Report

Description

HBO dizileri, dizi sektörüne baktığımızda en kaliteli yapımların başını çekiyor. Bunun nedeni ise, HBO kanalının geçmişten günümüze kült olmaya aday dizileri çekmesidir. Zaten imdb puanları referans olarak alınırsa HBO dizileri en iyi diziler arasında görülebilir. Başyapıt olarak kabul görmüş ve başyapıt olmaya aday birçok dizi HBO bünyesinde yer almaktadır. HBO dizileri içinden, izleyiciler ve eleştirmenler tarafından beğenilmiş ve birer kült haline gelen yapımları inceledik.

HBO Dizileri

9. Carnivale – IMDB: 8.5

carnivale
Bütün dünyayı derinden sarsmış olan büyük buhran döneminde, bir karnaval çalışanı ile bir rahibin hikayesini anlatan dizi, esrarengiz olaylar ekseninde bu iki insanın birbiriyle olan tuhaf ilişkisini anlatıyor.

8. Deadwood – IMDB: 8.7

deadwood
Western filmleri kadar derin bir etkiye sahip olan Deadwood, küçük bir kasabanın giderek büyüyen bir yerleşim haline gelirken geçirdiği evrimi sosyolojik tespitler sunmaya yarayacak şekilde işliyor.

7. Six Feet Under – IMDB: 8.8

six-feet-under
Bir babanın ölümü bütün aileyi değiştirir. Özellikle cenaze evi işleten bir aileye sahipseniz. Siz Feet Under’da Dexter Morgan karakteri ile gönüllere taht kuran Michael C. Hall eşcinsel bir birey olarak karşımıza çıkıyor. İnsan ilişkilerinin, toplumsal dışlanmaların ve psikolojik sorunların bir cenaze evi merkezli olarak işlendiği dizi kara mizah türünde ele alınabilir.

6. Rome – IMDB: 8.8

rome
Roma’nın içinde bulunduğu en sıkıntılı ve karmaşık dönemi anlatan Rome, HBO’nun en iyi yapımları arasında yer alıyor. Fakat dizi beklenildiğinden kısa sürmüştü. HBO yüksek maliyet gerekçesiyle diziyi iptal ederek izleyicilerini üzmüştü.

5. OZ – IMDB: 8.9

oz
Oswald hapishanesi, dünya içindeki bilinmek istenmeyen bir dünya olarak karşımıza çıkıyor. Gardiyanların ve mahkumların arasındaki psikolojiye dayalı olarak şiddetin ve güç mücadelesinin gözler önüne serildiği OZ, en iyi hapishane dizisi olarak kabul ediliyor.

4. True Detective – IMDB: 9.1

true-detective
Şu ana kadar iki sezonu yayınlanan True Detective, ilk sezonu ile daha çok beğenilmişti. Matthew McConaughey’in can verdiği Rust Cohle karakterinin karanlık, melankolik özellikleri izleyici tarafından çok sevilmişti. İkinci sezonda ise Colin Farrell dizide Ray Velcoro karakteri ile karşımıza çıkmıştı. HBO dizileri arasında en iddialı yapımlardan olan True Detective’nin yeni sezonu takipçiler tarafından merakla beklenmekte.

3. The Sopranos – IMDB: 9.2

the-sopranos
Tony Soprano önderliğindeki Amerikan-İtalyan mafyası Sopranos sık sık Godfather filmiyle karşılaştırılıyordu. Aileyi ayakta tutmanın mafyaya göre daha zor bir uğraş istediğini gösteren dizi efsane diziler arasına girmiştir.

2. The Wire – IMDB: 9.4

the-wire
Baltimore şehrinde suç ve suçun karşısındaki dedektifler.. Her sezon farklı konular üzerinden işlenen dizi, dedektiflerin yapacakları operasyonlar hakkında izleyicilere gerçeğe en yakın olan detayları sunuyor. Suçluların psikolojine başka bir göz ile bakabileceğiniz dizi en iyi HBO dizileri arasında yer alıyor.

1. Game of Thrones – IMDB: 9.5

game-of-thrones
HBO’nun yapmış olduğu en iyi dizi olarak görünen Game of Thrones, güç ve taht mücadelesi ekseninde yaşanan politik oyunları, entrikaları fantastik bir ögelerle süsleyerek izleyiciye aktarıyor. Jon Snow, Khaleesi gibi dizi tarihi boyunca unutulmayacak karakterlerle birlikte dizi dünya üzerinde en çok izlenilen dizi konumunda yer alıyor.

Bonus: Diğer HBO Dizileri

HBO’nun True Blood, Boardwalk Empire, Entourage, Silicon Valley gibi önemli yapımları da bulunmaktadır. Westworld ise HBO tarafından çekilmekte ve henüz ilk sezonu bitmeden büyük bir ilgiye maruz kalmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *