En İyi Animeler Listesi – 12 Farklı Öneri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Günümüzde özellikle Japonya’da olmak üzere dünyanın birçok yerinde tutkunu olan animeler, çizgi film anlamına gelen animasyon sözcüğünden türemiştir. Genellikle çizgi roman tarzında olan mangaların animasyona uyarlanmış halleridir. Animeler Japonya’da tabiri caizse bir kültür haline gelmiştir. Diğer ülkelerdeki insanların dikkatini çekmiş ve dünyada birçok kişi tarafından sevilmiştir. Ülkemizde de anime takip eden kitle belirli bir sayıya ulaşmıştır. Animeler çizgi filmlerden farklı olarak duygusal anlamda daha dolu olmakla beraber, hayal gücünün de oldukça kullanılabildiği fantastik evrenleri de içerebilen serilerdir. Anime diziler genellikle 24-25 dakikalık bir süreden oluşur. Dünyada Japonya merkezli birçok anime stüdyosu vardır. Her stüdyonun çizim tarzı kendine özeldir. Animeler üzerine meslekler dahi vardır. Anime pazarının bu kadar gelişmiş olması da haliyle kaliteli ürünlerin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.

12. Hellsing – 2001 – IMDb 8,0

Hellsing

Vampir temalı bir anime olan Hellsing, İngiltere’de hükümete bağlı olarak faaliyet gösteren Hellsing organizasyonunu anlatır. Bu organizasyonun amacı kötü güçleri ve vampirleri ifşa ederek öldürmektir. Kendisi de bir vampir olan Alucard, organizasyonun lideri Integra Hellsing’in en önemli askeridir ve Hellsing ailesinin hizmetkarıdır. Alucard, oldukça güçlü bir vampir karakteridir. Hatta düşmanları ile karşılaşmasında onlara kendisini öldürebilmeleri için ikinci bir şans dahi verir. Anime genelinde oldukça gizemli bir karakter olarak göz önüne çıkan Alucard, izleyicede merak uyandıran bir karakterdir. İçerdiği bu gizemli hal sebebiyle genellikle serinin merak uyandıran ve sevilen karakteri olur. Normal bir insan olan Seras Victoria ile Alucard’ın yollarının kesişmesinin de işlendiği seri, toplamda 13 bölümden oluşur. İkilinin zamanla daha karmaşık olaylara dahil olması ile seri ilerleyen bölümlerde daha da heyecanlanır. Sansürsüz sahneleri oldukça fazladır. Vampir temalı animeleri seven kişilerin mutlaka izlemesi gereken Hellsing serisinin alternatifi niteliğinde olan ve daha detaylı bilgiyi içeren Hellsing Ultimate adlı 13 bölümden oluşan bir serisi mevcuttur.

11. Elfen Lied – 2004 – IMDb 8,1

Elfen Lied

Elfen Lied, konusu itibariyle insanlığın bir sonraki hali olan Diclonius’ların olduğu bir dünyayı konu alır. Dicloniuslar, görünüş olarak insanlardan farklı olarak kafalarında boynuzlara sahiptir. Fakat anlatılan bu dünyada Dicloniuslar oldukça acımasız, insanlığa zarar veren seri katillerdir. Bu sebeple görüldükleri yerde yakalanıp laboratuvarda incelenmeleri gerekir. Bir gün bir kaza olur ve daha önce yakalanmış bir Diclonius kaçar. Lucy isimli bu Diclonius, kaçarken kafasına bir kurşun darbesi alır ve hafızasını kaybeder. Hafızasını kaybeden Lucy’i Yuuka ve Kouta kuzenler bulur fakat Lucy konuşamaz. İki kuzen sadece ‘nyuu’ diyebilen bu kişiyi evlerine götürür ve hikaye burada başlar. Kuzenlerin çıkardığı sesten dolayı Nyuu ismini verdikleri bu kız, zaman zaman hafızasını geri kazanır ve gerçek kişiliği olan Lucy’i hatırlar. İçerdiği ağır sansürsüz sahneler nedeniyle izleyiciyi etkileyebilen bir animedir. 13 bölümden oluşan Elfen Lied, kuvvetli konusu nedeniyle anime izleyicileri tarafından oldukça sevilen bir baş yapıttır.

10. Lovely Complex – 2007 – IMDb 8,2

Lovely Complex

Lovely Complex, okul türünün yanı sıra romantik türü sevenler için anime tavsiyeleri arasında yer alıyor. Dizi aynı zamanda ağırlıklı olarak komedi de içeriyor. Hikaye Risa Koisumi karakteri etrafında döner. Risa, yaşıtlarına göre uzun olan boyundan biraz şikayetçidir. Aynı zamanda yaşıtlarına göre kısa olan Atsushi Otani ile de yakın arkadaştır. Bu ikili yan yana geldiklerinde sürekli ufak kavgalar ederler. Bu sebeple okulda bu ikiliyi tanımayan yoktur. Hikayede Risa ve Otani bir iddiaya girerler. Bu iddiaya göre ilk sevgili bulan iddiayı kazanacaktır. Fakat işler pek de bekledikleri gibi olmayacaktır. Hikayenin genel olarak bu ikili ve arkadaşları etrafında geçtiği Lovely Complex, 24 bölümden oluşur. Komedi, okul ve romantik türlerini seviyorsanız Lovely Complex’e zaman ayırmanız sizin için iyi olacaktır.

9. Bleach – 2004 – IMDb 8,2

Bleach

Bleach konu olarak Ichigo Kurosaki adlı bir öğrencinin hayatını ele alır. Özel bir yeteneği olan Ichigo, ruhları görebilir. Ichigo, bir gün odasında tuhaf giyinimli bir kişiyi görür ve panikler. Aynı zamanda tuhaf görünümlü kişide Ichigo’nun kendisini görebilmesine şaşırır. Tuhaf görünümlü bu kişinin ismi Rukia’dır. Bu esnada ortaya bir hollow yani şeytani ruh çıkar ve Rukia bu şeytani ruhla savaşmaya başlar. Fakat ağır bir yara alır ve şeytani ruhu yenmesi için güçlerinin yarısını Ichigo’ya verir. Fakat Ichigo elinde olmadan bütün gücü alır ve şeytani ruhu yener. Fakat Rukia, gücü olmadığı gibi dünyada kalmak zorunda kalmıştır. Bu süreçte Ichigo, Rukia’nın koruma amaçlı görevlerini yerine getirmek zorunda kalır. Animenin hikayesi bu şekilde başlar ve gelişir. Güçlü karakterler ve takibinde güçlü savaşların olduğu Bleach, anime severler tarafından izlenmesi gereken bir anime olarak yer alır.

8. Naruto – 2002 – IMDb 8,2

Naruto

1999 yılında manga olarak hayatımıza giren, animeler ve mangalar arasında baş yapıt niteliğinde olan Naruto, 2002 senesinde anime olarak izleyenlerin karşısına çıkmıştır. Hikayesinin Masashi Kishimoto’ya ait olduğu animede seriye ismini veren Naruto adlı karakterin hayatı anlatılır. Küçük bir bebekken içine 9 kuyruklu şeytan tilki olan Kyuubi’nin mühürlendiği Naruto, anne ve babasız bir şekilde Gizli Yaprak Köyü olan Konoha’da yaşamanı sürdürür. İçine mühürlenen tilki sebebiyle köy sakinleri tarafından sevilmeyen ve dışlanan Naruto türlü türlü hınzırlıklar yaparak dikkat çekmeye çalışır. Ninja sisteminin olduğu Naruto evreninde, Naruto’nun en büyük amacı köyü yöneten kişi olan Hokage olmaktır. Bu sebeple ninja olmak için akademiye girer. Akademideki öğretmeni Iruka, ondan sorumlu olan öğretmeni Kakashi, takım arkadaşları Sakura ve Sasuke ile tanışır. Hikayenin ana olarak bu kısımdan sonra başladığı Naruto animesinde, kalıpsal olarak insani birçok kavram işlenir. Arkadaşlık, dostluk, ailenin önemi, başarı için hedef koymak gibi birçok kavramın yoğun olarak işlendiği anime, oldukça öğretici bir seridir. Naruto’da hemen hemen her karakterin bir geçmişi vardır ve seride olabildiğince bu geçmişten bahsedilir. Bu sebeple iyi veya kötü olan karakteri daha iyi tanıyabilme, içinde bulundukları konuma nasıl gelebildiğini daha iyi anlama fırsatına sahip olunur. Kalıp olarak mangaya bağlı olarak giden Naruto, 220 bölümden oluşur. 135. bölümden sonra hikayenin gidişatını değiştirmeyen doldurma bölümlerin yer alır. Seride zaman zaman doldurma bölümler yer alır. 220. bölümden sonra başlayan ve devam serisi olan Naruto Shippuuden, Naruto kadar ilgi görmüş bir anime olmuştur. Naruto Shippuuden serisi ise toplamda 500 bölümden oluşur. 2017 yılında Naruto Shippuuden serisinin sevenlerine veda etmesi ile Naruto serisi tamamıyla bitmiştir. Naruto ve Naruto Shippuuden hikayesi, ilginç karakterleri, serinin başındaki bir durumun daha sonradan ortaya çıkması gibi hikayeyi kuvvetlendiren unsurlara sahip olması sebebiyle izlenmesi gereken animeler arasında yer alır.

7. Dragon Ball – 1999 – IMDb 8,6

Dragon Ball

Ülkemizde bir zamanlar yayınlanan serilerden olan Dragon Ball, eski ve köklü animelerden bir tanesidir. Hikaye Goku isimli 12 yaşındaki bir çocuğun etrafında döner. Goku, büyük babasından hatıra kalan 4 yıldızlı ejderha topu ile yaşar. Büyük babası ölmeden önce Goku’ya savaş sanatları öğretmiştir ve Goku yaşına göre oldukça güçlüdür. Goku’nun yolu bir gün Bulma ile kesişir. Bulma ejderha toplarını arıyordur ve Goku’yu da ejderha toplarını bulmaya ikna eder. İkilinin maceraları 7 tane olan ejderha topunu bulmak üzere başlar. İnsanlar ve fabl karakterlerin barış içinde bir arada yaşadığı bir evrene sahip Dragon Ball, birçok savaşı, güç gösterilerini ve değişik karakterleri içerisinde barındırır. Toplamda 153 bölümden oluşan Dragon Ball devamı niteliğinde birçok seriye sahiptir. Uzun soluklu bir animeye başlamak istiyorsanız, anime dünyasının klasiklerinden sayılabilecek olan Dragon Ball’a başlamayı deneyebilirsiniz.

6. One Piece – 1999 – IMDb 8,6

One Piece

Bir zamanlar ülkemizde de Lastik Çocuk adında televizyonda gösterime girmiş olan One Piece, konu olarak güzel bir hikaye sunar. Zamanında dünyadaki her şeyi elde etmiş bir korsan kral, idam edilirken tüm servetinin Grand Line’da olduğunu söyler. Bundan sonra bütün denizciler buraya ulaşmaya çalışır. Fakat Grand Line’a gitmek oldukça zordur ve burada hayatta kalmak imkansızdır. Animede baş karakter olan Luffy ise küçük bir çocukken şeytan meyvesi yemiş ve lastik çocuğa dönüşmüştür. Luffy’nin en büyük hedefi bir korsan kral olmaktır. O da Grand Line’a gitmek üzere denizlere açılır. Yolculuğu süresince türlü türlü maceralar yaşayan Luffy birçok insan ile tanışır. Duygusallığın ön planda olduğu animede aynı zamanda komedi de kendini gösterir. Anime klasikleri arasında yer alan One Piece, fazla sayıdaki bölümlerine rağmen izlenilebilecek bir animedir.

5. Great Teacher Onizuka – 1999 – IMDb 8,7

Great Teacher Onizuka

Great Teacher Onizuka, okul türü için en sevilen animeler arasında yer alır. Konusu itibariyle Onizuka, eski bir çete lideridir. Fakat bu işlerden sıkılır ve hayatını daha düzenli ve garantili şekilde devam ettirmek ister. Bu sebeple kendine öğretmenlik mesleğini uygun görür. Öğrencilerinin ona zorluk çıkarmayacağını düşünerek yapacağı bu işten gelen maaşı kolay parayı olarak görür. Ayriyeten çevresinde bir sürü güzel kızın olması Onizuka’nın oldukça hoşuna gider. Özel bir okulda öğretmenliğe kabul edilen Onizuka’ya okulun en haylaz sınıfı verilir ve işler hiç de onun tahmin ettiği gibi gitmez. Great Teacher Onizuka, çizimleri itibariyle güncel animelerden geride kalır. Eski tarzda çizimlere sahip olan animenin, bu durumu konusunun ilgi çekici ve zaman zaman komik olması sebebiyle telafi eder. 43 bölümden oluşan anime ilk bölümünün 43 dakika olması dışında yaklaşık 24 dakikalık bölümlerden oluşur.

4. Shingeki No Kyojin – 2013 – IMDb 8,8

Shingeki no Kyojin

İngilizce ismi ile de bilinen Attack on Titan, fantastik animeler arasında son zamanların en ilgi gören animelerindendir. Attack on Titan, konusu itibariyle devlerin işgal ettiği bir dünyayı işler. Sebebi bilenmeyen bir nedenden dolayı devler 100 yıl önce dünyayı işgal etmiştir ve insanlar Maria Duvarı adı verilen bir duvarın ardında yaşamını sürdürmeye çalışır. Fakat duvar içinde imkanlar kimi zaman zorlaştığı için devlerle ilgili bir çözüm bulmak gereklidir. Bu sebeple duvar içinde ve duvar dışında askeri birlikler durumu kontrol eder. Eren Yeager isimli çocuğun baş karakter çocukluk arkadaşı Armin ve üvey kardeşi Mikasa ile askeri birliğe girerler. Doğdukları günden beri duvarın içinde olan bu 3 arkadaş dış dünyayı merak eder. Bu sebeple devleri yok etmek isterler. Animede yer alan askeri teçhizat adı verilen ilginç bir sistem sıkça kullanılır. Hikayesinin ve müziklerinin etkili olduğu animede, sansürsüz sahneler oldukça fazladır.

3. One Punch Man – 2015 – IMDb 9,0

One Punch Man

Filmler olsun, diziler olsun bazı seriler kahramanlar içerir. Kimi zaman bu kahramanların hangisi daha güçlü diye bir karşılaştırma yapılır. Saitama isimli karakter ise tek bir yumruk ile düşmanlarını yenebilir. One Punch Man’in baş karakteri olan Saitama’yı anlatan anime, belirli bir konu çerçevesinde gitmemekle beraber Saitama’nın hayat hikayesi, bir cyborg olan Genos ile karşılaşması ve ikilinin maceraları şeklinde ilerler. Z şehrinde yaşayan Saitama şehri kendi yöntemleri ile kurtarır. İzlerken eğlendiren bir anime olan One Punch Man, aslında barındırdığı sadeliği güzel ve esprili bir şekilde izleyiciye sunduğu için anime severler tarafından ilgi görür. One Punch Man, son yıllarda popüler animeler arasında kendine yer bulmuştur.

2. Death Note – 2006 – IMDb 9,0

Death Note

Son yılların en fazla göz önüne çıkan animelerin biri olan Death Note, animeler arasında bir önemli bir yere sahiptir. Filmleri de yapılan Death Note, bir hayli ilginç bir hikayeye sahiptir. Kendi halinde, biraz içe kapanık olan Yagami Light, okuluna gidip gelen, derslerinde başarılı bir öğrencidir. Babası polis olan Yagami’nin adalet kavramı oldukça kuvvetlidir. Yagami bir gün siyah, üzerinde Death Note yazan bir defter bulur ve içini okur. Okuduğuna göre ismi deftere yazılan kişi saniyeler içerisinde ölecektir. Yagami bunu başlangıçta bir şaka olarak düşünür fakat yine de defteri yanına alır. İlerleyen zamanlarda bunun bir şaka olmadığını anlayacak durumlarla karşılaşır. En iyi dedektif olan L ile tanışacak ve olaylar birbirini kovalayacaktır. Death Note, içeriğinde oldukça fazla akıl oyunu barındırdığı için ilginç bir animedir. Karakterlerin içinde bulunduğu durum ve psikolojilerinin çok iyi işlendiği animede müzikler de oldukça güzeldir. Suç, gerilim, akıl oyunları, biraz da sorgulatacak cinsten bir anime türü arıyorsanız en iyi animeler arasında yer alan Death Note’u mutlaka izlemelisiniz.

1. Fullmetal Alchemist Brotherhood – 2009 – IMDb 9,1

Fullmetal Alchemist Brotherhood

Fullmetal Alchemist Brotherhood, listede en yüksek puanı almış animedir. Anime 1900’lü yılların başında geçer ve dünyada simya yaygın bir şekilde kullanılır. İnsanlar simyada uzmanlaşıp bunu kendi kullandıkları birer güç haline getirmişlerdir. Bir şey elde etmek için başka bir şey feda edilerek yeni şeyler yaratırlar. Bu kural simyanın ana kuralıdır. Fakat simyada yapılması yasak olan bir şey vardır, o da insan simyasıdır. Çünkü ölmüş bir insanı geri getirmek için ona eş değer sunulabilecek bir şey yoktur. Bu sebeple insan simyası yasaklanmıştır. Animedeki baş karakterlerimiz olan Edward Elric ve Alphonse Elric, kaybettikleri annelerini insan simyası ile geri getirmeye çalışırlar fakat işlem başarısız olur. Sonucunda ise Edward Elric sol bacağını, Alphonse Elric bütün vücudunu kaybeder. Edward Elric son anda sağ kolunu feda ederek kardeşinin ruhunu bir zırha hapsetmeyi başarır. Karakterler ilerleyen zamanlarda askeri birliğe katılır ve birçok insan ile tanışırlar. Amaçları ise Alphonse Elric’in vücuduna geri sahip olmasıdır. Hikayenin bu şekilde başladığı animede, konunun kuvvetli olması hikayeyi oldukça sürükleyici hale getirir. Müzikleri de oldukça başarılı olan Fullmetal Alchemist Brotherhood, 64 bölümden oluşur. Anime izlemeyi seven ve anime önerileri arayan bir kişi iseniz mutlaka Fullmetal Alchemist Brotherhood izlemelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *