Report

Description

En İyi Viking Filmleri, gerek senaryosu gerekse oyuncuları ile dikkat çekmektedir. Kuzey Avrupa ve İskandinavya dendiğinde akla gelen ilk topluluk hiç kuşkusuz ki Vikingler. Tarihin en güçlü topluluklarından biri olarak bilinen ve özellikle İskandinav tarihinde çok önemli bir yeri olan bu topluluk, Viking filmlerinde defalarca konu olarak işlenmiş ve beyaz perdeye aktarılmışlardır.

Tarihte sadece Kuzey Avrupa ve İskandinavya için değil aynı zamanda tüm Avrupa ve dünya tarihi açısından da önemli olduğu bilinen Viking gerçeğinin yanı sıra çeşitli efsaneleri ve kulaktan kulağa yayılan hikayeleriyle ölümsüz bir konuma yükselmiş olan bu acımasız ve güçlü ordunun filmleri de en az kendileri kadar korkutucu ve ihtişamlı. İşte başta Hollywood olmak üzere tüm dünya sinemasında İskandinav tarihini anlatan ve bu coğrafyanın en bilindik tarihine yer veren Viking filmleri. Bu listedeki filmler Ranker sitesinden alınmış ve IMDb puanına göre sıralanmıştır. İyi seyirler…

En İyi Viking Filmleri

The Norseman – Güneşin Battığı Yer

11.yüzyılda geçen hikayede bir Viking prensesi, reisi olduğu gemiyle babasının izini bulmaya çalışmaktadır. Babası ise yıllar önce çıktığı Amerika gezisinde Hintliler tarafından kaçırılmış ve izi bir daha bulunamamıştır. Viking Filmleri arasında 1 numaradır.

Hammer of the Gods – Tanrıların Çekici

Viking Filmleri arasında olan Steinar, uzun zaman önce kardeşinin izini kaybetmiş bir Viking’dir ve her yerde kardeşini aramaktadır. Uzun arayışlar sonucunda kardeşinin izini bulsa da, kardeşi artık içinde bulunduğu topluluğun kendilerini kurtarmak için güvendiği tek kişi olmuştur.

Pathfinder – Kılavuz

Bir Viking ordusuyla yerli bir Amerikan kabilesinin savaşına katılıp bu kabilede unutulan genç bir Viking, kabilede eğitilerek bu kabilenin ritüelleriyle büyütülmüştür. Norveçli bir başka Viking ordusu kabileye savaş açtığında ise Pathlander, kabilesinin kurtarıcısı olacaktır. Viking Filmleri arasında en sevilenlerden biridir.

Knives of the Avenger

Gizemli bir bıçak ustası, köylü bir kadını ve onun oğlunu türlü belalardan ve şeytani düşmanlardan korumaya çalışır. Bu davada ülkenin kralını bile karşısına alan bu bıçak ustası, davasında bıçaklarından başka bir şeye sahip değildir.

Valhalla Rising – Cennetin Kapısında

Tek Göz isimli bir Viking, putperest bir kabilenin elinde tutsaktır. Bir gün yanında bir tutsak çocuğu da alarak bu kabileden kaçar ve bir Viking gemisine biner. Fakat bu gemi daha önce hiç bilmedikleri bir bölgeye gider. Tek Göz ve yanına aldığı çocuk, burada sağ kalmak zorundadırlar. Viking Filmleri denilince akla gelen ilk isimdir.

Erik the Conqueror

https://www.youtube.com/watch?v=USrtoeEEtQI&pp=ygUSRXJpayB0aGUgQ29ucXVlcm9y

9.yüzyılda geçen hikayede iki Viking kardeş, biri Viking kabilesi diğeri ise Britanyalılar tarafından büyütülecek şekilde birbirinden koparılırlar. 20 yıl sonra bu kardeşler karşı karşıya geldiğinde ise kardeşlik ikinci planda olacaktır.

Viking Filmleri: The Long Ships

Maceracı ve serseri bir Viking ile Hercules şehrinde demirlemiş bir başka gezgin, “Bütün Seslerin Anası” olarak bilinen altın çanı bulmak için birbirleriyle amansız bir yarışa girerler. İki isim de bu yarışı kazanmayı onur meselesi haline getirmiştir. Viking Filmleri arasında en eski ama en aksiyonlu olandır.

Beowulf – Ölümsüz Savaşçı

Grendel isimli bir canavar, İskandinav ülkelerinde terör estirmeye başlar ve tüm ülkeleri egemenliği altına alır. Buna karşın Beowulf isimli bir savaşçı, Grendel’e savaş açar. Grendel’i öldürdükten sonra ise sıra annesine gelir, çünkü Grendel’in annesi artık intikamını almak istiyordur. Viking Filmleri içinde birçok kişi tarafından sevilmektedir.

Viking Filmleri: Outlander – Yabancı

İskandinavya’da geçen hikayede adada büyük bir savaş çıkmış, iki tarafın da korkunç kayıplar vermesinin ardından bu savaşta canlı olarak sadece Kainan ve Moorwen isimli bir canavar kalmıştır. Kontrolden çıkan canavarı durdurmak için ise Kainan ve Vikingler bir olmak zorundadır.

The Wild Hunt – Vahşi Av

Ortaçağ şeklinde tasarlanmış bir oyunda, oyuncak canavarlardan biri kontrolden çıkıp gerçek bir canavara dönüşür ve alandaki kimse bu canavarı kontrol edemez. Canavarın kontrolden çıkmasına ise eski sevgilisini geri kazanmaya çalışan bir hacker sebep olmuştur.

Viking Filmleri: Faintheart

Hiçbir kanunun ve kuralın bulunmadığı bir ülkeye düşen sorumsuz ve gününü gün etmek için yaşayan Richard, burada kendine yeni bir düzen kurar ve bir kadına aşık olur. Yeni dünyasında barınabilmesi için ise geçmişini arkasında bırakması gerekmektedir. Viking Filmleri içerisinde iyi bir konuma sahiptir.

Alfred the Great – Büyük Alfred

Eski İngiltere’de geçen hikayede, ülke Danimarkalılar tarafından saldırıya uğramaktadır. Bunu gören rahip Alfred, dini görevlerini bırakarak ordunun başına geçer ve ülkesini bu istiladan kurtarmaya çalışır. Alfred aynı zamanda bu sayede ulusal bir kahraman haline gelir.

The 13th Warrior – 13. Savaşçı

Ülkesinde saygı değer bir kişi olan Ahmed Ibn Fahdlan, yanlış bir kadına aşık olup tüm kariyerini ve geçmişini çöpe atar. Ülkesinden sürgüne gönderilen Ahmed, gittiği bölgedeki halkı dinler ve gittiği yeri kurtarmak için 13.bir savaşçıya ihtiyaç duyulduğunu anlar.

Viking Filmleri: Thor – 2011

Çok güçlü, fakat güçlü olduğu kadar da kibirli ve burnu havada bir kahraman olan Thor, bu huyundan dolayı süper kahramanların dünyasından atılmıştır. Fakat süper kahramanlar dünyayı kurtarmak için savaşacağın da, en büyük koruyucuları yine Thor olacaktır.

Thor: The Dark World – Thor: Karanlık Dünya

Serinin ilk filminde babası tarafından Asghard’dan kovulan ve dünyada normal insanlarla birlikte yaşamak zorunda bırakılan Thor, ekibin başının derde girmesiyle tekrardan ekibe katılmış ve bir nevi savunuculuğunu yapmıştı. Bu filmde ise güçlü kahramanımız Thor, kendisini yenilmez kılan çekiciyle düşmanlara korku salarken aynı zamanda görevini yerine getirip takımını ve dünyayı kurtarmak için de kendisinden hiç beklenmedik bir şey yaparak fedakarlık yapacak.

The Vikings – Vikingler

Bulundukları ülkede kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir esir ile bir Viking prensi, ülkede esir konumunda olan bir prensese aşıktırlar. Her ikisi de prensesi kazanmak için rakibini alt etmesi gerektiğini düşünür ve ikili arasında muazzam bir rekabet başlar.

The Secret of Kells – Büyülü Kitap

Vikingler, tarihlerinin en ihtişamlı zaman dilimlerinde İrlanda’ya saldırmayı planlamaktadırlar. İrlandayı korku salmışken hikayenin kahramanı olan Brendan’ın amcası, başrahiplik sıfatını da kullanarak şehrinin etrafını taş duvarlarla örmeyi planlamaktadır. Bu planın en iyi savunma olacağını düşünse de, halk bu duvara da tam olarak güvenemez ve şehirde kutsal bir kitabın yazıldığı bilgisi yazılır. İnanışa göre bu kutsal kitap, şehri koruyup düşmanları yerle bir edecektir. Viking Filmleri arasında en sevilen filmdir.

How to Train Your Dragon 2 – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2

Berk Adası’nda yerliler ve ejderhalar arasında barış sağlanmışken, Astrid ve ekibi buz mağarasında uyuyan ejderhaları uyandırır ve bu ejderhalar şehre saldırır. Bu ejderhalara adada barışın sağlandığı ve insanlarla ejderhaların huzur içinde yaşadığının anlatılması ise zor olacaktır, zira ejderhalardan korkan yerliler de ejderhalara hoş gözle bakmamaktadırlar.

Avatar – 2009

Jake Sully, abisinin yarım kalan işini tamamlamak üzere Pandora isimli bir gezegene gider ve burada yaşamaya başlar. Buradaki yaratıkların kendi yaşam stilleri ve dünya görüşleri olduğunu fark edip bu kimliğe empoze olmaya başlayan Sully, en sonunda bu dünyanın bir ferdi haline gelir.Bu listede avatar filmi niye var bilemedim ancak bilen varsa yorum kısmını kullanabilir.

How to Train Your Dragon – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Etrafıyla iyi geçinemeyen ve somurtkan bir Viking, gününün büyük kısmını ejderha avlamakla geçirir. Fakat bir gün tanıştığı özel bir ejderha, bu genç Viking’in fikrini değiştirir ve onla arkadaş olmaya çalışır. Artık bu küçük Viking ile ejderha arkadaş olmuşlardır. Viking Filmleri içerisinde animasyon türündeki başyapıttır.

A comment on "En İyi Viking Filmleri"

  1. a says:

    herseyi anladım da thor u da anlarım hadi onların inandıkları tanrıları canlandırdılar eh be adam avatar nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *