaryosu Chris Maker, David Peoples ve Janey Peoples tarafından kaleme alınan, yönetmen koltuğunda Terry Gilliam’ın oturduğu 12 Maymun filminin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Madeline Stowe, Brad Pitt, Jon Seda, Frank Gorshin, Christopher Plummer, Christopher Meloni, Bob Adrian, Lisa Gay Hamilton gibi isimler bulunuyor.

Müzikleriyle de döneme damga vuran film, tüm dünyayı tehdit eden ve insanlığın yok olmasına dahi sebep olabilme potansiyeli taşıyan bir virüsü konu alıyor. 1996 senesinde 5 milyar kişinin ölmesine sebep olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’inin hayatta kalmasına da neden olur. İnsanlar bu virüs tarafından ölüme mahkum olmamak adına koloniler kurar ve yaşama tutunmak için yeni yöntemler bulmaya çalışırlar. Virüsün üstesinden gelinebilmesi adına bir mahkum olan James Cole, zaman makinesi ile geçmişe gönderilir ve bununla beraber başlayan macerada James’in başına gelenler ile insanlığın ayakta kalma mücadelesi filme eşsiz bir seyir zevki katar. Brad Pitt’in en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar adayı gösterildiği film aynı zamanda en iyi kostüm dizaynı alanında da adaylık kazanmayı başarmıştı.

3. The Avangers (Yenilmezler) – 2012 – IMDb: 8,1

Marvel Comics’in süper kahraman ekibinin bir araya getirildiği ve Marvel Studios tarafından hazırlanan bir sinema filmi olan Yenilmezler, 220 milyon dolarlık oldukça çılgın bir bütçe ile çekildi. Dünyanın en yüksek hasılat elde eden filmlerinden biri olmayı başaran The Avangers, 1,5 milyar dolardan daha yüksek kazanç elde ederek yapımcısının yüzünü güldürdü. Başarılı sinemacı Joss Whedon’un yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu yazdığı film, Stan Lee ve Jack Kirby’nin The Avangers adlı hikayesinden sinemaya uyarlandı. Güçlü oyuncu kadrosunda Robert Downey Jr, Scarlett Johansson, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jakson, Stellan Skarsgard gibi isimlerin yer aldığı filmin müziklerini ise Alan Silvestri hazırladı.

Marvel’ın dünya çapında senelerdir büyük ilgi ile takip edilen süper kahramanlarından Kaptan Amerika, Kara Dul, Nick Fury, Hulk, Thor, Hawkeye, Iron Man gibi güçlü kahramanları bir arada seyretme şansını bulacağınız filmde dünya çok büyük bir felaket ile karşı karşıya kalır. SHIELD ismiyle bilinen ve uluslararası bir barış örgütü olan bu topluluğun başında yer alan Nick Fury ise dünyayı ve insanlığı bu kıyamet senaryosundan kurtarıp insanlığın devamını sağlayabilmek adına bütün süper kahramanları bir araya getirmesi gerektiğini düşünür. Filmde, büyük tehdit altındaki dünyayı kurtarmak için süper kahramanların göstereceği mücadele hikayeyi ilginç yerlere taşıyacaktır. Yenilmezler, hem görsel efektler hem oyuncuların başarılı performansları hem de son derece başarılı kurgusu ve müzikleri ile seyirciye oldukça heyecanlı anlar yaşatan filmlerden birisi.

2. WALL-E (VOL-İ) – 2008 – IMDb: 8,4

Pixar tarafından çekilen üç boyutlu bir animasyon filmi olan Wall-e, gelecekte geçer ve film kıyamet sonrasında oluşan bir evreni konu alır. Daha önce Kayıp Balık Nemo filminin de yönetmenliğini üstlenen Andrew Stanton tarafından çekilen film, iki robot arasındaki duygusal ilişkiyi izleyiciye aktarıyor. Ana karakterlerde herhangi bir şekilde hayvan sesi kullanılmadı ve Ben Burtt tarafından tasarlanan robotik sesler ve beden dili kullanıldı. Pixar’ın şimdiye kadar çektiği en maliyetli film olan Wall-e’de hikaye harap bir halde, kirli ve kuru bir yapıda olan yeni bir dünya düzeninde başlar.

Çevrenin sürekli kötü bir şekilde kullanılması yüzünden yaşanmaz hale gelen dünya, insanlar tarafından terk edilmiştir ve Wall-e adlı robot terk edilen bu dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. Gezegende tek başına görevini yapan Wall-E, dünyaya arama faaliyetlerini yürütmesi için gönderilen bir diğer robot olan Eve ile tanışınca olaylar gelişir. 180 milyon dolar gibi dev bir bütçeye çekilen bu filmin hikayesi Peter Docter tarafından yazıldı.

1. Interstellar (Yıldızlararası) – 2014 – IMDb: 8,6

Yakın dönemin en etkileyici filmlerinden biri olan Interstellar’da yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor. Epik bir bilim kurgu olarak da türünü tanımlayabileceğimiz bu filmin başrollerini Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine ve Jessica Chastain paylaşıyor. Birleşik Krallık ile Amerika Birleşik Devletleri ortaklığında çekilen filmin senaryosu ise Jonathan ve Christopher Nolan kardeşler tarafından yazıldı.

Dünyanın sonu ile ilgili filmler arasında en dikkat çekenlerden biri olan Interstellar, tahıl ürünlerinin telef olmasına sebep olan bir küf yüzünden yakın gelecekte uygarlığın gerilemesi ve yeniden tarım toplumu seviyesine düşmesini konu alıyor. Dev teknolojik gelişmelerin ardından evrene adeta hükmeden insanlık, böylesine bir gerileyiş ile kıyametin eşiğine geliyor. Tüm bu gelişmelerin ardından NASA’da astronot olarak görev yapan bir topluluk önemli bir göreve çıkıyor ve solucan deliğinden geçmek kaydıyla insanlık için yeni bir yaşam alanı aramaya başlıyorlar. Dünyada kıyamet kopmak ve insan nesli tükenmek üzereyken çıkılan bu yolculuk, özgün hikayesi ve başarıyla işlenen kurgusu sayesinde seyirciye eşsiz bir sinema lezzeti veriyor.

2 comments on "Dünyanın Sonu Bu Filmler ile Geldi: En İyi Kıyamet Filmleri"

  1. Mısafır says:

    En buyuk bılım kurgu bugun turkıyenın dogusundakı ulkelerde yasananlar ve b u olayların baslangıcını anlatan bır fılm yapılsa emınım gıse rekoru kırar.

  2. Yunus says:

    2012 filmini öneririm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *