Report

Description

İngiltere, edebiyat ve tiyatro dallarında köklü geçmişe sahip olan ülkelerin başında gelmektedir. Bu sanatsal derinlik ülkenin sinema alanında da oldukça başarılı işler yapmasının önünü açmıştır. İngiltere Carles Chaplin, Alfred Hitchcock, Ken Loach gibi İngiliz yönetmenler sayesinde sinema alanında da Dünya’da otorite kabul edilen bir ülke konumuna gelmiştir. Günümüzde birçok sanat okulunda bu yönetmenlerin uyguladığı teknikler ders olarak yönetmen adaylarına öğretilmektedir. Yetişen İngiliz yönetmenler çektikleri filmler sayesinde ülkede sinemanın da çok ileri bir seviyeye gitmesini sağlamıştır. Ülkenin yetiştirdiği İngiliz yönetmenler, sinema dünyasına kazandırdığı birçok yenilikçi fikir sayesinde sinema sanatının daha iyi noktalara gelmesini sağlamıştır. Biz de sinema dünyasında büyük izler bırakmış İngiliz yönetmenler konusunda bir araştırma gerçekleştirerek sizlerle paylaşmak istedik. Tabi ki birçok önemli yönetmen arasından 21 yönetmeni seçmek oldukça zor oldu. Sizler de yorumlarınızla listemize katkıda bulunabilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize göz atmaya başlayalım.

En İyi İngiliz Yönetmenler

 

21. Ken Russell – 1927/2011


Toplum tarafından kabul görmüş kuralları filmlerinde sıkça sorgulayan Ken Russell, İngiliz sinema dünyasının en önemli yönetmeni arasında gösterilmektedir. Birçok filmin yönetmen koltuğunda oturan Russell, bazı filmlere de oyuncu ve senarist olarak katkıda bulunmuştur. Sinema dünyasının en cesur yönetmenlerinden kabul edilen Russell felç geçirerek hayata veda etmiştir.

20. Shane Meadows – 1972/


Shane Meadows, İngiltere’nin son dönemde yetiştirdiği en önemli yönetmenlerden biri olarak gösterilmektedir. Küçüklüğünde marketlerde çalışan ve küçük bir kasabada yaşayan Meadows, 20 yaşından sonra gittiği Notthingam’da kısa filmler çekerek başladığı sinema serüveninde birçok başarılı işe imza atarak İngiltere’nin en önemli yönetmenlerinden biri olmayı başarmıştır. 2004 yılında çektiği Dead Man’s Shoes filmiyle adından sıkça söz ettiren yönetmenin birçok filminde gerçek yaşamdan kesitler sunduğu söylenmektedir.

19. Mike Leigh – 1943/


Siyasal ve ahlaki konulara filmlerinde sıkça yer veren Mike Leigh, oyuncuların performanslarını ortaya çıkarabilme konusunda en başarılı yönetmenlerden biri olarak gösterilmektedir. Yönetmen Naked, Another Year, Secrets And Lies gibi önemli filmlere imza atmıştır.

18. Thorold Dickinson – 1903/1984


Sinema dünyası tarafından gözden kaçırılan bu başarılı yönetmen önemli filmlere imza atmıştır. 1939 yılında çevirdiği The Arsenal Stadium Mystery, 1949 yılında çektiği The Queen of Spades ve 1940 yılında çevirmiş olduğu Gaslight filmleriyle sinema dünyasında kendine önemli bir yer edinmiştir.

17. Ken Loach – 1936/


İşçi hakları ve özgürlük mücadeleleri anlatan filmleriyle sosyalist bir bakış açısını sinemada kabul ettiren Kenneth Loach, Cannes Film Festivali’nde aldığı 6 ödülle başarısını tescillemiş yönetmenler arasındadır. Filmlerinde işsizlik, açlık, yoksulluk gibi toplumun kanayan yaralarını cesurca anlatan yönetmen, ülkenin yoksul çevresi tarafından çok sevilmiştir.

16. Bill Douglas – 1934/1991


3 saatlik dram filmi Comrades ile tanınan İngiliz yönetmen, Bill Douglas Trilogy isimli üçlemesiyle oldukça etkileyici bir iş çıkarmıştır. Yaşamının son çeyreğinde üretkenliğinin zirvesini yaşayan yönetmen, 1991 yılında hayata veda etmiştir.

15. Lindsay Anderson – 1923/1994


Yönetmen free sinemanın öncülerinden olmuştur. Free sinema akımıyla savaş sonrası İngiltere’sinin sosyal sorunlarını belgesel tadındaki kısa filmlerle anlatmaya çalışan Lindsay Anderson If, O Lucky Man, This Sporting Life gibi önemli filmlere imza atmıştır. Yönetmen aynı zamanda sinema dergilerinde film eleştirmenliği de yapmıştır.

14. Danny Boyle – 1956/


Radcliff’te dünyaya gelen Danny Boyle, son yüzyılın en önemli yönetmenlerinden kabul edilmektedir. Slumdog Millionaire ile kariyerinin zirvesini yaşayan Boyle, Bu filmiyle 8 dalda Oscar ödülü almayı başarmıştır. Uyuşturucu dünyasını bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdiği The Transpoitting filmi, yönetmenin kült filmleri arasına girmiştir. Bunun dışında 127 Saat, 28 Week Later, 28 Days Later gibi önemli filmleri çeken yönetmen hatırı sayılır bir hayran kitlesi tarafından takip edilmektedir.

13. John Schlesinger – 1926/2003


Kuşkusuz en önemli eseri Midnight Cowboy olan Schlesinger, bu filmiyle 1969 yılında Oscar ödülünü kazanmıştır. Filmde Dustin Hoffman Ratso rolünde muhteşem bir iş çıkarmıştır. Hoffman’ın, John Schlesinger’in favori oyuncularından biri olduğunu söylememiz gerek. Bir röportajında Schlesinger, Dustin Hossman’la daha fazla film çekmek istediğini dile getirmiştir. Midnight Cowboy dışında, Darling, Marathon Man, Sunday Bloody Sunday gibi önemli filmleri de yöneten Schlesinger 2003 yılında hayata veda etmiştir.

12. Michael Winterbottom – 1961/


Guantanamo Yolu ile dikkatleri üzerinde çeken yönetmen oldukça ağır politik eleştiriler içeren filmler çekmesiyle birçok kesimin büyük tepkisine neden olmuştur. In This World filmi yönetmene 53. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü getirmiştir. Yönetmen, Welcome To Sarajevo filmiyle Bosna Hersek’te yaşanan savaş günlerini de sinemaseverlerin gündemine getirmiştir.

11. Ridley Scott – 1937/


Çok farklı tarzlarda filmler yapmayı başarabilen usta yönetmen sinema tarihinin unutamayacağı önemli filmlere imza atmıştır. Galdiator, Kingdom of Heaven, Black Hawk Down, Robin Hood gibi filmler birçok sinemasever tarafından favori listesinde bulunan filmler Ridley Scott’un en önemli yapıtlarındandır. 80 yaşında olmasına rağmen sinema aşkıyla hala önemli yapıtlar ortaya çıkaran Scott, İngiliz sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

10. Stephen Frears – 1941/


My Beautiful Laundrette, High Fidelity gibi sinema tarihinin önemli filmlerine imza atan Frears, 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde jüri başkanı olarak görev yapmıştır. İlerleyen yaşına rağmen birçok filmin yapımına katkıda bulunan Stephen Frears, İngilizlerin yetiştirmiş olduğu önemli yönetmenler arasında gösterilmektedir.

9. Alexander Mackendrick – 1912/1993


İlk filmi olan Whisky Galore’yi 1949 yılında çeken yönetmen bu filmin ardından birçok komedi unsuru barındıran filmle sinemaseverlerin karşısına çıkmıştır.

8. Terence Davies – 1945/


Yaptığı işi seven insanların başında gelen Terence Davies, bu özelliği sayesinde İngiltere’nin sevilen yönetmenlerinin başında gelmeyi başarmıştır. Hosue of Mirth, Distant of Voices, Still Lives gibi çok sevilen filmlere imza atmıştır. Sinema dünyasına birçok katkıda bulunan Davies, yönetmen adaylarına da bilgi birikimini de sunmaya gayret etmektedir.

7. John Boorman – 1933/


Kült filmlerin usta yönetmeni olan John Boorman’ın başyapıtı olarak kabul edilen Deliverence, yönetmenin en beğenilen filmlerinden olmayı başarmıştır. Bunun yanında Zardoz, Excalibur, The Emerald Forest, The Tailor of Panama gibi önemli filmlere imza atan Boorman, birçok filminde kendi çocuklarına verdiği rollerle onları da sinema dünyasına çekmeyi başarmıştır.

6. Carol Reed – 1906/1976


The Third Man gibi kült bir filme imza atan yönetmen İngiliz sinemasının en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1968 yılında çekmiş olduğu Oliver filmiyle en iyi yönetmen Oscar ödülünü kazanan Carol Reed, ışık kullanımıyla birçok başarılı film çekmiştir. Filmlerinde genelde toplumun göz ardı ettiği insanların geri planda kalan hayatlarını anlatmayı tercih eden yönetmen bu davranışıyla bu insanların toplum tarafından fark edilmesinde de önemli bir rol sahibi olmuştur.

5. Nicolas Roeg – 1928/


Film tekniğiyle de önemli bir yerde duran Nicolas Roeg, birçok önemli filme imza atmıştır. The Witches ve The Mwn Who Fell To Earth ile büyük bir seyirci kitlesi kazanan Roeg, görüntü yönetmenliği yaptığı Fahrenheit 451 filmiyle de büyük bir başarıya imza atmıştır.

4. David Lean – 1908/1991


The Bridge On The Kwai, Lawrence of Arabia, Doctor Zivago, Brief Encounter gibi önemli başyapıtlara imza atan David Lean, İngiliz dünyasının önde gelen sinema yönetmenlerinden kabul edilmektedir. Lawrence of Arabia ve The Bridge On The Kwai ile 1957 ve 1962 yıllarında Oscar ödülü alan yönetmen anıtsal çektiği filmlerle otoritelerden büyük beğeni toplamıştır.

3. Michael Powell – 1905/1990


Sinema tarihine ölümsüz eserler sunma başarısını gösteren Michael Powell’in kuşkusuz en önemli eseri olan Peeping Tom gerilim türünün ilk örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Psikolojik gerilim türünde olan filmde bir çocuğun korkularına tanık olmak izleyenleri derinden etkilemektedir.

2. Charlie Chaplin – 1889/1977


Asıl adı Charles Spencer Chaplin olan ünlü İngiliz yönetmen yaratmış olduğu Sharlot karakteriyle birlikte anılmıştır. Chaplin, zamanın çok ötesinde bir yönetmendi. Yaratmış olduğu Sharlo karakteri dışında The Great Dictator, Modern Times, City Lights gibi birçok zamanın ötesinde filmle bir dünya yönetmeni olduğunu kanıtlamıştır. Çekmiş olduğu filmler de yüz yıl sonra bile güncelliğini koruyarak ne kadar başarılı bir yönetmen olduğunu göstermiştir. Birçok kadınla ilişki yaşayan Chaplin, 4 kez evlenmiştir. Chaplin yönetmenliğinin yanında mükemmel bir şekilde başardığı senaryo yazarlığı, oyunculuk gibi alanlarla da adını sinema tarihinin en zirvesine yazmayı başarmıştır. Yönetmenin hayatı ve birçok filmi şu anda sanat okullarında ders olarak okutulmaktadır.

1. Alfred Hitchcock – 1899/1980


II. Elizabeth tarafından ‘sir’ unvanı alan Alfred Hitchcock, 1979 yılında Yaşamsal Başarı Ödülü’nü alarak ne kadar başarılı bir yönetmen olduğunu kanıtlamıştır. Birçok sinema otoritesi tarafından bir sinema dâhisi olarak gösterilen Hitchcock, çekmiş olduğu komedi unsurları barındıran gerilim ve korku türündeki filmleriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Psikolojik ögeleri gerilim türündeki filmlerinde oldukça ustaca ve sıra dışı tekniklerle seyircisine aktaran Hitchcock birçok farklı tekniği de sinema dünyasına kazandırmıştır. Vertigo, Rear Window, Rope, Lifeboat, Stranger On A Train, Birds, Psycho gibi çok önemli filmlere imza atan Hitchcock’un İngiltere’nin dünya sinemasına kazandırdığı en önemli kişilerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *