Report

Description

İngiliz aktörlerin Holywood işgali, Amerikan eğlence sektöründeki bir çok kişi için artık bir şaka olmaktan çok uzak. İngiliz aktörleri ve aktrislerinin Holywood’da öne çıkma sebebi olarak çoğunlukla kuvvetli sahne tecrübeleri olması ve eğitimli olmaları yatıyor. Şu anda hayatta olmayan bir çok İngiliz oyuncu dünyanın en iyi aktörleri arasında yer almaktadır, Laurance Olivier, Richard Burton ve Cary Grant gibi. Şu anda hayatta olan İngiliz aktörlerin en iyilerinden bir liste oluşturduk.Umarım beğenirsiniz..

(YORUM kısmını kullanarak sizde favoriniz olan en iyi İngiliz erkek oyuncuyu bizler ile paylaşabilirsiniz.)

En İyi İngiliz Aktörler – (Kimdir Bu Oyuncular)

5. Ian McKellen:

Ian McKellen

Orta Dünya ve X-Men kalabalığında çok fazla zaman harcamasına rağmen, daha az ticari çalışmaları göz önüne alınırsa , Sir Ian, eşi olmayan bir oyuncudur. Yaşlanmakta olan asil bir adam ile yaramaz bir sokak çocuğu karışımı olan karakteri ile alelade bir rolün bile üstesinden gelebilmektedir. Gençlik yıllarında tiyatro sahnelerinde pişen ve bazı unutulmuş filmlerde rol alan McKellen, 40 lı yaşlara geldiğinde tanınmaya başladı. 1939 doğumlu aktör, tiyatroya yaptığı hizmet ve katkılarından ötürü 1990 yılında Sir unvanı almıştı. Aktörü , Yüzüklerin Efendisi serisindeki Sevimli Gandalf olarak tanıyanlar , O’nu bir de 1995 yapımı Richard III filmindeki performansıyla izlemeliler, çok farklı bir Ian McKellen görecekler..

4. Michael Caine:

Michael Caine

60 lı yıllarda parlayan Caine, 1972 yılında Sleuth (Kanlı Şaka ismiyle gösterilmişti) adlı tiyatro uyarlamasında Sir Laurence Olivier ile karşılıklı oynadı ve gelmiş geçmiş en büyük oyuncular arasındaki bu aktörün karşısında hiç ezilmedi. Filmin 2007 yılındaki tekrar çekiminde (Ölüm Oyunu ismiyle gösterildi) bu sefer Laurence Olivier’in rolünü Caine oynuyordu ve karşısında Jude Law vardı. 15 yaşında okulu terkeden, Kore Savaşına katılan, ülkesine dönünce tiyatrolarda sahne arkasında çalışmaya başlayan Caine, karizması, ses tonu ve eleştirilecek bir nokta bulunması imkansız oyunculuğu ile son olarak 2015 yapımı Youth (Gençlik) filmiyle gönülleri fethetmiştir.

3. Anthony Hopkins:

Anthony Hopkins (1)

55 senedir aktörlük yapan Hopkins, kariyerinin ilk yıllarında oldukça yavaş bir ilerleme kaydetmişti. Dünya çapında tanınmasını sağlayan ve Oscar aldığı korkunç Hannibal Lecter rolünden sonra, 1993 yapımı The Remains of the Day (Günden Kalanlar) filminde, evin kahyasını canlandıran Hopkins, görevi ile derin arzuları arasında paramparça olmuş, pek çok çelişkili duyguyu bir arada yaşayan bir adamı incelikle canlandırmıştı. Eğitimli bir aktör olan Hopkins, Laurance Olivier tarafından keşfedilmişti. Aktör, yalnız İngiltere’de değil dünyada yaşayan en iyi aktörler arasında gösterilmektedir.

2. Gary Oldman:

Gary Oldman

En meşhur Dracula’lardan biri olan Oldman, şiddetli aşık hissini seyirciye geçirerek filmi vampir filminden çıkarıp bir aşk fimine dönüştürebilmişti. Bethooven’ı da aynı ustalıkla canlandırmıştı. True Romance’da kısacık ve fiziken kendisinden çok uzak rolüyle akılda kalan aktör, 5. Element ve vasat aşk filmi Scarlett Letter gibi filmlerde oynadıysa da, Leon’daki klasik müzik sever manyak polis rolünde hafızalara kazındı ve bir daha çıkmadı. Yaşayan en yetenekli aktörlerden olan Gary Oldman, 2012 yılında Tinker, Tailor, Soldier, Spy (Köstebek) ile aday gösterildi ama hiç Oscar kazanamadı.

1. Daniel Day Lewis:

Daniel Day Lewis

Rolünü hakkıyla canlandırmak için tekerlekli sandalyeden hiç kalkmadığı Sol Ayağım’dan mı bahsedelim, elleriyle avlanmayı öğrendiği Mohikanlar’ın Sonuncusu’ndan mı söz edelim, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filmi için Çek dilini öğrenmesini mi anlatalım? Lincoln’ü canlandırdığı filmde çok fazla makyaj hilesine gerek kalmadan oynayan Lewis için filmin Yönetmeni Spielberg, aktörün filmden önce çoktan Lincoln karakterine bürünmüş olduğunu söylemişti.Oyuncunun New York Çeteleri Filmindeki oyunculuğu da unutulmazlar arasındadır. En İyi Erkek Oyuncu dalında 3 kere Oscar almış olması çok da şaşırtıcı değildir. Hakkında söylenebilecek bütün övgüler zaten söylenmiş olduğundan , bundan sonra yapılabilecek olan tek şey bir sonrakini filmini beklemek olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *