Korku Severler İçin: En İyi Korku Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

En İyi Korku Filmleri

En iyi korku filmleri içeriğinde IMDB puanlarına göre filmlerin sıralı listesini görebilirsiniz. Birçok alt türü bulunan korku filmlerinin ilgi çekmelerinin en önemli nedenleri arasında yaratıcı, gizemli, cesur, zekice kurgulanmış ve sürpriz sonlu olmaları hatta sonrasında hakkında teoriler bile üretilebilecek olmasıdır.

1.Gece Yarısı Sokakta Bir Kız (2014) IMDb: 7.0

Film ABD yapımlı olup, İran’da geçmekte olan bir korku filmidir. Hikayenin geçtiği kasaba, soyutlanmış suçlarla örülü bir yerdir. Karanlık çöktüğünde illegal işler ortaya çıkar. Fakat geceleri ortaya çıkan bir kadın karakter kasabayı bu lanetten kurtarmayı amaçlamaktadır.

2.Raw (2016) IMDb: 7.0

En iyi korku filmlerinin yanında rahatsız edici filmler de tercihlerimiz arasında yer alıyorsa Raw en doğru seçeneklerden biri olacaktır. Vejeteryan bir genç kız olan Justine’in hayatı veterinerlik fakültesine başladıktan sonra değişmeye başlayacaktır.  İnsan etine karşı olan çekimini konu alan bu filmde Cannes’da FIPRESCI ödülünün de sahibi olmuştur. Julia Ducournau filmi yazıp yönettmiştir. Justine rolündeki Garance Marillierde harika bir oyunculuk sergilemiştir.

3.TheCabin in theWoods (2011) IMDb: 7.0

Bu film hakkında ne kadar az çok şey bilinirse o kadar keyifle izlenebilecek bir filmdir. Beş gencin tatil için gittikleri ormanın derinliklerinde bir kulübeye yerleşmesiyle olaylar gelişecektir. JossWhedon ve Drew Goddard filmi yazıp Goddardfilmi yönetmiştir.Kristen Connolly, Anna Hutchisonve ChrisHemsworth başrollerde yer almışlar, iyi bir performans sergilemişlerdir.

4.Kimlik (2003) IMDb: 7.3

En iyi korku filmleri arasında bir ABD yapımlı filmde şiddetli bir fırtınada birbirini tanımayan sırlarla dolu on insan ıssız bir motelde bir araya gelirler ve sırasıyla ölmeye başlarlar. Gerilimi ve korkuyu son ana kadar hissettiren bir yapımdır.

5.Hereditary (2018) IMDb: 7.3

Belki de görüp görülebilecek en tekinsiz korku filmleri arasında olan Hereditary, her saniye izleyiciyi ekrana bağlayacaktır. Graham ailesinin en büyüğü öldüğünde geri kalan aile üyeleri korkutucu kimlikleriyle ilgili sırları öğrenmeye başlayacaktır. Ölen annelerinin sakladıkları sırlar birçok şeyi değiştirmeye başlayacaktır. Ari Aster, bu filmde ilk uzun metraj denemesini yapmıştır. Milly Shapiro, Gabriel Byrne ve Alex Wolff başrolde yer almaktadır.

6.TheWailing (2016) IMDb: 7.4

Her daim gergin olan bu film sürekli yağmurlu, karamsar atmosferiyle seyirciyi Güney Kore’de bulunan gözlerden uzak bir kasabaya hapsediyor. Bir yabancının gelişinin ardından hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan hastalık bütün kasabayı saracaktır ve bir polis memuru kendisini olayların içinde bulacaktır.

7.It (2017) IMDb: 7.4

Stephen King romanından uyarlanan ilk olarak 1990 yılında izlenen bu film, küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele almaktadır. Okullarında dışlanan bu arkadaş grubu başlarına beklenmedik bir bela daha açılmasından sonra verecekleri yaşam mücadelesi vermeye başlayacaklardır. Kurbanlarının korkularına göre şekil değiştiren Pennywise palyaço kılığında bu 7 çocuğun karşısına çıkacaktır. Yönetmen koltuğunda ise Andy Muschietti oturmaktadır.

en iyi korku filmleri listesi

8.Train to Busan (2016) IMDb: 7.5

Zombilerle dolu bir trendeki yolcuğu anlatan en iyi korku filmleri arasında bol ödüllü bu filmde tempo hiç düşmeden devam edecektir.

9.The Conjuring (2013) IMDb: 7.7

“Oldschool” bir korku hikayesi olan bu filmde paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine çiftinin yardım etmek istediği bir aileyi konu alıyor. Başrollerde Patrick Wilson, Lili Taylorgibi yetenekli ve profesyonel oyuncular rol almaktadır.

10.GetOut (2017) IMDb: 7.7

Jordan Peele’in yazıp yönettiği GetOut, son zamanların en sıra dışı en iyi korku filmleri arasındadır. Olağan dışı senaryosu ile Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener ve Betty Gabriel gibi yetenekli oyuncularla da  öne çıkan bir yapımdır.

11.A Quiet Place (2018) IMDb: 7.7

İzleyiciyi derinlemesine etkileyecek olan bu filmin yönetmeni John Krasinski’dir. Aynı zamanda eşi Emily Blunt ile başrolleri de paylaşmaktadır. Sese duyarlı yaratıklardan kaçarlarken kendilerini korunmaya çalışan bir ailenin hikayesi izleyiciye sunulmaktadır. Bol ödüllü bu film, en iyi korku filmleriarasında yer almaktadır.

12.Ölüm Kitabı (1990) IMDb: 7. 8

Korku filmleri arasında izlenmeye değer bu yapım yazar Paul Sheldon’un kar nedeniyle trafik kazası geçirmesinin ardından tek hatırladığı ise Annie Wilkes’in evinde kendine gelmesidir. Kendisine aşırı derece bağlı bir fanatik olduğunu fark etmesinin ardından olaylar gelişecektir.

13.Letthe Right OneIn (2008) IMDb: 7.9

Vampir filmleri arasında en iyi korku filmi kategorisinde yer alabilecek bir yapım. Stockholm’de annesiyle birlikte yaşayan Oskar’ıve bir gece Eli adlı küçük bir kız ile tanıştıktan sonra yaşanan olayları anlatmaktadır. Kuzey Avrupa sinemasındaki en etkileyici yapımlardan biri olarak listede yer almaktadır.

14.Sapık (1960) IMDb: 8.0

En iyi korku filmleri arasında ilk sıralarda yer alan Psycho, Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilmektedir. Arizona’da yaşayan Marion Crane, emlak ofisinde çalışmaktadır. Patronunun bankaya yatırması için verdiği parayla kaçarak evlenmek istediği sevgilisi Sam ile buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklayan Marion, annesiyle saplantısı olan motel işletmecisi Norman Bates ile beraber akşam yemeği yerler. Ardından odasına çekilir ve uyumadan önce duş almak isteyen Marion, o ünlü “düş sahnesi” ile söz ettirecektir.

15.Şeytan (1973 ) IMDb: 8.0

TheExorcist, aynı isimli romana dayanarak tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında yer almaktadır. Regan adındaki küçük bir kızı şeytan ele geçirir ve evlerine şeytan çıkarmak için Katolik Rahip gelir. Ardından olaylar gelişmeye başlar.

16.Altıncı His (1999) IMDb: 8.1

En iyi korku filmlerinden biri olan bu yapım 8 yaşındaki bir çocuğun kendisinde normal olmayan bazı güçlerin olduğunun farkına varmasıyla olaylar gelişmeye başlamaktadır. Çocuk Psikoloğu Malcolm Crowe ile çektiği acıları paylaşan bu çocuk, psikoloğu dışında yaşadıklarını ve acılarını kimseye anlatamamaktadır.

17.Cinnet (1980) IMDb: 8.4

Korku filmleri önerisi olarak orijinal adıyla The Shining, Jack Torrance’ın şehirden ve merkezden uzak dağlarda bulunan Overlook Oteli’nde kış bakıcısı olacaktır. Otelde kendilerinden başka kimse olmadan uzun bir süre yaşamaları gerekmektedir. Oğulları Danny, oteldeki bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlamasıyla ve de babasının bu ruhlar tarafından kontrol edilip babasının gittikçe çıldırdığını görecektir.

18.Kuzuların Sessizliği (1991) IMDb: 8.6

En iyi korku filmleri listemizde tüm zamanların en iyi filmi ile sonlandırıyoruz. Başrollerde Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn ve TedLevine gibi oyuncuların yer aldığı film; en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu gibi dallarda birçok ödül kazanmıştır.

Filmde, bir FBI ajanı olan Clarice Starling, insanları öldüren, işkenceler eden ve en sonbir genç kızı kaçıran katilin peşine düşer. Bu suçluyu yakalamak için başka bir psikopattan, Doctor Hannibal Lecter’dan yardım isteyecektir. Bunun için öncelikle, Lecter’ın güvenini kazanmak zorundadır ve ancak güvenini kazanırsa istediği bilgiyi alabilecektir. Ardından olaylar en gerilimli haliyle gelişmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *