En İyi 50 Nicolas Cage Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

En İyi 50 Nicolas Cage Filmleri

Nicolas Cage, Amerikalı bir aktör, yapımcı ve yönetmendir. Tam adı Nicolas Kim Coppola’dır. 7 Ocak 1964 tarihinde Long Beach, Kaliforniya, ABD’de doğdu. Cage, Hollywood’un tanınmış yüzlerinden biri olarak kabul edilir ve kariyeri boyunca birçok farklı film türünde önemli roller üstlendi.

Nicolas Cage, Hollywood’daki ünlü Coppola ailesinin bir üyesidir; ünlü film yönetmeni Francis Ford Coppola’nın yeğenidir. Ancak oyunculuk kariyerine isim benzerliğini ailesinden ayırmak için “Cage” soyadını kullanarak başladı.

Kariyerine 1980’lerin sonlarında çeşitli küçük rollerle başladı. 1987 yapımı “Raising Arizona” ve 1989 yapımı “Vampire’s Kiss” gibi filmlerle tanınmaya başladı. Ancak gerçek çıkışını 1990 yapımı “Wild at Heart” ve 1995 yapımı “Leaving Las Vegas” filmleri ile yaptı. “Leaving Las Vegas” ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazandı.

Cage, kariyeri boyunca çok sayıda farklı filmde başrol oynadı. “Con Air,” “The Rock,” “Face/Off,” “National Treasure,” “Adaptation,” “Ghost Rider,” “Kick-Ass,” ve “Mandy” gibi çeşitli türlerdeki yapımlarda yer aldı.

Nicolas Cage, eşsiz oyunculuk tarzı ve karakterlerin derinliğini yaratabilme yeteneği ile tanınır. Ancak aynı zamanda bazı eleştirmenler ve izleyiciler tarafından da tartışmalı veya aşırı performanslarıyla bilinir. Cage, Hollywood’un dikkat çekici ve renkli figürlerinden biridir ve birçok farklı projede çalışarak geniş bir filmografya oluşturmuştur.

“Leaving Las Vegas” (1995) – Ben Sanderson

 • Yönetmen: Mike Figgis
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Leaving Las Vegas” (1995), Mike Figgis tarafından yönetilen bir romantik drama filmidir. Nicolas Cage, Ben Sanderson karakterini canlandırır. Film, alkolizmle boğuşan bir senarist olan Ben Sanderson’ın Las Vegas’a gitmesini ve orada kendisini mahvetme kararını anlatır. Nicolas Cage’in bu filmdeki performansı büyük beğeni kazandı ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı.

“Con Air” (1997) – Cameron Poe

 • Yönetmen: Simon West
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Con Air” (1997), Simon West tarafından yönetilen bir aksiyon filmidir. Nicolas Cage, Cameron Poe karakterini canlandırır. Film, hapishaneden serbest bırakılan eski bir askeri uçak mahkumu olan Cameron Poe’nun yolculuğunu ve uçakta başlayan bir isyanı konu alır. Nicolas Cage’in performansı, Poe’nun içinde bulunduğu zorlu durumları başarıyla yansıtır.

“Adaptation” (2002) – Charlie Kaufman / Donald Kaufman

 • Yönetmen: Spike Jonze
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Adaptation” (2002), Spike Jonze tarafından yönetilen bir komedi-drama filmidir. Nicolas Cage, hem senarist Charlie Kaufman hem de hayali ikiz kardeşi Donald Kaufman karakterlerini canlandırır. Film, gerçek bir olaydan esinlenerek senaryo yazmaya çalışan Charlie Kaufman’ın iç dünyasını ve yaratıcılık sürecini anlatır. Nicolas Cage’in çift rolü, filmdeki komedi ve karakterler arası ilişkileri başarıyla yansıtır.

“Face/Off” (1997) – Castor Troy / Sean Archer

 • Yönetmen: John Woo
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Face/Off” (1997), John Woo tarafından yönetilen bir aksiyon ve bilim kurgu filmidir. Nicolas Cage, Castor Troy ve Sean Archer karakterlerini canlandırır. Film, Archer’ın yüzünün düşmanı Troy’a nakledilmesi ve Troy’un Archer’ın yüzünü takmasını konu alır. Nicolas Cage, iki farklı karakteri başarıyla canlandırarak filmdeki çatışmayı derinleştirir.

“National Treasure” (2004) – Benjamin Gates

 • Yönetmen: Jon Turteltaub
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“National Treasure” (2004), Jon Turteltaub tarafından yönetilen bir aksiyon-macera filmidir. Nicolas Cage, Benjamin Gates karakterini canlandırır. Film, gizli tarihi sırları ve hazineleri arayan bir tarihçi ve hazine avcısının maceralarını anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin merak ve maceraya olan tutkusunu yansıtır.

“National Treasure: Book of Secrets” (2007) – Benjamin Gates

 • Yönetmen: Jon Turteltaub
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“National Treasure: Book of Secrets” (2007), Jon Turteltaub tarafından yönetilen bir aksiyon-macera filmidir. Nicolas Cage, Benjamin Gates karakterini sürdürür. Film, Gates’in ailesinin itibarını kurtarmak ve gizli bir hazineyi bulmak için dünya çapında bir maceraya atılmasını konu alır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin tarih ve hazine avı tutkusunu vurgular.

“The Rock” (1996) – Stanley Goodspeed

 • Yönetmen: Michael Bay
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“The Rock” (1996), Michael Bay tarafından yönetilen bir aksiyon filmidir. Nicolas Cage, Stanley Goodspeed karakterini canlandırır. Film, esir aldığı Alcatraz adasını geri almak için bir kimya uzmanının (Cage) ve bir eski askeri komutanın (Sean Connery) işbirliği yapmasını konu alır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin bilimsel yeteneklerini ve olaylar karşısındaki cesaretini yansıtır.

“Ghost Rider” (2007) – Johnny Blaze / Ghost Rider

 • Yönetmen: Mark Steven Johnson
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Ghost Rider” (2007), Mark Steven Johnson tarafından yönetilen bir süper kahraman filmidir. Nicolas Cage, Johnny Blaze karakterini canlandırır, Blaze bir anlaşma sonucu şeytanın hizmetçisi Ghost Rider’a dönüşür. Film, Blaze’in lanetini kaldırmak ve sevdiği kadını kurtarmak için kötü güçlere karşı savaşmasını konu alır. Nicolas Cage’in performansı, Ghost Rider’ın laneti ve iç çatışmalarını vurgular.

“Raising Arizona” (1987) – H.I. McDunnough

 • Yönetmen: Joel Coen
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Raising Arizona” (1987), Joel Coen tarafından yönetilen bir komedi filmidir. Nicolas Cage, H.I. McDunnough karakterini canlandırır. Film, bir bebek sahibi olmak isteyen çılgın bir çiftin yaşadığı maceraları anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin komik ve absürd doğasını başarıyla yansıtır.

“Moonstruck” (1987) – Ronny Cammareri

 • Yönetmen: Norman Jewison
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Moonstruck” (1987), Norman Jewison tarafından yönetilen bir romantik komedi filmidir. Nicolas Cage, Ronny Cammareri karakterini canlandırır. Film, bir aşk üçgenini ve İtalyan-Amerikan ailelerin ilişkilerini ele alır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin tutkulu ve duygusal yanlarını yansıtır.

“Matchstick Men” (2003) – Roy Waller

 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Matchstick Men” (2003), Ridley Scott tarafından yönetilen bir suç komedisi filmidir. Nicolas Cage, Roy Waller karakterini canlandırır. Film, Waller ve ortağı tarafından yürütülen dolandırıcılık işlerini ve Waller’ın aynı zamanda bir obsesif-kompulsif bozuklukla mücadelesini konu alır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin psikolojik karmaşıklığını ve dolandırıcılık becerilerini başarıyla yansıtır.

“Kick-Ass” (2010) – Damon Macready / Big Daddy

 • Yönetmen: Matthew Vaughn
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Kick-Ass” (2010), Matthew Vaughn tarafından yönetilen bir süper kahraman filmidir. Nicolas Cage, Damon Macready / Big Daddy karakterini canlandırır. Film, Macready’nin kızı Hit-Girl ile birlikte suçla savaşmak için süper kahraman kimliği altında kötü adamlarla mücadelesini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, süper kahraman karakterinin tutkusu ve fedakarlığını yansıtır.

“The Wicker Man” (2006) – Edward Malus

 • Yönetmen: Neil LaBute
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“The Wicker Man” (2006), Neil LaBute tarafından yönetilen bir korku ve gizem filmidir. Nicolas Cage, Edward Malus karakterini canlandırır. Film, bir çocuğu aramak için eski bir tarikatin yaşadığı izole bir adaya giden bir polis memurunun deneyimlerini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin korku ve rahatsızlığına vurgu yapar.

“Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans” (2009) – Terence McDonagh

 • Yönetmen: Werner Herzog
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans” (2009), Werner Herzog tarafından yönetilen bir suç drama filmidir. Nicolas Cage, Terence McDonagh karakterini canlandırır. Film, New Orleans’taki uyuşturucu sorunları ve suçla savaşan bir polis memurunun hikayesini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin karmaşıklığını ve düşüşünü başarıyla yansıtır.

“Lord of War” (2005) – Yuri Orlov

 • Yönetmen: Andrew Niccol
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Lord of War” (2005), Andrew Niccol tarafından yazılıp yönetilen bir suç drama filmidir. Nicolas Cage, Yuri Orlov karakterini canlandırır. Film, uluslararası silah kaçakçılığı işinde çalışan Orlov’un hikayesini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin karmaşıklığını ve etik sorunlarını yansıtır.

“8mm” (1999) – Tom Welles

 • Yönetmen: Joel Schumacher
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“8mm” (1999), Joel Schumacher tarafından yönetilen bir gerilim filmidir. Nicolas Cage, Tom Welles karakterini canlandırır. Film, bir kadının ölümünü araştırmak için yeraltı pornografi dünyasına dalmak zorunda kalan bir özel dedektifin hikayesini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin bu karanlık dünyaya götürülmesi ve içsel çatışmalarını yansıtır.

“Snake Eyes” (1998) – Rick Santoro

 • Yönetmen: Brian De Palma
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Snake Eyes” (1998), Brian De Palma tarafından yönetilen bir suç gerilim filmidir. Nicolas Cage, Rick Santoro karakterini canlandırır. Film, bir boks maçında cinayetin işlendiği geceyi ve bir dedektifin cinayeti çözmek için verdiği mücadeleyi anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin olayların gizemini çözmeye çalışırken yaşadığı stresi ve şüpheyi vurgular.

“Windtalkers” (2002) – Sergeant Joe Enders

 • Yönetmen: John Woo
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Windtalkers” (2002), John Woo tarafından yönetilen bir savaş filmidir. Nicolas Cage, Sergeant Joe Enders karakterini canlandırır. Film, Pasifik Cephesi’nde Navajo dilini kullanarak gizli iletişim sağlayan askerlerin hikayesini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, savaşın acımasızlığı ve dostluk temasını yansıtır.

“The Weather Man” (2005) – David Spritz

 • Yönetmen: Gore Verbinski
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“The Weather Man” (2005), Gore Verbinski tarafından yönetilen bir komedi-drama filmidir. Nicolas Cage, David Spritz karakterini canlandırır. Film, bir hava durumu sunucusunun özel hayatındaki sorunları ve ailesiyle olan ilişkilerini ele alır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin hayatındaki karmaşıklıkları ve duygusal zorlukları yansıtır.

“Mandy” (2018) – Red Miller

 • Yönetmen: Panos Cosmatos
 • Oyuncu: Nicolas Cage

“Mandy” (2018), Panos Cosmatos tarafından yönetilen bir kara komedi-gerilim filmidir. Nicolas Cage, Red Miller karakterini canlandırır. Film, bir adamın sevdiği kadının ölümünün intikamını almaya karar vermesini ve bir çılgın tarikatla karşı karşıya gelmesini anlatır. Nicolas Cage’in performansı, karakterin intikam arayışındaki vahşeti ve çılgınlığı yansıtır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *