En İyi Western Anime Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Anime, Japoncada animasyon anlamına gelmiş ve bu tür filmler birçok ülkede bu isimle bilinmektedir. Özellikle Japonya’da bu konuda son derece önemli yapımlar ortaya çıkmaktadır. Uzun süredir kendine özgü yapısıyla dikkat çeken bu animelerin sadece küçük izleyiciler değil yetişkinler tarafından da takip edildiği görülmektedir. Özellikle Manga adı verilen tarz ön plandadır. Bu tarzın içerisinde yer alan western anime filmleri dikkat çekmektedir. Sizler için en iyi western anime filmleri listesini oluşturduk:

Western Anime Filmleri

 

25. Captain Kent – 1961 – IMDb:


Anime konusunda önemli ve ilk öne çıkan yapımlardan olan Captain Kent’te olaylar gelecek dönemlerde Mars’ta geçmektedir. İnsanlığın Mars’a göç etmesinin ardından ortaya çıkan gizemli kahraman Kaptan Kent’in maceraları anlatılmaktadır. Hoshino ailesini ziyaret eden Ken’in aranılan Kaptan Kent olduğundan şüphelenilmektedir. Kaptan Kent’in atı Arrow ile mücadeleleri ekranlara gelmektedir. Bu önemli yapım 1 yıl boyunca ekranlara gelmiştir.

24. Early Reins – 2003 – IMDb: 3.8


2003 yapımı olan Early Reins animesinde 1800’lü yılların başında Sunshine Tepesine trenle giden altı güzel kadının yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Tren soyguncular tarafından durdurulmuş olsa da kimse bu altı güzel bayanın savaşabileceğini aklına getirmemiştir. Soygunlar amacına ulaşamamış ve bu altı kadın yollarına daha zengin olarak devam etmeyi başarmıştır. Özellikle Helen Willman ve Carlone White dikkat çeken karakterlerdir.

23. Battle B-Daman – 2005 – IMDb: 4.5


B-Daman denilen varlıkların oluşmasını konu alan bu animede, bunların mücadelesi anlatılmaktadır. Yamato adlı yarı kedş yarı çocuk olan varlığın seçilmesiyle macera başlamıştır. Yamato’nun büyüyüp sürekli B-Daman istemesi olayları karıştıracaktır. 7 yıl ekranlarda kalan yapımda Yamato’nun yanı sıra Gray Michael Vindent karakteri de dikkat çekmektedir.

22. Wild Arms: Twilight Venom – 1999 – IMDb: 6.3


Wild Arms: Twilight Venom ismindeki animede Dr. Kiel Arronax’ın cezaevindne kaçarken yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Arronax hapisten kaçtıktan sonra on yaşındaki bir çocuğa rastlar. Bu çocuk gizemli silahlarla donatılmıştır ve önemli artıları vardır. Yapımda Sheuenne ismindeki ünlü silah ustasının kayıp cesedinin sırrı araştırılmaktadır. 22 bölüm yayınlanmış ve final yapmıştır.

21. Grenadier – 2004 – IMDb: 6.5


Japonya’da iç savaşın devam ettiği dönemde geçen animede, son derece güzel olan Rushuna Tendo ismindeki sarışın bayan banyo yapmaktadır. Aynı sırada ustalarını kaybetmiş olan Samuraylar operasyon düzenlemektedir. Bu sırada Kojima ismindeki Samuray kurtulmak için Tendo’nun banyo yaptığı eve sığınır. Bu durum da yeni maceraları beraberinde getirmektedir.

20. Coyote Ragtime Show – 2006 – IMDb: 6.7


Efsanevi Korsan Kral Bruce, suç patronu Madam Marciano tarafından öldürülür. Burce’un tüm mirası kızı Franca’ya kalır ve mirasın içinde 10 milyar uzay doları bulunmaktadır. Grazeland gezegeninde suçlar ve savaş bitmek bilmez. Franca için mücadele etmekten başka çare kalmamıştır. Yapım toplamda 12 bölüm yayınlanmıştır.

19. Burst Angel – 2004 – IMDb: 6.7


Burst Angel’da olaylar geleceğin Tokyo’sunda geçmektedir. Şiddetin önüne geçilemez olmuş ve güvenlik güçleri yetersiz kalmıştır. Bu ortamda Sei, Jo, Amy ve Meg isminde 4 kız bir araya gelerek şiddet olaylarını bitirmeye çalışacaktır. Yapım toplamda 25 bölüm yayınlanmış ve yayınlandığı dönemde görüntü kalitesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

18. Gun Frontier – 2002 – IMDb: 6.8


Kaybedilen bir Japon mangasının aranmasına odaklanan Gun Frontier, bunun için Deniz Korsanı Kaptan Harlock ile birlikte Tochiro ismindeki pek de becerikli olmayan Samuray’ın yolculuğunu anlatmaktadır. Yol boyunca farklı maceralar yaşayan ikilinin sürükleyici hikayesi dikkat çekmektedir. Yapım, toplamda 13 bölüm yayınlanmıştır.

17. Angel Gunfighter – 1949 – IMDb: 6.9


Haydut olan ve aynı zamanda polislik yapan Ham Egg, Arizona bölgesindeki küçük bir kasabayı ele geçirip yönetmek istemektedir. Onun önünde en büyük engel ise canavar lakabıyla bilinen bir keskin nişancı. Bunun bir de yardımcısı bulunmaktadır. Bu iki genç keskin nişancı ise Anna ve Jim’den başkası değildir.

16. El Cazador de la Bruja – 2007 – IMDb: 7.0


Ellis, sorunlu bir geçmişe sahip olan ve aynı zamanda doğa üstü güçleri olup geçici hafıza kaybı yaşayan biridir. Son derece alıngan bir kanun kaçağı avcısı Nadie ile tanışan Ellis, geçmişindeki gizemleri aydınlatmak için ortak hareket etme kararı alır. Bu yolculuk macera dolu olayları beraberinde getirecektir. Yapımın toplam 27 bölümü yayınlanmıştır.

15. Zombiepowder – 2006 – IMDb: 7.0


Zombiepowder dizisinde bir zombi tozu etrafında gelişen olaylar anlatılmaktadır. Bu toza dokunan herkese doğa üstü güçler yüklenmektedir. Ölümsüzlük kazandıran bu toz sadece ölülerin halkalarından elde edilebilmektedir. Bu ortamda zombilerle mücadele de zor olacaktır. Yapımda Gamma Akutabi, John Elwood Shepherd önemli karakterlerdir.

14. Gun Sword – 2005 – IMDb: 7.4


Garip pençeli bir adam gezinmekte ve kılıca dönüşen metal kuşağıyla gezen Van, bu esrarengiz pençeli adamı aramaktadır. Yolda karşısına çıkan Wendy isminde bir yol arkadaşı edinir. Wendy’de erkek kardeşini aramaktadır ve ikili birçok mücadeleden geçmek zorunda kalacaktır. Yapım toplamda 26 bölüm yayınlanmıştır.

13. Steel Ball Run – 2005 – IMDb: 7.4


Stel Ball Run, 1890 yılında yapılan ve dünyanın dört bir yanından jokeylerin katılarak yarıştığı bir yarıştır. Eski yarışçı olan Johnny Joestar, geçirdiği hastalık zorunda yarışlara katılmak istemese de gizemli Gyro Zeppeli ile tanıştıktan sonra fikrini değiştirir. Bu ikiliyi yarış sırasında büyük maceralar beklemektedir. Yapım toplamda 24 bölüm yayınlanmıştır.

12. Desert Punk – 2004 – IMDb: 7.5


Yaşanan nükleer felaketin ardından Japonya çöl haline gelmiştir. Hayatta kalan az sayıda kişi sıcak kumda yaşam savaşı vermektedir. Bu sırada ortaya çıkan Kanta Mizuno adındaki kişi cesareti nedeniyle Desert Punk lakabını almıştır. Desert Punk için hem hayatta kalmak hem de diğer insanlara yardım etmek son derece önemlidir. Yapım toplamda 18 bölüm yayınlanmıştır.

11. Bubblegum Crisis – 1987 – IMDb: 7.5


Bubblegum Crisis, 2010 yılında geçen olaylara odaklanmıştır. Tokyo’da ileri derece teknoloji ürünü silahlarla donatılan bir grup genç kız kendi adaletlerini sağlamak istemektedir. Hedeflerinde ise Boomer isimli robotları üreten Japonya’nın en güçlü şirketi Genom vardır ve işleri hiç kolay olmayacaktır. Bu yapım toplamda 8 bölüm yayınlanmıştır.

10. Bismark – 1984 – IMDb: 7.5


Bismark isimli anime de olaylar uzak bir gelecekte geçmektedir. İnsanlık Güneş Sistemi’nin iç ve dış gezegenini sömürgeleştirmiştir. Bu sırada kolonileri korumak için ortaya Bismark isminde bir ekip çıkmıştır. Ekipte Shinji Hikari, Richard Lancelot, Bill Wilcox yer almaktadır. Bu ekibin başından geçen savaşların anlatıldığı yapım toplamda 51 bölüm yayınlanmıştır.

9. Record of Lodoss War – IMDb:7.7


Yaratıcı Tanrı Mafra ile Yıkım Tanrısı Kardis arasında kadim zamanlarda yaşanan büyük savaş sonrasında iki Tanrı’da ortadan kaybolur. Bu savaş sonunda güney tarafta Lodoss isminde lanetli bir kıta oluşur. Bu kıtada sürekli savaş vardır. Bu sırada yola çıkan genç silahşör Pam, birçok ırktan edindiği yol arkadaşlarıyla birlikte bu adaya doğru yola çıkar. Yapım toplamda 3 bölüm olarak yayınlanmıştır.

8. Cowboy Bebop – 1998 – IMDb: 7.9


2021 yılında gezegenler arasında seyahat etmek mümkün hale gelmiş ancak bu seyahatler düzensiz şekilde yapılmaktadır. Bu yolculuklardan biri esnasında yaşanan kazayla dünyaya meteor sağnağı başlar. Bu olay milyarlarca insanı yok eder. Olaydan 50 yıl sonra Cowboy Bebop ortaya çıkarak Jet Black ile haydut avcılığı yapar. Özellikle geçmişte yaşanan felaketin tekrarlanmaması için mücadele başlatırlar. Cowboy Bebop toplamda 26 bölüm yayınlanmıştır.

7. Outlaw Star – 1998 – IMDb: 7.9


Gelecek dönemde geçen Outlaw Star’da uzay Federasyon, Korsan :Klanları ve Kanun Kaçakları şeklinde ayrılan 3 kısım tarafından yönetilmektedir. Gene Starwind ile ortağı Jim Hawking kanun kaçaklarını yakalayarak ödül kazanıp geçinmektedir. Ancak sonrasında özel koruma görevine başlarlar ve kendilerini büyük bir maceranın ortasında bulurlar. Animenin toplam 26 bölümü yayınlanmıştır.

6. Koya no Shonen Isamu – 1973 – IMDb: 7.9


Bir döneme adeta damgasını vuran Koya no Shonen Isamu’da Isamu ismindeki gencin maceralarına odaklanılmıştır. Genç Isamu Far West bölgesinde yaşamakta ve silah konusunda uzmanlaşmaktadır. Gerçek babasıyla ilgili bilgileri öğrenen Isamu için tek amaç artık babasını aramak olmuştur. Yapım toplamda 52 bölüm yayınlanmış ve ilgiyle takip edilmiştir.

5. Gungrave – 2003 – IMDb: 8.1


Harry MacDowell ve Brandon Heat küçük bir çetenin üyeleridir ve bu çete büyük bir hata yaptığı için elemanları öldürülmüş ve geriye bu ikili kalmıştır. Brandon ve Harry güç arayışında olduğu için Millenion ismindeki büyük çeteye katılırlar. Sonrasında ayrılan ikili karşılaştıklarında yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Gungrave toplam 26 bölüm yayınlanmış ve olumlu yorumlar almıştır.

4. Claymore – 2007 – IMDb: 8.1


Yoma isminde insanlara saldırarak onların bağırsaklarıyla beslenen yaratıklar vardır. Bu yaratıklarla baş edebilmek için insan ve yomanın genleri birleştirilerek sadece kadınlardan oluşan bir savaşçı mangası yaratılır. Bu ekibe Claymore adı verilir ve hepsine sembol verilir. Teresa, Clarei Raki, Miria ve diğer savaşçıları zorlu görevler beklemektedir. Claymore, toplam 26 bölüm yayınlanmıştır.

3. Jojo’s Bizarre Adventure – 2012 – IMDb: 8.2


Jonathan Joester, oldukça zengin ve asil bir çocuktur. Dio Brando, babasının ölümüyle birlikte Jojo ailesine katılmıştır. Sonraki dönemde Jonathan Joester ve Dio Brando’nun arasında güç mücadelesi başlamış ve iki aile arasında nesiller süren mücadele başlamıştır. Jojo’s Bizarre Adventure toplamda 26 bölüm yayınlanmış ve önemli bir kitleye hitap etmiştir.

2. Trigun – 1998 – IMDb: 8.4


Uzak gelecekte çölleşmiş bir gezegende geçen Trigun, Ezergeçer Vash adı verilen bir kanun kaçağına odaklanmaktadır. Başına çok büyük ödül konan Vash, hangi kente giderse o kent anında tahliye edilmektedir. Vash hakkında söylenenler aslında gerçek değildir ve gizemli karakterinin yanında aptalca davranışları da bulunmaktadır. Trigun toplamda 26 bölüm yayınlanmıştır.

1. Neon Genesis Evangelion – 1995 – IMDb: 8.6


Dünya büyük bir nükleer felaketin ardından toparlanmaya çalışmaktadır. NERV ismindeki organizasyon ise kadim metinlerde anlatılan Angel yani meleklerin gelişine hazırlanmaktadır. Bu sırada NER başkanı Gendo Ikarı oğlu Shinji’yi yanına çağırır. Bu sırada devasa bir Angel’ın saldırısı Tokyo şehrini etkisi altına alır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve mücadele başlayacaktır. Neon Genesis Evangelion 26 bölüm yayınlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *