Report

Description

İtalya, bulunduğu konum nedeniyle birçok medeniyetin geçiş güzergâhında yer almıştır. Bu da çok çeşitli ve derin bir kültüre sahip bir ülkenin doğmasını sağlamıştır. Bu topraklarda yetişen İtalyan yönetmenler sinema tarihinde bir çok önemli filme imza atmışlardır. Çekilen filmler her anlamda mükemmel birer sanat eseridir ve gerek konusu gerek çekim teknikleri gerek oyunculuklar olsun her yönden sinema sanatına büyük katkılarda bulunmuştur. Günümüzde İtalyan yönetmenler her sinemasever tarafından ilgiyle ve merakla takip edilmektedir. Günümüzdeki bir çok yönetmen, bu yönetmenlerden çok önemli şeyler öğrenerek günümüzde sinema dünyasına hizmet etmektedir. En iyi İtalyan yönetmenler tarafından çekilmiş filmler muhteşem bir zekânın ürünü olduğu için defalarca izlense bile insanda tekrar izleme isteği uyandırmaktadır. Dilerseniz İtalya topraklarında yetişmiş en iyi yönetmenlerden oluşan listemize hep beraber göz atalım.Listemizi Listverse sitesinden arakladığımızı pardon sadece yönetmen isimlerini aldığımızı belirtmek isteriz..İyi seyirler..

En İyi İtalyan Yönetmenler

 

10. Roberto Benigni – 1952/


En İyi Filmi: Life İs Beautiful – Hayat Güzeldir
Dokumacı bir anne ve marangoz bir babadan dünyaya gelen Roberto Benigni, tiyatroyla ilgilendikten sonra sinema dalında güzel işler çıkarmaya başlamıştır. Ancak dünya çapında üne kavuşması başrolünde de oynadığı “Hayat Güzeldir” filmi ile olmuştur. 3 dalda Oscar ödülü alan filmde Guido isminde bir babayı canlandıran Benigni, savaşın ortasında savaşın acımasızlığını çocuğuna fark ettirmemeye çalıştığı rolde adeta devleşmiştir.

9. Sergio Leone – 1929 / 1989


En İyi Filmi: Once Upon A Time İn The West – Batıda Kan Var
Unutulmaz western filmlerine imza atan Sergio Leone, Robert De Niro’ya başrol verdiği “Bir Zamanlar Amerika’da” filmiyle sinema tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır. İyi, Kötü, Çirkin, Birkaç Dolar İçin, Bir Avuç Dolar gibi kült sayılacak filmleriyle her sinemaseverin hayran olduğu yönetmen 1989 yılında hayata veda etmiştir.

8. Pier Paolo Pasolini – 1922 / 1975


En İyi Filmi: Mamma Roma
Aykırı hikâyeleri aykırı bir şekilde anlatmayı çok iyi başaran yönetmen sinemanın en alt basamaklarından çekirdekten yetişmiş bir yönetmendir. Toplumsal sorunlara ustalıkla sinema karelerinde yer veren yönetmen Mamma Roma filminde de karanlık yaşamını geride bırakıp uzun yıllardan sonra kavuştuğu oğluyla yeni bir hayat kurma mücadelesini seyirciye hüzünlü bir anlatıma aktarıyor. Sevgilisi olduğu iddia edilen biri tarafından öldürülmüştür.

7. Franco Zeffirelli – 1932 /


En İyi Filmi: Romeo And Juliet – Romeo ve Juliet
Romeo ve Juliet, Şampiyon, Hamlet gibi unutulmaz filmlere imza atan Franco Zeffirelli filmlerinde, edebiyat dünyasından oldukça faydalanmıştır. Özellikle en başarılı “Romeo ve Juliet” uyarlamalarından birini sinema dünyasına kazandırarak müthiş bir işe imza atmıştır.

6. Roberto Rossellini – 1906 / 1977


En İyi Filmi: Roma, Citta Aperta – Roma, Açık Şehir
Asıl adı Roberto Gastone Zeffiro Rossellini olan yönetmen İtalyan sinemasının en önemli isimlerinden biri olma başarısını göstermiştir. Yeni gerçekçi akımının öncü isimlerinden olan yönetmen bu akımın etkisiyle çektiği ilk filmi olan “Roma, Açık Şehir” ile 1946 yılında Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü alan 12 filmden biri olmayı başarmıştır.

5. Luchino Visconti – 1906 / 1976


En İyi Filmi: Death İn Venice – Venedik’te Ölüm
1906 yılında Milano’da aristokrat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Visconti, sadece sinemayla değil opera ve tiyatroyla da ilgilenmiş çok yönlü bir yönetmendir. Visconti’nin birçok tiyatro oyunu sergilenmiştir. “Venedik’te Ölüm” filmiyle 1971 senesinde özel ödül almıştır.

4. Vittorio De Sica – 1902 / 1974


En İyi Filmi: Ladri Di Biciclette – Bisiklet Hırsızları
Yeni gerçekçilik akımının en iyi örneklerinden “Bisiklet Hırsızları” ile seyircisine adeta hançer saplayan yönetmen, birçok kişinin görmek istemediği şeyleri sinema sayesinde diğer insanlara da gösterebilmek için çabalamıştır.

3. Bernardo Bertolucci – 1940 /


En İyi Filmi: The Last Emperor – Son İmparator
Özellikle “Paris’te Son Tango” isimli Marlon Brando’nun başrolde oynadığı filmiyle tanınan Bernardo Bertulocci, “Son İmparator” isimli filmiyle 8 oscar alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Filmde Çin’in Son İmparatoru Pi Yu’nun hikayesi oldukça etkileyici bir şekilde ele alınmaktadır.

2. Michelangelo Antonioni – 1912 / 2007


En İyi Filmi: Blow Up – Cinayeti Gördüm
1912 yılında dünyaya gelen yönetmen, birçok başarılı filme imza atmıştır. “Cinayeti Gördüm” filmi unutulmaz yapıtları arasında gösterilmektedir. Yönetmenin bu filmi iki Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. Hayatı boyunca sinemadan hiçbir zaman kopmayan Antonioni 1985 yılında felç geçirmesine rağmen sinemaya hizmet etmeye devam etmiştir. Bu fedakârlıkları göz ardı edilmeyen yönetmene 1995 yılında “Özel Akademi Ödülü” verilmiştir.

1. Federico Fellini – 1920 / 1993


En İyi Filmi: 8 ½ – Sekiz Buçuk
Dünya’nın en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Federico Fellini sinema tarihine çok önemli eserler hediye etmiştir. Ülkesinde de oldukça sevilen yönetmenin adı bir havalimanına verilmiştir. Hayatı boyunca 27 film yöneten Fellini 7 kere aday gösterildiği Oscar ödülünü 4 defa alma başarısını göstermiştir. Yönetmenin kendisinin de çok beğendiğini itiraf ettiği 8 ½ filmi dünya sinemasının yapı taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Usta yönetmenin birçok filmi defalarca izlense de ilk defa izliyormuşcasına keyif vermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *