Report

Description

Prenses filmleri genelde gerçek hayattan uzak kurgular sonucu hazırlanan filmlerdir. Hiç kuşkusuz ki prenses filmlerinin hayatımızdaki yeri tartışılmaz. Sinemaseverleri meraklandırılan prenses filmleri ve külkedisi hikâyeleri her yaşta izleyiciyi ekran başına bağlamayı başaracak kalitedir. Prenses filmlerinde yaşanan aşklar izleyici için büyük tutkunluk oluşturacak şekilde kurgulanır. Farklı kurgular üzerine kurulan prenses filmlerini Türkçe dublaj halinde de izleyebilirsiniz. Küçük kasabada yer alan filmlerde iç dünyanızı düşündürecek kalitede kurgu söz konusudur. Vizyonda yayınlanan prenses filmleri entrikalarla dolu olurken bazıları ise genelde romantik komedi içeriklidir. Genelde büyülü ortamlarda çekilen filmler sıra dışı olayları konu alır. Herkese tavsiye edeceğiniz kadar etkileyici olan film listesi aşağıdaki gibidir.

Table of Contents

Prenses Filmleri

 

25. Princess Protection Program – Prenses Koruma Programı – 2009 – IMDB: 3,5


Disney Channel’da yayınlanan Başrollerinde Selana Gomez ve Lovata’nın paylaştığı başyapıtlardandır. Yardıma muhtaç olan prenseslerin korunmasını sağlayan program Carter Mason isimli, evde işlem yapar. Krallığı tehlikede olan bir prenseslerin korunmasını sağlamak adına uygulanan programı konu alır. Prenseslerin çok olduğu ülkede prenseslerin evlerine kurulacak olan programdan bahseden filmdir.

24. The Little Mermaid 2 Return To The Sea – Küçük Deniz Kızı 2: Denize Dönüş – 2000 – IMDB: 4,6


2000 yapımlı Disney animasyonlu filmdir. Küçük bir kızın deniz içindeki yaşadığı olaylar anlatılır. Su içindeki hayat mücadelesini konu alan filmdir. Bir prensesi son anda boğulmaktan kurtaran balığın yaşadıkları anlatılmaktadır. Başrollerinde Jim Kammerud ve Brian Smith yer almaktadır.

23. Stardust – Yıldız Tozu – 2007 – IMDB: 4,7


2007 yapımlı film olup Efsane yazar Neil Gaiman’ın önderliğinde ve yazarın romanından uyarlanan filmdir. Yıldız tozlarının çok olduğu döneminde köyde başlayıp sihirli bir dünyaya kapılarını açan filmdir. Perili ülkede genç Tristian köyün en güzel kızı Victoria âşık olur. Victoria bir yemin uğruna gizemli ve yasak aşk için farklı diyarlara adım atar. Romantik fantezi olarak tabir edilen filmlere örnek verilir. Yvaine adlı yıldızı sönmek üzere olan bir kızın Stardust’ta yüz yüze geldiği olaylar anlatılır.

22. A Cinderella Story – Bir Külkedisi Masalı – 2004 – IMDB: 5,9


Bir külkedisi masalı olarak tabir edilen filmde, Sam babasının ölümünden sonra üvey annesi ve kızları ile yaşamak zorunda kalır. Hayatı okul ve babasından kalan lokanta işini devam ettirmekle geçen kızın aynı zamanda ev işleri ile uğraşması anlatılmaktadır. 2004 yapımlı film, gizemli prensesin hayatında geçen tatlı sürprizleri konu almaktadır. Sam sanal âlemde prenses olarak tabir ettiği aşkıyla taşınacak ve üniversite hayatına aşkı yüzünden bir süre ara verecektir. Üvey annesinin kıvrak zekâlarına çok fazla uyan Sam ve külkedisi aşkı izleyici güldürecek detaylara sahiptir.

21. The Princess Diaries – Acemi Prenses – 2001 – IMDB: 6,2


Avrupa’da Genovia isimli ülkedeki, prenses ve prensesin annesinin yaşadıkları anlatılmaktadır. Mia isimli karakterin 15 yaşından beri San Francisco’daki yaşamı anlatılır. Prenses kendisi gibi prens olan biri ile evlenmek ister. Fakat aynı çirkin ördek yavrusu gibi biriyle karşılaşır. Babasının yokluğunda annesi tarafından büyütülen genç bir hanımı anlatır. Annesi prenses gibi yetiştirdiği kızının karşısına yakışıklı ve pırıl pırıl zekâlı birisi çıksın isterken olaylar tamda tersi olarak seyir eder. İçi kadar dışı da güzel olan biri ile karşılan prenses ise annesini ikna etmeye çalışır.

20. The Swan Princess – Kuğu Prenses – 1994 – IMDB: 6,4


1994 yapımı Amerikan Aksiyon içerikli filmlerdendir. Bir kraliyet ailesi masalını konu alan filmde birbirini çok seven iki âşık canlandırılmaktadır. 18 Kasım 1994’de vizyona giren kuğu prenses filmi gizli görevler peşinde olan bir gence âşık olur. Bir orman içerisinde geçen film, küçük bir kız iken evlatlık alınan prensesin hayat hikayesini konu alır.

19. Pocahontas – 1995 – IMDB: 6,7


1995 Amerikan yapımlı romantik bol eğlenceli filmdir. Film içindeki sihirli gösteriler ve Disney yapımlı animasyon şovları her yaştan insanı memnun etmektedir. Pocahontas filminde aynı zamanda birbirini seven iki âşık için yapılan şov gösterilir. Filmde sürpriz düğün için hazırlıkları anlatılmaktadır.

18. Another Cinderella Story – Başka Bir Külkedisi Masalı – 2008 – IMDB: 5,9


Joey isimli karakterin ergenlik döneminde yaşadığı ve rüyasında gördüğü bir kıza âşık olmasından sonraki hayatı anlatılır. Kız ile bir baloda dans eden yakışıklı adam kızın bir cindrella olduğunu bilmeden ona sırılsıklam âşık olur. 2008 yapımlı film kızı kendine âşık etmek için türlü oyunlar içerisine giren sarışın bir adamın hayat hikâyesini anlatır. Başrollerini Selana Gomez’in paylaştığı filmde ünlü oyuncu bir külkedisi edası ile hayranlarının dikkatlerini toplamayı başarır.

17. The Princess Diaries 2: Royal Engagement – Acemi Prenses: Kraliyet Nişanı – 2004 – IMDB: 5,7


Krallıkla yönetilen bir şehirde kavuşamayan çiftleri konu almaktadır. Amerikan yapımlı animasyonları bir sihirbazın bulunduğu balodaki esrarengiz hareketlerini anlatır.

16. Ella Enchanted – 2004 – IMDB: 6,3


2004 yapımlı film romantik komedi filmlerindendir. Doğumdan sonrasında sihirli özellikleri olduğu anlaşılan güzel bir kızın fantastik hikâyesi anlatılır. Başrollerini Anne Hathway ve Hugh Dancy paylaştığı yapım popüler bir genç kızın hayatını konu alır. Üvey kardeşleri Hattie ve Olivia’nın acımasız emirler vererek rahatsız olan Ella karakterinin zorlu müsaadesini anlatır. Ela’nım babası eve üvey anne getirdiğinden dolayı, iyice zor durumda kalır. Ella genç ve yakışıklı olan prens Char ile karşılaştıktan sonra aralarında aşk başlar. Bu sayede tüm yaşamı değişen bir genç kızın mutluluğu anlatılır.

15. Cinderella – Sindirella – 2015 – IMDB: 7,0


Masallar ülkesindeki bir genç kız hayalindeki prense kavuşacaktır. Romantik ve fantastik içerikli olan filmden çok memnun kalacaksınız. Sihirli bir kızın yaptığı yenilikler ve iyilikler tüm dünyada fark edilecek kadar güzeldir.

14. The Princess And The Frog – Prenses ve Kurbağa – 2009 – IMDB: 7,1


Prenses ve Kurbağa Hikâyesini konu alan film müzikleri ile çok eğlenceli olan filmlerdendir. Klasik masal şarkılarını içinde barındıran filmde değişik animasyon şovları sizleri bekliyor olacaktır. Akıllara kazınacak derecede etkileyici olan müziklerle sizlere değişlik bir atmosfer sunacak olan filmdir. Filmde “Tiana” isimli güzel bir kızın bataklıkta hayat mücadelesi veren kurbağa ile yaşadıkları anlatılır. Oscar ödüllü olan filmde, New Orleans isimli kentte yaşayan büyülü gerçeklikleri öğreneceksiniz.

13. Enchanted – Manhattan’da Sihir – 2007 – IMDB:7,1


Romantizm içerikli Disney animasyonlu filmdir. Yönetmenliğini Kevin Lima’nın yaptığı film sihirli güçler sayesinde düşmanlardan kurtulan karakterlerin yaşadıklarını anlatır. 21 Kasım 2007 yapımlı olan filmde hasılat oldukça fazladır.

12. Anastasia – 1997 – IMDB: 7,1


Kayıp Rus Prensesi olan Anastasia’nın gizem dolu öyküsü anlatılmaktadır. Yetişkinlere özgü bir hikâyesi olan filmde çok başarılı seslendirmeler yapılmıştır. Filmde Aile isimli karakterin ergenlik döneminde beri âşık olduğu genç ile yaşadıkları anlatılır.

11. Brave – Cesur – 2012 – IMDB: 7,2


Brave filmi 2012 yapımlı olan filmdir. Beren Saatin Merida karakterini canlandırarak söz dinlemez bir karaktere ses verdi. Krallığın kutsal sayıldığı bir günde, Merida isimli karakter, ülkesine tekrar huzur getirmek üzere savaşacaktır. Merida üzerindeki lanetle savaşan bir karakterdir. 3D animasyon içerikli filmdir.

10. Sleeping Beauty – Uyuyan Güzel – 1959 – IMDB: 7,3


Yüz yıllık uykuya dalan güzel bir prensesin öyküsünü anlatan Avrupa masalıdır. Genç bir üniversite öğrencisi olan Lucky, gizemli dünyanın içinde yaşadıklarını anlatan filmdir. Üniversite hayatını unutamayacak kadar güzel olaylarla geçirmektedir. Filmde drama içerikli sahneler fazladır. Filmde şeytan tarafından lanetlenen bir prensesin yaşadığı zorlu mücadele anlatılmaktadır.

9. Frozen – Karlar Ülkesi – 2013 – IMDB:7,5


Frozen bir kehanet içinde kalan krallıktan bahsediyor. Anma Kristof ve Elsa Sven oyuncularının gizemli aşklarını konu alan Frozen Elsa Kraliçenin istediğini yapmak için uzun uğraşlar içinde olacaktır. Kar kraliçesi olan Elsa düşmanlar tarafından kaçırılır. Amerika 2010 yapımlı olan filmde sonsuza denk sürmeyecek olan krallık anlatılmaktadır.

8. The Little Mermaid – Küçük Deniz Kızı – 1989 – IMDB:7,6


ABD yapımlı bir filmdir. John Musker ve Ron Clements filmin yönetmenliğini yapmıştır. Animasyon türü bu filmde bir denizkızının macera ve hayalleri anlatılmaktadır. Yakışıklı bir prens hayali kuran denizkızının açık denizlere açılması ve düşlerini gerçekleştirmek için Ursula adlı bir büyücü ile anlaşma yapmıştır. Bu anlaşma Ariel’in başına çok büyük işler açacaktır.

7. Snow White And The Seven Dwarfs – Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – 1937 – IMDB: 7,6


Pamuk prenses masalından uyarlanan 1937 yapımlı film, Amerikan yapımlı animasyonları konu alır. Walt Disney tarafından yapılan sesli ve prensesin olduğu renkli bir animasyon filmidir. Filmde pamuk prensesin etrafında olan ve ona sürekli yardımcı olan arkadaşlarını da izleyeceksiniz.

6. Beauty And The Beast – Güzel ve Çirkin – 2017 – IMDB: 7,7


Yönetmen Bill Condon’dan 2 saat 9 dakikalık mükemmel bir filmdir. Romantik ve fantastik türü olan bu film Disney masalından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Tüccar bir adamın yolculuk sırasında fırtınaya yakalanması ve sonrasında gelişen macera dolu olaylar konu alınmıştır. Konaklamak için ev ararken bir şatoya denk gelmesi ile serüven başlamıştır. Kızının gül istemesi nedeniyle bahçeden gül koparırken şatonun sahibi olan canavarla karşı karşıya kalkacaktır. Tüccarın kızı anlaşmayı kabul edecek, şatoya yerleşecek ve hiç ummadığı bir aşk ile tanışacaktır.

5. Tangled – Karmakarışık – 2010 – IMDB: 7,8


2010 ABD yapımlı bir komedi filmidir. 100 dakika süren filmin yönetmenliğini Byron Howard, senaristliğini ise Dan Fogelman yapmıştır. Krallığın sıra dışı kahramanı ve en çok aranan ismi olan Flynn Rider, Rapunsel tarafından esir alınmıştır. Hikâyenin devamında komik ve bir o kadar da heyecanlı sahneler sizleri beklemektedir. Animasyon tutkunları için ideal bir filmdir.

4. Ever After – Sonsuza Dek – 1998 – IMDB: 7,9


Yılsonu balosunda yaşanan sihirli olayları anlatan filmdir. Filmde birçok macera dolu sahneler Andy Tennat Smith ve Kate Higgins başrolünü paylaştığı sahneler küçük büyük her yaşta insanı memnun edecek kalitededir. Yılsonu partisinde birbirine âşık olan çiftin hikâyesi karmaşık süreçlerden geçse de aşkı en güzel simgeleyen Sindirella filmlerindendir. Bir baloda dans ile başlayan aşk hikâyesini konu alır.

3. Shrek – Şrek – 2001 – IMDB: 7,9


Çirkin ve yeşil görünümlü bir canavarın mutlu yaşam sürerken çamur banyosu içinde yaşadığı mutlu anlar aktarılır. Anne ve banası ile çok mutlu olan Shrek isimli karakter, bir canavardır. Fiona isimli prenses aslında Shrek tarafından çok sevilmektedir. Shrek aynı zamanda bir aşkı da konu alır. Shrek uyanan gençliği simgeler.

2. Aladdin – 1992 – IMDB: 8,0


1992 film Disney yapımlıdır. Binbir gece masallarından Alâeddin’in sihirli lambasını konu almaktadır. Film Disney klasiklerinden konu alınarak hazırlanır. Alâeddin’in ve Hırsızlar kralının hapsolduğu bir yerden kurtarılmaya çalışmasını konu alır. Hapsolduğu yerden sihirli bir lamba sayesinde kurtulmaya çalışan karakterin yaşadıkları anlatılır. Alâeddin’in karmaşık süreçlerden kurtulması için içinde kaldığı uğraşlar anlatılır.

1. The Princess Bride – Prenses Gelin – 1987 – IMDB: 8,1


1973 yapımlı prenses gelini canlandırmaktadır. Amerikan yapımlı fantastik komedi olan filmde genç kızın yaşadığı sevimli olaylar aktarılır. Güzel bir prensesin balodaki esrarengiz hareketlerini anlatır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *