En İyi Korku – Gerilim Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sadece 7 sinema filminden oluşan En İyi Korku – Gerilim Filmleri hakkında mini bir liste hazırladık.Listemizde gelmiş geçmiş en iyi korku / gerilim türündeki filmlere yer verdik.Gelmiş geçmiş en iyi 7 korku/gerilim filmi denildiğinde birçok kişinin aklına farklı yönetmenler tarafından çekilen birçok film gelebilir. Ancak film dünyasında şu bir gerçektir ki en iyiler arasına girmek her yönetmene de nasip olmamaktadır. Bu nedenle, en sevilen türlerden biri olan korku/gerilim türünün en başarılı 7 filmine şimdi hep birlikte bakalım.Bu arada YORUM yaparak içeriğimizin zenginleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.Sıralama geçmişten günümüze şeklinde kurgulanmıştır.İyi seyirler..

Korku – Gerilim Filmleri

7. Sapık – Psycho (1960) – Yönetmen: Alfred Hitchcock

Sapık-Psycho

Gelmiş geçmiş en iyi 7 korku/gerilim filmi arasında yer bu film, bir Hitchcock klasiği olarak sinema tarihine geçmiştir. Korkudan daha çok gerilim üzerine kurulu olan film, 4 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Robert Bloch’un romanından sinemaya uyarlanan filmde patronunun paralarını çalan Marion Crane’in, paraları çalmasının ardından bir motele yerleşmesinden sonra başına gelen olaylar anlatılmaktadır. Sapık, sinema tarihinin finali en şaşırtıcı filmlerinden biridir.

Süre: 109 dakika

IMDb:8,5

6. Rosemary’nin Bebeği – Rosemary’s Baby (1968) – Yönetmen: Roman Polanski

Rosemary’nin Bebeği-Rosemary’s Baby

Akademi Ödüllerinde en iyi yardımcı kadın ödülü kazanmış bu filmin konusu, yeni evlerine taşınmış genç bir çift hakkındadır. Çift, ilerleyen günlerde, tuhaf komşuları tarafından yavaş yavaş kuşatıldıklarını fark eder ve bu nedenle doğmamış çocuklarının güvenliği için endişe duymaya başlarlar. Film gerek güçlü senaryosu, gerek yönetmenin gerçek yaşamından taşıdığı izlerden dolayı, izleyenlerin her zaman tüylerini ürperten en başarılı filmlerden biri olmuştur.

Süre: 136 dakika

IMDb:8,0

5. Yaratık – Alien (1979) – Yönetmen: Ridley Scott

Yaratık, bir anlamda yönetmenini de meşhur eden bir filmdir. Yaratıktan önce iki filmi olmasına rağmen Ridley Scott, bu filmle sinema dünyasına adını altın harflerle kazımıştır. Yaratık, bilim-kurgu ile korkuyu birleştirerek izleyene gerçek anlamda korkunun yanında uzaydaki çaresizlik durumunu da yaşatabilen ender filmlerdendir. Uzay ve korku temalı filmler, yaratık filminden sonra sinemada baş göstermeye başlamıştır. Filmde, uzaktaki bir gezegenden gelen SOS sinyalinden şüphelenen uzay gemisi personelinin bu gezegene inişi ve sonrasında bu gezegende keşfettikleri korkunç bir yaratığı konu edinmektedir.

Süre: 117 dakika

IMDb:8,5

4. Cinnet – The Shining (1980) – Yönetmen: Stanley Kubrick

Cinnet-The Shining

Stephen King’in romanını temel alan ve Stanley Kubrick tarafından yönetilen film, korku/gerilim türü içinde bir başyapıttır. Bir yazar, karısı ve oğlu şehre çok uzak olan bir otelde yalnız başlarına kalırlar. Otele ilk geldikleri an da, yazarın küçük oğlu, doğuştan gelen bazı telepatik yetenekleri sayesinde bu otelle ilgili korkunç sahneler görmeye başlar. Bu, filmde tüm olayları başlatan ilk kıvılcımdır. Film, muazzam etkileyicilikteki gerilimin yanı sıra, filmde kullanılan kamera açıları ve Jack Nicholson’ın eşsiz oyunculuğuyla da izleyiciye bambaşka bir seyir zevki vermektedir.

Süre: 146 dakika

IMDb:8,4

3. Elm Sokağı Kâbusu – A Nightmare on Elm Street (1980) – Yönetmen: Wes Craven

Bu film, birçok film otoritesi tarafından tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösterilmektedir. Özellikle filmin korkutucu ana karakteri olan ve tıraş bıçağından parmaklarıyla birçok çocuğu öldüren Freddy Krueger da tüm zamanların en korkunç korku filmi karakterlerinden biridir. Filmde, çok eski tarihlerde bir evin kazan dairesinde diri diri yakılan Freddy, uzun yıllar sonra kendisini yakanların çocuklarına uykularında ıstırap vermeye başlar…

Süre: 91 dakika

IMDb:7,3

2. Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs (1991) – Yönetmen: Jonathan Demme

1990’larda televizyonlarda yayınlandığında, ebeveynlerin birçoğunu ilk okul ve orta okul çağındaki çocuklarına filmi izlettirmemek için çırpındıran bir filmdir. Thomas Harris’in bir kitabından sinemaya uyarlanmış bir başyapıt olan Kuzuların Sessizliği’nde, seri bir katili yakalamaya çalışan genç FBI ajanını Jodie Foster; psikopat bir seri katil olan Dr. Hannibal Lecter’ı ise usta oyuncu Anthony Hopkins oynamıştır.

Süre: 118 dakika

IMDb:8,6

1. Testere – Saw (2004) – Yönetmen: James Wan

Testere

Gelmiş geçmiş en iyi 7 korku/gerilim filminden sonuncusu ise testeredir. Testere, James Wan’ın sinemada adını duyurduğu ve geleceğin en iyi yönetmenlerinden biri olacağını haber verdiği bir filmdir. Eğer korku filmlerinde kan görmek isteyenlerdenseniz, testere bu filmlerin en iyisidir. Filmde iki adam kendilerini bir odada, kendisine ‘testere’ diyen ve onlar için ölümcül oyunlar hazırlayan, bir seri katille bulurlar. İki adam da hayatta kalmak için testerenin belirlediği kurallara göre oynamak zorundadır…

Süre: 103 dakika

IMDb:7,7

En İyi Korku Filmleri – Gerilim Filmleri Listemize YORUM Yapabilirsiniz.

A comment on "En İyi Korku – Gerilim Filmleri"

  1. horrorology says:

    Bu korku filmleri de güzel..
    the exorcist, the omen, suspiria, the others, it (o), pet sematary, friday the 13th, halloween, texas chainsaw, massacre, carrie, child’s play, the ring, scream, poltergeist, candyman, hellraiser, evil dead, night of the, living dead, the thing, last house on the left, phantasm, my bloody valentine ve 28 days later

    eğer yakın zamanların korku filmlerinden de eklemek isterseniz:

    the conjuring, sinister, the purge, orphan, cabin in the woods, the orphanage, v/h/s

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *