LGBT Temalı Eşcinsellik Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Film seyrederken hepimiz genelde farklı türden, hayata bakış açımızı geliştirecek, bizi hüzünlendirecek en önemlisi bizlere bir şeyler öğretecek filmleri tercih ederiz. Bu noktada LGBT temalı eşcinsellik filmleri de gerek hayata olan bakış açımız, gerek tecrübelerimiz gerekse de iyi vakit geçirmek açısından bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. LGBT temalı eşcinsellik filmleri içerisinde çok önemli yapımlar da bulunurken, filmlerden bazılarının kenarda köşede kalmış pek fazla dikkat çekmemiş yapımlar olduğunu da görüyoruz. Eğer konuya birazcık dahi ilginiz varsa, listemizdeki filmleri bir göz gezdirin.

Table of Contents

Eşcinsellik Filmleri

30. The Watermelon Woman – 1996 – IMDB: 6.3

The Watermelon Woman
Cheryl genç, siyahi ve lezbiyen bir kadındır ve Philadelphia’da en yakın arkadaşı Tamara ile çalışmaktadır. Gelişen olaylar sonucu Cheryl, Watermelan Woman adında bir kadının sahne adını keşfeder ve hayatına dair de pek çok bilgi edinir. Sonrasında ise olaylar gelişir.

29. Looking for Langston – 1989 – IMDB: 6.6

Looking for Langston
Yüksek sosyete de karşılaşan iki gayin hikayesini anlatan filmin fantezi türü filmler arasında yer aldığını söylemek de mümkün. Olaylar Harlem Rönesansında geçerken, gerek görselleri gerekse de hikayesi ile arşivlik bir film diyebiliriz.

28. My Beautiful Laundrette – Benim Güzel Çamaşırhanem – 1985 – IMDB: 6.9

My Beautiful Laundrette
Homoseksüellik, ırkçılık ve Thatçerizm – tüm özellikler bu karmaşık ve sorgulayıcı kara mizahta buluşmuş. Özellikle Thatcher zamanına ilişkin en güzel filmlerden birisi olan My Beautifl Laundrette, dönemin ayrılıkçı yaşamının nasıl oluştuğunu ve değerlerin nasıl bir yarışa dönüştüğünü aktarması açısından bir klasik haline gelmiş diyebiliriz.

27. Stranger by the Lake – Göldeki Yabancı – IMDB: 6.9

Stranger by the Lake
Göldeki yabancı filmi sadece izleyeceğiniz bir film değil, aynı zamanda içine girerek olayları yaşayabileceğiniz de bir film. Seksi bir paralel dünyada geçen filmde, kişilerin limitleri test edilirken, hayatın tehlikeli yönlerine de yargılayıcı bir gözle bakılmıyor.

26. Tangerine – 2015 – IMDB: 7.1

Tangerine
Sinema eleştirmenleri Tangerin için tam bir drama yorumunu yapıyorlar. Bazıları ise filmi Die Hard’tan sonraki en iyi Los Angeles Yılbaşı filmi olarak değerlendiriyor. Film ayrıca bazı eski sinema filmlerinden de örnekler taşımasıyla sinemaseverlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

25. Je Tu IL Elle – Ben Sen O – 1974 – IMDB: 7.1

Je Tu IL Elle
Filmde Je gönüllü bir şekilde bir odaya kapatılan kızı, “Tu” senaryoyu, “il” kamyon sürücüsünü ve “Elle” de kız arkadaşı temsil ediyor.

24. My Own Private Idaho – Benim Güzel Idaho’m – 1991 – IMDB: 7.1

My Own Private Idaho
Keanu Reeves ve River Phoenix’in başrollerinde olduğu filmde, aktörler 90’lı yılların başlarında iki gay üçkâğıtçıyı canlandırıyorlar. Filmin çok sayıda kaliteli ve ilgi çekici sahnesi olduğunu da ekleyelim.

23. Pariah – 2011 – IMDB: 7.2

Pariah
Brooklyn’li bir gencin cinsel kimliğini ararken hayatını, arkadaşlarıyla ve ailesi ile olan ilişkisini ve kalp kırıklıklarını anlatan film, son yılların LGBT ile alakalı en iyi filmleri arasında da gösterilmişti. Dee Rees’in yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncuları arasında ise Adepero Oduye ve Kim Wayans var.

22. Orlando – 1992 – IMDB: 7.2

Orlando
Genç bir soylu olan Orlando’ya 1. Kraliçe Elizabeth’in tarafında sonsuz kadar genç kalması emri veriliyor. Mucizevî bir şekilde bu olay gerçek oluyor. Film Orlando’nun İngiltere’deki birkaç yüzyıl geçirişini konu ediyor.

21. Theorem – Teorem – 1968 – IMDB: 7.3


Varlıklı bir ailenin garip bir ziyaretçisi çıka geliyor ve hizmetçiyi, evin oğlunu, anneyi, kzı ve sonunda da birkaç gün sonra babayı taciz etmeye başlıyor. Gidişinin ardındansa kimse normal hayatına devam edemez hale geliyor. Bu ziyaretçi kimdi? İlahi bir güç müydü diye düşünmeye başlıyorlar?

20. Carol – 2015- IMDB: 7.3

Carol
Carol herkesin uzun süredir beklediği bir lezbiyen filmi. Carol isimli kitaptan beyaz perdeye aktarılan filmin kitabı da büyük beğeni toplamıştı. Film çok sayıda sinema eleştirmeninden de tam not aldı diyebiliriz.

19. Beau Travail – 1999 – IMDB: 7.3


Eski bir yabancı askeri lejyon hakkında çekilmiş olan bir filmde, eskiden ihtişamlı bir hayatı olan lejyon liderinin askerlerine Afrika’ya doğru liderlik edişi konu ediliyor.

18. Portrait of Jason – Jason’ın Porteresi – 1967 – IMDB: 7.3

Portrait of Jason
Jason Holiday ve Shirley Clarke’ın Chelsea otelindeki bir gecesi. Tek kelimeyle harika, duygu yüklü ve endişe verici.

17. Tropical Malady – Sud Pralad – 2004 – IMDB: 7.3

Tropical Malady
Tümüyle garip. Tümüyle güzel. Gelmiş geçmiş en garip ve en harika gay aşk hikayelerinden birisi. Özellikle filmin son karesindeki sürpriz karşılaşma seyirciyi hipnotize edebilecek bir özelliğe sahip.

16. Tomboy – 2011 – IMDB: 7.4

Tomboy
Bir ailenin yeni bir mahalleye taşınmasının ardından, 10 yaşındaki Lauire kendini çevrede bir erkek ismi olan Mikhael ile tanıtmaya başlıyor.

15. The Death in Venice – 1971 – IMDB: 7.5

The Death in Venice
Visconti Dirk Bogarde’nin yüzünü tiyatral bir makyaja bürümüş olabilir, fakat bu film aşk ve ölüm hakkında yapılmış en güzel eserlerden birisi olarak değerlendiriliyor.

14. Un Chant D’amour – Aşk Bir Şarkı – 1950 – IMDB: 7.5

Un Chant D’amour
Jean Genet’in hem seksi hem de inanılmaz filmi Aşk Bir Şarkı, bir hapishanede geçiyor. İki mahkumun birbirlerinin ağzına küçük bir delikten içtikleri sigarayı üfledikleri filmin, cinsellik, güç ve şiddet açısından başarılı bir hikaye olduğunu söyleyebiliriz. Çok sayıda sinema eleştirmeni tarafından da olumlu yorumlar almış bir film.

13. Beautiful Thing – 1996 – IMDB: 7.7

Beautiful Thing
Londra’nın kenar mahallelerinden birinde, genç Jamie asker arkadaşlarının kurbanı olmamak için spor saatlerini kaçarak geçiriyor. Komşusu genç Ste ise babası tarafından dövülen ve Jamie’nin evine gece yatmak için gelen bir komşu. Aynı yatakta yatmaları sonucu yeni duygularını keşfe çıkıyorlar.

12. Weekend – Hafta Sonu – 2011 – IMDB: 7.7

Weekend
Gerçek insanların hayatlarındaki gerçek zorlukları aktaran film, LGBT sineması klişelerine yönelik harika bir antidot sunuyor. İlişkilere yönelik bakış açısını aktaran filmler arasında özel bir yere sahip bir film diyebiliriz.

11. Happy Together – Mutlu Beraberlik – 1997 – IMDB: 7.7

Happy Together
Gerek müzikleri ile gerekse de “cool” karakterleriyle dikkat çeken Mutlu Beraberlik yayınlandığı ilk zamanlardan bu zamana kadar LGBT filmi severlerin listelerinin de en üst sıralarında yer alıyor. Sinematografisi, yönetmenliği ve oyunculuğu ile klasikler arasına girmeyi başarmış bir film diyebiliriz.

10. Brokeback Mountain – Broceback Dağı – 2005 – IMDB: 7.7

Brokeback Mountain
Brokeback mountain gerek Heath Ledger’ın gerekse de Jake Gyllenhaal’ın oyunculukları ile hayat verdikleri bir film. Her ne kadar bir Holywood filmi olsa da, iki gayin arasındaki romantik ilişkiyi anlatması bakımından çarpıcı bir film olduğunu söyleyebiliriz.

9. Show Me Love – Sev Beni – 1998 – IMDB: 7.7

Show Me Love
İsveç’te küçük bir kasabada iki genç kızın hikayesini anlatan filmde, Elin popüler ve güzel ayrıca da hayattan sıkılmış bir karakteri canlandırıyor. Agnes’in ise bir arkadaşa ihtiyacı var ve Elin’e gizli duygular besliyor.

8. Victim – Kurban – 1961 – IMDB: 7.8

Victim
Dönemin önde gelen avukatlarından birisi gay bir kişiyi tehdit eden bir şantajcının peşine düşmüştür. Kendisi de gay olan avukatın içine düştüğü durumun filmde bir hayli çarpıcı şekilde aktarıldığını söyleyebiliriz. O dönemlerde ise homoseksüel ilişkiler halen daha yasak ilişkiler arasındaydı.

7. The Bitter Tears of Petra von Kant – Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları – 1972 – IMDB: 7.8

The Bitter Tears of Petra von Kant
Film aşkın vahşi doğasıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi iki saatlik bir süre içerisinde sizlere aktarabiliyor. Bu yönüyle hem vahşi hem de harika bir film diyebiliriz.

6. Blue is Warmest Color – Mavi En Sıcak Renktir – 2013 – IMDB: 7.8

Blue is Warmest Color
Filmin Emma ile tanışmasının ardından hayatı değişen Adele’in hikâyesini anlattığını söyleyebiliriz. Mavi gözlü bu genç kadın, kendini bir kadın olarak fark etmeye başlarken, arzularını da keşfe çıkıyor.

5. Madchen in Uniform – Üniforma Giyen Kızlar – 1931 – IMDB: 7.8

Madchen in Uniform
Eğer Naziler başarılı olmaya devam etselerdi, LGBT sineması bugün ne durumda olurdu? Genç kızların birbirlerine duydukları aşkı anlatan filmde ayrıca kızların kendileri ile olan çekişmelerini de görüyorsunuz.

4. All About My Mother – Annem Hakkında Her Şey – 1999 – IMDB: 7.9

All About My Mother
Almodovar’ın en iyi filmlerinden birisi olarak gösterilen Annem hakkında her şey, trans kişilerin yaşamına ilişkin anlatılan en iyi hikâyelerden birisi. Film merakla bir sonraki olayı beklediğiniz bir hikaye ye dönüşürken, milenyuma girerken insanların trans kişilerle, AIDS ile ve diğer konularla ilgili endişelerini de gözler önüne seriyor.

3. Mulholland Dr. – Mulholland Çıkmazı – 2001 – IMDB: 8.0

Mulholland Dr.
David Lynch’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, Amerika ve Fransız ortak yapımı olma özelliğini de taşıyor. Bir araba kazasının ardından hayatı değişen bir kadını konu alan filmde, hayaller ve gerçekler arasında kaybolan bir karakterin hikayesini izliyoruz.

2. The Dog Day Afternoon – Köpeklerin Günü – IMDB: 8.0

The Dog Day Afternoon
Amerikan sinemasının en gözde zamanlarından birisine ait bir film olan Köpeklerin Günü, pek çok seviyede farkını ortaya koyuyor.

1. Paris is Burning – Paris Yanıyor – 1990 – IMDB: 8.1

Paris is Burning
Trajedinin, şaşanın ve müziğin en kaliteli yönlerinin birleştiği bu LGBT filminin klasikler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Film ayrıca kendi sınıfında önemli mihenk taşlarından da birisi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *