En İyi 50 Tom Cruise Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

En İyi 50 Tom Cruise Filmleri

Tom Cruise, Amerikalı ünlü bir aktör ve film yapımcısıdır. Tam adı Thomas Cruise Mapother IV olarak bilinir. 3 Temmuz 1962 tarihinde Syracuse, New York, ABD’de doğmuştur. Cruise, Hollywood’un en tanınmış ve en yüksek kazanan oyuncularından biri olarak kabul edilir.

Tom Cruise’un kariyeri, 1981 yılında “Taps” adlı filmle başladı, ancak gerçek çıkışını 1983 yapımı “Risky Business” ve 1986 yapımı “Top Gun” filmleriyle elde etti. “Top Gun” özellikle onu uluslararası bir yıldız haline getirdi. O zamandan beri birçok başarılı filmde başrol oynadı.

Cruise’un film kariyeri boyunca rol aldığı önemli yapımlar şunlar arasında yer almaktadır: “Rain Man,” “Born on the Fourth of July,” “A Few Good Men,” “Interview with the Vampire,” “Jerry Maguire,” “Mission: Impossible” serisi, “War of the Worlds,” “Edge of Tomorrow,” ve “Mission: Impossible” serisinin devam filmleri gibi. “Mission: Impossible” serisindeki Ethan Hunt karakteri özellikle bilinir ve sevilir.

Ayrıca Cruise, Hollywood’un en büyük yıldızlarından biri olarak, birçok ödül ve adaylık elde etti. Kendisi aynı zamanda Scientology adlı dini organizasyonun ünlü bir üyesidir ve bu konuda medyada sık sık yer almıştır.

Tom Cruise’un uzun ve başarılı bir kariyere sahip olması, oyunculuk yeteneği ve ticari başarısıyla tanınmasını sağlamıştır. Hollywood’un en saygın aktörlerinden biri olarak kabul edilir.

“Jack Reacher” (2012) – Jack Reacher

– “Jack Reacher,” 2012 yapımı bir aksiyon suç filmidir. Tom Cruise, Jack Reacher karakterini canlandırır. Film, eski bir askeri polis olan Jack Reacher’ın bir suç davasını çözmek ve masum bir kişinin adını temize çıkarmak için mücadelesini anlatır. Cruise, bu filmde sert ve zeki bir karakter olan Jack Reacher’ı canlandırır.

“The Mummy” (2017) – Nick Morton

– “The Mummy,” 2017 yapımı bir aksiyon macera filmidir. Tom Cruise, Nick Morton karakterini canlandırır. Film, bir kadim Mısır prensesi tarafından lanetlenen bir askerin hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde Nick Morton karakteriyle ürkütücü ve macera dolu bir hikayenin içine çekilir.

“War of the Worlds” (2005) – Ray Ferrier

– “War of the Worlds,” 2005 yapımı bir bilim kurgu felaket filmidir. Tom Cruise, Ray Ferrier karakterini canlandırır. Film, dünya dışı varlıkların Dünya’ya saldırısını ve bir baba olan Ray Ferrier’ın çocuklarıyla birlikte hayatta kalmaya çalışmasını anlatır. Cruise, bu filmde bir aile babası ve hayatta kalmak için mücadele eden Ray Ferrier’ı canlandırır.

“Tropic Thunder” (2008) – Les Grossman

– “Tropic Thunder,” 2008 yapımı bir komedi filmidir. Tom Cruise, Les Grossman karakterini canlandırır. Film, bir grup aktörün bir Vietnam Savaşı filmi çekimi sırasında gerçek savaşla karşı karşıya gelmelerini komik bir şekilde ele alır. Cruise, bu filmde komedi tarzındaki performansıyla Les Grossman karakterini canlandırır.

“Valkyrie” (2008) – Colonel Claus von Stauffenberg

– “Valkyrie,” 2008 yapımı bir tarihi drama filmidir. Tom Cruise, Colonel Claus von Stauffenberg karakterini canlandırır. Film, Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’e suikast düzenlemeye çalışan bir grup Alman subayının gerçek hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde tarihi bir figür olan Stauffenberg’i canlandırır.

“Knight and Day” (2010) – Roy Miller

– “Knight and Day,” 2010 yapımı bir aksiyon komedi filmidir. Tom Cruise, Roy Miller karakterini canlandırır. Film, bir kadın (Cameron Diaz) ve gizli bir ajan (Cruise) arasındaki macerayı ve kaçışı anlatır. Cruise, bu filmde aksiyon komedi tarzındaki performansıyla Roy Miller karakterini canlandırır.

“Edge of Tomorrow” (2014) – Major William “Bill” Cage

– “Edge of Tomorrow,” 2014 yapımı bir bilim kurgu aksiyon filmidir. Tom Cruise, Major William “Bill” Cage karakterini canlandırır. Film, gelecekteki bir uzaylı istilasını konu alır ve aynı günü tekrar tekrar yaşayan bir askerin hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde bilim kurgu türündeki performansıyla Major Cage’i canlandırır.

“Jerry Maguire” (1996) – Jerry Maguire

– “Jerry Maguire,” 1996 yapımı bir romantik drama filmidir. Tom Cruise, Jerry Maguire karakterini canlandırır. Film, başarılı bir spor acentesinin işini ve hayatını yeniden gözden geçirmesini ve aşkı bulmasını anlatır. Cruise, bu filmde kariyerinin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen Jerry Maguire karakterini canlandırır.

“Eyes Wide Shut” (1999) – Dr. William Harford

– “Eyes Wide Shut,” 1999 yapımı bir psikoseksüel dramadır. Tom Cruise, Dr. William Harford karakterini canlandırır. Film, bir doktorun cinsellik ve ihanetle dolu bir gecede yaşadığı tuhaf ve gizemli olayları anlatır. Cruise, bu filmde karmaşık bir karakter olan Dr. William Harford’ı canlandırır.

“Magnolia” (1999) – Frank T.J. Mackey

– “Magnolia,” 1999 yapımı bir ensemble drama filmidir. Tom Cruise, Frank T.J. Mackey karakterini canlandırır. Film, bir grup karakterin hayatlarının kesiştiği karmaşık ve duygusal bir hikayeyi anlatır. Cruise, bu filmde kadınları etkilemeye çalışan bir motivasyon konuşmacısı olan Frank T.J. Mackey’i canlandırır.

“Minority Report” (2002) – Chief John Anderton

– “Minority Report,” 2002 yapımı bir bilim kurgu suç filmidir. Tom Cruise, Chief John Anderton karakterini canlandırır. Film, gelecekte suçları önceden önlemek amacıyla kullanılan özel bir polis biriminin hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde suçluları yakalamak için özel yeteneklere sahip olan Chief John Anderton’ı canlandırır.

“The Last Samurai” (2003) – Nathan Algren

– “The Last Samurai,” 2003 yapımı bir epik savaş drama filmidir. Tom Cruise, Nathan Algren karakterini canlandırır. Film, 19. yüzyıl Japonya’sında Batılı bir askerin samuray kültürüne olan ilgisini ve dönüşümünü anlatır. Cruise, bu filmde Amerikalı asker Nathan Algren’ı canlandırarak büyük bir performans sergiler.

“Top Gun” (1986) – Maverick (Pete “Maverick” Mitchell)

– “Top Gun,” 1986 yapımı bir aksiyon-drama filmidir. Tom Cruise, Maverick (Pete “Maverick” Mitchell) karakterini canlandırır. Film, Amerika’nın en iyi savaş pilotları için eğitildiği bir Top Gun askeri uçuş okulunun hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde cesur ve yetenekli bir savaş pilotunu canlandırarak tanınır.

“Rain Man” (1988) – Charlie Babbitt

– “Rain Man,” 1988 yapımı bir drama filmidir. Tom Cruise, Charlie Babbitt karakterini canlandırır. Film, otistik bir kardeşi olan Raymond ile yolları kesişen Charlie’nin hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde kardeşi ile ilişkisini geliştirmeye çalışan Charlie Babbitt’ı canlandırır.

“Born on the Fourth of July” (1989) – Ron Kovic

– “Born on the Fourth of July,” 1989 yapımı bir biyografi-drama filmidir. Tom Cruise, Ron Kovic karakterini canlandırır. Film, Vietnam Savaşı’na gönüllü olarak katılan ve sonradan savaş karşıtı bir aktivist haline gelen Ron Kovic’in gerçek hikayesini anlatır. Cruise, bu filmde savaşın ve dönüşümün etkisi altındaki Kovic’i canlandırarak büyük bir performans sergiler.

“A Few Good Men” (1992) – Lt. Daniel Kaffee

– “A Few Good Men,” 1992 yapımı bir hukuk drama filmidir. Tom Cruise, Lt. Daniel Kaffee karakterini canlandırır. Film, bir askeri mahkeme dramasını ve askeri düzenin iç yüzünü anlatır. Cruise, bu filmde savunma avukatı Lt. Daniel Kaffee’yi canlandırır.

“Interview with the Vampire” (1994) – Lestat de Lioncourt

– “Interview with the Vampire,” 1994 yapımı bir vampir korku filmidir. Tom Cruise, Lestat de Lioncourt karakterini canlandırır. Film, 18. yüzyılda yaşayan bir vampirin hikayesini ve onun modern dünyada hayatta kalmaya çalışmasını anlatır. Cruise, bu filmde karizmatik ve tehlikeli vampir Lestat’ı canlandırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *