En İyi Epik Filmler Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kahramanlığın ve destanların öyküleri olan epik filmler dendiğinde genellikle akla ilk olarak J.R.R Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisi gelir. Epik filmler sayıca çok olup aynı zamanda kaliteli içeriğe sahiplerdir, bizleri yaşadığımız dünyanın stresi, aksiliği ve günlük dertlerimizden alıp, güzel macera ve aksiyon dolu yerlere götürürler. Epik filmleri diğer filmlerden ayıran olay, bu filmler iki veya üç konuyla sıralanamaz, tamamen bütün türleri Üzerlerinde taşırlar. Çünkü olaylar ve kişiler, genellikle yaşamamış ve yaşanmamış olduğu için, evren farklıdır bu filmlerde. Genellikle kahramanlığı konu alan epik filmler, izleyicisini ekrana kilitler, kendi evrenine ve senaryosuna dahil eder. Sizleri tamı tamına kendi içine katan bu inanılmaz sürükleyici filmlerden oluşan ve aldıkları IMDB puanlarına göre düşükten yükseğe doğru sıralanmış bir liste hazırladık. İşte karşınızda, IMDB puanlarına göre düşükten yükseğe doğru sıralanmış en iyi 50 epik film!

Table of Contents

Epik Filmler Listesi

 

50. Independence Day – Kurtuluş Günü – 1996 – IMDB :6,9

Uzaylılar geliyor, tek amaçları ise Dünya’ yı işgal etmek ve kaynakları tüketerek beslenmek. Bizden yüksek teknolojide silahları ve yüksek teknoloji silahlara karşı insanoğlunun karşı koyabileceği tek bir silahı var. Yaşama güdüsü ve kurtulma şansı.

49. The Patriot – Vatansever – 2000 – IMDB :7,0

Barışçıl ve dost canlısı bir çiftçi olan Benjamin Martin ( Mel Gibson), sadist bir İngiliz askerinin oğlunu öldürmesinden sonra intikam için Amerikan devrimine katılır ve koloniyi yönetenlerin arasına girer. Mel Gibson’un rol aldığı bu efsane dram filmi listemizde 49. sırada.

48. Troy – Truva – 2004 – IMDB :7,2

Homeros’un destanı hiçbir zaman bu şekilde anlatılmamıştı. Brad Pitt’in Achilleus’u , Eric Bana’nın cesur ve akıllı Truva Prensi Hector’u, Diane Kruger’in savaşı çıkartan Prenses Helen’i ve o zamanların genç aynı zamanda yakışıklı artisti olarak bilinen Orlando Bloom’un tecrübesiz Truva Prensi Paris’i canlandırdığı film. Odyseus rolünde ise, Sean Bean var ve işin garibi burada ölmüyor.

47. The Passion of the Christ – Tutku: Hz. İsa ‘nın Çilesi – 2004 – IMDB :7,2

Nazareth li İsa’ nın ( Hz. İsa) Kudüs şehrinde çarmıha gerilmeden önceki son 12 saatini konu alan gerçekten insanı duygulandırıcı ve güzel film. Mel Gibson tarafından yazılıp yönetilmesi de filmi güzel kılan diğer bir kıstas diyebiliriz.

46. Gangs of New York – New York Çeteleri – 2002 – IMDB :7,5

1863 Yılındayız, Amsterdam Vallon isimli bir adam New York şehrinin o döneminde bulunan Beş Nokta Bölgesi isimli yere geliyor ve tek amacı babasının katili olan Bill the Butcher “Kasap” lakaplı Bill den intikam almak. Leonardo di Caprio ve Cameron Diaz’ın başrolleri aldığı mükemmel bir eski Amerika filmi.

45. Apollo 13 – Apollo 13 – 1995 – IMDB :7,6

NASA kolay olan kısmı başardı, 3 astronotu Ay’a yolladı lakin şu anda daha büyük bir sıkıntı var. Bu adamlar nasıl geri dönecek, hayatlarını tehlikeden kurtarması gerekiyor. İşte o Ay’a çıktıktan sonraki zorlu süreci anlatan film.

44. 300 – 300 Spartali – 2006 – IMDB :7,7

Kral Leonidas ve 300 adamdan oluşan gücünün, Perslerin Yunanistanı işgaline karşı oluşturduğu destansı direnci anlatan film. İzlemeyen kalmamıştır diye düşünsek de listemizin 44.sırasını hak ediyor.

43. Cast Away – Yeni Hayat – 2000 – IMDB :7,7

Issız bir adaya, bir kaza eseri düşen pilotun kendini kurtarma çabası ve yaşama güdüsünü anlatan filmin başrolünü Tom Hanks üstleniyor. Klasik yalnız adam diye alıştığımız Tom Hanks in güzel bir dramı.

42. The Last Samurai – Son Samuray – 2003 – IMDB :7,7

Bir ABD li savaş mühendisinin, samuray kültürünü benimsemesi ve yok etmesini konu alan film. Savaş sırasında esir düşen asker, samuray kültürünü öğreniyor, benimsiyor ve daha sonra bunu yok etmek için uğraş veriyor.

41. Titanic – Titanik – 1997 – IMDB : 7,7

Celine Dion’u bir kasaba şarkıcısıyken Dünya’nın en ünlü romantik müzisyenlerinden birisi yapan ve Romantik, gerçek hikayeden uyarlamasıyla gözleri yaşartan mükemmel film. Sanırsam izlemeyen kalmamıştır bu güzel dramı. Daha on yedi yaşında ve aristokrat bir aileden gelen zengin kızın, fakir ve yakışıklı olan genç bir ressama aşık olması ve H.M.S Titanic’in batışına kadar geçen süreyi anlatan film gerçekten de inanılmaz duygulandırıcı.

40. Avatar – Avatar – 2009 – IMDB : 7,8

James Cameron’un en bilinen epik fantezi evrenini izlemeyen kalmamıştır herhalde, neyse bunu da listemizin bu sırasına ekleyelim çünkü gerçekten güzel bir yapıt.

39. The ten Commandments – On Emir – 1956 – IMDB :7,9

Mısır prensi Musa, gerçek inancın Yahudilik olduğuna inanıyor ve en kısa zamanda halkı toplaması köleliği bitirmesi ve gelen on emri öğretmesi gerekiyor.

38. Spartacus – Spartaküs – 1960 – IMDB :7,9

Özgürlüğüne aşık olan bir köle, bir gladyatör, işte karşınızda daha sonra çok tutan bir diziye konu olan Spartaküs hikayesinin, ilk sinema hali. Özgürlük aşığı olan bu köle, arenada aldığı galibiyetlerle diğer köleleri de peşine takıyor ve dönemin en büyük medeniyeti olarak bilinen Roma Cumhuriyetine karşı asi sancağını kaldırıyor.

37. Dances with Wolves – Kurtlarla Dans – 1990 – IMDB :8,0

Teğmen John Dunbar, batıdaki iç savaşı bitirmek üzere görevlendirilmiş bir teğmen. Hayvanlarla iletişim kurabilmesi onu çok aksi ve itaatsiz kılıyor. Kevin Costner tarafından yönetilen ve başrolde kendinin oynadığı film kesinlikle izlemeye değer.

36. Pirates of the Caribbean: Curse of the Black Pearl – Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti – 2003- IMDB: 8,0

Yakın zamanda yani 26 Mayıs’ya beşinci filmi çıkacak olan mükemmel serinin ilk filmi. Kaptan Jack Sparrow, gemisi eski mürettebatı tarafından alınmış, azılı bir deniz korsanı. Bakalım gemisini eski mürettebatından olan baş düşmanı Hector Barbossa dan geri alabilecek mi? Onu ne gibi zorluklar ve bilmediği lanetler ile mücadele bekliyor? Kendisini attıktan sonra lanetlenen müfredatı bakalım denizlierde nereye kadar dehşet salmaya devam edecek? Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom, Geoffrey Rush gibi yüzünü tanıdığımız ödüllü oyunculardan oluşan kadrosuyla yüzyılın en güzel filmlerinden bir tanesi.

35. The Terminator – Yokedici – 1984 – IMDB :8,0

2029 dan gelen bir cyborg yani bir katliam robotu, bir garson kıza suikast yapmak için 1984 yılına gönderilir. Arnold Schwarzenegerin başrolde bulunduğu filmin 5 ödülü ve 6 adaylığı bulunuyor.

34. The Avengers – Yenilmezler – 2012 – IMDB: 8,1

Özellikle inanılmaz oyuncu kadrosu, efektleri ve harcanan parayla dikkat çeken, vakti zamanında yazılan çizgi roman ve filmden sinemaya uyarlanan Yenilmezler, kesinlikle ölmeden izlenmesi gereken 50 filmden biri olarak karşımıza çıkıyor. Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Chris Evans gibi daha nice oyuncuyu bünyesinde bulunduran film, kesinlikle izlenmeli

33. Ben – Hur – Ben – Hur – 1959 – IMDB :8,1

Geçtiğimiz yeniden uyarlandığında bu filmin tadını verilmemişti yeni yapıt ne yazık ki ve düşük puanlarla listelerin dibini görmüştü. Neyse eskisi gayet güzel konusuna gelince ise, bir Yahudi Prens, çok güvendiği Romalı bir arkadaşı tarafından ihanete uğruyor ve onun yüzünden bir köle oluyor. Lakin kısa bir zaman sonra özgürlüğünü yeniden kazanan prensimiz, intikam arayışı içinde yola koyuluyor.

32. Gandhi – Gandhi – 1982 – IMDB :8,1

Hindistan bağımsızlığının babası olan, bütün Dünya’ nın saygı duyduğu, görüşlerinin temelinde insanların kardeşliği, barış ve dostluk yatan Mamatha Gandhi’ nin hayatını anlatan 3 saatlik biyografi. Gerçekten insanları duygulandıran mükemmel bir yapıt.

31. Gone with the Wind – Rüzgar gibi Geçti – 1939 – IMDB: 8,2

Amerikan iç savaşı sırasında karşı tarafları destekleyen manipülatif bir kadın ve güçlü bir adamın aşkını gösteren bu film biraz eski olmasına rağmen gerçekten izleyicisini sürüklüyor.

30. Die Hard – Zor Ölüm – 1988 – IMDB :8,2

Saçları olmaması ile tanıdığımız Bruce Willis’in saçları olduğu dönemden hatırladığımız efsanevi film. Bir New York Polis Departmanı çalışanı olan polisimiz John McClane rehineler ve rehine olan karısı Holly yi kurtarmak için elinden geleni yapıyor. 4 Oscar adaylığı bulunan bu yapıt ne yazık ki hiç bir oscar kazanamasa da dört farklı ödül ve altı adaylığa sahip.

29. 2001:A Space Oddysey – 2001:Uzay Yolu Macerası – 1968 – IMDB :8,2

İnsanoğlu H.A.L 9000 adındaki bir akıllı bilgisayar sistemi aracılığı ile uzayda birkaç garip ve tanımlanamayan obje buluyor ve bunun üzerine uzaya bunları tanımlamak amacıyla keşif gemileri ve astronot takımları yolluyor. Bakalım bu objeler insan varlığına tehdit teşkil ediyor mu?

28. Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrance – 1965 – IMDB :8,2

I. Dünya Savaşı devam aşamasında bulunurken, Büyük Britanyalı Kraliçeden aldığı bir emir ile beraber Arap Lawrance diye bilinen T.E. Lawrance’ın dağınık şekilde yaşayan Arap kabilelerini birleştirerek nasıl Türklere karşı mücadele ettiğini anlatan film.

27. Full Metal Jacket – Çelik Yelek – 1987 – IMDB :8,3

Pragmatist bir ABD subayının Vietnam savaşının anti hümanizmine kapılması ile nasıl bir ölüm makinesine dönüştüğü ve duygularını kaybettiğini anlatan filmde subayımız savaştan sonra kendisi gibi gençler yetiştirmek için kanlı sokak dövüşü kulübüne insanları eğitiyor.

26. Scarface – Yaralı Yüz – 1983 – IMDB :8,3

Al Pacino’ nun efsanevi filmi olan Yaralı Yüz’ ün afişini görmeyen yoktur sanırsam. 1980 Miami ‘sinde fırsatını değerlendiren bir Küba vatandaşı. Uyuşturucu Kartel ‘inin başına geçer ve güçlenir. Al Pacino’ nun başrolde oynadığı film kesinlikle herkes tarafından izlenmesi gereken bir suç filmi.

25. Star Wars Episode VI- Return of the Jedi – Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü – 1983 – IMDB :8,4

Döneminin gençlerini bağımlı yapan bu filmde, Jabba’nın sarayından Han Solo kaçırıldıktan sonra, isyancılar ikinci Ölüm Yıldızını yok ediyor. Bu sırada Luke Skywalker, Darth Vader’ın hala içinde iyi bir taraf olduğunu savunarak onu kendi taraflarına çekmeye ikna etmek için uğraş gösteriyor. Bakalım Luke bu girişimde başarılı olabilecek mi?

24. The Green Mile – Yeşil Yol – 1999 – IMDB :8,5

Siyahi bir adam çocuk kaçırma ve tecavüzden yargılanıyor. Lakin bu adamın bir özel yeteneği var bunu filme saklayalım. Tom Hanks’in başrolde oynadığı film sizi ekrana kilitleyecek.

23. Braveheart – Cesur Yürek – 1995 – IMDB: 8,5

İskoçyadayız, pek tanınmayan bir soylu olan William Wallace, dönemin İngilteresine karşı yaptıkları zalimlikler nedeniyle kin duyuyor ve isyan sancağını açıyor. Gerçek bir hikayeden ekrana aktarılan mükemmel bir film başrolde Mel Gibson var.

22. Back to the Future – Geleceğe Dönüş – 1985 – IMDB :8,5

17 yaşında bir lise öğrencisi olan Marty McFly, kazara yakın dostu, kaçık diye bilinen ” Doktor”Doc Brown’a ait bir zaman makinesini kullanarak zamanından 30 yıl ileriye gider. Çekim yılına göre bizim Türk filmlerinin daha yeni eriştiği görüntü kalitesine sahip olan film gerçekten inanılmaz izleyiciyi ekranına bağlıyor.

21. Terminator 2 : Judgement Day – Terminator 2 : Mahşer Günü – 1991 – IMDB :8,5

Arnold Schwarzeneger’in başrolünü çektiği efsane Terminatör serisinin ikinci filmi olan bu filmde , Sarah Connor’u öldürmeye başaramayan cyborgumuzun bu sefer görevi ise Sarah’ın ergen çocuğu John Connor’u canlı tutmak.

20. The Dark Knight Rises – Kara Şovalye Yükseliyor – 2012 – IMDB :8,5

Jokerin yarattığı anarşiden tam 8 yıl sonra yeni bir terörist grup yükseliyor, Bane adlı terörist, Gotham City ve insanları tehdit eden bir güce erişiyor. Christian Bale’ın yüzyıllarca unutulmayacak olan Batman serisinin son filmi olan Kara Şovalye Yükseliyor herkesin izlemesi gereken bir film.

19. Apocalypse Now – Kıyamet – 1979 – IMDB :8,5

Vietnam savaşının olduğu dönemlerde, Yüzbaşı Willard ve askerleri bir suikast görevi alırlar ve Kamboçya’ya giderler. Buradaki görevleri bölgenin Albayını öldürmek ve savaşın ABD için daha erken bitmesini ve zaferi kısa sürede sağlamaları olacaktır.

18. Gladiator – Gladyatör – 2000 – IMDB :8,5

Romalı bir general, İmparatorun oğlu tarafından ihanete uğradıktan ve ailesi katledildikten sonra intikam almak için yola koyuluyor. Başrolde Russel Crowe var.

17. Indiana Jones and the Raiders of the lost Ark – Indiana Jones : Kutsal Hazine Avcıları – 1981 – IMDB :8,5

Steven Spielberg’i efsane kılan filmlerden biri olan serinin ilk filmi. Harrison Ford’un başrol koltuğuna oturduğu filmde, Arkeolog ve maceracı olan İndiana Jones ABD hükumeti tarafından Kutsal Hazineyi İkinci Dünya savaşı sırasında Nazilerden önce bulması için görevlendirilir.

16. Interstellar – Yıldızlararası – 2014 – IMDB : 8,6

Onlar astronot, onlar kaşif , onlar insanlığın tek ümidi. Süne güçleniyor, insanoğlu artık toprağı ekemeyecek hale geliyor. Lakin NASA en iyi pilotu ve en iyi fizikçileri ile Dünya’yı kurtarmak için, Satürn’ün yanında açılan Solucan Deliğine insanlı hava aracı göndermeye hazır. Bakalım pilotlarımız başarılı olacak ve dışarıda yaşayabileceğimiz, kolonileştirebileceğimiz bir gezegen bulabilecekler mi?

15. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998- IMDB :8,6

Normandiya çıkarması sırasında düşman hattının arkasında bir Amerikan askeri, bir paraşütçü, bütün arkadaşları savaş sırasında hayatını kaybetti. Bakalım onun için durum ne olacak?

14. Goodfellas – Sıkı Dostlar -1990 – IMDB :8,7

Robert De Niro’ nun yardımcı rolde olduğu filmde, Henry Hill adındaki annesi İtalyan bir genç, dönemin Amerikasın da İtalyan-Amerikan mafya örgütüne katılıyor ve o dönemin ülkeyi yöneten suç çetelerinden birine giriyor, suç ortakları Tommy veJimmy ile yüksek paralar kazanıyor.

13. The Lord of the Rings: Two Towers – Yüzüklerin Efendisi : İki Kule -2002 – IMDB : 8,7

Tolkienin fantezi evren üçlemesinin beyaz perdeye aktarılmış ikinci filmi. Frodo ve Sam Mordor’a doğru yaklaşırken dostları ise Rohan’ı hain Saruman’dan savunmak için Edorasa doğru gidiyor.

12. Star Wars – Yıldız Savaşları – 1977 – IMDB :8,7

Luke Skywalker, Jedi Şovalyelerine katılır ve Prenses Leila yı Darth Vader adındaki düşmandan kurtarmak için elinden geleni ardına koymaz.

11. The Matrix – Matrix – 1999 – IMDB :8,7

Kırmızı mı Mavi mi ? Bir bilgisayar hackerı gerçek olduğunu düşündüğümüz dünyanın aslında sadece bir rüya olduğunu öğreniyor ve insanlığın makineler tarafından ele geçirildiğini öğreniyor . Bakalım Neo bu makineleri durdura bilecek mi?

10. Forrest Gump – Forrest Gump – 1994 – IMDB :8,8

Bir engelli olan Forrest Gump’ın hikayesi, başrolde Tom Hanks’in göz yaşartıcı oyunculuğu ile mükemmel bir film. Forrest Gump çocukluktan beri Jenny Curan’a aşık oluyor ve kadın onu terk ediyor.

9. The Lord of the Rings : The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği -2001- IMDB :8,8

Tolkien’ in efsane kitabından sinemaya uyarlama olan üçlemenin ilki. Orta Dünya denilen bu fantezi evrende, hobbitler cüceler troller elfler insanlar ve insan elf karışımı dunedainler yaşamaktadır. Bu evreni yok etmek isteyen karanlık efendi Sauron’a karşı yaptığı yüzüğü yok etmesi gereken Shire’lı Frodo isimli küçük hobbit yola koyulur.

8. Star Wars Episode V: Empire Strikes Back – Yıldız Savaşları İmparator – 1980 – IMDB :8,8

İsyancıların İmparatorluğu zayıflatmasından sonra , Luke Skywalker, üstat Yoda’dan aldığı Jedi eğitimini geliştiriyor. Arkadaşları bu sırada Darth Vader’a esir düşüyor.

7. The Lord of the Rings: Return of the King – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – 2003 – IMDB :8,9

Tolkien üçlemesinin sonuncusu ve en güzeli denilebilir. Frodo ve Sam Mordor’a herhangi bir insanın ulaşabildiğinden çok yakın lakin yanlarındaki Gollum’un sadakati sorgulanabilir. Gandalf ve Aragorn ise İnsanların Dünyasını, Sauronun işgalinden korumak ve Frodo ile Sam Saurona bu kadar yakınken Sauron’un dikkatini üzerine çekmek zorunda. Bakalım başarılı olabilecekler mi?

6. The Good, The Bad and The Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin – 1966 – IMDB :8,9

O mükemmel Clint Eastwood filmlerinden biri olan bu film Amerikan İç Savaşını anlatıyor. Bu üç adamımız o kadar değişik tipler ki bunlar için Amerikan İç Savaşı yalnızca bir pratik ve çocuk işi gibi.

5. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 1993 – IMDB :8,9

Gerçekten göz yaşartıcı, gerçek bir öyküden yola çıkılarak yapılmış bir dram. II. Dünya savaşı sırasında işgal edilen Polonya’da, Schindler isminde bir adam Yahudilerin katline razı gelemiyor ve onlara en iyi koşullarda işçilik sağlamak ve hayatlarını kurtarmak için kendi fabrikasında işe alıp hayatlarını kurtarıyor.

4. The Godfather Part II – Baba 2 – 1974 – IMDB :9,0

Francis Ford Copolla’ nın yazdığı ve yönettiği dönemin Amerikasında güç süren İtalyan- Amerikan Mafyası, bir suç ailesinin mükemmel dramı. Michael Carleone’nin Cosa Nostra’nın başına geçişi ve sürdürdüğü hayatın efsanevi kadro ve senaryosu ile Dünya’nın en güzel beş filminden biri diyebileceğimiz bu filmi izlemeyen kaldıysa ilk iş olarak bu sayfayı kapatarak hemen izlemeye başlaması önerimiz.

3. The Dark Knight – Kara Şövalye – 2008 – IMDB :9,0

Christian Bale ile özdeşleşen Batman serisinin en çok beğenilen izleyiciyi ekrana kilitleyip tırnak yedirten, üçlemenin ikinci filmi. Alfred rolünde Michael Caine, Lucius Fox rolünde Morgan Freeman, özellikle filmle beraber sayısız ödül alan Heath Ledger’ ın canlandırdığı Joker karakterini izlerken bayılacağınız bu mükemmel yapıt. Kesinlikle Dünya’nın en sarıcı en güzel filmlerinden biri olarak adlandırılabilir. Joker’ in Gotham sokaklarında saldığı dehşeti durdurmak için, Batman kendisiyle dayanılmaz bir psikolojik yüzleşme yaşamak zorunda. Bakalım Gotham sokaklarının gördüğü en büyük psikopat olan Joker durdurulabilecek mi?

2. The Godfather – Baba – 1972 – IMDB :9,2

Organize suç ailesi olan İtalyan Mafyası’nın, güçlü bir evlatla beraber nasıl adeta bir İmparatorluğa dönüştüğünü gösteren, Francis Ford Copolla’ nın efsanevi Baba üçlemesi serisinin ilk filmi. Al Pacino, Marlon Brando gibi efsane isimlerle şahlanan filmin, 3 dalda Oscar ödülü bulunuyor. Sakın düğün sahnesinde filmi kapatmayın, filmi beğenmeyenler genelde filmin başında filmi kapatanlar.

1. The Shawshank Redemption -Esaretin Bedeli -1994 – IMDB :9,3

İki hapsedilmiş adam, biri suçsuz biri ise pişman. Suçsuz olan Andy Dufresne ve sürekli şartlı tahliyesi reddedilen Red’ in ödediği bedeller. Şimdiye kadar sinema dünyasının gördüğü en büyük yapıtlardan biri olan bu filmin başrollerinde Tim Robbins (Andy Dufresne) ve Morgan Freeman (Red) oynuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *