En İyi 50 Christian Bale Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

En İyi 50 Christian Bale Filmileri

Christian Bale, Galli asıllı İngiliz aktördür ve 30 Ocak 1974 tarihinde Pembrokeshire, Galler, Birleşik Krallık’ta doğmuştur. Bale, oyunculuk kariyeri boyunca birçok önemli filmde yer almış ve çok sayıda ödül kazanmış bir aktör olarak tanınır.

İşte Christian Bale’in kariyerinde bazı önemli anlar ve projeler:

  1. “American Psycho” (2000): Bale, Patrick Bateman karakterini canlandırarak büyük bir çıkış yaptı ve bu filmdeki performansı onun kariyerinde dönüm noktalarından biri oldu.
  2. “The Dark Knight” Üçlemesi: Bale, Bruce Wayne/Batman karakterini canlandırarak Christopher Nolan’ın “The Dark Knight” üçlemesinde büyük başarı elde etti. Özellikle Heath Ledger’ın Joker’i ile olan etkileyici karşılaşması ile ünlüdür.
  3. “The Fighter” (2010): Bale, bu boks temalı dramada uyuşturucu bağımlısı ve boksör Dicky Eklund’u canlandırarak En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı.
  4. “American Hustle” (2013): Bu filmdeki performansı ile bir kez daha En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.
  5. “Vice” (2018): Bale, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı Dick Cheney’i canlandırarak bir kez daha En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Christian Bale, oyunculuk yeteneği, vücut değişimleri ve çok yönlülüğü ile tanınır. Birçok farklı karakteri başarıyla canlandırabilme yeteneği, onu dünya çapında saygın bir aktör haline getirmiştir. Ayrıca, pek çok filmde fiziksel değişimler yaşayarak rollerine daha iyi adapte olmuş ve bu yöndeki profesyonelliği ile de dikkat çekmiştir.

Empire of the Sun (1987) – Jim “Jamie” “Empire” Graham

IMDB Puanı: 7.7
Yönetmen: Steven Spielberg
Karakter: Jim “Jamie” “Empire” Graham

“Empire of the Sun,” 1987 yapımı bir Amerikan savaş filmidir. Christian Bale, Jim “Jamie” “Empire” Graham karakterini canlandırır. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’da yaşayan genç bir İngiliz çocuğun savaşın etkilerini ve esir kamplarındaki deneyimlerini anlatır. Christian Bale, bu filmdeki performansıyla geniş çapta tanınmaya başlamıştır. Film, Steven Spielberg tarafından yönetilmiştir.

Newsies (1992) – Jack “Cowboy” Kelly

IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Kenny Ortega
Karakter: Jack “Cowboy” Kelly

“Newsies,” 1992 yapımı bir Amerikan müzikal drama filmidir. Christian Bale, Jack “Cowboy” Kelly karakterini canlandırır. Film, 1899 yılında New York’ta gazete satıcıları arasında patlak veren grevi konu alır. Jack Kelly, bu grevin liderlerinden biridir ve daha iyi çalışma koşulları için mücadele eder. Film, Kenny Ortega tarafından yönetilmiştir.

Little Women (1994) – Theodore “Laurie” Laurence

IMDB Puanı: 7.3
Yönetmen: Gillian Armstrong
Karakter: Theodore “Laurie” Laurence

“Little Women,” 1994 yapımı bir Amerikan dram filmidir. Christian Bale, Theodore “Laurie” Laurence karakterini canlandırır. Film, 19. yüzyıl Amerika’sında yaşayan dört kız kardeşin hikayesini anlatır. Laurie, kız kardeşlerin komşusu ve en yakın arkadaşıdır. Gillian Armstrong tarafından yönetilen bu film, Louisa May Alcott’un ünlü romanına dayanmaktadır.

The Portrait of a Lady (1996) – Edward Rosier

IMDB Puanı: 6.2
Yönetmen: Jane Campion
Karakter: Edward Rosier

“The Portrait of a Lady,” 1996 yapımı bir İngiliz-Amerikan dram filmidir. Christian Bale, Edward Rosier karakterini canlandırır. Film, bir genç kadının bağımsızlık arayışını ve romantik ilişkilerini konu alır. Edward Rosier, filmdeki önemli karakterlerden biridir. Jane Campion tarafından yönetilen film, Henry James’in aynı adlı romanına dayanmaktadır.

Velvet Goldmine (1998) – Arthur Stuart

IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Todd Haynes
Karakter: Arthur Stuart

“Velvet Goldmine,” 1998 yapımı bir İngiliz-Amerikan müzikal drama filmidir. Christian Bale, Arthur Stuart karakterini canlandırır. Film, 1970’lerin glam rock müzik sahnesini ve bir kayıp rock yıldızının hikayesini araştıran bir gazetecinin hikayesini anlatır. Arthur Stuart, gazetecinin karakteridir ve hikayenin anlatıcısıdır. Todd Haynes tarafından yönetilen bu film, müzik ve dönemin kültürünü detaylı bir şekilde ele almaktadır.

American Psycho (2000)</h2
IMDB Puanı: 7.6
Yönetmen: Mary Harron
Karakter: Patrick Bateman

“American Psycho,” 2000 yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. Christian Bale, filmde Patrick Bateman karakterini canlandırır. Film, Wall Street’te başarılı bir işadamının görünüşte mükemmel hayatının arkasındaki karanlık sırları ve psikopatik eğilimlerini ortaya koyar. Bale, bu rolüyle dikkat çeken bir performans sergiler.

Shaft (2000)</h2
IMDB Puanı: 5.9
Yönetmen: John Singleton
Karakter: Walter Wade Jr.

“Shaft,” 2000 yapımı bir aksiyon filmidir. Christian Bale, Walter Wade Jr. karakterini canlandırır. Film, New York’un sokaklarında suçla mücadele eden efsanevi dedektif Shaft’in hikayesini anlatır. Walter Wade Jr., filmdeki kötü karakterlerden biridir ve Bale, bu rolde de dikkat çeken bir performans sergiler.

The Machinist (2004)</h2
IMDB Puanı: 7.7
Yönetmen: Brad Anderson
Karakter: Trevor Reznik

“The Machinist,” 2004 yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. Christian Bale, filmde Trevor Reznik karakterini canlandırır. Film, uykusuzluk ve suçluluk duygusuyla başa çıkmaya çalışan bir fabrika işçisinin hikayesini anlatır. Bale, bu rol için aşırı kilo kaybıyla ünlüdür ve unutulmaz bir performans sergiler.

Batman Begins (2005)</h2
IMDB Puanı: 8.2
Yönetmen: Christopher Nolan
Karakter: Bruce Wayne / Batman

“Batman Begins,” 2005 yapımı bir süper kahraman filmidir. Christian Bale, filmde Bruce Wayne / Batman karakterini canlandırır. Film, Bruce Wayne’in nasıl Batman’e dönüştüğünü ve Gotham City’yi suçlulardan temizlemeye başladığını anlatır. Bale, Batman olarak büyük bir çıkış yapar.

The Prestige (2006)</h2
IMDB Puanı: 8.5
Yönetmen: Christopher Nolan
Karakter: Alfred Borden

“The Prestige,” 2006 yapımı bir gizem-dram filmidir. Christian Bale, filmde Alfred Borden karakterini canlandırır. Film, iki sahne sihirbazının rekabetini ve birbirlerini alt etme arzusunu anlatır. Bale, bu filmde rakip sahne sihirbazı Hugh Jackman ile büyüleyici bir performans sergiler.

3:10 to Yuma (2007)

IMDB Puanı: 7.7
Yönetmen: James Mangold
Karakter: Dan Evans

“3:10 to Yuma,” 2007 yapımı bir western filmidir. Christian Bale, filmde Dan Evans karakterini canlandırır. Film, bir grup suçluyla tehlikeli bir yolculuğa çıkan Evans’ın hikayesini anlatır. Bale, bu roldeki performansıyla dikkat çeker.

The Dark Knight (2008)

IMDB Puanı: 9.0
Yönetmen: Christopher Nolan
Karakter: Bruce Wayne / Batman

“The Dark Knight,” 2008 yapımı bir süper kahraman filmidir. Christian Bale, filmde Bruce Wayne / Batman karakterini canlandırır. Film, Gotham City’yi tehdit eden Joker’in planlarını durdurmak için Batman’in zorlu mücadelesini anlatır. Bale, Batman olarak unutulmaz bir performans sergiler.

Terminator Salvation (2009)

IMDB Puanı: 6.5
Yönetmen: McG
Karakter: John Connor

“Terminator Salvation,” 2009 yapımı bir bilim kurgu filmidir. Christian Bale, filmde John Connor karakterini canlandırır. Film, insanlığın hayatta kalma mücadelesini ve makine isyanını anlatır. Bale, bu rolde de dikkat çeken bir performans sergiler.

Public Enemies (2009)

IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Michael Mann
Karakter: Melvin Purvis

“Public Enemies,” 2009 yapımı bir suç dramasıdır. Christian Bale, Melvin Purvis karakterini canlandırır. Film, ünlü suçlu John Dillinger’i yakalamak için görevlendirilen FBI ajanı Melvin Purvis’in hikayesini anlatır. Bale, bu rolde başarılı bir performans sergiler.

The Fighter (2010)

IMDB Puanı: 7.8
Yönetmen: David O. Russell
Karakter: Dicky Eklund

“The Fighter,” 2010 yapımı bir spor dramasıdır. Christian Bale, Dicky Eklund karakterini canlandırır. Film, boks dünyasında yaşanan gerçek bir hikayeyi anlatır. Bale, bu roldeki performansıyla Oscar kazanır.

American Hustle (2013)

IMDB Puanı: 7.2
Yönetmen: David O. Russell
Karakter: Irving Rosenfeld

“American Hustle,” 2013 yapımı bir suç-drama filmidir. Christian Bale, filmde Irving Rosenfeld karakterini canlandırır. Film, 1970’lerde çılgın bir FBI ajanının yönetiminde, New Jersey mafyasının üyelerini ifşa etme görevini üstlenen dolandırıcı Irving Rosenfeld’in hikayesini anlatır. Bale, bu rolde büyük bir kilo alarak unutulmaz bir performans sergiler.

Out of the Furnace (2013)

IMDB Puanı: 6.4
Yönetmen: Scott Cooper
Karakter: Russell Baze

“Out of the Furnace,” 2013 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde Russell Baze karakterini canlandırır. Film, Irak Savaşı’ndan dönen bir askerin ailesini korumak için suç dünyasına karşı verdiği mücadeleyi konu alır. Bale, bu roldeki etkileyici performansıyla dikkat çeker.

Exodus: Gods and Kings (2014)

IMDB Puanı: 6.0
Yönetmen: Ridley Scott
Karakter: Moses

“Exodus: Gods and Kings,” 2014 yapımı bir epik dini filmidir. Christian Bale, filmde Musa karakterini canlandırır. Film, Eski Ahit’in öyküsüne dayanarak Mısır’ın esaretinden kaçan İsrailoğulları’nın hikayesini anlatır.

Knight of Cups (2015)

IMDB Puanı: 5.7
Yönetmen: Terrence Malick
Karakter: Rick**

“Knight of Cups,” 2015 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde Rick karakterini canlandırır. Film, başarılı bir senaristin boşanma sonrası yaşadığı içsel krizi ve arayışı anlatır.

The Big Short (2015)

IMDB Puanı: 7.8
Yönetmen: Adam McKay
Karakter: Michael Burry**

“The Big Short,” 2015 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde Michael Burry karakterini canlandırır. Film, 2008 ekonomik krizini öngören bir grup yatırımcının hikayesini anlatır. Bale, bu roldeki performansıyla dikkat çeker.

The Promise (2016)

IMDB Puanı: 6.1
Yönetmen: Terry George**
Karakter: Chris Myers**

“The Promise,” 2016 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde Chris Myers karakterini canlandırır. Film, Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçen bir aşk üçgenini ve Ermeni Soykırımı’nı konu alır.

Hostiles (2017)

IMDB Puanı: 7.2
Yönetmen: Scott Cooper**
Karakter: Captain Joseph J. Blocker**

“Hostiles,” 2017 yapımı bir western filmidir. Christian Bale, filmde Captain Joseph J. Blocker karakterini canlandırır. Film, bir ordu subayının Cheyenne savaş esirlerini evlerine götürme görevini ve yolculuk sırasında yaşadığı zorlukları anlatır.

Vice (2018)

IMDB Puanı: 7.2
Yönetmen: Adam McKay**
Karakter: Dick Cheney**

“Vice,” 2018 yapımı bir biyografi filmidir. Christian Bale, filmde Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkan Yardımcısı Dick Cheney’i canlandırır. Film, Cheney’nin siyasi kariyerini ve etkisini konu alır. Bale, bu roldeki dönüşümüyle büyük övgü kazanır.

Ford v Ferrari (2019)

IMDB Puanı: 8.1
Yönetmen: James Mangold**
Karakter: Ken Miles**

“Ford v Ferrari,” 2019 yapımı bir spor-drama filmidir. Christian Bale, filmde Ken Miles karakterini canlandırır. Film, Ford’un Ferrari’yi yendiği efsanevi Le Mans yarışını anlatır.

Harsh Times (2005)

IMDB Puanı: 6.9
Yönetmen: David Ayer**
Karakter: Jim Davis**

“Harsh Times,” 2005 yapımı bir suç-drama filmidir. Christian Bale, filmde Jim Davis karakterini canlandırır. Film, iki arkadaşın Los Angeles’ta suç dünyasına girmeleri ve tehlikeli olaylarla karşılaşmalarını anlatır. Bale, bu roldeki performansıyla dikkat çeker.

Reign of Fire (2002)

IMDB Puanı: 6.2
Yönetmen: Rob Bowman**
Karakter: Quinn Abercromby**

“Reign of Fire,” 2002 yapımı bir bilim kurgu-fantastik filmidir. Christian Bale, filmde Quinn Abercromby karakterini canlandırır. Film, bir post-apokaliptik dünyada ejderhaların geri dönüşünü ve insanların onlarla mücadelesini konu alır.

Equilibrium (2002)

IMDB Puanı: 7.4
Yönetmen: Kurt Wimmer**
Karakter: John Preston**

“Equilibrium,” 2002 yapımı bir bilim kurgu-aksiyon filmidir. Christian Bale, filmde John Preston karakterini canlandırır. Film, totalitarizmin hüküm sürdüğü bir distopik dünyada duyguların yasaklandığı bir geleceği anlatır.

Rescue Dawn (2006)

IMDB Puanı: 7.3
Yönetmen: Werner Herzog**
Karakter: Dieter Dengler**

“Rescue Dawn,” 2006 yapımı bir savaş-drama filmidir. Christian Bale, filmde Dieter Dengler karakterini canlandırır. Film, Vietnam Savaşı sırasında düşen bir Amerikan savaş pilotunun hayatta kalma mücadelesini ve esir düşenlerle kaçış girişimini anlatır.

I’m Not There (2007)

IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Todd Haynes**
Karakter: Jack Rollins / Pastor John**

“I’m Not There,” 2007 yapımı bir müzikal-drama filmidir. Christian Bale, filmde Jack Rollins / Pastor John karakterini canlandırır. Film, müziğin ikonik ismi Bob Dylan’ın yaşamını ve farklı dönemlerini temsil eden altı farklı oyuncunun performansını içerir.

The Flowers of War (2011)

IMDB Puanı: 7.5
Yönetmen: Yimou Zhang**
Karakter: John Miller**

“The Flowers of War,” 2011 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde John Miller karakterini canlandırır. Film, İkinci Çin-Japonya Savaşı sırasında bir grup kadının hayatta kalma mücadelesini ve bir Amerikalı rahibin onlara yardım etmesini konu alır. Bale, bu roldeki performansıyla dikkat çeker.

Metroland (1997)

IMDB Puanı: 6.6
Yönetmen: Philip Saville**
Karakter: Chris Lloyd**

“Metroland,” 1997 yapımı bir drama filmidir. Christian Bale, filmde Chris Lloyd karakterini canlandırır. Film, bir adamın gençlik yıllarına ve hayatının nasıl değiştiğine dair bir yolculuğu konu alır.

Portrait of a Lady on Fire (2019)

IMDB Puanı: 8.1
Yönetmen: Céline Sciamma**
Karakter: Falco / Various**

“Portrait of a Lady on Fire,” 2019 yapımı bir romantik drama filmidir. Christian Bale, filmde Falco ve çeşitli karakterleri seslendirir. Film, iki kadın ressamın arasındaki duygusal bağı ve tutkulu bir aşkı anlatır.

A Midsummer Night’s Dream (1999)

IMDB Puanı: 6.5
Yönetmen: Michael Hoffman**
Karakter: Demetrius**

“A Midsummer Night’s Dream,” 1999 yapımı bir komedi filmidir. Christian Bale, filmde Demetrius karakterini canlandırır. Film, William Shakespeare’in ünlü eserinden uyarlanmıştır ve peri masalı, aşk ve karmaşayı içerir.

Pocahontas (1995)

IMDB Puanı: 6.6
Yönetmen: Mike Gabriel, Eric Goldberg**
Karakter: Thomas (seslendirme)**

“Pocahontas,” 1995 yapımı bir animasyon filmidir. Christian Bale, filmde Thomas karakterini seslendirir. Film, Pocahontas ve John Smith’in hikayesini anlatır. Bale, bu animasyon filmine sesiyle katkı sağlar.

The Secret Agent (1996)

IMDB Puanı: 6.2
Yönetmen: Christopher Hampton**
Karakter: Stevie**

“The Secret Agent,” 1996 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde Stevie karakterini canlandırır. Film, Joseph Conrad’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve casusluk, ihanet ve siyasi komploları konu alır.

Royal Deceit (1994)

IMDB Puanı: 5.9
Yönetmen: Gabriel Axel**
Karakter: Amled**

“Royal Deceit,” 1994 yapımı bir dramadır. Christian Bale, filmde Amled karakterini canlandırır. Film, Shakespeare’in “Hamlet” eserinden esinlenilmiştir ve taht oyunları, entrikalar ve aile sırlarını anlatır.

Mary, Mother of Jesus (1999)

IMDB Puanı: 6.4
Yönetmen: Kevin Connor**
Karakter: Jesus**

“Mary, Mother of Jesus,” 1999 yapımı bir televizyon filmidir. Christian Bale, filmde İsa karakterini canlandırır. Film, Meryem Ana ve İsa’nın hikayesini anlatır. Bale, bu dini dramada İsa’yı canlandırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *