En İyi Kral Arthur Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dünyaca sevilen efsane üzerine işlenmiş olan ve yıllardır süregelen Kral Arthur filmleri fazlasıyla günümüze kadar ilgi çekiciliğini sürdürmüş olup bunun devamını da getirmektedir. Çocuk, genç, yetişkin her yaşa hitap eden tarzı ve çeşitli türlerde yapılan filmleri oldukça gözdedir. Her ruha hitap eden nitelikte yapımlardır bu filmler ve mini seriler. Çünkü içerisinde duygusallık, romantizm, aksiyon, macera, fantastik, dram bulunuyor. Bu yüzden pek çok kitleye ve her tarza hitap ediyor. En usta yönetmenler ve birçok senaristlerle günümüze doğru kaliteli bir yükselişi olması takdire şayan niteliktedir. Özellikle film için ayrılan bütçenin iki katı hasılat yapması başarısıyla doğru orantılıdır.

Kral Arthur Filmleri

 

11. Sword of the Valiant – Kılıç – 1984 – IMDb:4,4


Filmin konusunda Arenada zor ve görkemli bir mücadele söz konusudur. Arenanın sahibi Kral Arthur’dur. Şövalyeler birbirleriyle savaşacak ve kazanan şövalye birliği hayatta kalacak. Yuvarlak Masa Şövalyelerinden Yalnızca birisi bu teklife onay verecektir ve savaşa katılacaktır.

10. The last Legion – Son Birlik – 2007 – IMDb:5,4


12 yaşında olan ve artık gitgide zayıflamış olan imparatorluğun son veliahtı Romulus Augustus’tur. General Roma’ya gelmiştir ve imparatoru tehdit altına almıştır. Bu olay sonucunda Romulus’un ailesi katlediliyor ve bir adaya sürülüyor. Ve efsanevi kılıcı aramaya yola koyuluyor.

9. First Knight – İlk Şövalye – 1995 – IMDb:5,9


Kral Arthur filmleri içerisinden bir aksiyon ve macera filmi daha izleyicilerle buluşmuş. Yönetmen koltuğunda Jerry Zucker oturuyor. Senaryoda birçok senaristle çalışılmıştır. Filmde Lancelot çeşitli köylerde yaşamını devam ettirebilmek için dövüşüyor. Tamamıyla tesadüfen yardım ettiği Guinevere’e âşık oluyor ve hayatı değişiyor. Genç kadın Kral ile evlenmek üzeredir ancak Güinevere de Lancelot’a âşıktır. Ama bu aşk bu evliliğe mani olamaz son derece Kral Arthur’a olan sözüne sadık olan Guinevere acaba bu evliliği gerçekleştirecek mi?

8. Kral Arthur – 2004 – IMDb:6,3


Yönetmenliğini Antoine Fuqua üstlenmiştir. Senaryo tamamen David Franzoni’ye aittir. Özenle ve ihtişamıyla yazılmış bir senaryodur. Filmden alınan hasılat ise bütçesinin katlarına çıkmaktadır. Bütçesi 120 milyon dolarken hasılatı 203,567,857 doları bulmuştur. Roma imparatoru tarafından Britanya’ya sürülen Arthur’un ilk amacı buradan ayrılmak ve barış, huzur yuvası olan Roma’ya bir an önce dönmekti. Ancak Romaya dönmeden önce Yuvarlak Masa Şövalyeleriyle birlikte son bir göreve atıldı. Eski düşman olduğu Merlin ile birleşerek gücüne güç katarak bu görevin üstesinden gelmek için yola koyuldu.

7. Knights of the Round Table – 1953 – IMDb:6,3


Filmin yönetmeni Richard Thorpe’dir. Senaristliğini birçok senarist üstlenmiştir. Yapım yılı 1953 USA’dır. Filmde Kral Arthur’un üçlü aşk çıkmazı anlatılmaktadır. Film 6. yüzyılda iç savaşların yapıldığı İngiltere’de geçmektedir.

6. Camelot – 1967 – IMDb:6,7


Yine bir harika yapım daha izleyicilerle birleşmiş. Yönetmenliğini Hoshua Logan’ın üstlendiği film 17 Mart 1967 yılında İtalya’da gösterime girmiştir. Film içi ayrılan bütçe 13 milyon dolardır. İngiltere kralı olan Arthur’un Guinevere ile birlikte evlenme hikayesi söz konusudur. Fakat Arthur’u devirmek ve Yuvarlak Masa Şövalyelerini yok etmek isteyende biri vardır.

5. The mists of Avalon – 1979 – IMDb:7.0


Uli Edel’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmdir Avalon Sisleri. Peri dünyasını bastıran yoğun sislerin arasında gücünü yitiren Avalon’un gücünü geri kazanabilmesi için Ana Tanrıça’ya ulaşması gerekmektedir. Morgaine Avalon’da yaşayan kadınlardan biridir ve maalesef ki kendi isteği dışında bir evlilikle karşı karşıya kalmıştır. Kendine has özel güçleri vardır. Morgaine ve Arthur tüm Britanya yaşayanlarını bir araya getirmek için çaba saf edeceklerdir. Ancak kurban olduklarından habersizdirler.

4. The Sword in the Stone – Taşa Saplanan Kılıç – 1963 – IMDb:7,2


Yönetmenliğini Wolfgang Reitherman üstlenmiş ve filmi başarıyla yönetmiştir. Türü Animasyon ve maceradır daha çok çocuklara hitap eden bir yapım olmuştur. Büyük efsaneye göre tek bir kişi kılıcı çıkarabilecektir. Buda en cesur ve ahlaklı olan kişi olacaktır. Kimler denediyse olmamış bir cm bile yerinden oynamamıştır kılıç. Onca şövalyenin bile başarısız olduğu bilinirken kimse Wart’ın başaracağına inanma. Büyücü Merlin’in önderliğinde bu görevi başarıyla tamamlar ve kral olur.

3. Excalibur – Krallar Savaşıyor – 1981 – IMDb:7,4


İngilizlerin arasında söyleşilen efsanelerin içinde yaşayan Thomas Malory’nin Arthur’un ölümü kitabından esinlenilmiş ve uyarlanmış olan Boorman ihtişamlı bir yapıma adımını atarak kalmayı planlamıştı. Özgürlüğüne düşkün olmasıyla ve yüksek ikna kabiliyetiyle tüm oyuncu kadrosunu bütçeden ibare birçok konuda kolaylıkla ikna etmeyi başarmıştır. Film ne zaman ve ne şekilde gerçekleştiği net olarak belirli olmayan bir efsaneyi ayrıntılarıyla ele alıyordu. Arthur’un babasının Excalibur’u elde etmesiyle Dük Conwall’la barış sağlaması ancak karısını gördükte sonra şehvetine yenik düşerek barışı savaşa tekrardan çevirmesi filmin başlangıç oluyor. Bu ilişkiden doğa çocuk Merlin’e emanet ediliyor ve adı Arthur olan bu çocuk Excalibur’u saplanmış olduğu taştan zamanı geldiğinde çıkarmayı başaracağı anlatılıyor.

2. Merlin – 1998 – IMDb:7,9


Yönetmenliğini Steve Barron’un üstlenmesiyle senaryonun paylaşılmasıyla ortaya çıkan harika bir yapıt daha. Senaryo birçok senaristin birlikte çalışmasıyla yazıldı. 26 Nisan 1998 de gösterime girerek çok beğeni topladı. Bütçesi 30 milyon dolardı. Klasik bir iyi kötü hikayesi gösterilmektedir izleyenlere. Merlin ve büyücünün iş birliği sağlayarak Karanlıklar Kraliçesi Mab’i yenmeyi amaçlıyorlar. Büyük bir savaş içerisine atılıyorlar. Arthur’un büyük babası katledilince asıl savaş başlamış oluyor. Filmin çerisine biraz da romantizm eklenmiş ve Merin 7 yaşında Nimue’ye çoktan âşık olmuştur.

1. Monty Python ve Kutsal Kâse – 1975 – IMDb:8,3


Yönetmenliğini Terry Gilliam ve Terry Jones’in üstlendiği macera, fantastik ve komedi türünde olan Arthur filminin yapım yılı 1975’tir ve filmin süresi 91 dakikadır. İngiliz komedi grubudur Monty Python. Film Kral Arthur’un Kutsal Kase arayışını komedi tabanlı olarak ele alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *