En İyi Final Sahneleri – 5 Sinema Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Muhteşem bir romanın kapanış cümlesi gibi, kapanış sahnesi de filmin amacına hizmet eden en önemli noktasıdır. Seyirci üzerinde bir etki yaratmak için son şanstır. Her şey bittiğinde, sahne toparlanır ve filmin son sahnesinde kalan sorular varsa cevaplanır, yeni sorular ortaya atılır veya seyirci yorumuna bırakılan son görüntü sunulur. Son sahne biraz önce seyretmiş olduğunuz filmle ilgili tüm algınızı değiştirebilir. Filmden çıkarken kafası karışmış, mutlu, ilham almış veya tüyleri diken diken olmuş olarak çıkmamızda son sahne çok önemlidir. Listemiz kapanış sahneleri ile ilgili çokça spekülasyon yapılmış 5 filmden oluşmaktadır. Listemizdeki filmleri izlemiş olma ihtimaliniz olan popüler filmlerden oluşmaktadır. Bu sebeple Spoiler verilmiştir. Listemiz hakkında YORUMLARINIZI bekliyoruz.Sıralama ımdb puanları esas alınarak yapılmıştır.

Not: En İyi Final Sahneleri isimli listemizde bol miktarda Spoiler verilmiştir. Listeyi incelerken bunu göz önünde bulundurmanızı öneririz.

 

En İyi Final Sahneleri – 5 Sinema Filmi

 

5. Piyano – The Piano – 1993 – IMDb: 7,6

The Piano
Pek az film son sahnede seyirciye gösterdiği çarpıcı güzellikteki görüntü ile hafızlara kazınmıştır. Bunu becerebilen filmlerden biri Piyano’dur. 1993 Yeni Zelanda yapımı film, 19 yüzyılda yağmurlu bir sahil kasabasında geçmekte, konu bir piyano ve satıldıktan sonra onu çalmaya devam etmek isteyen dilsiz sahibi etrafında dönmektedir. Ada ve kızı Flora Yeni Zelenda’ya gelirler, Ada anlaşmalı bir evlilik yapacaktır. Ada hiç konuşmamaktadır, dünya ile iletişimini piyanosu sağlamaktadır. Ama piyano çok ağırdır ve evlendiği adam onu sahilde bırakır. Bir süre sonra Baines isimli adam hikâyeye girer. Son sahnede, acı ve depresyonun sonucunu görürüz. Piyano denizin dibinde durmaktadır ve ona bağlı bir ip vardır. İnsanların nasıl kendilerini kapattıklarını, yalnızlıklarını anlatan Film En İyi Yönetmen, En İy Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında 3 Oscar almıştı.

 

4. 2001: Uzay Macerası – 2001: Space Odyssey – 1968 – IMDb: 8,3

2001 Space Odyssey
Sembolik, edebi ve mühteşem. İşte 2001 Uzay Macerası filminin sonu. Dave Bowman evrenin sonlarına kadar seyahat etmiş, daha önce şahit olunmayan bir yolculuk gerçekleştirmiş ve bir fetüse dönüşmüştür. Spekülatif potansiyeli sonsuzdur. İnsanoğlu daha yüksek bir bilinç düzeyine mi erişmiştir? Bowman türün ilerlemesine yardımcı olacak bir varlığa mı dönüşmüştür? İnsan ırkı uzaylı bir ırkla mı karşı karşıyadır? Bunların hepsi doğru olabilir, hiçbiri doğru olmayabilir. Stanley Kubrick direk bir cevap sunmaktan kaçınmıştır. Önem verdiği bireylerin kendi yorumlarıdır.

 

3. Cazablanka – 1942 – IMDb:8,6

Kazablanka
Belki de Hollywood’un altın çağının ya da genel olarak Hollywood’un en güzel final sahnelerinden birisi Rick ve Louis’nin terk edilmiş ve sisli yola doğru yürümeleridir. Kazablanka aşk, kaybetme ve fedakârlık üzerine bir filmdir. Son sahne düşünülenden biraz daha karmaşıktır. Kahramanlar ne günbatımına doğru gitmektedir ne de gelecekleri emin ellerdedir. Sis her yeri kaplamıştır. Rick hala iç çatışmaları yaşamakta, taze yaralar taşımaktadır ama hayatına devam etmek zorundadır. Son sahne en basit ifade ile hem fiziksel hem de mecazi olarak yürüyüp gitmeyi temsil etmektedir.

 

2. Başlangıç – Inception – 2010 – IMDb:8,8

Inception
Christopher Nolan’ın incelikle işlenmiş bilim kurgu şaheseri Inception gerçeğin şüpheli doğası, özellikle de Dom Cobb’un (Di Caprio) dünyası üzerine bir konuyu işliyor. Profosyonel hırsız Cobb bilinçaltına girerek bilgi çalmakta uzmanlaşmıştır ama bu seferki işi bilinçaltına bir fikir yerleştirmektir. Rüyalar âlemin de geçirdiği onca zamandan sonra Cobb gerçekle gerçek olmayanı ayıramaz hale gelmiştir. Bunu ayırabilmek için bir fırıldaktan faydalanmaktadır. Eğer dönmeye devam ederse rüyalar ülkesinde olduğunu anlamaktadır. Cobb görevini başarıp evine döndüğünde kamera fırıldağa odaklanır ve fırıldak hala dönmektedir. Fırıldak sendelemeye başlar ama durduğunu göremeyiz. Cobbs hala rüyada mıdır yoksa uyanık mıdır? Bazılarına göre ise Dom artık aldırmamaktadır ve kendisine sunulan gerçeklik ne ise onu kabul etmiştir. Bu kadar spekülasyon yaratan bir final sahnesi şüphesiz çok ilgi çekmektedir.

 

1. Dövüş Kulübü – Fight Club – 1999 – IMDb:8,9

Fight Club
Bazıları bir filmin sonunda hem bütün hikâyeyi toparlamanın hem de cevapsız sorular ortaya atmanın imkânsız olduğunu söyleyebilir ama Dövüş Kulübü finalinde tam da bunu yapmaktadır. Jack ve Marla el ele tutuşur ve yıkım başlar. Sahne birçok nedenden dolayı müthiş kabul edilir: Sinematografi, bilgisayar efektleri ile birleşerek yıkılan binaların herkesi öldürdüğünü düşünmemize yol açacak kadar başarılıdır. The Pixies’in Where is My My Mind parçası sahnenin etkisine katkı yapar.

5 Sinema Filminden En İyi Final Sahnelerini Bulabileceğiniz Listemize YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *