1990 Öncesi Çekilmiş En İyi Soygun Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

90’Lardan önce çekilmiş konusu banka, kumarhane, kuyumcu vb gibi yerleri soyan soyguncular yani hırsızlar olan listemizde birbirinden güzel yapıtlar bulunmakta.1990 Yılından sonra çekilmiş soygun filmleri listemize de bakabilirsiniz..Sizde Listemize YORUM yaparak listemizin gelişmesine fayda sağlayabilirsiniz.

Benzer Liste : En İyi Soygun Temalı Sinema Filmleri

1. Belalılar – The Sting -1973

Belalılar - The Sting

1973 ABD yapımı filmin yönetmeni George Roy Hill dir.1939 yılında Amerika’nın Chicago’sunda iki dolandırıcının iş arkadaşının kumar tutkunu bir gangster tarafından öldürülmesi ile başlayan filmde intikam almak üzere gangster’e yapılan dahiyane plan ile film devam etmektedir. Planı hazırlamak kadar uygulamak da oldukça önemli bir süreç olacaktır.Gösterildiği yıl tam 10 dalda Oscar’a aday olan ve gişede rekorlar kıran The Sting, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi kurgu gibi neredeyse tüm önemli Oscar ödüllerini toplamayı başarmıştı.
Oyuncular: Paul Newman, Robert Redford, Robert Shaw, Charles Durning

2. İnsanlar ve Para – Du rififi chez les hommes – 1955

İnsanlar ve Para - Du rififi chez les hommes
1955 Fransa yapımı Kara film, suç, gangster, gerilim, dram ve soygun türünde bir filmdir.
Sakin ve dürüst bir adam olan Tony Stephanois (Jean Servais) mücevher hırsızlığından 5 yıl hapis yattıktan sonra iyi hali nedeniyle salınmıştır.İşsiz ve beş parasız kalan Tony yakın arkadaşı Jo (Carl Möhner) ve eski mücevher hırsızlarından Mario (Robert Manuel)’nun yeni açılmış bir kuyumcuyu soyma fikrini duyar duymaz geri çevirmiştir….”Rififi”, ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmiş ve aynı festivalde Jules Dassin’e “en iyi yönetmen” ödülü verilmiştir.
Oyuncular: Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel, Jules Dassin

3. Köpeklerin Günü – Dog Day Afternoon – 1975

Köpeklerin Günü - Dog Day Afternoon

Hollywood’un ünlü oyuncularının yer aldığı film suç ve dram türünün başarılı örneklerinden biridir.Dog Day Afternoon birkaç Akademi Ödülü ve Altın Küre Ödülü için aday gösterildi ve bir Akademi Ödülü kazanmıştır.
Oyuncular: Al Pacino, John Cazale, Charles Durning, James Broderick

4. Zor Ölüm – Die Hard – 1988

Zor Ölüm - Die Hard

1988 ABD yapımı gerilim aksiyon filmi Zor Ölüm, daha sonraki senelerde seri olarak devam edecektir.Filmde Bruce Willis’in performansı çok iyidir.Filmin yönetmenliğini John McTiernan üstlenmiştir.
Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Alexander Godunov, Bonnie Bedelia

5. Öldüren Şüphe – Charade 1963

Öldüren Şüphe - Charade

ABD Yapımı filmin çoğu sahnesi Paris’te çekilmiştir.Gerilim unsurlarını da bünyesinde taşıyan film romantik komedi tarzında bir fiilmdir.Bir çok ödül kazanan film En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir ancak kazanamamıştır.Film 44 binin üzerinde kullanıcı oyu ile Imdb de 8,0 puan almıştır.
Oyuncular: Cary Grant, Audrey Hepburn, Walter Matthau, James Coburn

6. İkinci Soluk – Le Deuxième Souffle -1966

İkinci Soluk - Le Deuxième Souffle

İkinci Soluk filmi 1966 Fransa yapımı modern kara filmdir.Fransız gangster filmlerinin ünlü yönetmeni Jean-Pierre Melville’in yönettiği film soygun temalı filmlerdendir.
Oyuncular: Lino Ventura, Paul Meurisse, Raymond Pellegrin, Christine Fabréga

7. Bonnie ve Clyde -1967

Bonnie ve Clyde

Ünlü Amerikan kanun kaçakları Bonnie Parker ve Clyde Barrow 1930’lu yıllarda Amerika’da banka soyan biri erkek diğeri kadın soyguncudur.Kapitalizm’e karşı olan halk ve soygunculardan birinin kadın olması sebebiyle bu ikiliye kahraman gözüyle bakmaktadır.Yönetmenliğini Arthur Penn’in üstlendiği film gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmıştır.AFI’nın 100 Yılı.100 Film Listesinde yer alan film 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.Tam bir başyapıt olan film 1930’larda yaşanan ekonomik buhranın etkilerini de irdelemektedir.
Oyuncular: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard, Gene Hackman

8. Elmas Hırsızları – The Asphalt Jungle – 1950

Elmas Hırsızları - The Asphalt Jungle

Çevresinde profesör olarak tanınan Roden Scheider, son iş olrak büyük bir banka soygunu planlar. Tüm ayrıntıları dikkate alır, bir plan hazırlar. Bu arada bir kiralık katil, bir şöför gibi soygunda gerekli olan kişilerle tanışır. Önce her şey plana uygun biçimde gelişir. Ancak beklenmeyen bir anda, hesapta olmayan bir şey çıkar ortaya ve işler iyice karışır. Film Venedik Film Festvali, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği ve Edgar Allan Poe Ödülleri tarafından ödüllere layık görülmüştür.
Oyuncular: Sterling Hayden, Louis Calhern, Sam Jaffe, Marilyn Monroe

9. Dönüşü Olmayan Yol – Point Blank – 1967

Dönüşü Olmayan Yol - Point Blank

1967 yılının Los Angeles’ında geçen bu gangster filminde, bir soygun sonrasında ortağının (John Vernon) ve kendi karısının (Sharon Acker) ihanetine uğrayan ve ölüme terkedilen Walker’ın (Lee Marvin) hayatta kalarak intikam peşine düşmesi anlatılmaktadır.Filmin yönetmeni John Boorman dır.
Oyuncular: Lee Marvin, Angie Dickinson, Keenan Wynn, John Vernon

10. Çılgın Savaşçılar – Kelly’s Heroes – 1970

Çılgın Savaşçılar - Kelly's Heroes

1970 yılı ABD-Yugoslavya ortak yapımı Çılgın Savaşçılar filmi 2. Dünya savaşı sırasında ABD li bir grup askerin düşman Almanların korumasındaki bir bankayı soyma girişimleri anlatılmaktadır. Savaş ve komedi türü filmin yönetmeni Brian G. Hutton dur.
Oyuncular: Clint Eastwood, Telly Savalas, Donald Sutherland, Don Rickles

11.İtalyan İşi – The Italian Job – 1969

İtalyan İşi - The Italian Job

1969 yılı yapımı The Italian Job isimli film 2003 yılında F. Gary Gray tarafından tekrar çekilmiştir.Yönetmenliğini Peter Collinson’un yaptığı suç filmi hırsızların intikam amaçlı büyük ve detaylı bir soygun planı hazırlamalarını konu etmektedir.
Oyuncular: Michael Caine, Noel Coward, Benny Hill

12. Parayı Al ve Kaç – Take the Money and Run – 1969

Parayı Al ve Kaç - Take the Money and Run

Woody Allen’in senaryosunu yazıp,yönettiği ve aynı zamanda başrolünde oynadığı 1969 yapımı bir filmdir.Filmin konusu Virgil Starkwell (Woody Allen) in çocukluğundan beri yaptıı soygunlardır.Küçük soygunlardan büyük banka soygunlarına…
Oyuncular: Woody Allen, Janet Margolin, Marcel Hillaire, Jacquelyn Hyde

13. High Sierra – High Sierra – 1941

High Sierra

High Sierra 1941 ABD yapımı kara filmdir. “High Sierra”‘yı, macera filmlerinin usta yönetmeni Raoul Walsh yönetmiş, senaryosunu ise W.R. Burnett’in 1940’ta yayımladığı High Sierra adlı romanından John Huston ve yazarın kendisi birlikte uyarlayıp yazmışlardır.
Oyuncular: Ida Lupino, Humphrey Bogart, Arthur Kennedy

14. Gecelerin Adamı – Un Flic – 1972

Gecelerin Adamı - Un Flic

4 kişinin gerçekleştirdiği bir banka soygunun ardından Komser Edouard Coleman (Alain Delon) bu soyguncuları yakalamaya çalışır.Filmin yönetmeni Jean-Pierre Melville dur.
Oyuncular: Alain Delon, Catherine Deneuve, Richard Crenna, Riccardo Cucciolla

15. Topkapı – Topkapı -1964

Topkapı Filmi -1964

1964 ABD yapımı Topkapı filminin dış mekan çekimlerinin tamamı İstanbul’da gerçekleşmiştir.Filmde Türk Oyuncular da rol almıştır.
Oyuncular:Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell, Akim Tamiroff, Ege Ernart, Senih Orkan, Ahmet Danyal Topatan

16. Yıldırım Emri – Thunderbolt and Lightfoot – 1974

Yıldırım Emri - Thunderbolt and Lightfoot

1973 ABD yapımı sinema filmi. Filmin yönetmen ve senaristliğini Michael Cimino yapmıştır.Filmde Thunderbolt isimli eski bir banka hırsızının Lightfoot ismindeki genç bir soyguncunun da teşvikiyle tekrar kirli işlere dönmesi anlatılmaktadır.
Oyuncular: Clint Eastwood, Jeff Bridges, George Kennedy

17. Kibar Soyguncu – The Thomas Crown Affair – 1968

Kibar Soyguncu - The Thomas Crown Affair

ABD yapımı dramatik gerilim filmi The Thomas Crown Affair’ın Senaryosunu Alan Trustman yönetmenliğin ise Norman Jewison yapmıştır.Oscar ödülü alan film maddi olarak ihtiyacı olmadığı halde bir banka soygunu düzenleyen milyoner bir iş adamı ile onun peşine düşen sigorta müfettişinin öyküsünü anlatır.
Oyuncular: Steve McQueen, Faye Dunaway, Paul Burke

18. Soyguncular – Ocean’s Eleven – 1960

Soyguncular - Ocean's Eleven

II. Dünya Savaşı’nda aynı birlikte savaşmış olan bir grup arkadaşın 15 yıl sonra tekrar bir araya gelerek Las Vegas’ta bir gecede 5 kumarhaneyi birden soyma planlarının anlatıldığı filmin Yapımcılığını ve yönetmenliğini Lewis Milestone üstlenmiştir.
Oyuncular: Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis, Peter Lawford

A comment on "1990 Öncesi Çekilmiş En İyi Soygun Filmleri"

  1. turan says:

    Zor Ölüm hariç diğerlerini izlememiştim. İlk fırsatta listeden faydalanıp izleyeceğim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *