En İyi Dünya Savaşı Anime Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yıl 1939, İtalya ve Almanya’nın yanında saf tutmaya başlayan ve Mihver Devletleri’ne katılan Japonya, Pearl Harbor baskınıyla beraber, resmen Birleşik Devletlere savaş ilan etmiş oldu. Bununla beraber kendi sonunu getirdiğinden haberi olmayan Japonya, herkesin bildiği üzere, Hiroşima ve Nagazaki’ ye atılan atom bombalarıyla asla unutamayacağı bir yara ile İkinci Dünya Savaşı’ndan ayrıldı. Dünya Savaşı Anime Filmleri, genellikle savaşın ABD ile Japonya arasında geçen kısmını alsa da, farklı türde olanları da mevcuttur. Japon tarihinde büyük bir felaket olan bu dönemin asla unutulmaması için Japonlar, birçok farklı faaliyette bulundu. Dünya savaşı anime filmleri de bu faaliyetlerden biridir. Toplumun gözünü açıkta tutmak, geçmişte başlarına gelenlerin unutulmamasını sağlamak ve bir daha Japonya’ nın böyle yanlışlara kalkışmaması için. Sizlere savaş, aksiyon, tarih, macera ve dram içeren Dünya Savaşı Anime Filmleri hakkında uzun bir liste hazırladık…

Animeler filmlerden farklıdır, özellikle seri başında çok gösterişli olan filmler, sonraki filmlerde IMDB puanlarını düşürürken, Animeler beklentilerin gerçekten ötesinde IMDB puanına sahip, özellikle tarafsız olanlar 7.5 in altına inmiyor. Tabi ki tüm Dünya’nın terörist ilan ettiği bir adamı destekleyen bir anime yaparsanız o da listenin sonunda 3,3 puanla yerini alır.

IMDB Puanlarına Göre Sıralanmış Dünya Savaşı Anime Filmleri!

 

11. Urda: The Third Reich – Urda : Üçüncü İmparatorluk – 2002 – IMDB :3.3


Yazdığı ve yönettiği diğer eserlerden bilindiği üzere bir Nazi hayranı olan, Romanov Higa tarafından yazıp yönetilen değişik bir senaryoya sahip Anime, 1943 de Almanların Stalingrad’da kaybı ile, İkinci Dünya Savaşı ‘nın kaderinin değişimi ile başlıyor. 1943’te Stalingrad ‘da kaybeden Almanlar, denizde yosun tutmuş bir uzay gemisi buluyor ve belli bir süre inceledikten sonra bu uzay gemisinin zamanda yolculuk yapabildiğinin farkına varıyor. Almanlar geçmişe gidip yaptıkları hataları düzeltmek ve savaşı tekrar aleyhlerine çevirmek aracına bu aracı kullanıyor. Konusu Almanya’da geçen, ama geneli Japonlar tarafından seslendirilen, Avrupa yapımı bir alternatif tarih animesi.

10. First Squad : The Moment of the Truth – İlk Birlik: Gerçeğin Anı – 2009 – IMDB :5.8


Savaşın doğu kısmında, Sovyetler kendilerine özel yeteneklere sahip olan çocuklardan bir ordu yaratmaktadır. Bunu durdurmaya çalışan bir SS subayı ise, 12. yüzyıl haçlılarından elde ettiği gizli bir bilgiyle, tam zıttı olarak kendi çağrısıyla bir ” Haçlı Ordusu ” oluşturmaya çalışır. Japonlar tarafından yazılan, yönetilen, seslendirilen. Ama konusu Batı Rusya ‘da geçen bir anime.

9. Girls Und Panzer – Kızlar ve Tanklar – 2012 – IMDB:7.6


İkinci Dünya Savaşı sonunda, özellikle Japonya ‘da Sensha -do olarak bilinen, tank kullanımı ve savaşı adlı spor çok önemli hale gelmiştir. Özellikle lise çağındaki kız çocukları için geleneksel bir spor haline dönen Sensha -do’ dan adeta nefret eden Miho isimli bir kız kaydını başka bir okula aldırır. Bu şekilde bu vahşetten kurtulduğuna sevinen Miho, yeni okul başkanı tarafından zorla okulunun Sensha -do takımına katılır. Her bir bölümü 25 dakika olan ve günümüzde de devam eden, Mai Fuchigami, Ai Kayano ve Mama ozaki gibi bilindik seslendiriciler tarafından seslendirilen fantezi evren ve güzel bir Japon animesi.

8. Zipang – Zipang – 2004 – IMDB :7.6


The Final Countdown ( Beklenmeyen Baskın ) filminin animeye uyarlanmış hali olarak bilinen, Japon – ABD ortak yapımı bir anime.

7. Zero – sen Hayato – Zero – sen Hayato – 1964 – IMDB: 7.7


II. Dünya Savaşı sırasında orduya katılmış yeni ve genç bir Japon pilotunun öyküsü. Biraz eski ve siyah beyaz da olsa gerçekten hoş bir Dünya Savaşı Animesi.

6. Alien Defender Geo-Armor: Kishin Corps – Kishin Heidan – 1993 – IMDB: 7,7


1941 Yılında, İkinci Dünya Savaşının, Dünya ‘ya verdiği nükleer zararların insanoğluna tehdidi yetmemiş gibi bir de uzaylılar Dünya ‘yı istila etmiştir. Buna rağmen, Müttefik Devletler ve Mihver Devletleri birbirleri arasındaki savaşı sürdürmektedir. Japon bir mühendis bulduğu bir uzaylı robotun yazılımını kopyalar ve Kishin Corps adında Dünya’yı istiladan savunmaya yardım edecek robotlar üretir.

5. The Cockpit: Slipstream – Kokpit : Pervane Rüzgarı – 1976- IMDB :7.6


Ülkesi ve aşkı arasında kalan bir Lutwaffe pilotunun hikayesi. Kullandığı uçakta Almanlara savaşı kazandıracak atom bombasını taşıyor. Ve uçağın diğer kargo bölümünde ise sevdiği kadın var.

4. The Cockpit : Sonic Boom Squadron – Kokpit: Sonik Patlama Birliği – 1976 – IMDB : 7.6


Genç Ensign Nogami, 1945′ te savaşın bitişine yakın, Japonya’ nın en yeni kamikazesinin pilotu olur. Hem Atom bombası hem kamikaze olan bu uçak ile ABD ye saldırmaya görevlendirilen genç ülkesi için ölmeye hazırdır.

3. The Cockpit: Knight of the Iron Dragon – Kokpit: Demir Ejder Şövalyesi – 1976 – IMDB: 7.6


İki karşıt ülke askerinin, birbirleriyle en az ülkeler kadar şiddetli çatışması. Ve serinin son filmi.

2. The Wind Rises – Rüzgar Yükseliyor -2013- IMDB :7.8


Japon savaş uçakları ya da daha bilinen adıyla İntihar Uçakları, Kamikazelerin yapımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatı üzerine yapılmış, tarih, macera ve aksiyonla yoğrulmuş bir anime.

1. Grave of Fireflies – Ateşböceklerinin Mezarlığı – 1988 – IMDB :8.5


Ailesini kaybeden küçük bir çocuk ve kız kardeşinin, İkinci Dünya Savaşı Japonyasında, direnmeye çalışmaları. Gerçekten puanını hak eden, listemizin bir numarası olmaya hak kazanan, mükemmel bir yapıt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *