Meraklıları İçin En İyi Siyah Beyaz Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sinema tutkunları arasında siyah beyaz filmleri çok seven ve bu serilerin hepsini izlemek isteyen ayrı tutkunlar bulunmaktadır. Siyah beyaz film meraklıları için mutlaka izlenmesi gereken çok özel yapımlar bulunuyor. Genellikle 1930 ve 1980 yılları arasındaki aşk, savaş, ekonomi, siyaset gibi konuları işleyen bu yapımlarda, dönemlerinin en iyi oyuncuları yer almaktadır. Siyah beyaz olarak mevcut olan bu filmlerin birçoğu, klasikler ve mutlaka izlenmesi gereken filmler listelerinde yer almaktadır. Sizler için ranker sitesinden derleyip IMDb puanlarına göre en iyi 30 siyah beyaz filmi sıraladık. Bu arada Sessiz Filmler listemizde dikkatinizi çekebilir. İyi seyirler dileriz.

Table of Contents

Siyah Beyaz Filmler Listesi

 

30. King Kong – 1976 – IMDb: 5,8


Yabani bir ortamda yaşayan dev goril King Kong, şehir hayatına getirilir ve burada aşk, medeniyet ve diğer insani duygular ile karşılaşır.

29. Bride of Frankenstein – Frankenstein’ın Gelini – 1935 – IMDb: 7,9


Frankestein’ın canavarı ölümden kurtulmuş ve tehlike saçmaya devam etmektedir. Doktor Frankestein, onu durdurmak için yeni bir canavar kadın yaratır ve adına da Frankestein’ın gelini der.

28. Young Frankenstein – Genç Frankenstein – 1974 – IMDb: 8,0


Dedesinden kalan şatoyu önce isteksiz olarak devralsa da, içeride bulacağı bir büyü kitabı ile heyecan duyacak ve kendisine aynı dedesi gibi canavar tasarlayacaktır. Ancak canavar beynini yanlışlıkla kölesi kullanınca işler tamamen karışacaktır.

27. Arsenic and Old Lace – Arsenik Kurbanları – 1940 – IMDb: 8,0


Evliliğe karşı olarak bilinen ve bir metin yazarı olan Mortimer gizlice komşuları olan Elaine ile evlenir. Balayına gidecekleri bir zamanda eve dönerken, Elaine’yi evde ölü halde bulur. Bu olayı araştırmaya başladıkça, çok korkunç olaylar gün yüzüne çıkacaktır.

26. The Big Sleep – Derin Uyku – Birleşen Kalpler – 1946 – IMDb: 8,0


Özel dedektif generalin evine davet edilir ve kızının bir kitapçıya olan borcu işini çözmesi için yardım ister. Ancak kız dedektife babasının başka bir amacı olduğunu itiraf eder. Dedektif önce kıza inanmaz ve kitapçıya giderek olayı araştırmaya başlar. Kitapçıdaki adamın vurulduğunu gördüğü zaman olayın başka bir boyutu olduğunu anlar.

25. The Philadelphia Story – Philadelphia Hikayesi – 1940 -IMDb: 8,0


Philadelphia’nın mirasçısı olan Tracy evlendikten sonra eşi Dexter’dan ayrılmak durumunda kalır. 2 yıl sonra ise bir dergide çalışırken başka bir adamla evlenmeye karar verir. Düğünden tam bir gün önce eski eşi evine geldiğinde olaylar tamamen değişir.

24. Mildred Pierce – Ömre Bedel Kadın – 1945 – IMDb: 8,0


2 kızı ile terk edilen Mildred, onlara bakabilmek için basit bir restoranda garson olarak çalışmaya başlar. Büyük kızı garsonluk yaptığını bilmez ve saklamak için çok zorlanır. Yıllar geçer ve kendi restoranını açmaya hazırlanırken, bir adamla tanışır ve tüm hayatı değişir.

23. The Hustler – Bilardocu – 1961 – IMDb: 8,0


Çok hırslı ve zorba bir adam olan Eddy, şehrin en iyi bilardocusu olmak için herkesle yarışmaya başlar. Artık son olarak şehrin şampiyonu olan Fats kalmıştır. Fats ile başladıkları bilardo oyununda kazanan Fats olur. Ancak Eddy bunu kabullenmez.

22. Who’s Afraid of Virginia Woolf? – Kim Korkar Hain Kurttan? – 1966 – IMDb: 8,1


Orta yaşlarında olan bir çiftin çekişmeli tartışmaları, yeni tanışacakları genç bir çifti de içlerine çeker ve sabaha dek bitmek bilmeyen bir tartışma başlar.

21. The Grapes of Wrath – Gazap Üzümleri – 1940 – IMDb: 8,1


1929 Dünya Ekonomik Bunalımı sonucu Amerika içerisinde hor görülen, evleri ellerinden alınan yoksul ailelerin bir araya gelmesi ve büyük mücadelesi anlatılmaktadır.

20. Touch of Evil – Bitmeyen Balayı – 1958 – IMDb: 8,1


Amerika-Meksika sınırında içi bomba dolu bir araba patlatılır. Araba sahipleri bu olayın peşine düşmüştür ve araba içerisindeki herkes hayatını kaybetmiştir. Balayında olan çiftlerden müfettiş olan Miguel, bomba içerisinde Amerikan yağı olduğunu keşfedince bu olayı üstlenmeyi kabul eder.

19. The Maltese Falcon – Malta Şahini – 1941 – IMDb: 8,1


San Fransiscolu olan özel bir dedektif, mücevherlerden yapılan çok özel bir şahin heykelinin kaçırılması görevine gönderilir. Dedektif suçluları bulmak için çok zor bir mücadeleye başlayacaktır.

18. The Best Years of Our Lives – Hayatımızın En Güzel Yılları – 1946 – IMDb: 8,1


II. Dünya Savaşı sona ermiş ve çok yakın dost olan üç asker evlerine dönmüştür. Savaş bittiği için mutlu olsalar da, sivil hayata uyum sağlamak bu kez her şeyden zor olacaktır.

17. It Happened One Night – Bir Gecede Ne Oldu? – 1934 – IMDb: 8,2


Ellie, zengin babasından kaçmakta ve sevgilisinden ayırmaması için mücadele etmektedir. New York’a gelen çift bundan sonra otostop ile uzaklara gitmeye karar verir ancak olaylar bekledikleri gibi gelişmez.

16. The Elephant Man – Fil Adam – 1980 – IMDb: 8,2


Joseph Merric, genetik bir hastalıktan dolayı vücudu bakımından oldukça rahatsız edici bir görünüme sahiptir ve kafes içerisinde insanların görmesi için bekletilen bir hayvan gibi yaşatılmaktadır. Günün birinde doktor Treves onu görür ve bu hayattan kurtarmak için elinden geleni yapar.

15. On The Waterfront – Rıhtımlar Üstünde – 1954 – IMDb: 8,2


Terry, 20’li yaşlarının ortalarında olan ve bir rıhtımda çalışan eski bir boksördür. Eski popülerliği olmadığı için de depresyondadır ve bir gün arkadaşının ölümüne neden olur. Suçluluk duyguları ile mücadele ederken, ölen arkadaşının kız kardeşine aşık olur.

14. The Seventh Seal – Yedinci Mühür – 1957 – IMDb: 8,2


Orta Çağ’ın savaşlarından bıkmış bir şövalye, Haçlı Seferleri’ni terk edip evine döner. Döndüğü kasabada vebadan dolayı herkesin ölmekte olduğunu görür. Ölüm çok geç kalmadan kendisini de bulur ancak o Ölüm’e meydan okur ve kendisini bir satranç oyununa davet eder. Eğer kazanırsa hayatını geri almayı teklif eder ve Ölüm de kabul eder.

13. To Kill A Mockingbird – Bülbülü Öldürmek – 1962 – IMDb: 8,3


ABD’nin bir eyaleti olan Alabama’da ırkçılığın doruklarda olduğu 1930’larda, siyahi bir adam beyaz bir kadına tecavüz suçundan yargılanır. Tüm mahalle onun suçlu olduğuna inansa da, idealist bir avukat olan Finch onu savunmayı kabul eder. Ön yargıların ve ırkçılığın topluma olan etkilerini işleyen bir yapımdır.

12. Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever – 1959 – IMDb: 8,3


Joe ve Jerry, bir türlü keşfedilemeyen iki müzisyendir. Bir suç durumunun ortasına düştükten sonra, kurtulmak için kaçarlar ve kadınlarla dolu bir dans kulübü kamyonuna binerler. Fark edilmemek için kadın kılığına giren bu iki müzisyen, Sugar Kane lakaplı bir dansçı kıza görür görmez aşık olurlar. Artık tek amaçları o kızı elde etmek için zengin olmaktır.

11. All About Eve – Perde Açılıyor – 1950 – IMDb: 8,3


Margo ilerleyen yaşına rağmen hala çok popüler olan bir oyuncudur. Sevgisine emin olsa da, kaybetmekten korktuğu ve kendisinden 8 yaş küçük olan Sam adında bir sevgilisi vardır. Sam de senaristtir ve Sam’in hayranı olan Eve adındaki genç kızın hayatlarına girmesi ile her şey değişir.

10. The Apartment – Garsoniyer – 1960 – IMDb: 8,3


New York’ta büyük bir sigorta şirketinde çalışmakta olan Baxter, kendi bekar dairesini çalışanlarının kaçamakları için kiralama hizmetiyle sunar. Kısa zamanda bu bilgi yayılır ve herkes yasak ilişkilerini bu dairede yaşamak ister. Baxter, işin sonucunu düşünmeden bu duruma izin vermeye devam eder. Ta ki aşık olana kadar.

9. The Third Man – Üçüncü Adam Kim? – 1949 – IMDb: 8,3


II. Dünya Savaşı sonrasında zorlu bir hayat devam etmektedir. Ucuz romanların yazarı olan Martins, arkadaşı olan Herry’i iş teklifi ile yanına çağırır. Herry bu teklifi kabul eder ancak geldiğinde arkadaşının öldürüldüğünü öğrenir. Savaş sonrasında Viyana’nın haline şahit olan Herry, büyük bir mücadele içerisine düştüğünü fark edecektir.

8. Citizen Kane – Yurttaş Kane – 1941 – IMDb: 8,4


Tanınmış ve iyi bir iş adamı olan Kane, amansız bir hastalık sonucu vefat eder ve ölmeden hemen önce ”Rosebud” kelimesini söyler. Yakınlarının dahi ne anlama geldiğini bilmediği bu kelime aslında çok derin anlamlar taşımaktadır. Bu olayı çözmesi için de gazeteci Jerry görevlendirilir.

7. Double Indemnity – Çifte Tazminat – 1944 – IMDb: 8,4


Sigortacı olarak çalışan Neff, tehlikeli bir kadın olan Phyllis ile tanışır. Phyllis eşini öldürmek için paraya ihtiyaç duymakta ve Neff’i de ikna etmeye çalışmaktadır. Başlarda karşı çıkan Neff, kadının cazibesine karşı koyamayacak ve kabul edecektir.

6. Sunset Boulevard – Sunset Bulvarı – 1950 – IMDb: 8,5


Eskisi gibi popüler olmayan senarist Joe ile, unutulmuş bir oyuncu olan Norma’nın kesişen hayatı anlatılıyor. Yeni bir senaryo ile hayata dönmek isteseler de, Norma bu konuda biraz daha zorlanan taraf olacaktır.

5. Casablanca – Kazablanka – 1942 – IMDb: 8,5


Çek direniş örgütü lideri olan Victor, II. Dünya Savaşı etkilerinden kaçmak için Casablanca’ya gelir. Amacı ABD’ye iltica etmek olan Victor’a yardım edebilecek tek kişi ise, Casablanca’nın en popüler gece kulübünün sahibi olan Rick’tir. Ancak bir sorun daha vardır. Rick’in eşi, yıllar önce kendisini terk ettiğini sandığı Ilsa’dır ve ikilinin birbirini görmesi her şeyi değiştirecektir.

4. Psycho – Sapık – 1960 – IMDb: 8,5


Marion ve Sam parasızlık nedeniyle evlenemeyen bir çifttir. Marion kendisine bankadan emanet edilen 40 bin doları kaçırır ve bir otele yerleşir. Oteldeki arkadaşı kendisini annesi ile yaşadığı eve davet eder. Marion evde yıkanırken arkadaşının annesi onu öldürür ve Marion da cesedi göle atar. Sam ve banka görevlisi Marion’u bulmak için yollara düşer ve oteli bulurlar. Aynı kişi onları eve götüremeyeceğini söyleyince, annesinden şüphelenirler. Olaylar aslında hiç de görüldüğü gibi değildir.

3. It’s A Wonderful Life – Şahane Hayat – 1946 – IMDb: 8,6


İflas etmek üzere olan George artık hayatından vazgeçmiştir ve nehir kenarına gelerek intihar etmeye kalkışır. Yaşadığı kasabada herkese büyük iyilikler etmiş ancak kendisi bir türlü mutluluğu bulamamıştır. İntihar edeceği sırada bir melek kendisine yardım eder ve onu hiç yaşamadığı bir dünyaya götürür. Başta ideal olarak görünen bu hayatın aslında iyi olmadığını George çok geçmeden anlayacaktır.

2. 12 Angry Man – 12 Kızgın Adam – 1957 – IMDb: 8,9


Yoksul ve siyahi bir çocuğun babasını öldürmesi suçu ile yargılandığı davada, jürinin ortak karara varması gerekmektedir. 12 kişiden oluşan jüri ekibi bir odaya kapanır ve çocuğun suçlu ya da suçsuz olduğu konusunda ortak bir karara varmaya çalışır.

1. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 1993 – IMDb: 8,9


II. Dünya Savaşı sırasında Schindler, Almanya’ya iş kurmaya gelen bir iş adamıdır. Savaş esnasında Yahudilere yapılanları görmekte ve bir yandan da yeni bir hayat kurmaya çalışmaktadır. Kuracağı iş için çok fazla iş gücüne ihtiyaç duyacağı bilgisi ile birçok Yahudi’nin hayatını kurtaracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *