Report

Description

Emir Kusturica ismini bir çoğumuz 1992 yapımı ve Johnny Depp’in oyunculuk kariyerindeki ilk filmlerinden biri olan (Arizona Dream – Arizona Rüyası) veyahut 1998 yapımı Dom Za Vesanje (Çingeneler Zamanı) filmi ile anımsarız. 1995’te yaptığı Underground (Yeraltı) filmi Cannes Film Festivali’nin en büyük ödülü olan ”en iyi film” seçilerek Altın Palmiye’yi Emir Kustirica’ya kazandırmıştır.

Emir Kustirica

Emir Kusturica, oyunculuktan tutun da yapımcılığa dek film yapım faaliyetlerinin bir çoğunda aktif olarak yer almıştır. Filmografisinde bir çok kısa film, dizi film ve televizyon filmi vardır. Son olarak kızı Dujka Kusturaca ile beraber senaryosunu yazdığı ve Monica Bellucici ile başrollerini paylaştığı 2016 yapımı On the Milky Road (Sütlü Yolda) filminde imzası bulunmaktadır, Emir Kusturica’nın. Emir Kusturica filmlerini sizler için derledik. İşte listefilm‘ciler için hazırladığımız en iyi Emir Kusturica filmleri;

Emir Kusturica Filmleri

 

8. Zavet – Bana Söz Ver – 2007 – İMDb: 7,0

Zavet
Tsane, ergenlik çağlarında bir delikanlıdır. Dedesi Zivojin ve kıymetli inekleri Cvetka ile beraber Balkanlar’ın cennetvari bir köyünde neredeyse bir başlarına yaşamlarını idame ettirmektedirler. Zivojin, ölüme epey bir yaklaştığını düşünerek torunu Tsane’den birkaç şeyi yerine getirmesini ister. Bu vasiyete göre; Tsane, tepeleri aşıp en yakın şehir merkezine varmalı, inekleri Cvetka’yı satıp elde ettiği para ile kutsal bir ikona ve çok arzuladığı bir şeyi almalıdır. Asıl ve en önemli görev ise en sona saklanmıştır. Tsane, şehir merkezinden evleneceği kızı bulup ikna etmeli ve köye evleneceği kızla dönmelidir. Böylece Tsane’nin yolculuk macerası başlar. Tsena, şehre iner. Dedesinin verdiği görevleri sırasıyla yerine getirmeye gayret eder. Evleneceği kız ise birdenbire karşısına çıkar: Jasna. Jasna’yı görür görmez ona vurulur Tsena. Jesna’yı da allem eder kallem eder tavlar. Lakin Jesna’nın peşinde bir mafyoz tip vardır. Aceba Tsena, Jesna’yı hem ikna edip hem de başındaki belayı savarak köyüne götürebilmeyi becerecek midir?

7. Arizona Dream – Arizona Rüyası – 1992 – İMDb: 7,4

Arizona Dream
Amerikan rüyasından uyanmanın vaktidir. Sürekli altın bir tepsiyle sunuluyormuşçasına insanlara pompalanan ”Amerikan rüyası” aslında hiç de görüldüğü gibi değildir. O, mutlu bir rüya değildir de kabus mudur? Axel (Johnny Deep), ailesini yitirdikten sonra New York’ta balık saymak gibi sıradan bir işte çalışan hayalperest bir gençtir. İşinden keyif almaktadır ve mutludur. Arizona’da araba tüccarı olan amcası, evlenmek üzeredir ve Axel’i sadıcı olarak görmek istemektedir. Axel, Arizona’ya gider. Akabinde New York’la taban tabana zıt bir hayatın içinde debelenmeye başlarken burada aynı aileden iki kadınla tanışır. Elanie, sağı solu belli olmayan alımlı bir kadındır. Elenie’nin kızı Grace ise sürekli depresyon halinde ve intiharla senli benli bir durumdadır. Axel, hem bu iki çılgın kadın ile hem de Arizona(Amerikan) rüyası zırvasıyla başa çıkmak için kendi hayal dünyasına ait motiflere başvurmaktan kaçınmayacaktır.

6. Zivot Je Cudo – Bir Mucizedir Yaşamak – 2004 – İMDb: 7,7

Zivot Je Cudo
1992 yılında Bosna’dayız. Luka, Sırp asıllı bir makine mühendisidir. Luka’nın eşi Jadranka operacı olma heveslisi bir kadındır. Luka ve Jedranka’nın oğullarının adı Milos adında bir de oğulları vardır. Luka’nın kuş uçmaz kervan geçmez eski bir yerleşim yerine mühendis olarak atanmasıyla içinden tren geçen bir alana yerleşmiş olurlar. Luka’nın görevi tren hattına işlerlik kazandırmak için mühendislik meziyetlerine sonuna kadar kullanmaktır. Savaş söylentileri giderek yerini korku dolu çalkantılara bırakırken Luka, olup bitene kulak asmamıştır. Karısı bir müzisyenle kaçar. Oğlu ise askere alınır. Luka, kaçınılmaz bir savaşın içinde kalakalmıştır. Sabaha adındaki savaş esiri bir kadının bekçiliğini yapan Luka, zamanla kadına aşık olur. Sabaha karşı cephede esir düşen bir askerleriyle takas yapılacağını duyan Luka, bir çözüm üretme derdindedir lakin takas yapılacak kişi oğlu Milos’tur.

5. Sjecas li se Dolly Bell? – Dolly Bell’i Hatırlıyor Musun? – 1981 – İMDb: 7,8

Sjecas li se Dolly Bell
1960’ların Yugoslavya’sında Saraybosna’dayız. Dino, komünist bir aileye mensuptur, Suç işlemeye yatkındır ve hipnoz ile uğraşan bir delikanlıdır. Dino’nun ailesi yaşadıkları iki göz odalı evden çıkıp toplu konuta geçmekle cebelleşmektedir. Dino ise motosikletli gençlerden oluşan ve suça eğilimli bir arkadaş grubuna sahiptir. Çevrelerindeki Halkevi tarafından fark edilen bu gençler müzikle terbiye edilmek istenmektedir. Halkevi yetkilileri Dino’nun da aralarında bulunan bu gençlerin bir Rock and roll grubu kurmalarını teşvik eder. Dino, ilk başlarda alakasız bir tutum sergilese serserilerden birinin kendisine emanet ettiği bir fahişe – Dolly Bell- vesilesiyle grup kurma işine sıcak bakmaya başlar. Dino, Dolly Bell’e aşık olunca başına gelmedik iş kalmaz ve bir aşk travması yaşar. Bu sırada ailesi dilediği eve erişmiştir ama Dino’nun babası da vefat etmiştir ve Dino, Rock and roll grubunda şarkı söylemektedir.

4. Otac Na Sluzbenom Putu – Babam İş Gezisinde – 1985 – İMDb: 7,9

Otac Na Sluzbenom Putu
Yugoslavya… İkinci dünya savaşanın hemen akabi… Yugoslavya ile Sovyetler Birliği arasında gerilim artmış, çatışma ve ayrışma zamanı gelmiştir. Tito, Sovyetlerden bağımsız bir komünizm arzulamaktadır. Bu nedenle ülkede Sovyet yanlısı komünistlere yönelik cadı avı başlatmıştır. Saraybosna’da gazetecilik yapan Mehmed Mesa, karısı ve küçük oğlan çocuğuyla beraber yaşamaktadır. Mehmed Mesa’nın, gazetede yayınlanan Tito yanlısı bir karikatürü eleştirmesi üzerine yine Tito yanlısı kayınpederi tarafından sürgüne yollanır. Mehmed Mesa’nın henüz 6 yaşındaki oğlu Malik ise olanlara anlam verememektedir. Annesi Malik’e babasının iş gezisine çıktığını söylemiştir. Mehmed Mesa’nın sürgünü sırasında Malik ve annesinin yaşadıkları küçük Malik’in gözlerinden ve hayal dünyasından süzülerek anlatılmaktadır.

3. Crna Macka Beli Macor – Kara Kedi Ak Kedi – 1998 – İMDb: 8,1

Crna Macka Beli Macor
Crna Macka Beli Macor ( Kara Kedi Ak Kedi), Emir Kusturica’nın sinemaya geri dönüş filmidir. Uluslararası bir çok başarı kazanan 1995 yapımı Underground (Yeraltı) filminde Sırp militarizmini cicileyip bicileyip beyazperdeye aktarmakla suçlanınca sinemayı bıraktığını açıklayan Kusturica, buna 3 yıl dayanabilmiş ve 1998 yılında tekrar filmcilik yapmaya başlamıştır. Bu filmde de Çingenler Zamanı ile başlattığı anarşist ve karnavalesk havayı solutmaya devam etmektedir, ünlü yönetmen. Tuna Nehri boyunca yaşayan birbiriyle rekabet halindeki ailelerin sıcak olduğu kadar komik ve aşkla bezenen garip öyküsü Kusturica’nın sinema için kalbinin attığının en büyük kanıtı.

2. Underground – Yeraltı – 1995 – İMDb: 8,1

Underground
Emir Kusturica’nın uluslararası çapta sesini duyuran ve dünyada Emir Kusturica Sineması diye kendi adıyla anımsanacak bir sinemanın habercisi ve onu auter bir yönetmen klasmanına yükselten filmidir, Underground (Yeraltı) 1941yılı. Belgrad’dayız. Kominist Marko, Hitler’in ordusunun bombardımanları sırasında krizi fırsata çevirmek istemektedir. Bu kaos ortamında Marko, arkadaşlarını ve yoldaşlarını bu kaos ortamından yapılacak en faydalı işin yer altında silah üretmek olduğuna inandırmıştır. Hep beraber böyle bir yeraltı mahzenine yerleşmişlerdir. Marko’ya göre savaş bittiğinde yeryüzünde bir cennet bulacaklardır. Gel zaman git zaman savaş neticelenir. Durum hiç Marko’nun hayal ettiği şekilde nüksetmemiştir. Savaş sonrasında yeryüzü cenneti değil cehennemi andırmaktadır. Artık yer altında komünizm bir düzen kurmuş olan Marko, savaşın bittiğini yoldaşlarına açıklamaz yeryüzünde kaos ortamının ve karanlığın devam ettiğine onları ikna eder.

1. Dom Za Vesanje – Çingeneler Zamanı – 1988 – İMDb: 8,3

Dom Za Vesanje
1988 yapımı Çingeneler Zamanı, Emir Kusturica’nın ülkemizde en çok bilinen filmidir. Emir Kusturica’nın ustalıkla kotardığı filmde müzikler yine üstat Goran Bregoviç’in essiz tınılarıyla ruhumuzu sarmaya devam eder.Perhan, büyükannesiyle hayata tutunan bir çingenedir. Perhan, nesneleri kendi uyaranlarıyla hareket ettirme gücüne sahiptir. Perhan’ın bu telekinezik becerisini fark eden mafyoz işlere meraklı Ahmed, ondan faydalanmak için gayret sarf etmektedir. Sonunda Perhan’ı ikna edip beraber bir yolculuğa çıkarlar. Perhan’ı bu yolculuğu çıkmasındaki en büyük motivasyonu para biriktirip sevdiği kıza erişmek ve kız kardeşini bulmaktır. Milano’da mafyatik ilişkilerin içine giren Perhan’ın, Azra’ya olan aşkı ve kız kardeşi Danira’ya kavuşma uğraşısı etrafında olgunlaşan sıcacık bir hikaye seyircilere sunulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *