Tarihten Konusunu Alan En İyi İngiliz Savaşı Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

İngiliz filmleri arasında en çok merak edilen ve çekimleri ile de en çok etkileyen şüphesiz ki, İngiliz savaş filmleri olmaktadır. Özellikle II. Dünya Savaşı yıllarını konu alan ve İngilizler cephesinden anlatan bu filmler, tarihi film tutkunları için çok ilgi çekici yapımlar olarak kabul edilir. Tarihi filmlerin yanında İngiliz yıllarını anlatan bu tarz filmler daha çok dikkat çekmektedir. Yakın tarih olarak da kabul edilebileceği için, her nesli ilgilendiren konulara değinilmektedir. Almanya ve İngiltere’nin karşılıklı olarak yaşadığı o yıllar, genellikle belgesel niteliğinde ve gerçek hikayelerden de faydalanılarak hazırlanmaktadır. Birçok yapım konusu kadar, başarılı oyunculukları ve ünlü yönetmenleri ile de beğeni toplamıştır. Siyah beyaz olarak çekilen en eski yapımlardan, günümüze kadar farklı filmlere rastlamak da mümkün. En iyi İngiliz savaşı filmleri arasında IMDb puanına göre yüksek olan 20 yapımı sizler için liste haline getirdik. Herkese iyi seyirler dileriz.

En İyi İngiliz Savaşı Filmleri

 

20. Dad’s Army – 2016 – IMDb: 5,2


Yönetmen: Oliver Parker
David Croft’a ait olan ve 1963 tarihli kitabından uyarlanan bir yapındır. Gazeteci bir kadının orduya gelmesi ile tamamen değişen birliğin hikayesi anlatılmaktadır. Tarafsız bir bakış açısı ile gelen bu kadın, yaşananlara bizzat şahit olacak ve fikirlerinin değiştiğini fark edecektir.

19. The Heroes of Telemark – Telemark Kahramanları – 1965 – IMDb: 6,5


Yönetmen: Anthony Mann
II. Dünya Savaşı ve Nazi Almanya’sı ile İngiltere içerisinde olan olaylara farklı bir bakış açısı ile yaklaşan yapımdır. Gerçek hikayelerin birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Toplama kamplarında yaşanan hikayelere değinilmektedir.

18. Aces High – 1976 – IMDb: 6,6


Yönetmen: Jack Gold
WW1 adlı İngiliz uçağı, savaş amacı ile göklerdedir. Acemi pilotlar nedeniyle oluşan kaza sonucunda İngilizleri çok zorlayacak olaylar peş peşe yaşanacaktır. Uçağın düşmesi ile birlikte taraflar bu olaya daha fazla yaklaşmak isteyecektir.

17. The Wild Geese – Yaban Kazları – 1978 – IMDb: 6,8


Yönetmen: Andrew V. McLaglen
Afrika büyük bir diktatör ile yönetilmektedir. Yeni amacı ise İngiliz bankalarına saldırmak ve sömürü ile alınan mallara yeniden el koymaktır. İngiliz güçleri buna izin vermemek için elinden geleni yapacaktır.

16. Carry On Up the Khyber – 1968 – IMDb: 6,9


Yönetmen: Gerald Thomas
Sir Sidney, Khybar yakınları ile ilgilenmekte ve yeni planlar düşünmektedir. Topraklar İngiliz güçleri tarafından her zamanki gibi korunsa da, bu kez daha iyi bir koruma gerekecektir. Çünkü amaç tüm İngiliz askerlerini öldürmektir.

15. Eye of the Needle – İğne Deliği – 1981 – IMDb: 7,1


Yönetmen: Richard Marquand
Acımasız ve güçlü bir Alman Casus, kaçış planları yapmakta ve İngiltere’den çıkmaya çalışmaktadır. Bu görevi gerçekleştirmek için bir kadın ve sakat olan eşi ile birlikte hareket etmek durumunda kalır.

14. Guns At Batasi – 1964 – IMDb: 7,2


Yönetmen: John Guillermin
II. Dünya Savaşı devam etmekte ve taraflar tüm güçleri ile kazanmak için mücadele vermektedir. Ancak atom bombası söylentisi ile her şey değişir ve bu kez dünyanın kurtarılması için bir mücadele başlar.

13. The One That Got Away – Firar Eden Casus – 1957 – IMDb: 7,2


Yönetmen: Roy Ward Baker
Bir Alman uçuşu görevlisi, kendisine söylenenlerin dışına çıkacak planlar içerisindedir. Amacı ise kendi yöntemleri ile savaşmak ve İngiliz güçlerini yenmektir.

12. A Bridge Too Far – Savaş Köprüleri – 1977 – IMDb: 7,4


Yönetmen: Richard Attenborough
II. Dünya Savaşı’nın son günleri gelmiştir. Almanlar, Fransızlar üzerindeki kaybedişlerini yaşamaktadır. Müteffikler ise Normandiye çıkarması ile birlikte Ren Nehri üstünde yer alan bir köprüyü almanın eşiğine gelebilmiştir. Ancak yapılan çok büyük bir yanlış sonucunda askerler bu bölgede esir düşer.

11. Master and Commander – Dünyanın Uzak Ucu – 2003 – IMDb: 7,4


Yönetmen: Peter Weir
Kaptan Jack, Napolyon dönemlerinin zirvesinde, Fransız ve İspanyol gemileri ile aynı anda savaşmakta olan bir askerdir. Geminin doktoru olan Stephen ile birlikte büyük bir karar verirler ve insan girmemiş ormanları keşfetmek üzere yola çıkarlar.

10. Hope And Glory – Umut ve Zafer – 1987 – IMDb: 7,4


Yönetmen: John Boorman
Dokuz yaşındaki Bill, İngiltere’de II. Dünya Savaşı içerisinde büyüyen bir çocuktur. Savaş bu kez bir çocuğun gözünden anlatılacak ve komik yanları dahi gösterilecektir.

9. Went the Day Well – 1942 – IMDb: 7,6


Yönetmen: Alberto Cavalcanti
İngiliz ve Alman askerlerinin büyük mücadelesi bir belgesel niteliğinde bu yapım ile anlatılmaktadır. İki tarafın da verdiği mücadele ve askerler arasında yaşananlar, gerçek hikayelerden alınmıştır.

8. Where Eagles Dare – Kartal Yuvası – 1968 – IMDb: 7,7


Yönetmen: Brian G. Hutton
Birleşik Devletler Generali’nin Alp Dağları’ndan kaçırılması gerekmektedir. Askerler büyük bir emir ile bu göreve getirilir ve tek yapmaları gereken asla emir dışına çıkmamaları gerektiğidir. Ancak işler tamamen değişir.

7. The Cruel Sea – Zalim Deniz – 1953 – IMDb: 7,7


Yönetmen: Charles Frend
II. Dünya Savaşı yılları devam etmektedir. İngiliz güçleri denizden destek göndermek için en iyi askerlerini yola çıkarır. Ancak işler hiç de beklemedikleri gibi gelişecek ve deniz onlara son oyununu oynayacaktır.

6. Zulu – Canlı Kafa Avcıları – 1964 – IMDb: 7,8


Yönetmen: Cy Endfield
Britanya İmparatorluğu ile Zulu Krallığı arasında geçen gerçek çatışmaların anlatıldığı filmdir. Britanya, Zulu Krallığı’nı yok etmek için yakıp yıkmaktadır. Krallık son direniş çabası ile son gücünü göstermeye hazırlanır.

5. Ice Cold in Alex – Çölde Öldürücü Soğuklar – 1958 – IMDb: 7,9


Yönetmen: J. Lee Thompson
İngiliz askerleri II. Dünya Savaşı yılları içerisinde büyük bir mücadele vermektedir ve Kuzey Afrika çölünü geçerek karargaha ulaşmak tek emelleridir. Komutanları güvenle ulaşıp soğuk bir bira içmenin hayali ile yaşamaktadır. Ancak işler çok ters gidecektir.

4. The Great Escape – Büyük Firar – 1963 – IMDb: 8,2


Yönetmen: John Sturges
II. Dünya Savaşı yıllarıdır ve mütteffikler Almanlar tarafından tutuklanmış, esir olarak tutulmaktadır. Kaçış planı yapan subaylar bir tünel kazar ve yola koyulurlar. Ancak Alman polisleri peşlerini bırakmayacaktır.

3. Bridge Over The River Kwai – Kwai Köprüsü – 1957 – IMDb: 8,2


Yönetmen: David Lean
Albay Nicholson’un sorumluluğunda olan esirler, gelen emir ile birlikte Kwai Köprüsü’nü yaptırmakla görevlendirilir. Bu köprü ile birlikler güçlenecek ve bir araya gelmeleri sağlanacaktır. Albay için bu görev bir onur meselesidir.

2. Who Dares Wins – Cesaret Eden Kazanır – 1983 – IMDb: 8,3


Yönetmen: Ian Sharp
İngiliz ordularının mottosu olarak bilinen ”Who Dares Wins” (Cesaret Eden Kazanır) güçlerin devam edebilmesini sağlayacak çok önemli bir söz olarak kullanılmaktadır. Özellikle de yaşanan dönem II. Dünya Savaşı yılları olunca daha da önem kazanacaktır.

1. Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence – 1962 – IMDb: 8,3


Yönetmen: David Lean
İngiliz olan Lawrence, hem bilim adamı hem de çok iyi bir ajandır. Kendisi bu üstün özelliklerinden dolayı büyük bir göreve getirilir. Arabistan’a giderek İngiliz iş birliğini anlatacak ve Osmanlı Devleti’ni birlikte bitirmeyi önerecektir. Arabistan bu teklifi hemen kabul eder ve iş bittiğinde İngilizlerin Arabistan’a verdiği sözleri tutmadığını görür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *