En Etkileyici Hipnoz Filmleri Listesi

4.0/5 Votes: 1
Report

Description

Daha önce adını duymadığınız başarılı hipnoz filmleri için özel bir liste hazırladık. Hipnoz filmlerinde bilinçaltı, telkin, yönlendirme ve zihin kontrolü gibi konular ele alınıyor. Bu konulardan en çok öne çıkanı ise rüyalar diyebiliriz. Genel olarak, diğer film türleri arasında son derece farklı bir konsepte sahip olan bu filmler aynı zamanda aşk, macera, korku öğelerine de değiniyor. Bu nedenle ana teması “hipnoz” olan filmler için en iyi 20, IMDb puanı yüksek hipnoz filmleri için bir liste hazırladık. İyi seyirler diliyoruz!

Hipnoz Filmleri

20. Saimin – 1999 – IMDb:6,4


Tokyo’da bir günde üç esrarengiz intihar olmuştur. Bu intiharları araştıran bir dedektif, ölenlerin “yeşil maymun” isimli bir karakter için işaret bıraktığını fark eder. Bu yeşil maymun ile iletişime geçmek ise hayali bir durumdur. Bu durumda yardım edebilecek en iyi kişi ise alanında uzman bir psikiyatrdır. Hipnoz ile iletişime geçecek ve olaylar daha farklı ilerleyecektir.

19. Body sob 19 – (2007) – IMDb:6,5

Body sob 19
Chon mühendislik okumaktadır. Bangkok’da kız kardeşiyle yaşamaktadır. Her gece gördüğü rüyalar oldukça ilginçtir. Bir kadın figürü, kara kediler ve fetüsler. Bu kabuslar artık sık sık olmaya başlamıştır ve bazen Chon kendisini bu kabusların içinde bulur. Kız kardeşinin de ısrarı ile bir psikologa görünen Chon, kâbuslarının gerçeğe dönüştüğünü ve bunun bir kaçışının olmadığını söyler.

18. Agnes of God – 1985 – IMDb;6,6

Agnes of God
Bir rahibe bir gün manastırda henüz yeni doğmuş ancak cansız bir bebek görür. Bu durumu araştırmak için ise psikiyatrisi görevlendirilmiştir.

17. The Curse of the Jade Scorpion – Akrebin Laneti – 2001 – IMDb:6,8

The Curse of the Jade Scorpion
1940 yıllarının Amerika sının canlandırıldığı bu filmde, başarılı bir araştırıcının, suçluyu bulmak için izlediği farklı bilinçaltı yöntemleri ele alıyor.

16. Cui mian da shi – Tedavi – 2014 – IMDb:6,9

Cui mian da shi
İyi bir psikiyatrist olan Xu Ruining, daha önce hiç karşılaşmadığı türden bir rahatsızlığa sahip olan Ren Xiayan’ın hayaletler gördüğünü iddia etmesi üzerine; Xu, bu durumu iyileştirmenin en iyi yönteminin hipnotize etmek olduğunu düşünür ve hipnoz tedavisini uygular. Ancak bu paranormal olayların bir başlangıcı olacaktır.

15. Trance – Trans – 2013 – IMDb:7,0

Trance
Gerilim, macera dolu bu filmde aynı zamanda genç, güzel bir hipnoz ustası olan bayanın bilinçaltı etkileri de ele alınıyor. Filmin konusu ise kısaca bir sanat eserleri ile ilgili açık arttırmada gerçekleşen bir soygunda, değerli bir tablo çalınmıştır. Tablo çalınırken ise müzayede müdürü olan Simon, her ne kadar bu önemli tabloyu korumak istediyse de, başına aldığı darbe ile başarısız olmuş ve dahası ise hafıza sorunları yaşamaya başlamıştır. Bu tablonun peşinde olan Frank ise mafyadır ve Simon’a tehdit, işkence yaparak tablonun yerini öğrenmeye çalışır. Fakat tüm bunlar başarısızdır ve hipnoz konusunda uzman bir bayanın yardımıyla her şey farklı bir hal alacaktır.

14. Inland Empire – 2006 – IMDb:7,0

Inland Empire
Inland Empire, Pasifik Kuzeybatı’da bulunan bir bölgedir. Sıradan bir fahişe olan bir kızın, bu bölgede kayıp olması ve işaretleri takip ederek, ne aradığını anlamaya çalışan, bilinçaltı yolculuğu ile bilinmez şifrelere ulaşan bir kadın. Kaybolan ve bir tavşanın şifreli konuşmalarını anlamaya çalışan kadın, bu çıkmazdan kurtulmak istemektedir.

13. Irma Vep – 1996 – IMDb:7,0

Irma Vep
Yeni ve farklı bir film konsepti ortaya çıkarmaya çalışan bir yönetmenin, Fransa’da bu yapım için uygun bir oyuncu bulamaması sonucunda, Hong Kong’lu bir aktrisi kabul etmesi ve aktrisitin yaşadığı traji komik olaylar zinciri.

12. Stir of Echoes – Dehşetin Yankıları – 1997 – IMDb:7,0

Stir of Echoes
Chicago’da gizemli bir ev. Bu evde dolaşan bir ruh var ve kimse bu ruhu anlamıyor. Evin bu durumunda habersiz, 3 kilik masum bir aile bu eve taşınır. Ailenin en küçüğü olan 6 yaşındaki Jake, bu ruh ile iletişim kurmaya başlar ve kısa bir süre sonra ebeveynler çocuğunun hayali bir arkadaşa sahip olduğunu düşünmeye başlarlar. Ancak bu hayat, geçmiş yıllarda bir partide hipnotize edilmiş bir kadının hayaletidir.

11. Dead Again – Yeniden Ölmek – 1991 – IMDb:7,0

Dead Again
Mike Church Los Angeles polisinin “kayıp” olarak belirlediği insanları bulmak konusunda uzman bir detektifdir. Grace ise sürekli hafıza kaybı yaşayan ve bildiklerini unutan bir kadındır. Sürekli kabuslar gören bu kadın aynı zamanda bazı cinayetlere de tanık olmaktadır. Bu gizemi çözmek isteyen dedektif Church, hipnoz konusunda uzman olan bir antikacının yardımcı olabileceğini düşünür ve beklediği gibi hipnoz çalışmaları çok farklı sürpriz gelişmeleri ortaya çıkaracaktır.

10. Equus – 1977 – IMDb:7,2

Equus
Psikaytr Martin, gizemli bir olayı araştırıyor. İngiltere’nin Hampshire kentinde ıssız bir yerde gerçekleşen bu olayda, Alan isimli seyis, tüm atları kör etmiştir. Psikiyatr, seyisin neden böyle bir şey yaptığını anlamaya çalışmaktadır. 17 yaşındaki genç seyisin babası bir ateist, ancak annesi ise son derece inançlı birisidir.

9. Herz aus Glas – Camdan Kalp – 1976 – IMDb:7,2

Herz aus Glas
Küçük bir kasabada, ünlü bir cam firması olan Ruby Glass, işin sırı olan camlar hakkında açıklama yapacakken bir anda esrarengiz bir şekilde ölür. Bu olay kasaba genelinde üzüntü ve endişe yaratır. Firma sahibi ise bu işin peşini bırakmayacaktır.

8. Carrie – Günah Tohumu – 1976 – IMDb:7,5


Aşırı dinci ve baskıcı bir anneye sahip olan genç kız Carrie White, utangaç, içine kapanık olarak yetişmiştir. Yetişme tarzının da etkisiyle, farklı türden yetenekleri olduğunun farkına varır. Henüz okulun bitmesine yakın, bir balo düzenlenecektir ve Carrie’nin iyiliğini isteyen okuldan yakın arkadaşları ve öğretmenleri, kendisi de bu baloda mutlaka görmek istediklerini söyler. Fakat balo da, Carrie için kötü bir sürpriz yapılacaktır. Amerikan gençlik filmleri konseptin de değerlendirebileceğimiz bu filmde telekinezi gücü ve korku öğeleri oldukça başarılı bir şekilde harmanlamış.

7. The Butterfly Effect – Kelebeğin Etkisi – 2004 – IMDb:7,7

The Butterfly Effect
Treborn, çocukluğunda kötü deneyimler yaşadı. Şu an genç bir yetişkin ve zamanda yolculuk yaparak bu kötü deneyimlerden kurtulmaya çalışıyor. Bunun için bilinçaltı yolculuğu ne kadar başarılı göreceğiz. Zihinde yolculuk, kötü hatıralar ile yüzleşmek ve onlardan kurtulmak konulu bir film.

6. Survive Style 5+ – Hayatta Kalmanın 5 Yolu – IMDb:7,7

Survive Style 5+
Birbirinden farklı hikâyelere sahip olan üç hırsızın, ev soyma maceralarını izliyoruz. Karakterlerimiz her ne kadar farklı hikâyelere sahip olsa da, ortak yanlarının olduğunu anlıyorlar. Karakterlerden özellikle birisi, kötü amaçlı bir hipnoz sonrasında kendisini sürekli olarak kuş zannediyor ve hemen her yerde bir kuş gibi davrandığı için ailesinden uzaklaşıyor.

5. Mr. Nobody – Bay Hiçkimse – 2009 – IMDb:7,9

Mr. Nobody
Yıl 2092 ve Dünyada kalmış son insan 117 yaşındaki Némo’dur. Bu adam gençken yaşadığı şeyleri hatırlar. Bunlardan birisi de peronlardır. Bu peronlarda önemli bir tercih yapmalıdır; ya Annesiyle birlikte gitmeli ya da babasıyla kalmalıdır. Bu karar çok şeyi değiştirecektir.

4. Hatsukoi: Jigoku-hen – İlk Aşkın Cehennemi – (1968) – IMDb: 7,9

Hatsukoi Jigoku-hen
Bilinçaltı, hipnotize, cinsellik ve erotizm öğelerinin ön plana çıktığı bir film. Bir modele aşık olan bir adam, geçmişinde yaşamış olduğu cinsel istismar nedeniyle, sağlıklı ve normal bir ilişki kurmak konusunda sorunlar yaşamaktadır.

3. The Manchurian Candidate – Casuslara Karşı – 1962 – IMDb:8,0

The Manchurian Candidate
Kore savaşından bir kahraman olarak dönen bir asker, hafızasını kaybetmiştir. Bu kayıp beraberinde kâbuslar ile daha karmaşık bir hal almaya başlar. Bu sorunu çözmek için geçmişe dönmesi ve neler olup, bittiğini anlaması gerekir.

2. Donnie Darko – Karanlık Yolculuk – 2001 – IMDb:8,1

Donnie Darko
Donnie Darko ailesiyle çok iyi geçinen bir genç değildir. Üstelik sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile de anlaşamaz. Anca onu anlayan sevecen Frank isminde, ürkütücü bir tavşan siluetine sahip, bir hayali arkadaşı vardır. Bir gün hayali arkadaşı ile buluşma kararı alır. Fakat bu tavşan hiç de sanıldığı kadar sevimli değildir çünkü bilinçaltını kontrol ediyor ve doğaüstü yaşanacak olaylar ile bir suç dizisi ile karşı karşıya kalınacaktır. Darko aynı zamanda hipnoz konusunda uzman bir psikiyatriste sahiptir.

1. Oldeuboi – İhtiyar Delikanlı – 2003 – IMDb:8,4

Oldeuboi
Oh Dae-su mutlu bir aile babasıdır. Fakat bir gün kaçılır ve uyandığında ise kendisini hücrede bulur. Bu sürede 15 yıl geçmiş ve karısı öldürülmüştür. Yaşanan bunca olaylar, intikam sebebidir ve intikam alma vakti geçmiştir. Tanıştığı Mido, intikam için yardım edeceğini söyler fakat bu sırada başka bir adam ortaya çıkar ve neden kaçırılıp, 15 yıl boyunca tutsak tutulduğuna dair sebebini öğrenmesini aksi takdirde 5 gün içinde Mido’yu öldüreceğini söyler.

Bonus: Hokkabaz – 2006 – IMDb:7,5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *