En İyi Denzel Washington Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Denzel Washington filmleri listesine geçmeden önce Denzel Washington Kimdir ve neler yapmıştır sorularını bir cevaplayalım isterseniz. Denzel Washington, aynı zamanda yönettiği ve 1950 li yıllarda ailesine bakmaya çalışan işçi sınıfından bir Afrikalı- Amerikalı babayı canlandırdığı Fences’deki başrolü ile üçüncü Oscar’a doğru ilerliyor. Uzun zamandır Hollywood aktörleri arasında olan Washington, aslında Oscar’a yabancı değil. 1981 yılından bu yana sinema dünyasında olan oyuncu orta halli bir ailenin çocuğu olarak New York’ta doğdu. Liseden sonra gazetecilik eğitimi aldıysa da gönlünde her zaman aktörlük olduğundan tiyatro okuluna yazıldı ancak eğitimini tamamlamadı. Tv dizilerinde başladığı oyunculuk macerasında önemli yer tutan NBC dizisi St. Elsewhere’deki doktor karakteri ile kendisini nispeten geniş kitlelere tanıttı. 1987 yılında Cry Freedom’da rol aldı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday oldu.

Bir çok oyuncuya göre kısa sürede ün kazanmış olan aktör, başarısının devamlı olması için büyük çaba gösterdi. Seri filmlerden ve süper kahraman filmlerinden uzak durmaya çalıştı. Nadir bulunan bir yetenek olan Denzel Washington Hollywood’un gişe başarısı en garanti aktörlerinden biridir. 1981 den bu yana çevirdiği filmlerin hepsinde aktörün sanatını, yeteneğini ve tutkusunu hissedebilirsiniz. Denzel Washington filmleri arasından seçtiğimiz en iyi 10 tanesini IMDb puanlarına göre sıraladık.

Denzel Washington Filmleri

 

10. Cry Freedom – Özgürlük Çığlığı – 1987 – IMDb 7,5


Efsanevi yönetmen Richard Attenborough bu filmde Güney Afrikada yaşanan ırk ayırımcılığını anlatıyor. Film, siyahi aktivist Steve Biko’nun 70 li yıllarda gerçek hayatta yaşadığı olaylar çevresinde geçiyor. Güney Afrika hükümeti tarafından Biko’nun belli bir bölgenin dışına çıkması yasaklanmıştı. Biko’nun isteği siyahların beyaz nüfus ile aynı hak ve özgürlükler sahip olmasıydı. Bölge dışında konuşma yaptığı için tutuklanır ve sorgulanır. Olaylar Biko’nun öldürülmesine kadar gider. Denzel Washington Steve Biko rolünde. Film, o tarihlerde politik çalkantıların yaşandığı Güney Afrika yerine Zimbabwe ve Kenya’da çekildi. Çok sayıda sinemada gösterime girmemiş olmasına rağmen, onlarca ödüle aday oldu ve bir çok ödül aldı.

9. Inside Man – İçerideki Adam – 2006 – IMDb 7,6

Denzel Washington bu filmde yönetmen Spike Lee ile işbirliği yapmıştı.
Maskeli soyguncular, boyacı kılığına girerek bir Manhattan bankasına gelir. İçerideki çalışan ve patronları rehin alırlar. Hepsi de Steve isminin farklı varyasyonları ile birbirlerine seslenmektedir. Rehineleri ikiye böler ve ayrı odalara götürürler. Üstüne üstlük rehinelere kendi kıyafetlerinin aynısını giydirerek maske takarlar. New York polisi Keith Frasier (Washington) ve arkadaşı soyguncularla pazarlık yapma görevini alırlar. Ancak soyguncuların paradan başka dertleri olabileceğinden şüphelenmelerine sebep olacak olaylar yaşamaya başlarlar.

8. The Hurricane – Onaltıncı Raund – 1999 – IMDb 7,6


Denzel Washington bu filmde Rubin “The Hurricane” Carter isimli eski orta siklet boksörünü canlandırıyor. Senaryo, Carter’ın otobiyografisini temel almıştı. 1966 yılında Carter çok ünlü bir boksördü. Dünya şampiyonu olması beklenmekteydi. New Jersey’de bir barda üç kişi öldürülür. Carter ve arkadaşı John başka bir klüpten eve dönerken polis tarafından durdurulur. Bir görgü tanığının iddiası üzerine Carter ömür boyu hapis alır. Dava boyunca masum olduğunu söyleyen Carter yıllarca hapis yatacaktır. Bu rolü ile Denzel Washington En İyi Aktör dalında Oscar adayı olmuştu.

7. Training Day – İlk Gün – 2001 – IMDb 7,7


Los Angeles Polis gücünde görevli iki memurun 24 saatlik bir zaman periyodunda yaşadıklarının anlatıldığı film ile Denzel Washington En İyi Aktör Oscar’ı kazanmıştı. Alonzo Harris (Washington) narkotik polisidir. Terfi almak üzere olan Jake Hoyt’u değerlendirecektir. Sabah ikisi birlikte arabada giderken lise talebelerinin sokak çetesinden uyuşturucu satın aldığını görürler. Alonzo bu maddelere el koyar ve Jake’i içmesi için zorlar. Sonra da eski bir polis olan uyuşturucu tüccarı Roger’ı ziyaret ederler. Bazı başka olaylar daha yaşarlar ve Jake Alonzo’nun ahlaksız ve rüşvetçi bir polsi olduğunu anlar. Diğer rollerinden çok farklı olan Alonzo karakteri Denzel Washington’a Oscar’ın yanı sıra AFI (Amerikan Film Enstitüsü) ‘den Yılın Aktörü ödülü getirmişti.

6. Man on Fire – Gazap Ateşi – 2004 – IMDb 7,7


Aynı isimli ve 1980 tarihli romanın adaptasyonunda Denzel Washington’ı John Creasy rolünde izliyoruz. John, eski bir CIA ajanı ve Deniz Kuvvetleri personelidir. Daha sonra eski bir dostunun ön ayak olması ile koruma olarak çalışmaya başlar. Mexico City’de fidye için çocuklar kaçırılmaktadır. Zengin bir adam olan Ramos, 9 yaşındaki kızını koruması için John’ı tutar. Ama Ramos’un gizli bir gündemi vardır. Daha önce Robert De Niro’ya teklif edilen Creasy rolü, Denzel Washington tarafından gayet iyi kotarılmıştı.

5. Philadelphia – 1993 – IMDb 7,7


Andrew Beckett, Philadelphia’daki en büyük hukuk firmasında çalışmaktadır ve AIDS hastasıdır. Bu durumu saklamaktadır. Bir gün firma ortaklarından bir alnındaki lezyonu görür. Beckett bunun spor sırasında olduğunu söyler. Kısa süre sonra Beckett işle ilgili önemsiz bir sebeple kovulur. Firmaya dava açar, avukatı Miller (Washington) ile birlikte mücadele ederler. Aslında neden kovulduğunu da bu süreçte anlayacaktır. Tom Hanks, Beckett rolü ile En İyi Aktör Oscarı almıştı.

4. Malcolm X – 1992 – IMDb 7,7


Biyografik drama tarzındaki filmde Afrika kökenli Amerikalı aktivist Malcolm X, Denzel Washington tarafından canlandırıldı. Filmde Malcolm’un suç geçmişi, hapse atılışı, İslam dinine geçişi, Nation of Islam üyeliği, kurumdan ayrılışı, Betty X ile evlenmesi, Mekke’de hacca gitmesi ve öldürülmesi anlatılıyor. Çocuklukta başından geçenler, babasının ölümü, annesinin akıl hastalığı da geriye dönüşlerle veriliyor. Film büyük başarı kazanmış ve iki Oscar almıştı. En İyi Aktör Oscarı Denzel Washington’un olmuştu.

3. American Gangster – Amerikan Gangesteri – 2007 – IMDb 7,8


Frank Lucas (D.Washington) isimli gangesterin hayatının anlatıldığı filmde, 1970 li yıllarda bir polisin, uzak doğudan uyuşturucu getirip dağıtan Lucas’ı yakalamaya çalışması anlatılıyor. Lucas kapitalizmin tüm stratejilerini kullanmaktadır. Şahsen uzak doğuya uçmakta, uyuşturucuyu direk satın almakta, Amerikaya sokmak için de dahiyane bir planla ithalat görüntüsü vermektedir. En saf ve ucuz malı dağıttığı için de kısa sürede tepeye yerleşir. Üstelik her pazar annesini kiliseye götürmeyi de ihmal etmemektedir.

2. Remember The Titans – Unutulmaz Titanlar – 2000 – IMDb 7,8


Gerçek hayat hikayesi olan filmde, Afrikalı Amerikalı futbol antrenörü Herman Boone’un (Washington) 70 li yıllarda ırkçı bir çevrede lise takımını çalıştırmaya başlaması anlatılıyor. Siyah bir antrenör olması tepki ile karşılanmıştır, üstelik takımın beyaz eski hocası Yoast, O’nun yardımcısı konumuna getirilmiştir. Ancak iki adam birlikte çalışarak, gençleri de ırk ayrımı gözetmeksizin başarılı olmaya yönelteceklerdir. İlk etapta siyah ve beyaz gençler aynı takımda olmalarına rağmen birbirlerine öfke duyarken, Boone ve Yoast’ın çabaları ile ömür boyu sürecek dostluklara adım atacaklardır.

1. Fences – Parmaklıklar – 2016 – IMDb 7,9


Oyun yazarı August Wilson’ın Pulitzer ödüllü eseri Fences, yıllardır filmcilerin sinemaya uyarlama hayalinde olduğu bir hikayeydi. 1950 lerde geçen öyküde, Troy Maxson (Denzel Washington) eşi ve oğluyla yaşayan ve çöp toplayan bir işçidir. Troy’un ağabeyi Gabe 2. Dünya Savaşında yaralanmış ve beyin hasarı almıştır. Gabe için verilen tazminat ile Troy ev almıştır. Bir gün karısı Rose, evin çevresine parmaklık yapmasını ister. Fences, son yıllarda yapılan en iyi oyun uyarlamalarından biri olarak tarif edilmekte.

A comment on "En İyi Denzel Washington Filmleri"

  1. _mustafakartal says:

    equalizer en sağlam filmi bence 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *