En İyi Yabancı Tarih Dizileri – Beş Dizi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarihe meraklı olan kişiler bu alanda yapılan filmleri ve dizileri yakından takip etmektedir. Tarih meraklısı olan ve yabancı dizilere ilgi duyan kişiler genellikle en iyi yabancı tarihi dizileri aramaktadır. Bu konuda seçim yapamayan ve kararsız kalan kişiler için en fazla öne çıkan 5 yabancı tarihi diziyi derledik.

Yabancı Tarih Dizileri – Beş Dizi

5. Marco Polo

ABD’nin Netflix kanalında 2014 yılında yayınlanmaya başlayan dizi 2 sezonu geride bırakmıştır. Dizi 3.sezon onayı almıştır. Büyük bir bütçeye sahip olan yapımda 20 bölüm geride kalmıştır. John Fusco tarafından yaratılan dizide, John Maybury yönetmenliği üstlenmiştir. Tarihin yanı sıra dram ve macera öğelerini de bünyesinde barındıran yapımda Lorenzo Richelmy, Bennedict Wong, Zhu Zhu, Chin Han, Remy Hii gibi isimler rol almaktadır. Özellikle Bennedict Wong’un Kubnilay Han rolündeki oyunculuğu mükemmeldir. Dizinin güncel IMDB puanı 8.1/10’dur.

Marco Polo

Marco Polo’da Venedikli bir gezgin olan Marco Polo’nun gençlik yılları anlatılmaktadır. İpek Yolu’nda babasıyla birlikte ticaret yapan Marco Polo ve babasının getireceği rahipler yolda ölünce Kubilay Han bu duruma çok öfkelenir. Babasının Marco’yu hana teklif ederek ticarete devam etme isteği kabul görünce Marco Polo için macera dolu bir dönem başlar. Kubilay Han dönemine ışık tutan yapımda savaş sahneleri mükemmeldir.

4. Boardwalk Empire

ABD’nin HBO kanalında 2010 yılında yayınlanmaya başlayan Boardwalk Empire, 5 sezonun ardından 2014 yılında final yapmıştır. Toplam 56 bölüm süren yapım, dram, suç, gerilim ve tarih unsurlarını bünyesinde barındırmaktadır. Terrence Winter’ın ortaya çıkardığı yapımın yönetmenliğini Martin Scorsese üstlenmiştir. Dizide, Steve Buscemi, Michael Pitt, Gretchen Mol, Kelly Macdonald gibi isimler rol almıştır. Özellikle Steve Buscemi muhteşem oyunculuğu ile dikkat çekmiştir. Dizinin güncel IMDB puanı 8.6/10’dur.

Boardwalk Empire

Boardwalk Empire, ABD’de içki satışının ve üretiminin yasak olduğu 1920 ile 1933 yılları arasını konu almaktadır. Politikacılar, gangsterler ve ülkenin önde gelen isimlerinin çarpık ilişkileri mükemmel bir şekilde anlatılmıştır. Dizinin merkezinde siyasetçi Enoch L. Johnson yer almaktadır. Ayrıca, Al Capone, Arnold Rothstein gibi dönemin ünlü gangsterlerinin hayatları da dizide yer almıştır.

3. Rome

ABD’nin HBO kanalında gösterilen dizi, 2005 yılında başladığı yayın hayatına 2 sezon devam etmiştir. Toplamda 22 bölümün gösterildiği yapım, 2007 yılında final yapmıştır. John Millus ve Bruno Heller tarafından yaratılan dizide Kevin McKidd, Ray Stebenson, Polly Walker, James Purefoy, Tobias Maniez gibi önemli isimler rol almıştır. Tarihin yanı sıra dram öğesi de içermektedir. Dizinin güncel IMDB puanı 8.9/10’dur.

Rome

Rome’de Milattan Önce 40’lı yıllar anlatılmaktadır. Efsane lider Jül Sezar’ın Galya ve Mısır savaşlarının yanı sıra senatodaki çekişmeler gözler önüne serilmektedir. Dizinin savaş sahneleri oldukça etkileyicidir. Jül Sezar’ın zirveden ihanete uğrayana kadar geçen süreci başarılı bir şekilde anlatılmıştır.

2. Spartacus

ABD’nin Starz kanalında ekrana gelen Spartacus, 2010 yılında başladığı yayın hayatına 2013 yılına kadar devam etmiştir. Toplam 39 bölümü yayınlanan dizinin yaratıcısı Steven S. DeKnight’tır. Bünyesinde tarihin yanı sıra dram ve savaş öğelerini de barındıran yapım büyük ses getirmiştir. Dizide Liam McIntyre, Manu Bennett, Cynthia Addai-Robinson, Daniel Feuerriegel gibi isimler rol almıştır. Dizinin güncel IMDB puanı 8.6/10’dur.

Spartacus

Spartacus dizisinde Romalıların ihanetine uğrayan bir gladyatörün verdiği efsanevi mücadele anlatılmaktadır. Eşinden koparılan ve sürgün edilen Spartacus sadece intikam için hayattadır. Onun Roma’ya vereceği zararı kimse hesap edememiş ve bu tek adam gittikçe büyüyen bir isyanın lideri haline gelmiştir. Son derece popüler olan yapım ileri teknoloji kullanılan efektleriyle dikkat çekmektedir.

1. Vikings

ABD’nin History kanalında yayınlanan Vikings, yayın hayatına 2013 yılında başlamıştır. Dizinin 4 sezonu geride kalmıştır ve devam etmektedir. Dizinin yaratıcısı Michael Hirst’tir. İçeriğinde tarihin yanı sıra dram ve macera öğelerini de barındıran yapım büyük beğeni toplamaktadır. Dizide Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Gustaf Skarsgard, Alexander Ludwig gibi isimler rol almaktadır. Dizinin güncel IMDB puanı 8.6/10’dur.

Vikings

Vikings’de gerçek bir tarihsel kişilik olan Ragnar Lotbrok’un hayatı konu edinilmektedir. Basit bir çiftçiden büyük bir savaşçı ve lidere dönüşen Lothbrok’un acımasız savaşçıları ile Batı dünyasını hedef alması mükemmel bir şekilde işlenmiştir. Dizide mükemmel savaş sahneleri yer almaktadır. Vikingler’in tarihsel yapısı oldukça iyi bir şekilde işlenmiştir.

Tarihsel dizilerde ilk 5 listemiz bu şekildedir. Listeye tek sezon süren mini diziler dahil edilmemiştir. Tek sezon süren The Pacific, Band of Brothers gibi mini dizileri izlemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca listede olmayan The Tudors, Narcos, Outlander, Turn, The Last Kingdom gibi dizileri de zamanınız olduğunda takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *