En İyi 10 Basketbol Konulu Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ülkemizde futbol kadar popüler olmasa da basketbol yurtdışında oldukça popüler bir spor. Bu yüzden yerli basketbol filmi bulunmasa da yabancı sinema da basketbol filmleri oldukça rağbet görmüş ve çok kaliteli yapımlar ortaya çıkmıştır. Sizler için 10 basketbol filmini düzenledik:

Basketbol Filmleri

 

10. Just Wright (Doğru Hamle) – 2010 – 5.8/10 IMDB

Just Wright
Yönetmen: Sanaa Hamri
Kısaca Konusu: Leslie Wright, güzel bir fizik tedavi uzmanıdır ve sakatlanmış olan NBA oyuncusu McKnight’ı tedavi etmeye çalışmaktadır. Ancak zaman içerisinde Leslie platonik bir aşka dönüşen duygular yaşamaya başlar. Ancak McKnight, Leslie’nin çocukluktan beri dostu olan Morgan’a âşıktır. Asıl olay buradan sonra başlıyor.

9. The Winning Season (Kazanma Zamanı) – 2009 – 6.6/10 IMDB

The Winning Season
Yönetmen: James C.
Kısaca Konusu: Bir kız basketbol takımına koçluk yapan Bill, bu zamana kadar hiç başarılı olamamış bir koçtur. Ancak bu kız basketbol takımı ile hayatının şanssızlığını yenmek adına bir fırsatı olan Bill, takımı başarılı yapmak için gerçekten zor bir görev almıştır. Takıma hem fiziksel hem de moral bakımından iyi bir maça hazırlık dönemi yaptırtacak ve sonunda hem kendinin hem de takımının kader maçına çıkartacaktır.

8. BASEketball (Baseketbol) – 1998 – 6.6/10 IMDB

BASEketball
Yönetmen: David Zucker
Kısaca Konusu: Sadece bir spor filmi değil aynı zamanda da süper bir eğlence filmi. Basketbol ve beyzbolu harmanlayarak yeni bir çeşit spor ortaya çıkartan oyuncularımız, bunu kısa sürede herkese yayıyor ve bir anda popüler bir spor haline geliyor. Bununla kalmayıp, turnuva ve şampiyona düzenlenince asıl komedi işte o zaman başlıyor. Spor ve komedinin birleşimi muhteşem bir film.

7. He Got Game (Oyunun Galibi) – 1998 – 6.9/10 IMDB

He Got Game
Yönetmen: Spike Lee
Kısaca Konusu: Spike Lee gibi ünlü bir yönetmenin elinden çıkmış güzel bir film. Ceza evinde 6 yıldır mahküm olan Jake şartlı tahliye ile dışarı çıkartılır. Serbest kalmasında en büyük rolü olan yetenekli bir basketbol oyuncusundan oğlunun üniversiteye gitmesini istemektedir.

6. Coach Carter (Koç Karter) – 2005 – 7.2/10 IMDB

Coach Carter
Yönetmen: Thomas Carter
Kısaca Konusu: Carter, basit bir lise takımına antrenörlük yapan biridir ve takımı da hiç öyle birbiriyle uyumlu bir ekip değildir ve takım bu işi bırakmak istemektedir. Bakalım Carter ne yapacak.

5. Glory Road (Zafere Doğru) – 2006 – 7.2/10 IMDB

Glory Road
Yönetmen: James Gartner
Kısaca Konusu: Haskins, en iyi siyah ve beyaz adamı bulmak için yola çıkar ve madencilerden oluşan bir ekip kurar. Kendileri çoğu zaman ciddiye alınmazlar ancak onların hedefi milli şampiyonluğu kazanmaktır ve pes etmeyeceklerdir.

4. The Basketball Diaries (Basketbol Günlüğü) – 1995 – 7.3/10 IMDB

The Basketball Diaries
Yönetmen: Scott Kalvert
Kısaca Konusu: Jim, lise takımında oynayan yetenekli bir oyuncudur, milli takım gibi büyük hedefleri vardır, ancak uyuşturucuya bulaştıktan sonra hayatı altüst olur ve sokaklara düşer, birçok kötü tecrübe edinir ve hayatta kalmak için birçok kötü şey yapar. Ancak kendini kurtaracak şeyin yazmak olduğunu keşfedince bir çıkış yolu bulur.

3. Hoosiers (Kazanmak Arzusu) – 1986 – 7.6/10 IMDB

Hoosiers
Yönetmen: David Anspaugh
Kısaca Konusu: Norman Dale, oyuncularına çok sert davranan ama aynı zamanda da kazanma arzusu ile dolup taşan hırslı bir koçtur. Ancak Norman Dale, sert tutumu yüzünden kariyerini noktalama kısmına kadar gelir. Onun için büyük bir şans olarak bir kasabada çıkartacağı takım ile başarılı olmak uğruna elinden geleni ve daha fazlasını yapacak bir spor adamı. Tüm zorluklara rağmen başarmayı başarabilecek mi?

2. More Than A Game (Bir Oyundan Fazlası) – 2008 – 7.7/10 IMDB

More Than A Game
Yönetmen:Kristopher Belman
Kısaca Konusu: Ünlü NBA Oyuncusu LeBron James’in ve yanında 4 arkadaşının üniversiteye başlaması ve üniversite yıllarından NBA yoluna doğru giden bir yaşam öyküsü, bir nevi bir efsanenin doğuşunun gözler önüne serilmesi.

1. Hoop Dreams (Büyük Düşler) – 1994 – 8.3/10 IMDB

Hoop Dreams
Yönetmen: Steve James (II)
Kısaca Konusu: 2 Afrika kökenli, fakir birer aileden gelen arkadaşın, üniversiteye gitmesi ve ardından o üniversitede başarılı birer basketbol oyuncusu olmasını anlatır. Bu iki arkadaş basketbol için ellerinden gelen her şeyi yaparlar ve kan ter içinde dahi olsa başarmak için pes etmezler. Genellikle beyaz insanların olduğu bölgede okudukları için çeşitli zorluklar ile karşılaşırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *