En İyi Russell Crowe Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Geçmişten günümüze oynadığı pek çok filmde gerek gişede, gerekse ödüllerle büyük başarılar kazanmış usta oyuncu Russell Crowe, filmografisinin özenle yazılması gereken isimlerden biri. Ülkemizde çektiği Son Umut filmiyle de yakından tanıdığımız bir isim olan Crowe’un yer aldığı en iyi 10 filmi, sizler için derledik.

Russell Crowe Filmleri

10. The Water Diviner – Son Umut – 2014 – IMDb: 7,1

son-umut
1.Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesine savaşmaya gelen Anzak ordusu bünyesinde bulunan üç kardeş, Connor çiftinin oğullarıdır. Eşi öldükten sonra üç oğlunun peşinden Türkiye’ye gelen Connor, burada oğullarını bulmayı amaçlamaktadır. İlk başta Anzak ordusunun İstanbul’daki yetkililerine başvuran Connor buradan sonuç alamayınca Çanakkale’ye kendi gitmeye karar verir fakat savaş alanına tek başına girmesi bu kadar da kolay değildir. İstanbul’da kaldığı otelin yöneticisi Ayşe ve oğluyla tanışan Connor, onların rehberliğinde Çanakkale’ye doğru yola çıkar. Bu sırada Osmanlı ordusunda komuta kademesinde yer alan Hasan Komutan ve askeri Cemal ile tanışan Connor, amacını bu askerlere de anlatır fakat Cemal’in ters tavırlarından da nasibini alır. Oğullarına ulaşacağı ana kadar başlarından çeşitli olaylar geçen üçlü, Çanakkale’ye vardıklarında kendi yollarına dağılırlar ve Connor oğlunu bulduğu Çanakkale’de olayların hiç de görüldüğü gibi olmadığını görecektir. Connor oğullarını vatana hizmet olarak düşman topraklarına göndermiş fakat düşman bildiği kişiler kendisine en büyük yardımı yapmıştır. Başta Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz gibi ünlü Türk oyuncuların da yer aldığı filmde Olga Kurlyenko da Ayşe rolünde karşımıza çıkmakta. Andrew Knight’ın senaryosunu yazdığı filmin yönetmenlik koltuğunda da usta oyuncu Russell Crowe oturmakta. Film, çeşitli organizasyonlarda 13 ödül almış durumda.

9. The Next Three Days – Kaçış Planı – 2011 – IMDb: 7,4

kacis-plani
John – Lara Brennan çifti, hayatlarına sorunsuz olarak devam eden mutlu ve huzurlu bir çifttir. Bir gün Lara, hiçbir alakası olmadığı bir cinayetle suçlanır ve tutuklanarak hapse konur. John ise bu süreçte eşine sonsuz bir inanç besler fakat çift dertlerini kimseye anlatamadıklarından ellerinden bir şey gelmemektedir. İşleri legal yollardan halledemeyeceğini anlayan çift, bir kaçış planı hazırlayarak bu sorundan kurtulmaya çalışır. Fakat bu söylendiği kadar kolay değildir, çünkü dışarıda planı yürütmesi gerek John, aynı zamanda çocuk yaştaki oğullarının bakımıyla ilgilenmeli ve öğretmenlik kariyerini de eş zamanlı olarak sürdürmelidir. Fakat ne olursa olsun eşini hapisten çıkarmayı kafasına koyan John, her şeyi göze alarak kaçış planını devreye sokar. John Brennan karakteriyle gördüğümüz Russell Crowe’un başrollerini Elizabeth Banks ile paylaştığı filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Paul Haggins yapmıştır. Film çeşitli organizasyonlarda 4 ödüle aday gösterilmiş olsa da herhangi birini kazanabilme başarısı gösterememiştir.

8. Les Miserables – Sefiller – 2012 IMDb: 7,6

sefiller
Aynı isimli romanın müzikalleştirilmesiyle beyaz perdeye aktarılan film, 19.yüzyılda Fransa’da gerçekleşen Fransız Devrimi’nin hemen öncesine tanıklık etmemizi sağlayan yapıtlar arasındadır. Jaen Valjean, 24601 numaralı bir hapishane mahkumudur ve içerideki süresini doldurup hapishaneden ayrılır. Toplum yaşayışından uzaklaşmış olan Valjean bu sorunu atlatmak için çeşitli yollar denese de Javert adında bir müfettiş Valjean’i gizlice takip etmektedir. Bu sürede Valhean, Fantine’nin kızı Cosette’le ilgilenecek ve bu olay ikisinin hayatında da bir dönüm noktası haline gelecektir. Devrimden önce soylular ve fakirler olmak üzere ikiye ayrılan Fransız toplumunun mevcut durumunu en iyi şekilde anlatan filmlerden biri olan yapım, içinde pek çok hikayeyi barındırmaktadır. William Nicholson ve Alain Boublil tarafından senaryolaştırılan yapımın yönetmenliğini ise Tom Hooper yapmaktadır. Russell Crowe’un Javert rolünü canlandırdığı film, En İyi Yardımcı Oyuncu ve En İyi Makyaj dallarında iki adet de Oscar ödülü kazanmıştır.

7. 3:10 to Yuma – Yuma’ya 3:10’da – 2007 – IMDb: 7,7

3-10-to-yuma
Eski bir western filminin yeniden uyarlanmasından oluşan film, dönemin ünlü katillerinden Ben Wade’in Dan Evans isimli bir gönüllü tarafından Yuma bölgesine 3:10’da kalkacak olan trene götürülmesini konu edinmektedir. Katil sıfatı nedeniyle ilk başta etrafına büyük korku salan Wade ile Evans’ın arası bu yüzden gergindir fakat yolculukları sırasında Evans, Wade’i daha yakından tanımaya başlar ve aralarındaki buzlar erimektedir. Yolculuk boyunca geçtikleri yol Wade’in ekibindeki pek çok çete üyesi tarafından sarılıdır ve bu nedenle yolculuk iyice gergin bir hal almaya başlar. Tren son durağa geldiğinde ise Evans ve Wade arasındaki ilişki başladıkları noktadan çok daha değişik bir yere varmıştır. Russell Crowe’un yanında Christian Bale gibi ünlü bir oyuncuyu da kadrosunda bulunduran filmin senaristliğini Halsted Welles, yönetmenliğini ise James Mangols yapmıştır. 2 dalda Oscar adaylığına hak kazanan film bu organizasyonda herhangi bir ödül kazanamasa da çeşitli yarışmalarda 3 ayrı ödüle layık görülmüştür.

6. American Gangster – Amerikan Mafyası – 2007 IMDb: 7,8

amerikan-mafyasi
Frank Lucas, Bumpy Johnson adındaki bir mafya liderinin yanında çalışmaktadır ve Johnson’ı akıl hocası olarak kabul etmektedir. Bir gün Johnson emekli olur ve Lucas da kendisini ABD’nin Manhattan eyaletindeki Harlem bölgesinde bulunan eroin fabrikasının patronu ilan eder. Asya’dan getirttiği eroinleri faklı bir şekilde yurda sokan Lucas, böylece maliyeti de azaltır ve malı sokaklara daha ucuzdan dağıtır. Çeşitli yöntemlerle koltuğunu güçlendiren Lucas’ı ise Richie Roberts adında bir narkotik görevlisi yakından takip etmektedir. Gerçek olaylardan alıntılanmış olan film, Mark Jacobsen’in makalesinden film haline getirilmiştir. Steven Zaillian tarafından yazılıp Ridley Scott tarafından yönetilmiş olan film, 2 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, çeşitli ödülleri de kazanmayı başarmıştır.

5. The Insider – Köstebek – 1999 – IMDb: 7,9

kostebek
Dünyaca ünlü bir sigara şirketinde görev alan Jeffrey Wigard, bir gün şirketin yönetim kuruluyla bir konu üzerinde ters düşer ve görevden ayrılmak zorunda bırakılır. Bu olayı kabullenemeyen ve şirkete bir ceza vermeyi düşünen Wigard, daha sonra şirketin takip ettiği sağlıksız tüm yolları bir bir kamuoyuna açıklar ve şirketi çok zor bir duruma sokar. Fakat sigara sektörü büyük bir sektördür ve çok önemli makamdaki kişilerden uyarılar almaya başlar. Bu uyarılara rağmen elindeki belgeleri açıklamayı sürdürür ve kendisini büyük bir çıkmaza sokar. Jeffrey’in kendini bulduğu nokta, pek çok kişinin istemeyeceği türdendir. Al Pacino, Christopher Plummer ve Russell Crowe gibi pek çok dünyaca ünlü ismi bünyesinde bulunduran film, Marie Brenner’ın kaleminden öğrendiğimiz gerçek olaylara dayanmaktadır. Eric Roth tarafından yazılıp Michael Mann tarafından çekilen film 7 dalda Oscar’a aday gösterilse de farklı organizasyonlardan 23 ödül kazanmayı başarmıştır.

4. Cinderella Man – 2005 – IMDb: 8,0

cinderella-man
Büyük buhran zamanında ABD’de yaşayan Jim Braddock, bir liman işçisidir. Her ne kadar boks sporuna çok büyük bir aşkla bağlı olsa da genç yaşta evlenip kendi ailesini kuran Braddock, bu sebepten ötürü ailesini geçindirmek zorundadır ve boksu bir kenara bırakarak hayatına işçi olarak devam eder. Fakat boksla yolları, tesadüfi bir şekilde kesişir. Dünya Şampiyonu Max Maer ile bir boks maçına çıkmak üzeredir. Maç unvan maçı olacağından, karşılaşmayı kazandığı taktirde Dünya Şampiyonu olacaktır. Fakat Jim boksu uzun süre önce bıraktığından, belki de 10 raund sürecek olan bu özel maç için bir hazırlanma sürecine girmesi gerekmektedir. Tüm bu süreç ise Jim’e eski günleri hatırlatacaktır. Jim Braddock rolüne hayat veren Russell Crowe’un yer aldığı filmde, senaryo Cliff Hollingsworth tarafından yazılırken film Ron Howard tarafından çekilmiştir. Çeşitli dallarda 3 Oscar için aday gösterilen film Oscar kazanma başarısı gösterememiş, fakat değişik organizasyonlarda 16 farklı ödül kazanmıştır.

3. A Beautiful Mind – Akıl Oyunları – 2001 – IMDb: 8,2

akil-oyunlari
Ülkenin köklü ve başarılı okullarından Princeton Üniversitesi’nden kazandığı bursla bir anda tanımadığı bir ortama katılan John Nash, her hareketi ve tavrıyla çevresinden farklı bir öğrencidir. Aşırı zeki olan ve matematik alanında gerçek bir dahi olan Nash, zamanla kendisini toplumdan da soyutlayacak olan bir matematik teorisinin peşinden koşar ve bu teoriyi kanıtlamayı da başarır. Fakat tüm bu olaylar, Nash’te şizofrenik birtakım belirtiler oluşturmaya başlamıştır ve şizofreninin ilerlemesiyle gerçek dünyayla kendi kafasında kurduğu dünya, birbirine karışmaya başlar. Eşi Alicia ve çocuğu başta olmak üzere çevresindekilere de zarar vermeye başlayan Nash’in hayatı artık hiç de kolay olmayacaktır. John Nash isimli matematikçinin hayatını anlatan ve Sylvia Nasar tarafından yazılan kitap, Akivia Goldsman tarafından senaryo haline getirilmiş ve Ron Howard tarafından da çekilmiştir. En İyi Film, En İyi Yardımcı Aktris, En İyi Direktör ve En İyi Senaryo dallarında 4 farklı ödül kazanma başarısı göstermiş olan filmde Russell Crowe’u John Nash rolünde izlemekteyiz.

2. LA Confidential – Los Angeles Sırları – 1997 – IMDb: 8,3

los-angeles-sirlari
ABD’nin en kalabalık ve büyük şehirlerinden olan Los Angeles’ta 20.yüzyılın ortalarında geçen hikayemizde, şehrin en büyük mafya babası olan Mickey Cohen hapse girince suç dünyasında bir lider boşluğu oluşur ve diğer çeteler bu boşluğu doldurmak için hazırdır. Cohen’in dışarıdaki adamlarına düzenlenen baskın sonucu ölenlerin arasında bir de polis memuru yer alınca, olay basında ve kamuoyunda büyük ses getirir ve Los Angeles polis departmanı hemen bir soruşturma açarak durumla ilgilenmeye başlar. Soruşturmayı sürdüren üç dedektif ise birbirlerinden zıt karakterlere sahiptirler. Jack Vincennnes dönemin bir polisiye dizisine danışmanlık yaptığından çok ünlü bir isimdi ve hep isminin anılmasını ister, Bud White sinirli ve hırçın bir karakterdir, Ed Exley ise iyi polisi oynayan kuralcı bir dedektiftir. Üzerinde çalıştıkları dava kısa bir sürede sonuçlanınca olayın içinde bir bit yeniği olduğunu anlayan ekip, işi biraz daha eşelemeye başlar ve bu şüphelerinde de haklı çıkarlar. Olayın kilit noktası ise Los Angeles’ın en ünlü ve güzel kadınlarından biri olacaktır. Bud White karakteriyle yapımda yer alan Russell Crowe’a dönemin çok büyük Hollywood yıldızları Kevin Spacey ve Guy Pearce da eşlik etmiş, James Ellroy’un yazdığı kitabın senaryolaştırılmasında Brian Helgeland görev alırken yönetmenlik koltuğunda ise Curtis Hanson oturmuştur. Film En İyi Yardımcı Aktör ve En İyi Senaryo dallarında 2 de Oscar kazanma başarısı göstermiştir.

1. Gladiator – Gladyatör – 2000 – IMDb: 8,5

gladyator
Eski Roma’da geçen tipik bir gladyatör hikayesi olan film, Maximus isimli gladyatörün başından geçenleri anlatmakta. Ülkenin hükümdarı olan Aurelius, yönetim kademesinin üst sıralarına hızla yükselen Maximus’un bu yükselişini büyük bir ilgiyle takip eder ve onu ikinci adamı yapar. Aurelius’un oğlu Commodus ise hükümdarlığa babasından sonra kendisinin geçmesi için babasının yardımını beklemektedir ve babasının Maximus’u desteklemesi karşısında oldukça sinirlenir. İşini şansa bırakmak istemeyen Commodus, Maximus’u ve ailesini ortadan kaldırmak ister, ailesini yok edebilse de Maximus’u öldürememiştir. Ailesini kaybeden ve Commodus’tan intikam almak için yanıp tutuşan Maximus ise gladyatör okulunda kendini en üst seviyede eğitir ve artık çok donanımlı bir gladyatör haline gelmiştir. Orijinal hikayesi David Franzoni’ye ait olan filmi yine Franzoni senaryolaştırmış, Ridley Scott ise yönetmenlik koltuğunda oturmuştur. Maximus rolünde gördüğümüz Russell Crowe’a En iyi Aktör dalında Oscar kazandıran yapım, aynı zamanda En İyi Film, En İyi Kostüm, En İyi Ses ve En İyi Efekt dallarında da toplamda 5 adet Oscar kazanma başarısı göstermiştir.

A comment on "En İyi Russell Crowe Filmleri"

  1. Anonymous says:

    hiç beğenmedim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *