Duygusal Hikayeleri İle Ağlatan Filmler Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Duygusal hikayeleri ile ünlü olan ağlatan filmler, özellikle dram sevenler için mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan oluşmaktadır. En eski yıllardan beri bu tarz filmler çekilmekte, farklı öyküler üzerinden hayatın gerçekleri de yansıtılmaktadır. Kimi hikayelerde kavuşamayan aşıklar işlenmiş, kimilerinde aile acılarına yer verilmiş olan ağlatan filmler, izlerken mendillerin hazırlanmasını da gerektirir. Çekildikleri senelerde konuları ve oyunculukları ile uzun süre konuşulmuş olan bu yapımlar, dram filmlerinden hoşlananlar için arşivlik yapımlar olarak kabul edilmiştir. Biz de merak edenler için ağlatan filmler listesini hazırladık ve bu kategoride çekilmiş en iyi filmlere yer verdik. Film izlerken duygulanmayı ve göz yaşı dökmeyi sevenler, bu listedeki her filmi çok sevecek ve hikayeleri çok dikkatlerini çekecektir. En eski yapımlardan günümüz yapımlarına kadar herkese hitap edecek dram dolu yapımlara yer vermeye çalıştık. Kimi yapımlar oyuncuları ile kimileri ise oyunculukları ile ön planda olsa da, hepsinde dram dolu öyküler bulunmaktadır. Özellikle gerçek hayatta olabilecek konular işlenmesi ve izleyenlerin kendisinden bir şeyler bulması, bu filmleri dokunaklı yapan en önemli özellikler arasında sayılmaktadır.

Table of Contents

Duygusal Filmler (Ağlatan Filmler) Listesi

 

30. Beaches – 1988 – IMDb: 6,8


Sahilde gençken tanışan ve evlilikleri acıları dahil her anlarında birbirine tutan iki kadının sıcak dostluğu anlatılmaktadır. İkisi de hem doğumunda hem de sonrasında büyük acılar yaşayacak ve birbirlerine tutunacaktır.

29. The Champ – Şampiyon – 1979 – IMDb: 6,8


Yıllarca boksörlük yaparak hayat geçirmiş bir adam ve çocuğunun hikayesi. İçki parasını çıkarmak için önemsiz maçlara çıkarak hayatını sürdürürken, eski eşi çocuğun velayetini almak isteyince, oğlunu geri kazanmak için hayatının maçına çıkmaya hazırlanacaktır.

28. Love Story – Aşk Hikayesi – 1970 – IMDb: 6,9


Zengin bir aileden gelen Oliver, kendi çevresindeki insanlar gibi Harvard hukuk okumak için gün saymaktadır. Bir gün işçi sınıfından Jeniffer’a aşık olur. Ailesi bu aşka tamamen karşı çıkar ve mirastan men etmekle tehdit eder. Aşkını seçen Oliver, Jeniffer ile evlenir. Bir yandan Harvard için çalışmakta bir yandan da Jeniffer ile çocuk sahibi olmak istemektedir. Ancak Jeniffer’ın lösemi olduğu ortaya çıkacaktır. Çifti bundan sonra daha büyük olaylar beklemekte ve hem yoksulluk hem de hastalık ile mücadele etmeleri beklenmektedir.

27. Pay It Forward – İyilik Bul İyilik Yap – 2000 – IMDb: 7,1


Bir kişiye iyilik yaptığınızı düşünün. O kişi de seçeceği üç kişiye iyilik yapıyor ve bu halka bu şekilde ilerliyor. Mutluluğun bu şekilde yayılabileceğini imkansız olarak görenlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım.

26. Lorenzo’s Oil – Lorenzo’nun Yağı – 1992 – IMDb: 7,2


7 yaşına dek normal bir çocuk olarak hayatına devam eden Lorenzo, bayılmalar ve ani fenalaşmalar ile hastalanır. ADL adlı bir hastalıktan dolayı birkaç yıl ömrü kaldığı öğrenilir. Ailesinin ve Lorenzo’nun bu olay karşısında mücadelesi başlayacaktır.

25. Steel Magnolias – Çelik Manolyalar – 1989 – IMDb: 7,2


1980’lerde yaşayan bir grup kadının hikayesi anlatılmaktadır. Kimisi eşini kaybetmiş, kimisi aldatılmıştır ve gittikçe dedikodu içerisine düşecek dünyadan kopacaklardır.

24. Murder in the First – İlk Canilik – 1995 – IMDb: 7,3


Sadece 5 dolar çaldığı için, en kötü hapishaneye atılan adamın intikam hikayesi. İçeride kendisine işkenceler yapan gardiyanı öldürmek için bir caniye dönüşmesi işlenmektedir.

23. The Way Back – Özgürlük Yolu – 2010 – IMDb: 7,3


Bir İkinci Dünya Savaşı filmi olarak çekilen bu yapımda, Sovyet esir kampından kaçan bir grubun kaçış hikayesi ve acı dolu mücadelesi anlatılıyor. Grubun başına bu macera boyunca çok olay gelecek ve özgürlükleri uğruna her şeye katlanacaklar.

22. Dead Man Walking – Ölüm Yolunda – 1995 – IMDb: 7,6


Susan Sarandon isimli bir rahibe, ölümü bekleyen bir idam mahkumundan mektup alır. Ölmesine yakın bir süre kala kendisinden yakınlarının gerçek fikirlerini öğrenmesini isteyecek ve rahibe zamanla o adamın aslında iyi biri olduğunu anlayacaktır.

21. The Kite Runner – Uçurtma Avcısı – 2007 – IMDb: 7,6


Kaliforniya’da yaşayan Amir, zengin bir hayat sürmekte ve evlerinde çalışan işçi oğlu Hassan ile çok yakın bir dostluk kurmaktadır. Ancak bir gün uçurtma uçurma yarışı esnasında Hassan’ın yardıma ihtiyacı olmakta ve Amir ona yardım etmeyerek arkadaşına ihanet etmektedir. Yıllar geçse de Amir bu ihanetini unutmayacak ve utançla yaşayacaktır.

20. Sophie’s Choice – Sophie’nin Seçimi – 1982 – IMDb: 7,7


Nazi kamplarından kurtularak Nathan ile gerçek aşkı ve mutluluğu bulmuş bir kadın olan Sophie, zamanla yeniden o zor günlerin travması altına girecektir. Mutlu hayatından uzaklaşacak ve geçmişe dair yaşadıklarını sorgulamaya başlayacaktır.

19. Awakenings – Uyanışlar – 1990 – IMDb: 7,7


Dr. Sayer yıllarca labarotuvarlarda çalışmış ve insan ilişkileri bu nedenle zayıf kalmış bir uzmandır. Bir hastanede personel eksikliğinden dolayı Sayer bu hastaneye alınır. Uzun yıllar boyunca hareketsiz kalmış ve bilincini kaybetmiş bir hastayı yeniden hayata döndürmek ister. Artık kendini tamamen bu hastaya adayacaktır.

18. Titanic – Titanik – 1997 – IMDb: 7,7


Tanrı’nın bile batıramayacağı söylenen gemi Titanik, büyük bir yolculuğa çıkmaya hazırlanır. Sınıflara göre ayrılmış odalarında büyük hayatlar yaşanacak ve yoksul Jack ile zengin ama mutsuz Rose arasında imkansız bir aşk başlayacaktır.

17. The Color Purple – Mor Yıllar – 1985 – IMDb: 7,8


Siyahi bir kızın yaşadığı dram dolu hayat anlatılıyor. Önce babası bildiği adam tarafından hamile bırakılan, ardından kendisine hep şiddet gösterecek bir adama satılan Celie’ye, tanışacağı çok güçlü bir kadın yardım eli uzatacak ve tüm hayatı değişecektir. Hayatının tamamen biteceğini düşündüğü anda umutlar yeniden Celie için doğacaktır.

16. The Boy in the Striped Pyjamas – Çizgili Pijamalı Çocuk – 2008 – IMDb: 7,8


İkinci Dünya Savaşı sonucunda ailesi ile Almanya’dan apar topar taşınan bir çocuk, yeni evlerinin orada Yahudi bir çocuk ile tanışacak ve ikisinin de tüm hayatı o günden itibaren değişecektir.

15. Atonement – Kefaret – 2007 – IMDb: 7,8


13 yaşındaki Briony, 1935 yılında ablası ile arkadaşının flört haline tanık olacak ve bu anı çok farklı bir şekilde yorumlayacaktır. Bu olaydan sonra herkesin hayatını acı bir şekilde değiştirecek çok büyük bir suç işleyecektir.

14. The Curious Case of Benjamin Button – Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi – 2008 – IMDb: 7,8


80’li yaşları ile doğup, gittikçe yaşlanan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Geçen bu süre içerisinde kaybedeceği aşklar, ailesi ve onunla birlikte yaşananlar işlenmektedir. O, hiç kimsenin yaşamadığı bir hayata alışmaya çalışmakla geçireceği bir ömrü sürecektir.

13. The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme – 2006 – IMDb: 7,9


Chris Gardner, ailesi için çok çabalayan ancak maddi anlamda bir türlü rahata eremeyen bir babadır. Eşi artık dayanamayıp kendisini terk ettiğinde, oğluna daha iyi bir hayat yaşatabilmek için daha iyi kazanç sağlayabileceği bir işi almanın peşine düşecektir.

12. The Stoning of Soraya M. – Soraya’yı Taşlamak – 2008 – IMDb: 8,0


Freidoune’nın arabası bir köyde bozulur ve gazetecilik görevi yarıda kalır. Arabası ile ilgilenirken Zehra ile tanışır. Zehra, vahşice katledilen yeğeni Süreyya için bu gazeteciden gerçeklerin ortaya çıkması adına yardım isteyecektir. Haksız yere öldürülen yeğeni sonrasında bir daha böyle olaylar yaşanmaması için mücadelesine gazeteci yardım edecek miydi?

11. Cinderella Man – Külkedisi Adam – 2005 – IMDb: 8,0


Cindrella Man lakabı ile bilinen ünlü boksör James Braddock’un gerçek hayatı anlatılıyor. Savaş yılları ve yoksulluk ile mücadele eden bu adam, o zamanlarda ailesinin karnını doyurabilmek için dövüşen bir adamdır ve mücadeleyi hiçbir zaman bırakmaz.

10. Blood Diamond – Kanlı Elmas – 2006 – IMDb: 8,0


Afrika kökenli olan ve paralı asker olarak bilinen Danny Archer, bir gün elmas kaçakçılığına başlar. Sağlam kaynaklarına ve dikkatli oluşuna rağmen fark edilir ve peşine düşerler. Bu esnada tüm hayatını değiştirecek bir hamle yapar.

9. The Notebook – Not Defteri – 2004 – IMDb: 8,0


1940’lı yıllardan gelen bir not defteri ve içerisinde anlatılan bir aşk hikayesi. Sahil kasabasına taşınan bir kız ile fakir bir erkeğin tüm hayatı değişecek ve birbirlerinden asla kopamayacakları bir hayatın içerisine sürüklenecekler.

8. Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği – 1989 – IMDb: 8,0


İngilizce öğretmeni olan ve bir öğretmenden daha fazlasını sunmayı her zaman görev bilmiş John Keating ve öğrencileri arasında yaşanan duygusal olaylar anlatılıyor. Hayallerinin peşinden koşmasını öğrenecek olan bu gençler, artık hayata daha farklı bir gözle bakacaklardır.

7. Million Dollar Baby – Milyon Dolarlık Bebek – 2004 – IMDb: 8,1


Frankie Dunn, yıllarca en iyi boksörleri hazırlamış bir antrenördür ancak kızı ile yaşadığı problemlerden sonra adeta insanlardan uzak kalmayı seçmiştir. Bir gün kendisini Maggie Fitzgerald adında bir kadın bulacak ve kendisini eğitmesini isteyecektir. İkisinin de hayatı o günden sonra tamamen değişir.

6. Black – Siyah – 2005 – IMDb: 8,2


Bir imkansızın öyküsü olan bu filmde, Michelle adındaki sağır ve dilsiz olan kızı eğitecek öğretmeni ile birlikte yaşayacakları ve hayatını nasıl değiştireceği konu ediliyor.

5. Hachi: A Dog’s Tale – Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi – 2009 – IMDb: 8,2


Profesör olan Parker Wilson, bir gün tren istasyonunda terk edilmiş bir yalnız köpek bulur ve onu sahiplenir. Gittikçe büyüyen ve herkesin dikkatini çeken bu dostlukta, Hachiko’nun vefakarlığı herkesi derinden etkiler. Kendisini her gün tren istasyonunda işten dönerken bekleyen bu köpek, onun en yakın dostu olacaktır.

4. Braveheart – Cesur Yürek – 1995 – IMDb: 8,4


13. yüzyılda İskoçya’da geçen filmde, İngiliz kralının amacı artık İskoçya’yı da topraklarına katmaktır. Yeni bir karar ile İskoç kadınlarla birlikte olma hakkını elde eden İngiliz kralı çok tepki toplar. Kendi eşini ve çocuklarını kaybeden William Wallace, intikam için yeniden dönecek ve İngilizlere karşı ayaklanacaktır.

3. The Green Mile – Yeşil Yol – 1999 – IMDb: 8,5


Gardiyan olarak görev yapa Paul Edgecomb ve ölüme mahkum edilmiş bir suçlu olan John Coffey arasında geçenler ve aslında bu adamın hiç de kötü olmadığını gösterecek olayların anlatıldığı dram dolu film. Çekildiği yıllarda büyük ses getirmiş ve özellikle Michael Clarke Duncan’ın oyunculuğu herkesi çok etkilemiştir.

2. Life is Beautiful – Hayat Güzeldir – 1997 – IMDb: 8,6


İkinci Dünya Savaşı sürerken, Yahudiler bir kampa toplanır ve işkencelere maruz kalır. Bir baba oğlunun bu olaylardan etkilenmemesi için, her şeyin oyun olduğunu söyleyecek ve inanması için de devam ettirecektir.

1. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 1993 – IMDb: 8,9


İkinci Dünya Savaşı yılları ve Nazi olaylarının tam ortasında geçen bu filmde, bir Alman iş adamı fabrika kuracak ve bu sayede çalıştırdığı Yahudiler ile onların binlercesi için hayat olacaktır. Binlerce Yahudi bu sayede kurtulurken iş adamı devrin liderleri ile büyük olaylar yaşayacaktır.

2 comments on "Duygusal Hikayeleri İle Ağlatan Filmler Listesi"

  1. Hamdi says:

    Hachiko filmi, dünyanın en sadık dostluğunu anlatıyor. İzlemenizi öneririm. Bide sonlarda yanınızda selpak bulunması çok önemlidir :))

  2. Hamdi says:

    Bir köpeğin hikayesi filmi süper ??

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *