En İyi Sosyal Ağ Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sosyal medyalar online deneyimin yapı taşlarından en önemlisi haline geldiler. Tüm dünya üzerinde 1.55 milyardan fazla aktif kullanıcıya ek olarak her geçen gün milyonlarca kişi Facebook ve diğer sosyal ağ platformlarına katılmaya devam ediyor. Bu sayede sosyal ağlar önemli bir pazar haline de geldiler. Tabi çağımızda böyle büyük rollere sahip olmaları nedeniyle sosyal ağlar hakkında yapılan pek çok film de bulunuyor. Bu içeriğimiz de biz de sizlere en iyi 10 sosyal ağ filmleri listemizi sunuyoruz. Listemizde doğrudan sosyal ağların oluşumunu konu alan filmler olmakla birlikte, sosyal ağların aktif olarak kullanıldığı filmler de göreceksiniz. Eğer teknoloji ile ilgiliyseniz mutlaka listemize göz atın deriz.Bu arada Girişimcilik Filmleri listemize de bakabilirsiniz.İyi seyirler..

Sosyal Ağ Filmleri – Sosyal Medya Filmleri

 

10. Catfish – Kedi Balığı – 2010 – IMDB: 7.1

Catfish
Film Nev Shulma isimli bir fotoğrafçının, Abby isimli bir çocuktan Facebook arkadaşlığı teklifi alması ile başlıyor. Sonrasında gelişen ilginç olaylar ise Nev Shulman’ın hiç tahmin edemeyeceği şekilde devam ediyor.

9. Startup.com – 2001 – IMDB: 7.1

Startup
Startup.com İnternet’in ilk ortaya çıktığı zamanlarda hayatlarımıza girişini eleştirel bir dil ile aktarıyor. Filmde ayrıca günümüz dünyasının vaat edici özellikleri, hayallerin yıkılışları da zorlu ekonomik koşullara bağlı şekilde anlatılıyor.

8. We Live in Public – 2009 – IMDB: 7.2

We Live in Public
We live in Public filminde İnternet’in öncülerinden olan Josh Harris’in kimliği üzerinde duruluyor. Milyoner Jon Harris tüm mal varlığını Web 2.0 teknoloji ortaya çıktığında kaybetmişti.

7. Pirates of Silicon Valley – Silikon Vadisi Korsanları – 1999 – IMDB: 7.3

Pirates of Silicon Valley
Her ne kadar film Steve Jobs ve Bill Gates’i konu alan bir film olsa da dolaylı olarak sosyal ağlarla alakası olduğunu söylemek de mümkün. Eğer bu iki adam olmasaydı muhtemelen bugün Facebook profilimizi güncelleme gibi bir seçeneğimiz de olmayacaktı.

6. #ChicagoGirl: The Social Network Takes on a Dictator – 2013 – IMDB: 7.3

#ChicagoGirl The Social Network Takes on a Dictator
Film Chicago’nun kenar mahallelerinden birisinde, genç bir Amerikalının Facebook, Twitter ve Skype gibi sosyal ağları Suriye’deki devrimi yönetmek üzere kullanmasını anlatıyor. Genç kız Suriye’deki diktatörün devrilmesi sürecinde bir karar vermek durumunda kalıyor: AK-47’ler mi yoksa sosyal medya mı daha etkili.

5. Me and You and Everyone We Know – Ben ve Sen ve Diğerleri – 2005 – IMDB: 7.4

Me and You and Everyone We Know
Yalnız bir baba olan Richard Christine ile tanışır. Christine ise işsiz ve aç kalmak üzere olan bir aktristir. Garip bir şekilde romantik bir ilişkiye başlama kararı alan ikiliden Richard aslında boşanma sonrası duygusal olarak kötü durumdadır. Diğer insanlarla bir bağ kurmayı hedeflerler ve sosyal ağları kullanırlar.

4. Terms and Conditions May Apply – 2013 – IMDB: 7.4

Terms and Conditions May Apply
Film yapımcısı Cullen Hoback online gizliliğin ne seviyelerde erozyona uğradığını ve devlet kurumlarının her bir vatandaşın özel bilgilerine nasıl kolayca erişim sağlayabildiğini gözler önüne seriyor.

3. Disconnect – Sanal Hayatlar – 2012 – IMDB: 7.6

Disconnect
Modern dünyada yaşam ile çelişen birkaç karakterin hikayesinin anlatıldığı filmde, bir avukat akıllı telefonu ile tümüyle bir bağ kurmuş hale gelmesi nedeniyle, ailesi ile iletişim için hiç zaman bulamamaktadır. Diğer bir taraftansa bir çiftin sırları online olarak herkesin erişimine açılır hale gelir. Hırsları olan bir gazeteci ise bir gencin bir sosyal ağda yaptığı hatalı bir hareketi bir hikayeye dönüştürmeye çalışmaktadır. Film her yönüyle günümüz sosyal ağlarının ve teknolojik dünyasının olumsuz yönlerini aktarıyor diyebiliriz.

2. #140Characters: A Documentary About Twitter – 140 Karakter Twitter Hakkında – 2011 – IMDB: 7.7

#140Characters A Documentary About Twitter
Belgesel niteliği taşıyan filmin Twitter’ın dünyaya çıkışı ve yayılmaya başlamasının ardından yarattığı etkileri aktardığını söyleyebiliriz. Kısacası film Twitter’ın hayatlarımızı nasıl değiştirdiğine dair bir belgesel niteliğinde.

1. The Social Network – Sosyal Ağ – 2010 – IMDB: 7.7

The Social Network
Listenin doğrudan sosyal ağlarla alakası olan en önemli filmlerinden birisi The Social Network. Sosyal ağ Facebook’un ortaya çıkışını konu edinen filmde Facebook’un kurulumunun arkasındaki motivasyona da şahit oluyorsunuz. Ek olarak Facebook gibi dev bir platformun kurulumu ve büyümesi süreçlerinin aslında ne kadar da zorlu olduğunu görüyoruz. Facebook’un yayılma sürecinin başından sonuna kadar anlatıldığı filmin, sosyal ağlar film listelerinin en üstünde olması da hiç şaşırtıcı değil diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *