Report

Description

1970 yılında Boston’da dünyaya gelen Matt Damon, birçok filmde oyuncu, yapımcı ve senarist olarak görev almıştır. Başlamış olduğu İngilizce eğitiminin kendisine göre olmadığını fark ettikten sonra oyunculuk eğitimi almıştır. Birçok tiyatro oyununda sahne aldıktan sonra sinema dünyasına atılmıştır. “Mystic Pizza” Matt Damon Filmleri arasında özel bir yere sahiptir. Bu film, oyuncunun sinemada sahne aldığı ilk film olmuştur. Daha sonra birçok filmde yer alan Damon, çocukluk arkadaşı olan ünlü oyuncu Ben Affleck’le yazdığı “Can Dostum” filmiyle müthiş bir başarı yakalamıştır. Oyuncu, bu filmle “En İyi Senaryo Ödülü” de dâhil olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuştur. Bu nedenle Matt Damon Filmleri arasında “Can Dostum” oyuncunun kariyeri için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Ardından birçok yapımcıyla çalışma fırsatı bulan oyuncu Steven Spielberg ile kamera karşısına geçerek çekilmiş en iyi filmlerden birinde rol alma fırsatını yakalamıştır. “Er Ryan’i Kurtarmak” oyuncunun rol aldığı en önemli filmler arasında gösterilmektedir. Matt Damon, son dönemlerde yapımcılık rolünü üstlenerek sinema dünyasına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Yakın zamanda oyuncunun yapımcı olarak görev aldığı çok başarılı Matt Damon Filmleri izleyeceğimiz kesin.

Table of Contents

Matt Damon Filmleri

 

30. Confessions of a Dangerous Mind – Tehlikeli Aklın İtirafları – 2002 – IMDb:7,1


Televizyon dünyasının büyüyen yıldızlarından biri olan Chuck Barris aynı zamanda bir CIA ajanıdır. Bu iki farklı özelliğinin ortaya çıkardığı karmaşık olaylar Chuck’ı karmaşık bir hayat yaşamaya itecektir. George Clooney’nin yönetmenliğini yaptığı ve Matt Damon’un yanı sıra Julia Robert ve Brad Pitt gibi oyuncuların rol aldığı biyografik filmin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

29. We Bought a Zoo – Düşler Bahçesi – 2011 – IMDb:7,1


Sıcak ve sevimli bir aile filmi istiyorsanız listemize girmeyi başaran “Düşler Bahçesi” tam aradığınız film olabilir. Matt Damon’un oyunculuğuyla parladığı filmde, Güney Kaliforniyalı bir babanın ailesini götürdüğü yerdeki kapanmak üzere olan bir hayvanat bahçesini yeniden canlandırma çabalarına tanık oluyorsunuz.

28. The Adjustment Bureau – Kader Ajanları – 2011 – IMDb:7,1


Fantastik ve bilim kurgu ögelerine bir de sıra dışı bir aşk hikâyesi eklenince ortaya çıkan film gerçekten izleyicileri etkilemeyi başarıyor. Matt Damon, filmde bir politikacıyı başarıyla canlandırarak hayranlarını selamlıyor.

27. The Rainmaker – Yağmurcu – 1997 – IMDb:7,1


Matt Damon’un Rudy Baylor isminde kenar mahallede yetişmiş, genç ve işsiz bir avukatı canlandırdığı filmde, Rudy Baylor’un önünde çok zorlu bir dava vardır. Tek başına dev bir sigorta şirketine karşı zorlu bir mücadeleye koyulan Baylor’un işi gerçekten çok zordur ancak bu davayı mutlaka kazanması gerekmektedir. Bu davadan gelecek para ailenin lösemi hastası çocuklarının yaşaması için tek umuttur.

26. Finding Forrester – Forrester’i Bulmak – 2000 – IMDb:7,3


Matt Damon’un ufak bir role sahip olduğu filmde 16 yaşındaki kenar mahallede yetişmiş Jamal’in yüksek notlarıyla girmiş olduğu iyi bir okulda yaşadıkları anlatılmaktadır. Jamal ve Jamal’in sıra dışı bir şekilde tanıştığı yazar William Forrester arasındaki arkadaşlık gerçekten izlemeye değer.

25. Chasing Amy – Amy’nin İzinde – 1997 – IMDb:7,3


Kevin Smith’in yönettiği ve başrollerinde Ben Affleck, Joey Lauren Adams ve Jason Lee’in oynadığı filmde Matt Damon Shawn Oran rolüyle karşımıza çıkmaktadır. Filmde oldukça sıra dışı karakterlerin olduğunu belirtmemiz gerek. Etkileyici anlatımıyla romantik komedi türünün farklı örneklerinden biri olmayı başaran film, Matt Damon’un rol aldığı önemli filmlerden biri olarak listemize girmeyi başarıyor.

24. The Talented Mr. Ripley – Yetenekli Bay Ripley – 1999 – IMDb:7,3


Muhteşem İtalya manzaralarıyla seyircisine görsel şölen sunan filmde Matt Damon’u Tom Ripley rolünde izliyoruz. Rolünün hakkını fazlasıyla veren Damon, Dickie isimli Amerikalı bir çocuğu Amerika’ya döndürmek üzere ailesi tarafından görevlendirilir ve olaylar gelişir.

23. Teenage Paparazzo – 2010 – IMDb:7,4


Genç bir paparazzinin gözünden ünlüler ve ilişkilerini incelemek ister misiniz? Matt Damon da dâhil birçok ünlünün gizli kalmış yönlerini bu belgeselde görme şansını yakalayabileceksiniz.

22. Invictus – Yenilmez – 2009 – Imdb:7,4


Irkçılık ve spor temalı “Yenilmez” filmi Clint Eastwood’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu önemli filmlerden biridir. Morgan Freeman’ın Nelson Mandela rolüyle seyirci karşısına çıktığı filmde, Matt Damon Güney Afrika rugby takımı kaptanı rolünde muhteşem bir başarı gösteriyor.

21. Rounders – Tutku – 1998 – IMDb:7,4


Mike Mc. Dermott rolünde karşımıza çıkan Matt Damon, geçmişinde usta bir poker oyuncusuyken hayatını değiştirmeye karar vererek hukuk okumaya başlar. Yakın arkadaşı Worm’un(Edward Norton) hapishaneden çıkmasıyla Mike için poker günleri yeniden başlar ve olaylar gelişir.

20. Dogma – 1998 – IMDb:7,4


Matt Damon ve Ben Affleck işbirliğinin sonucu çıkan filmlerden biri olan “Dogma”, seyircisine eğlenceli absürt bir komedi filmi izleme fırsatı sunuyor.

19. Howard Zinn: You Can’t Be Neutral on a Moving Train – 2004 – IMDb:7,5


2004 yılında Howard Zinn’in kitabından uyarlanan politik belgesel türündeki yapımda Matt Damon da görev almıştır.

18. Field of Dreams – Düşler Tarlası – 1989 – IMDb:7,5


Çevresindekilerin itirazlarına rağmen mısır tarlasını beysbol sahasına çeviren Ray Kinsella’nın hikâyesinin anlatıldığı filmde Ben Affleck ve Matt Damon ikilisi yapım ekibinde görev almaktadır.

17. Plan B – 2011 – IMDb:7,7


Matt Damon’un seslendirmesiyle hayat bulan 90 dakikalık belgesel Lester Brown’ın kitabına dayanmaktadır. Özellikle küresel ısınmaya dikkat çekmeyi amaçlayan belgeselde Dünya’nın çok çeşitli yerlerinden çekimlere yer veriliyor. Bunun yanında belgeselde kayıp uygarlıklar, iklim değişiklikleri, devletlerin politikaları gibi konulara değiniliyor.

16. Gake no ue no Ponyo – Küçük Deniz Kızı Ponyo – 2008 – IMDb:7,7


Hayao Miyazaki’nin senaryosu ve muhteşem çizimleriyle bu filmde de muhteşem bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Matt Damon da filmde Koichi karakterine sesiyle hayat veriyor.

15. True Grit – İz Peşinde – 2010 – IMDb:7,7


Coen Biraderlerin western tarzında olan bu filminde bir intikam ve kahramanlık öyküsü anlatılıyor. Texas polisi LaBeouf rolüyle karşımıza çıkan Matt Damon, filmde çok fazla görünmese de göründüğü anlarda farkını hissettirmeyi başarıyor. İz Peşinde, western filmlerini seven Matt Damon hayranlarının kaçırmaması gereken bir yapım.

14. Gone Baby Gone – Kızımı Kurtarın – 2007 – IMDb:7,7


Ben Affleck’in yönetmenlik koltuğunda olduğu ve Morgan Freeman, Ed Harris, Casey Affleck gibi önemli oyuncuların rol aldığı filmde Boston mafyası tarafından kaçırılan 4 yaşındaki bir kızı bulmaya çalışan iki özel dedektifin macerası ele alınmaktadır. Matt Damon bu filmde rol almasa da filmin yapımına önemli katkılarda bulunmuştur.

13. The Man Who Saved The World – 2014 – IMDb:7,8


2014 yılında Peter Anthony yönetmenliğinde çekilen belgeselde Sovyet Eski başbuğu Albis Stanislav Petrov ve 1983 yılındaki sahte alarm sonrası Sovyetlerin nükleer enerjiden çekilmesi konu edilmektedir.

12. The Bourne Supremacy – Medusa Darbesi – 2004 – IMDb:7,8


Matt Damon’un aksiyon filmlerinde ne kadar başarılı olabileceğini kanıtlayan Medusa Darbesi, bol heyecan sevenler için kaçırılmayacak filmlerden biridir. Filmde Matt Damon, Jason Bourne isimli eski bir CIA suikastçısını canlandırmaktadır ancak gerçekleştirilen bir cinayet Bourne’ün üzerine yıkılmaya çalışılınca Bourne, eski karanlık günlerini geride bırakmadığını anlar ve olaylar gelişir. Matt Damon’un oyunculuğunun otoritelerden tam not aldığı film, yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandırmıştır.

11. Ocean’s 11 – 2001 – IMDb:7,8


Müthiş ve zekâ dolu bir soygunu konu alan filmde Matt Damon, dolandırıcı olan babasının gölgesinden kurtulmaya çalışan bir rolle karşımıza çıkmaktadır. Birçok ünlü ismin bir arada olduğu filmde 11 kişilik ekip müthiş bir soygun planını uygulamaya koyar ve olaylar gelişir.

10. The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam – 2002 – IMDb:7,9


Bir balıkçı kayığı tarafından denizin ortasında baygın bir şekilde bulunan bir adam kendine geldiğinde geçmişiyle ilgili hiçbir şey hatırlamadığını fark eder. Geçmişini hatırlamaya başladıkça özel yetenekleri olduğunu keşfeden adamın peşinde onu öldürmek isteyen azılı katiller vardır. Başrolde Matt Damon’un oynadığı bu aksiyon filmini soluksuz izleyeceksiniz.

9. The Martian – Marslı – 2015 – IMDb:8,0


2035 yılında geçen hikâyede Ares III isimli mürettebat aya doğru yolculuğu sırasında bir toz fırtınasına maruz kalır. Matt Damon, filmde Mark Watney isimli bir botanikçiyi canlandırmaktadır. Filmde öldüğü düşünülen Mark Watney zekâsını kullanarak bu zorlu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır. Ridley Scott’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu film, 3D olarak da seyircisiyle buluşmuştur.

8. The Bourne Ultimatum – Son Ultimatom – 2007 – IMDb:8,1


Bourne serisinin 3. Filmi olarak çekilen film çok beğenilmiş ve 80. Akademi Ödülleri’nde de 3 ödül almayı başarmıştır. Matt Damon’un serinin diğer filmlerinde olduğu gibi Jason Bourne karakteriyle başrolde olduğu film oldukça yüksek tempolu ve seyir zevki çok yüksek bir film olarak seyircisinden tam not almayı başarıyor.

7. Radioman – 2012 – IMDb:8,2


Matt Damon’un da katkıda bulunduğu 2012 yılında çekilen belgeselde New York film setinin maskotu haline gelmiş evsizliği ve alkolikliği yenen 100’den fazla kişinin hikâyesi anlatılmaktadır. Belgesel büyük yankı uyandırmıştır.

6. Inside Job – İç İşler – 2010 – IMDb:8,3


Charles Ferguson’un yönettiği belgesel – filmde ABD’de 2000’li yılların sonunda yaşanan finansal kriz detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Matt Damon’un anlatıcı olarak görev aldığı yapım 2010 yılı Cannes Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur.

5. Good Will Hunting – Can Dostum – 1997 – IMDb:8,3


Matt Damon’un belki de en önemli filmlerinden biri sayılan “Can Dostum” filmi, Matt Damon’un muhteşem oyunculuğuyla birçok kişinin favori filmler listesinde en tepede olmayı başarmıştır. Filmde Will Hunting isimli bir hademeyi canlandıran Matt Damon’la terapist rolünde karşımıza çıkan Robin Williams arasında doğan arkadaşlık konu edilmektedir.

4. The Departed – Köstebek – 2006 – IMDb:8,5


Massachusetts Eyalet Polisi, Boston’un en azılı suç örgütünü çökertmek için çabalamaktadır. Ancak bu o kadar kolay olmayacaktır. Hem mafyanın içinde hem de polis teşkilatının içinde bulunan köstebeklerle durum oldukça karışık bir hal almıştır. Matt Damon filmde oldukça başarılı bir polis memuru olan Colin Sullivan rolüyle karşımıza çıkmaktadır.

3. Manchester By The Sea – Yaşamın Kıyısında – 2016 – IMDb:8,5


Yönetmenliğini Kenneth Lonergan’ın yaptığı filmde Matt Damon bu sefer karşımıza yapımcı olarak çıkıyor. Hayatını basit işler yaparak kazanan Lee Chandler, bir gün aldığı bir telefonla abisinin çok hasta olduğunu öğrenir. Abisinin yanına gittiğinde kendisini hiç de iç açıcı bir durum beklemektedir. 2016 yılının en iyi 10 filminden biri olarak kabul edilen film, 74. Altın Küre Film Ödülleri’nde de 5 adaylık elde etmiştir.

2. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998 – IMDb:8,6


3 çocuğunu II. Dünya Savaşı’nda kaybeden bir annenin feryadı es geçilmez ve Başkan’ın talimatıyla oluşturulan özel bir ekip Er James Ryan’ı kurtarmak için harekete geçer ancak bu kurtarma operasyonu, hiç beklenmedik bir şekilde ekibin kendisini bir yaşam mücadelesinin içinde bulmasına neden olur. Steven Spielberg’in yönettiği filmde Matt Damon “Er Ryan” olarak seyircisiyle buluşmaktadır. IMDb en iyi 250 film listesinde en üst sıralarda yer alan filmin çekildiği yıl Oscar Ödülü’nü alamaması ise otoriteler tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır.

1. Interstaller – Yıldızlararası – 2014 – IMDb:8,6


Christopher Nolan’ın muhteşem yönetmenliğiyle muhteşem oyunculuklar birleşince ortaya muhteşem bir bilim kurgu filmi çıkmış. Matt Damon’un Dr. Mann ismindeki ünlü bir bilim adamını canlandırdığı filmde, tahıl ürünlerine gelen bir küfün bütün tahılları yok etmesinin ardından insanlığı kurtarmak için görevlendirilen bir grup astronotun mücadelesi anlatılıyor. Keşfedilen bir solucan deliği bütün insanlığın umudu olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *