En İyi Yaratık ve Canavar Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Canavar ve yaratık filmleri şüphesiz en güzel korku filmleri arasında yer alırlar. Kahramanlarımızın, bu nereden çıktığı belli olmayan garip yaratıklarla ne zaman karşılaşacağı belli olmadığı bu tür filmlerde onların yaşadıkları çaresizliği biz de yaşar ve yüz yüze geldikleri dehşete birinci elden şahit oluruz. Canavar filmleri denildiğinde hepimizin aklına öncelikle vampirler, kurt adamlar veya daha önce sınıflanmamış türden garip yaratıklar gelir. Bu yaratıkların ortak özellikleri genelde karşılarındaki insanları bilinçsiz bir şekilde yok etmektir. Yani onlarla uzlaşmanın veya onlara ciddi anlamda bir engelleyici otorite bulmanın pek imkanı yoktur. İşte bu nedenle yaratık filmleri içimizdeki korku filmi sevme dürtüsünü daha da körükler. Sizler için hazırladığımız bu listede en çok ilgi çeken ve IMDB’de en fazla puan toplayan filmleri derlemeye çalıştık. Eğer siz de korku filmlerine meraklıysanız listemizdeki filmlerin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Hazırsanız başlayalım.Canavar Filmleri Listemiz de hoşunuza gidebilir.

Table of Contents

En İyi Yaratık ve Canavar Filmleri

25. Komodo vs. Cobra – Komodo Kral Kobraya Karşı – 2005 – IMDB: 2,8


Filmde bilim adamlarının yanlışlıkla tüm dünyayı tehlikeye sokabilecek yaratıklar olan dev komodo ile kral kobra üretmeleri konu ediliyor. Düşük bütçeli yapımlardan biri olsa da, sürükleyici ve korku dolu bir yaratık filmi olduğunu söyleyebiliriz. Özel efektlerin halen daha geliştiği dönemlerde izleyici ile buluştuğunda hiç de kötü yorumlar almayan film günümüzde gelişen özel efekt teknolojilerinin şüphesiz ki gerisinde kaldı yine de heyecanla izlenebilecek bir deneyim sunuyor diyebiliriz.

24. Dragon Wars – Canavar Savaşları – 2007 – IMDB: 3.6


D-War olarak da bilinen film Güney Kore yapımı fantastik filmler kategorisinde yer alıyor. Film çocukluğunda Yeouji’nin koruyucusu olarak seçilen Ethan Kendrick’in hikayesini konu alıyor.

23. Zarkorr! The Invader – İşgalci Zarkorr! – 1996 – IMDB: 3.6


İşgalci Zarkorr filmi Gozilla benzeri, dev bir yaratığın bir anda şehirde belirdiği ve tüm dünyayı yerle bir ettiği türde filmlerden. Bu yaratığa karşı savaşması içinse galaksi birliği tarafından bir postacı seçiliyor ve postacı kahramanımız yanına bir bilim adamıyla, zoolojisti alarak bu dev yaratığı yok etmenin yollarını aramaya başlıyor.

22. King Kong Lives – King Kong Yaşıyor – 1986 – IMDB: 3.8


İkiz kulelerden düşmesinin ardından öldüğü zannedilen King Kong’un daha sonra yaşadığı anlaşılıyor. Bununla birlikte kalbinin işlevini yitirmeye başladığı anlaşılıyor. Kalbinin yapay bir kalple değiştirilmesinin ardından dışarıda bir de dişi Kong olduğu ve ortalığı birbirine katarak kaçmakta olduğu öğreniliyor.

21. Critters 4 – Mahluklar 4 – 1992 – IMDB: 4.0


Mahluklar çiftliklere, şehirlerdeki apartmanlara ve orta batı kasabalarına doğru yayılıyorlar. Uzaylı kelle avcıları onları tümüyle yok etme konusunda başarı sağlayamıyorlar. Sayısız yüzyıllar boyunca bu acımasız katillerin fütüristik uzay istasyonlarında donmuş kalıntılarının araştırma nedeniyle tutulduğu anlaşılıyor. Ne yazık ki Mahlukların tek istedikleri bir şeyleri yeme. Böylesi büyük ve geniş bir uzayda güçlü bir ekip bu yaratıkları tümüyle yok edebilecek mi?

20. Bugged – Böcek – 1997 – IMDB: 4.0


Evini böcekler istila eden bir kadının haşere ilaçlama firması çalışanlarını çağırmasının ardından olaylar gelişiyor. İlaçlama firması tüm evi ilaçlamasına ve kadına artık böcek sorununun olmayacağını söylemesine rağmen sorun daha da fazla büyüyerek devam ediyor. Zavallı kadın evinin dev böceklerin kuluçka merkezi olduğunu öğrenmesinin ardından olaylar içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Eğer düşük bütçeli korku komedi tarzındaki filmleri seviyorsanız bu film tam size göre.

19. Critters 3 – Mahluklar 3 – 1991 – IMDB: 4.3


Mahluklar 3, 1. ve 2. filmin devamı niteliğinde bir film. İlk iki filmin aksine Grover Bend kasabasında geçmiyor. Bunun yerine her daim aç yaratıkları bir apartman dairesindeki insanların hayatlarını mahveder şekilde görüyoruz.

18. Stepmonster – Yaratık Üvey Anne – 1993 – IMDB: 5.1


Babasının evlenme üzere olduğu kadının aslında bir yaratık olduğunu keşfetmesinin ardından Todd Dougherty bu yaratıktan nasıl kurtulabileceğini araştırmaya başlar. Fakat tabi ki ona kimse inanmaz. Etraftaki komşular birer birer ölmeye başladıklarında, babası ile evlenmesini engellemek Todd için artık bir yarışa dönüşmüştür.

17. Critters 2 – Mahluklar 2 – 1988 – IMDB: 5.3


Serinin ikinci filminde dünyada Grover Band kasabasına düşen mahlukları kelle avcıları da takip etmektedir. Kasabaya hızlı bir şekilde yayılan yaratıklar beslendikçe çoğalırlar ve kimse onları durduramaz. Kasaba sakinlerinin tümü birlikte bu yaratıklara karşı savaşmak ve kazanmak zorundadır.

16. The New Daughter – Tepedeki Mezarlık – 2009 – IMDB: 5.3


Tepedeki Mezarlık eşinden yeni ayrılan bir yazar olan John’un hikayesini anlatıyor. Jonh’un Louisa ve Sam adından bir kızı ve bir de oğlu var. Louisa anne ve babasının ayrılığından John’u sorumlu tutuyor. Evlerinde işler hiç de iyiye gitmiyor ve evden sürekli sesler duyuyorlar. Daha sonra daha önceden evde yaşayan bir çocuğun hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğunu öğreniyorlar.

15. Tremors 4: The Legend Begins – Tremors 4 Efsane Başlıyor – 2004 – IMDB: 5.3


Bu film popüler film serisi Tremors filminin başlangıcını anlatan bir film. Her ne kadar film serisi yorumculardan olumlu geri dönüşler almasa da geçen yıllar bu seriyi bir kült haline getirmeyi başardı. Rejection Valley isimli kasabada gerçekleşen olaylarda, klasik western öğeleri de kullanılmış.

14. Blood & Chocolate – Kan ve Çikolata – 2007 – IMDB: 5.5


Film genç bir kurt adam olan Vivian’ın hikayesini konu ediniyor. Her ne kadar Romanya’da doğmuş olsa da, ailesi onu tekrar Amerika’ya götürmeye karar veriyor. Ailesinin ölümünün ardından tekrar Romanya’ya dönen Vivian sürünün lideri olma konusunda döndüğü bölgede sorunlar yaşıyor ve olaylar gelişiyor.

13. Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant – Ucubeler Sirki: Vampirin Asistanı – 2009 – IMDB: 5.9


Genç Steve Leonard seyahat halindeki şovda tanıştığı kişi nedeniyle yaşadığı yerden kaçarak sirke katılmak istiyor. Ucubeler sirki ise aslında bir vampir. Fakat ölümsüz Larten Crepsley Steve’in kanlı klanına katılmak için yapılması gerekenlere hazır olduğuna inanmıyor.

12. Tremors 2 Aftershocks – Tremorlar 2 – 1996 – IMDB: 5.9


Yer altında yaşayan gözleri olmayan fakat çok büyük yaratıkları konu alan film serisi Tremor’ın ikinci filminde, kahramanlarımız bu yaratıklarla mücadele etme konusunda daha deneyimliler. Fakat yaratıkların onlar hakkında halen daha öğrenmeleri gereken şeyler var.

11. Van Helsing – Van Helsing – 2004 – IMDB: 6.0


Film 1887 yılında Transilvanya’da Doktor Frankenstein’ın Kont Drakula’nın da katkılarıyla bir yaratık oluşturmasıyla başlıyor. Fakat doktorun farkında olmadığı şey Drakula’nın kan emici bir vampir olması. Film daha sonra ünlü yaratık avcısı Van Helsing’in hikayesine sıçrıyor ve sonunda bu iki hikaye ortak bir noktada birleşiyor.

10. Critters – Mahluklar – 1986 – IMDB: 6.0


Galaksideki onca gezegen arasından bizim gezegenimizi seçen bu mahluklar küçük ve gözden uzak yerlerde saklanıyorlar. Uzun bir yoldan gelen bu yaratıklar bir hayli de açlar.

9. Reign of Fire – Ateş Krallığı – 2002 – IMDB: 6.2


Post apokaliptik bir gelecekte geçen filmde Christian Bale ve Matthew McConaughey gibi önemli isimler yer alıyor. İnsan popülasyonunun neredeyse sonuna kadar geldiği bu gelecekte sorumlu yaratıklar ise ejderhalar.

8. The Mummy Returns – Mumya’nın Dönüşü – 2001 – IMDB: 6.3


Bir aksiyon filmi olan Mumya’nın dönüşü Mısır efsanelerini sinema ekranlarına taşıyor. Dünyayı ele geçirmeye çalışan Akrep Kral yenildikten sonra Anubis ile bir anlaşma yapıyor ve onu yenenlerin peşine düşüyor.

7. Gremlins 2: The New Batch – Gremlinler 2 – 1990 – IMDB: 6.3


Gremlinler 2 korku ve komediyi bir arada yaşayabileceğiniz türden filmler arasında yer alıyor. Bu bölümde Gremlinler New York’da bir gökdeleni işgal ediyorlar ve ortalığı birbirine katıyorlar.

6. Godzilla: Final Wars – Godzilla: Son Savaşlar – 2004 – IMDB: 6.5


İsmindeki son savaşlar başlığına rağmen filmin dev Japon yaratığın sonu olduğunu söylemek oldukça zor. Bu filmde de diğer filmlerdeki temel Godzilla akışı konu ediliyor. Bu dev yaratık kendinden de korkunç yaratıklarla savaşmak için tekrar diriliyor.

5. Frankenstein Must Be Destoryed – Frankeştayn Yok Edilmeli – 1969 – IMDB: 6.9


Dr. Frankenstein eski numaralarına dönme niyetinde ve aklında yeni bir tür deney var. Doktorun bu sefer yanında Frank isimli bir yardımcısı da var. Şimdi yapmaları gereken tek şey beyin aktarabilecekleri bir kurban bulmak.

4. Cloverfield – Canavar – 2008 – IMDB: 7.0


Canavar girişi ile dahi bu türde filmleri seven kişileri heyecanlandırmaya yetiyor. Japonya’ya iş için gidecek olan Rob isimli gencin partisinden canavarın dünyaya gelişini ve yaptığı ilk eylemleri görüyoruz.

3. Tremors – Yeraltı Canavarı – 1990 – IMDB: 7.1


Tremors serisinin ilk filmi. Küçük bir kasabada yaşayan kişiler kasabalıları bir bir öldüren yaratıklara karşı savaşmaya başlıyorlar. Bu yaratıklar yer altında hareket ediyor ve çok sürpriz şekilde kendilerini gösteriyor. Tek zayıf yanları ise kör olmaları.

2. Gremlins – Gremlinler – 1984 – IMDB: 7.2


Başlangıçta sevimli küçük canlılar olarak karşımıza çıkan Gremlinler ıslanmaları, parlak ışığa maruz kalmaları ve gece yarısı beslenmeleri ile şekil değiştiriyorlar. Ve insanlara korku dolu bir gece yaşatıyorlar.

1. The Monster Squad – Canavar Kadrosu – 1897 – IMDB: 7.2

Canavar kadrosu, toplantılarını bir ağaç evde gerçekleştiren ve canavarlar hakkında oldukça geniş bilgilere sahip bir grup çocuğun hikayesini anlatıyor. Söz konusu canavarlar arasında filmde Frankenstein’ı, hayaletleri, Kont Draculayı, Mumyaları ve daha pek çok yaratığı görüyoruz. Çocuklar kimseyi inandıramadıkları için bu canavarlarla kendileri baş etmeye karar veriyorlar.

A comment on "En İyi Yaratık ve Canavar Filmleri"

  1. faıih says:

    güzelll

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *