En İyi Reenkarnasyon Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Reenkarnasyon, ruhun sürekli olarak başka bedenlerde yer alması durumuna verilen isimdir. Günümüzde Reenkarnasyon yani ruh göçünün yaşandığına inanan bir milyardan fazla insan bulunmaktadır. Bu konu sinema dünyasında da sıklıkla işlenmiştir. Sizler için Reenkarnasyon konusunda öne çıkan 20 filmi derledik:

Reenkarnasyon Filmleri

 

20. Air – 2015 – IMDb: 5.1

air
Yönetmen: Christian Cantamessa
Solunabilir hava tükenmiştir ve bu konu insanlığın sonunu hazırlamaktadır. İki mühendis Cartwright ve Bauer son derece önemli bir görev üstlenmiştir. Artık insanlığın tüm umudu onların başarılı olmasına bağlıdır. Bu durum o kadar da kolay olmayacaktır ve mücadele gereklidir.

19. Jupiter Ascending – Jüpiter Yükseliyor – 2015 – IMDb: 5.4

jupiter-yukseliyor
Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Jupiter Jones, insanoğlunun besin zincirinin en altta olduğu bir dönemde dünyaya gelmiştir. Onun dünyaya gelişiyle garip olaylar beraberinde gelmiştir. İleride sıra dışı olaylar yaşanacağına dair işaretler sıradan bir insan olan Jupiter Jones’ı hedef tahtasına oturtmuştur. Ölümsüz kraliçe onu öldürtmek istemektedir.

18. Little Buddha – Küçük Buda – 1993 – IMDb: 6.0

kucuk-buda
Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Hindistan’da bir grup Budist, ölmüş olan liderleri Lama Dorje’nin ruhunun bir başka bedende yeniden dünyaya geleceğine inanmaktadır. Bu kişinin ise ABD Seattle’de yaşayan küçük Jesse olduğu düşünülmektedir. Rahipler, Jesse ve ailesini tanımak için yolculuğa çıkacaktır.

17. Birth – Doğum – 2004 – IMDb: 6.1

dogum
Yönetmen: Jonathan Glazer
Kocası Sean’ı kaybeden Anna, günlük hayatına devam eden genç bir duldur. Evlenmek üzere olan Anna, bir gün adının Sean olduğunu söyleyen 10 yaşında bir çocukla tanışır. Önceleri her ne kadar saçma gelse de bu çocukla tanışması hayatını yeniden sorgulamasına ve aldığı kararları gözden geçirmesine neden olur.

16. Womb – Rahim – 2010 – IMDb: 6.4

rahim

Yönetmen: Benedek Fliegauf
Rebecca, mutlu bir hayat sürmektedir. Çocukluk aşkı olan Tommy’nin ölümüyle yıkılan Rebecca, sevgilisini klonlayarak onunla tekrar beraber olmaya çalışır. Klonlama serbest olsa da ailesi bu duruma karşı çıkmaktadır ancak Rebecca hiç kimseyi dinlemeyerek kararını uygulamaya koyar.

15. Caotica Ana – Kaotik Ana – 2007 – IMDb: 6.4

kaotik-ana
Yönetmen: Julio Medem
Babası Klaus tarafından Ibiza’da yetiştirilen Ana, doğduğundan itibaren bir mağarada büyümüştür. Burada resim sanatına merak salan Ana amatör bir ressam olmuştur. Bir gün Justine isimli bir kadınla tanışan Ana, onun davetiyle Madrid’e gider ve sıra dışı deneyimler edinir.

14. Made in Heaven – Cennette Aşk – 1987 – IMDb: 6.5

cennette-ask
Yönetmen: Alan Rudolph
Boğulmakta olan çocukları kurtarmaya çalışan genç boğulmuştur. Ölen genç cennette doğmamış bir kıza aşık olmuştur. Bu gence sunulan ikinci şans sonucu yeryüzüne gitmesi ve aşık olduğu kızı bulması çarpıcı bir dille anlatılmaktadır.

13. Om Shanti Om – 2007 – IMDb: 6.6

om-shanti-om
Yönetmen: Farah Khan
70’li yıllarda film şirketi olan Mehranin filmlerinde amatör olarak rol alan Om Prakash, aynı filmlerde oynayan ve süperstar olan Shanti’ye aşık olmuştur. Bir çekimde Shanti’nin hayatını kurtaran Om, bu sırada kaza geçirir ve ölür ancak daha sonra tekrar dünyaya gelir.

12. The Reincarnation of Peter Proud – Peter Proud Kaç Kere Yaşadı – 1975 – IMDb: 6.6

peter-proud-kac-kere-yasadi
Yönetmen: J. Lee Thompson
Peter Proud isminde bir kişi öldükten sonra bebek olarak tekrar dünyaya gelmiştir. Büyüdükten sonra ilk hayatındaki karısını bularak maruz kaldığı cinayeti nasıl çözeceğini bulmaya çalışmaktadır. Film, oldukça sürükleyici bir yapıya sahiptir.

11. Loong Boonmee Raleuk Chat – Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor – 2010 – IMDb: 6.6

amcam-onceki-hayatlarini-hatirliyor
Yönetmen: Apichatpong Weerasethakul
Boonme amca taşradaki evine çekilmiş ve böbrek yetmezliğinden dolayı ölümünü beklemektedir. Bir akşam ölen karısı ve oğlunu görür. Bu sayede öbür dünya hakkında bilgi almaya çalışan Boonme Amca bunu gerçekleştirmek için büyük çaba sarf edecektir.

10. What Dreams May Come – Aşkın Gücü – 1998 – IMDb: 7.0

askin-gucu
Yönetmen: Vincent Ward
Chris ile eşi Annie birbirine delice aşık bir çifttir. Son derece huzurlu bir şekilde yaşarken trafik kazasında çocuklarını kaybedeceklerdir. Bu noktadan sonra Annie psikolojik buhrana girerken Chris’te bu durumdan etkilenecektir.

9. The Fountain – Kaynak – 2006 – IMDb: 7.3

kaynak
Yönetmen: Darren Aronofsky
Filmde aşkı ve ölümsüzlüğü aramakla geçen üç hikaye kesişmektedir. Bir grup araştırmacı ölmek üzere olan kadını kurtarmak, bir uzay yolcusu hava kabarcığı içinde yaşlı bir ağaçla seyahat etmektedir. Mayalı bir kaşifte esir olan kraliçesini kurtarmak için yola düşmüştür.

8. Enter the Void – Boşluk – 2009 – IMDb: 7.3

bosluk
Yönetmen: Gaspar Noe
Tokyo’da küçük çaplı işler yapan uyuşturucu satıcısı Oscar, bir gece baskında yakalanır ve vurulur. Ölüm döşeğinde bulunan Oscar’ın ruhu dünyadan ayrılmaya direnir. Bunun üzerine kız kardeşi Linda’yı korumak için mücadele etmeye başlar.

7. I Origins – Göz – 2014 – IMDb: 7.3

goz
Yönetmen: Mike Cahill
Ian Grey, moleküler biyologdur. Birlikte çalıştığı Karen ve Kenny insan gözünün evrimini araştırmaktadır. Bu araştırmanın sonucu insanoğlunun kaderini etkileyebilecektir. Bu sırada son derece farklı gözleri olan Sofi ile tanışırlar ve her şey tamamen değişir.

6. Cafe de Flore – Ruh Eşim – 2011 – IMDb: 7.4

ruh-esim
Yönetmen: Jean-Marc Vallee
Filmde bir adam ile kadın arasındaki ilişkiyle bir anne ile oğlu arasındaki sevgi bağının kesişmesi anlatılmaktadır. Hikaye yıllar öncesinden başlayarak günümüze kadar devam etmekte ve beklenmedik sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

5. Sang Sattawat – Yüzyılın Işığı – IMDb: 7.5

yuzyilin-isigi
Yönetmen: Apichatpong Weerasethakul
Hastane ortamında geçen hikaye üç kısma ayrılmaktadır. Bu hikayede Tayland’da hakim olan Budizm kültürü üzerine önemli Reenkarnasyon diyalogları yer almaktadır. Filmin aşamaları arasında başarılı geçiş yapılmıştır.

4. Source Code – Yaşam Şifresi – 2011 – IMDb: 7.5

yasam-sifresi
Yönetmen: Duncan Jones
Yüzbaşı Colter Stevens bir hızlı trende uyanır ve burada nasıl bulunduğuna dair fikri yoktur. Burada Christina adında kendisinin tanımadığı ancak kendisini iyi tanıyan bir kadın bulur. Colter aynadan baktığında başkasının yüzünü görür ve şok olur. Bu sırada trende bir patlama olur. Colter trene sürekli olarak geri dönmektedir ve bunu engellenmesi gereklidir.

3. Cloud Atlas – Bulut Atlası – 2012 – IMDb: 7.5

bulut-atlasi
Yönetmen: Lana Wachowski, Tom Tykwer
Adam Ewing, Yeni Zelanda’dan California’da bulunan evine dönmeye çalışmaktadır. 1850’li yıllarda bu yolculuk devam eder. Aynı anda 1930’lu yıllarda yetenekli bir bestekar Ewing’in günlüğünü bulur. Aynı anda Reegan yönetimindeki ABD’de yaşayan gazeteci Luisa Rey sistemi sorgulamaktadır. Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek artık iç içe girmiştir.

2. The Hours – Saatler – 2002 – IMDb: 7.6

saatler
Yönetmen: Stephen Daldry
1923 yılında başarılı yazar Virginia Woolf, Londra’nın dışında Mrs. Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. Sağlık problemleri olan Woolf depresyona girmiştir. 1951 yılında Mrs. Dalloway’i okuyan Laura Brown hayattan kaçışını bu şekilde bulur. 2001 yılında AIDS’e yakalanan Clarissa Vaughan’da Mrs. Dalloway kitabıyla özel bir bağ kurmuştur. Farklı zamanlarda hikayeler birbirine bağlanmıştır.

1. Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında – 2014 – IMDb: 7.9

yarinin-sinirinda
Yönetmen: Doug Liman
Dünyayı yakın gelecekte ele geçiren Mimics adlı uzay birliği birçok şehri yok eder ve milyonlarca kişiyi ölümün eşiğinde bekletir. Subay Bill Cage bu göreve atanır ancak tecrübesiz olduğu için öldürülür. Cage yeniden dirilir ve aynı savaşı yeniden yaşayarak kazanmaya çalışır. Her geri dönüşünde daha fazla bilgi sahibi olmaktadır ve savaşı kazanmak zorundadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *