En İyi Vietnam Savaşı Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Savaş konulu filmler içinde Vietnam Savaşını Filmlerinin yeri bir başkadır. Bu filmler içinde ABD tarafından yapılmış propaganda içeren, ABD de savaş karşıtlarının savaşın yıkıcı ve kötü bir şey olduğunu anlatmak için konu edindikleri Vietnam savaşını anlatan bu filmler efektleri, kurguları ve senaryoları ile savaş filmleri içinde çok farklı bir yere sahiptir. Bu güne kadar 100 den fazla film yapılmış olan Vietnam savaşını konu edinen filmlerden en iyi 25 filmi sizler için bir araya getirdik.İşte birbirinden güzel Vietnam Savaşı Filmleri listesi..

Table of Contents

Vietnam Savaşı Filmleri

 

25. The Green Berets – Son Hücum – 1968 – IMDB:5,6

son-hucum
Albay Mike; Vietnam da özel bir görev için çatlak yeşil bereli askerlerden iki takım kurar ve Vietnam’da saldırı timi ve kurtarma timi olarak iki farklı görev için Vietnam’a gider. Burada verilen görevler sırasında askerlerinin bir kısmını kaybeden albay son şansını denemek için tüm riskleri göze alır.

24. A Yank in Vietnam – Vietnam’da Bir Yank – 1964 – IMDB:6,0

vietnamda-bir-yank
Vietnam’da vurulan bir Amerikan deniz piyadesi orman içinde yardım beklerken karşısına Vietnamlı bir gerilla olan kadın çıkar. Gerilla kadın Amerikan deniz piyadesini korumak için her türlü tedbiri alırken bir yandan da onu tanımaya başlar. Bir aşk ve öfke üzerine kurulan filmde savaşın ve aşkın getirdiği dehşet gözler önüne seriliyor.

23. Heaven And Earth – Cennet ve Yeryüzü – 1993 – IMDB: 6,3

cennet-ve-yeryuzu
Oliver Stone’nun üçlemesinin son filmi olan cennet ve Yeryüzü savaş sonrasında savaşın getirdiği acı ile karşı karşıya kalan Vietnamlı köylü bir genç kızın yaşadıklarını çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

22. Missing in Actıon 3 – Komando Harekatı 3 – 1988 – IMDB: 6,7

komando-harekati-3
Kahramanımız Chuck Norris, Vietnam’da saldırıya uğrayan ve esir düşen bir grup özel askeri kurtarması için görevlendirilmiştir. Bu görevde kendisine 7 asker eşlik edecektir ve bu askerleri seçme hakkı kahramanımıza verilmiştir. Askerlerin seçimi ve esir kurtarma operasyonu sırasında kardeşlik ve ölüm duyguları çok açık bir şekilde yaşanmaktadır.

21. Hamburger Hill – Hamburger Tepesi – 1987 – IMDB: 6,7

hamburger-tepesi
Vietnam savaşı sırasında 101. Hava indirme birliğinin 937 nolu tepeyi 10 gün boyunca tutmak için gösterdikleri çabayı anlatan filmde bu tepe artık Hamburger Tepesi olarak adlandırılıyor. Askerlerin canları pahasına savundukları bu tepe savaşın en şiddetli sahnelerini ekrana taşıyor.

20. Tigerland – Kaplanlar Diyarı – 2000 – IMDB: 7,0

kaplanlar-diyari
Kahramanımız Rolan Baaz, başına buyruk ve emir dinlemeyen bir asker olarak sık sık askerlik mantığı ve askerlik kurumu ile fikir çatışmasına girmektedir. Savunma bakanlığı başına buyruk olan bu askeri Vietnam savaşına gönderir ve kahramanımız savaşın kaderi ile birlikte kendi geleceğini de değiştirir.

19. Casualties of War – Savaş Günahları – 1989 – IMDB:7,0

savas-gunahlari
5 Amerikan askerinin Vietnam yerlisi bir kızı kaçırıp tecavüz etmesi sonrası kızın öldürülmesi ile ortaya çıkan insani boyutları ele alan filmde savaşın yıkıcı etkisinin yanında insanların üzerinde oluşturduğu duygusuzluğu ve sivil halkın maruz kaldığı savaş etkilerini dile getiriyor.

18. The Quiet American – Sessiz Amerikalı – 2002 – IMDB: 7,1

sessiz-amerikali
Vietnam savaşını izlemek üzere Vietnam’a giden Amerikalı bir gazeteci, İngiliz bir gözlemci ve bir Vietnamlı kız arasında oluşan aşk üçgenini anlatan film tamamen gerçek hikayelere dayanıyor. Film içinde savaşın olumsuz etkisi de çarpıcı bir şekilde dile getiriliyor.

17. Vietnam War Story 2 – 1988 – IMDB:7,1

vietnam-war-story-2
Vietnam savaşının en acımasız görüntülerini içeren bu filmde 3 farklı yönetmen yer almış ve savaşın üç farklı konusu ele alınarak savaşın yıkıcı etkisi ve tahribatı en gerçekçi şekilde anlatılmıştır.

16. Rambo: First Blood – Rambo: İlk Kan – 1982 – IMDB:7,2

rambo-ilk-kan
Vietnam Gazisi olan Rambo, savaş sonrasında yerleştiği kasabanın şerifi tarafından dışlanır ve kasabadan gitmesi istenir. Rambo şerifi öldürüp ormana kaçar. Burada savaş sırasında yaşadıklarını sık sık hatırlayıp kendisine reva görülen durumu kabullenemez ve olaylar gelişir.

15. Born on the Fourth of July – Doğum Günü 4 Temmuz – 1989 – IMDB: 7,2

dogum-gunu-4-temmuz
Oliver Stone filmi olan doğum Günü 4 Temmuz muhafazakar Amerikan vatanseveri olan bir gencin yaşıtları gibi eğlenmek yerine Vietnam savaşına gönüllü olarak katılıp savaşın gerçek yüzünü görmesini anlatıyor. Çok çarpıcı iç kavgalar yaşayan kahramanımız savaşın kötü etkisini ülkesine dönüp anlatmak için sağ kalmaya çalışıyor. Tom Cruise oyunculuğu ile filmde dikkat çekmektedir.

14. The Company You Keep – Geçmişin Sırları – 2012 – IMDB: 7,2

gecmisin-sirlari
Vietnam savaşı sonrasında aranmasına rağmen 30 yıl boyunca kendini gizleyen Jimmy Grant geçmişte Vietnam savaşı karşıtı gösterilere katılmıştır. Bir gazeteci tarafından araştırılan Vietnam savaşı karşıtı gösteriler sırasında tesadüfen keşfedilen Grant kendisini bulan gazeteciden ve FBI dan kaçmaya başlar.

13. Coming Home – Eve Dönüş – 1978 – IMDB: 7,3

eve-donus
Film; kahramanımız Sally’nin kocası Bob’un Vietnam’a savaşmaya gönderilmesi sonrasında büyük bir boşluğa düşmesi ile başlıyor . Bu boşluk sürecinde Vietnam gazilerinin getirildiği hastane de gönüllü olarak göreve başlayan Sally, arkadaşı Luke’nin bacaklarını kaybetmiş hali ile hastaneye getirilmesi sonrasında yıkılır. Kocasının geri dönüşünü bekleyen Sally’nin yaşadıklarını anlatıyor.

12. Rescue Dawn – Şafak Harekatı – 2006 – IMDB: 7,3

safak-harekati
Amerikan hava pilotu Dengler’in kullandığı uçak Vietnam savaşı sırasında ormana düşer ve Dengler vahşi bir kabile elinde esir düşer. İşkence gören kahramanımız kendisi ile birlikte tutulan 5 kişiyi kapsayan bir kaçış planı hazırlar. Savaşın tüm gerçekliği ile yaşandığı topraklarda kabilenin elinden kurtulan Dengler hayatta kalabilmek için canhıraş çabalar.

11. Goodmorning Vietnam – Günaydın Vietnam – 1987 – IMDB: 7,3

gunaydin-vietnam
Çok iyi ve ünlü bir DJ olan Adrian Cronauer sabahları askerlerin moralini yükseltecek bir sabah programı yapması için ordu tarafından görevlendirilir. Adrian; yaptığı programlar ile askerlerin içinde bulunduğu karamsar havayı dağıtır. Vietnam savaşı sırasında askerliğini yapması için askere gönderilen Adrian geldiği savaşın etkisini yakından görür ve yaptığı programlarda savaşın tüm etkisini daha detaylı bir şekilde anlatmaya başlar.

10. Birdy – 1984 – IMDB :7.3

birdy
Vietnam savaşında savaşmış olan iki Amerikan askerinin savaş sonrasında savaşın yaralarını sarmaya çalışmalarını konu edinen film Vietnam savaşının askerler üzerinde oluşturduğu ruhsal ve fiziksel bozuklukların ne dereceye vardığını gösteriyor. İki arkadaşın savaş sendromundan kurtulmak için yaptıkları dünya tarafından takdirler karşılansa da kahramanlarımızın bu etkiden kurtulması kolay olmuyor.Vietnam Savaşı Filmleri listemizde 10. sırada yer alan yapım oldukça ilginçtir.

9. Last Day in Vietnam – 2014 – IMDB: 7,4

last-day-in-vietnam
Vietnam savaşı hakkında yapılmış en gerçekçi araştırmaya dayalı olan film, Vietnam’da bir gün içinde yaşanmış acı bir olaydan yola çıkılarak çekilmiştir. Savaş sırasında ölen gençlerin ve çocukların hikayelerine de yer verilen filmde gerçek görüntülerde kullanılmıştır.

8. Jacob’s Ladder – Dehşetin Nefesi – 1990 – IMDB: 7,5

dehsetin-nefesi
Vietnam gazisi Amerikalı bir askerin savaştan 10 yıl sonrasında sürekli savaş anılarını hatırlaması ve geceleri savaşın dehşetini sürekli rüyasında görmesi sonrasında hayatının kabusa dönmesini konu alan film rehabilitasyon sürecinin zorluğunu dile getiriyor.

7. We Were Soldier – Bir Zamanlar Askerdik – 2002 – IMDB: 8,0

bir-zamanlar-askerdik
Vietnam savaşının başladığı sabah helikopter ile Vietnam’a inen Albay Moore kendisini takip eden ve 5 kat fazla olan düşmana karşı askerlerini cesaretlendirmek için elinden geleni yapar. Kuşak farklılıklarını ve savaşın kuşaklar üzerindeki etkisini anlatan film oldukça gerçekçi sahnelere sahip.

6. Platoon – Müfreze – 1986 – IMDB: 8,2

platoon
Film, Dedesi ve babası 1. ve 2. Dünya savaşında savaşmış olan Cris, Vietnam savaşına katılması ile başlıyor. Savaş sırasında genç deneyimsiz ve tecrübesiz ABD askerlerinin savaşın dehşeti karşısında yaşadıkları şoku ve bu askerler ile tanışan Cris’in askerle ile olan ilişkileri üzerinden savaşın tahribatını ve yıkıcı etkisini dile getiriyor.

5. The Deer Hunter – Avcı – 1978 – IMDB: 8,2

avci
Vietnam savaşının sendromunu ve savaşın askerler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiyi en iyi anlatan filmlerden biri olan Avcı filmi savaş sonrasında sivil hayata uyum sağlamaya çalışan 3 arkadaşın uyum sağlamakta çektikleri zorlukları anlatıyor. Savaş karşıtı filmler içinde mutlaka izlenmesi gereken bir film olan Avcı; savaşın tahribatını da çok etkileyici bir şekilde anlatıyor.

4. Full Metal Jacket – 1987 – IMDB: 8.3

full-metal-jacket
Vietnam Savaşı Filmleri içinde en dikkat çeken film bu olabilir. Satnley Kubric tarafından çekilen bu filmde Vietnam Savaşı öncesini ve savaşı konu edinen bir film. Savaş öncesinde ABD de eğitilen Amerikan askerlerinin eğitimlerini ve aldıkları eğitimleri savaş sırasından nasıl uyguladıklarını anlatan bu film gerçekçi efektlere sahip.

3. Heart and Minds – Kalp ve Zihin – 1974 – IMDB: 8,4

kalp-ve-zihin
Vietnam savaşı sırasında savaşın yıkıcı tahribatını gören askerlerin yaşadığı şoku anlatan filmde askerlerin kalplerinden geçen ile zihinlerinden geçen düşünceler arasında kalmasını konu ediyor. Film boyunca ikilem arasında kalan askerler insan öldürmenin acımasızlığını yaşamanın ağırlığı altında ezilmemek için kendileri ile çatışıyor.

2. Domsday – Kıyamet – 1979 – IMDB: 8,5

kiyamet
Vietnam’da savaş sırasında ABD ordusuna baş kaldıran ve baş edilemeyen vahşi orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’u öldürmek ile görevlendirilen Yüzbaşı Willard’ın hikayesini konu alıyor. Albay Kurtz’u arayışı sırasında Yüzbaşı Willard’ın insanlık, savaş, vahşet ve öldürmek üzerine düşünceleri arasında kalmasını anlatan film savaş karşıtı bir film olarak da düşünülebilir.

1. Forrest Gump – 1994 – IMDB: 8,8

forrest-gump
Öğrenme güçlüğü çeken Forrest, askerliğini yapmak için Vietnam’a gönderilir. Burada yaralanan arkadaşlarını kurtarırken gösterdiği başarı ile bir anda kahraman olan Forrest’ın yetenekleri ve idealist olması ile gelişen olaylar Vietnam savaşının acı gerçeklerini komik bir şekilde gözler önüne seriyor.Vietnam Savaşı Filmleri arasında geçmesi bir iki sahne sebebi iledir.

A comment on "En İyi Vietnam Savaşı Filmleri"

  1. Fatih says:

    Müthiş bir liste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *