İzlerken Kendinizi Bulacağınız Evlilik Üzerine Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Aşk, nefret, ayrılık, mutluluk, eğlence, nikah, düğün! Evliliği her yönüyle anlatan, evlilik üzerine filmler birçok izleyici tarafından, izlemek için tercih edilir. Çünkü hayatınızdan birçok kesiti bu filmlerde bulmanız mümkün. Çiftler arasında yaşanan sorunların, evlilik öncesi hazırlıkların, sonrasında yaşanan mutlu ve eğlenceli anların yansıtıldığı evlilik üzerine filmler, hem eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de bazı anlarda sizi düşünmeye zorlayacak. İzlemeye doyamayacağınız harika bir film listesi sizlerle;

Evlilik Filmleri

15. 27 Dresses – Benimle evlenir misin? – 2008 – IMDb:6,1

27 Dresses
Gelin nedimeliği kariyerini sürdüren Jane, gizliden gizliye patronuna aşıktır. Ancak patronunun kalbi kız kardeşi tarafından çalınınca, Jane bu kariyeri boyunca nerede hatalar yaptığını tekrar gözden geçirmeye başlar. Bu esnada kız kardeşi Tess, Jane’in hayatını karmaşık bir hale getirecek adımı atar. Artık Jane’in önünde, planlaması gereken sarsıcı bir düğün organizasyonu vardır.

14. Meet The Fockers – Zor Baba ve Dünür – 2004 – IMDb:6,3

Meet The Fockers
Greg Focker, nişanlısı Pam’in ailesi ile artık daha iyi geçinmektedir. Çift yakın zamanda evlilik hazırlıklarına başlamıştır. Ve artık sıra Focker ailesiyle tanışma kısmındadır. Focker’lar fazlasıyla rahat bir ailedir. Brynes’ler ise ekstra gergin. Bu ters kutuplar birbiriyle tanıştığında, üst üste yanlış anlaşılmalar olacaktır. Greg ve Pam’in çabaları da etkisiz kalır ve aileler arasında büyük bir uçurum oluşur.

13. My Big Fat Greek Wedding – Kalbinin Sesini Dinle – 2002 – IMDb:6,6

My Big Fat Greek Wedding
30 yaşındaki Toula, Chicago’da ailesiyle yaşamakta, babasının Dancing Zorba’s adlı iş yerin de çalışmaktadır. Ailesinin tek isteği Toula’nın hoş ve yakışıklı bir Yunan ile evlenip, Yunan çocukları doğurmasıdır. Ancak Toula’nın karakteri, yaşamını aile isteklerine göre belirlemeye çok terstir. Bir süre sonra bir bilgisayar kursuna katılan Toula, hayati kararlarında da değişiklikler yapacaktır. Taola restoranda çalışmayı bırakır ve teyzesinin seyahat acentasında işe başlar. Burada tam da ailesinin istediklerini yapabileceği bir erkekle karşılaşacaktır. Ancak bu bir Yunan değil bir Amerikalı olunca işler iyice karışır.

12. Bridesmaids – Nedimeler – 2011 – IMDb:6,6

Bridesmaids
Hayatı oldukça karışık olan Annie’nin en iyi arkadaşı nişanlanır. Lillian Annie’den kendisinin baş nedimesi olmasını ister. Yaşadığı karşılıksız aşkın acısını çeken Annie ise, en pahalı ve ilginç adetlerin hepsini uygulamaya başlar. Böylece Annie arkadaşı Lillian ve diğer nedimelere, insanın sevdiği için ne derece ileri gideceğini gösterecektir.

11. The Proposal – Teklif – 2009 – IMDb:6,7

The Proposal
Kitap editörlüğü yapan Margaret, sınır dışı edilerek ülkesine gönderilir. Gündeme bomba gibi düşen Margaret aklını çalıştırır ve yıllardır çile çektirmekten bıkmadığı asistanı, Andrew ile nişanlı olduklarını duyurur. Ancak Andrew’in de, ortaklık etmek için bazı koşulları olacaktır. Zoraki çift, ilk olarak damat adayının ailesiyle tanışmaya Alaska’ya gidecektir. Tam bir şehir kadını olan Margaret, burada afallayacak ve komik durumlara düşecektir. Peşlerine takılan göçmenlik bürosu yetkililerini atlatmak için, sahte bir nikah düzenleyerek istemeden bağlılık yemini eden çift, bunun tehlikeli sonuçlara sebep olacağının da farkında değillerdir.

10. Wedding Crashers – Davetsiz Çapkınlar – 2005 – IMDb:7,0

Wedding Crashers
Jeremy ve John ikilisi çapkınlığa yeni bir boyut kazandırmışlardır. Bu çılgın ikili düğünlerde ortalığı karıştırmakta oldukça başarılıdır. Çeşitli düğünlerde tanıştıkları kızlarla çıkan Jeremy ve John, kendilerine de fazlasıyla güvenmektedirler. Ancak bu kızlardan birinin ailesiyle tanıştıklarında, işler karışır. Gloria ve Claire ile hedefine ulaşan ikili, olayların gelişmesinin ardından kendilerini babası politikacı olan Clarie’in ailesiyle aynı evde bulurlar. Bundan sonra ise olaylar, hiç beklemedikleri şekilde gelişecektir.

9. Knocked Up – Kaza Kurşunu – 2007 – IMDb:7,1

Knocked Up
Yaşam tarzları birbirleriyle tamamen zıt olan Ben ve Alison, eğlenmek için gittikleri bir barda tanışırlar. İçkinin verdiği etkiyle o gece birlikte olurlar ve ertesi sabah normal bir şekilde ayrılırlar. Ancak Alison hamiledir ve hayatın sürpriz ile dolu olduğunu anlamaları, uzun sürmeyecektir. Alison çocuğunu babasız büyütmektense, Ben’e bir şans vermeye karar verir. Fazlasıyla sorumsuz olan Ben ile hayatı beraber geçirmek, pekte kolay olmayacaktır.

8. Melancholia – Melankoli – 2011 – IMDb:7,1

Melancholia
Justine ve Michael yeni evlemişlerdir ve Justin’in kız kardeşi Claire’ın malikhanesinde, evliliklerini büyük bir davet ile kutlarlar. Bu iki kız kardeş yapı olarak birbirlerinin zıt karakteridir. Justine depresif bir tip, Claire ise daha normal olan taraftır. O gün gelinin ailesinde, herkesin kendine özgü arızaları olduğu ortaya çıkar. Tam da bu kutlamanın üstüne Melankolia adında bir gezegen yörüngeden çıkar ve dünyaya doğru yaklaşmaya başlar. Bu andan itibaren herkes kendi kıyametiyle meşgul olacaktır.

7. Revolutionary Road – Hayallerin Peşinde – 2008 – IMDb:7,3

Revolutionary Road
Richard Yates’in aynı adlı yapıtından sinemaya uyarlanan filmde, Frank ve April Wheeler adlı çiftin gözünden, evlilik kurumunun en derin portresi çiziliyor. 1950’ler Amerika’sında geçen film, evli iki kişinin birbirinden ayrılmadan, sıradan hayattan kopması konu alınıyor. Wheeler çifti kendilerini her zaman farklı ve özel görmüş, yüksek hayallarine uygun bir yaşam sürmüşlerdir. Ancak her şey bekledikleri gibi gitmez. Frank rutin işi nedeniyle sinirleri bozuk yetişkin bir adama dönüşürken, April ise tutkularını hapsetmeye çalışan mutsuz bir ev kadını olup çıkmıştır. Ne yazıkki düşündünklerinin aksine, rutin bir Amerikan ailesi olmaktan kurtulamamışlardır.

6. Blue Valentine – Aşk ve Küller – 2010 – IMDb:7,4

Blue Valentine
Dean ve Cindy çiftinin evliliklerine odaklanan filmde, çiftin evliliği büyük bir hüsrana uğramıştır. Hayatlarının en önemli ve trajik sürecini yaşayan Dean ve Cindy, gençlik yıllarını ve birbirlerine aşkla baktıkları zamanları hatırlamaya uğraşırlar. Zıt kavramları birbiriyle çarpıştıran film, hayal ve gerçeği, gençlik ve yaşlılığı, sevgi ve nefreti, geçmiş ve geleceği hatta kadın ve erkeği karşı karşıya bırakıyor.

5. Crazy, Stupid, Love – Çılgın, Aptal, Aşk – 2011 – IMDb:7,4

Crazy, Stupid, Love
Dışarıdan bakınca Cal Weaver’ın sorunsuz ve kusursuz bir hayatı vardır. Weaver kusursuz bir eşe, harika bir eve, ilk aşkının ona verdiği sevimli çocuklara sahiptir. Gördüğü bu Amerikan rüyası uzun sürmeyecektir. Cal, eşi Emily’nin kendisini aldattığını ve ayrılmak istediğini söylemesiyle, bu rüyadan uyanır. Artık 40’lı yaşlarında yalnız bir adam olan Cal, çapkınlıkta o kadar da iyi değildir. Ancak barda tanışacağı Jacob adlı adam, ona bekar yaşamının püf noktalarını öğretecektir.

4. The Painted Veil – Duvak – 2006 – IMDb:7,5

The Painted Veil
Edward Norton ve Naomi Watts’ı beyazperde de buluşturan, 1920’lerden bir aşk öyküsü. Walter ile Kitty çiftinin evlilikleri bir süredir devam etmektedir. Ancak Kitty’nin kendini mutlu hissetmemesi, evliliklerinde çatırdamalara neden olur. Bu mutsuzluk Kitty’nin başka bir erkeğe yönelmesine neden olur. Bunu fark eden Walter ise intikam almaya kararlıdır. Ancak intikamını bilindik yollardan almayacaktır.

3. The Past – Geçmiş – 2013 – IMDb:7,9

The Past
İranlı bir adam olan Ahmad, 4 yıllık ayrılığın ardından karısının çağırması nedeniyle, Tahran’dan ayrılarak Paris’e geri döner. Geliş amacı ise boşanma davası için gereken belgeleri tamamlamaktır. Yaptığı kısa süreli ziyaret esnasında, eşi ve kızı Lucie’nin sancılı bir ilişkileri olduğu fark eder. Ahmad bu duruma el koyarak, eşi ve kızının aralarını düzeltmek için çabalamaya karar verir. Ancak onun bu uğraşları, kapalı kutuda kalmış sırların gün yüzüne çıkmasına neden olacaktır.

2. After The Wedding – Düğünden Sonra – 2006 – IMDb:7,8

After The Wedding
Hayatını sokak çocuklarına adayan bir müdür olan Jacob Petersen, yetimhanenin kapanma tehlikesiyle yüz yüze geldiğinde, kendini bir anda sıra dışı bir teklifle karşı karşıya bulur. Danimarkalı zengin bir iş adamı olan Jorgen, 4 milyon dolarlık bir teklif ile Jacob’un aklını karıştırır. Çünkü bu teklifin karşılığında bir şartı olacaktır. Jacob bu teklifi kabul ettiğinde, Danimarkaya dönerek Jorgen’ın kızının nikahında, çok etkili bir rol oynayacaktır. Bu teklif onun hayatıyla ilgili ikilemleriyle yüzleşmesini sağlayacaktır.

1. Jodaeiye Nader az Simin – Bir Ayrılık – 2011 – IMDb:8,4

Jodaeiye Nader az Simin
Simin, ailesiyle birlikte İran’dan gitmeyi çok istemektedir. Genç kadın gereken tüm ayarlamaları yapmıştır. Ancak kocası Nader bu konuda çok kararsızdır. Çünkü, kabul ederse Alzheimer hastası babasını, arkada bırakma ihtimali doğacaktır. Bu nedenle Nader, birlikte yapacakları seyahati iptal eder. Nader’in bu kararı nedeniyle, Simin kocasına boşanma davası açmak ister. Ancak talebi reddedilen Simin, Neder’i terk eder ve ailesinin evine yerleşir. Kızları Termeh ise, annesinin döneceğini ümit ederek, babasıyla kalmaya karar verir. Bu işin altından tek başına kalkamayan Nader, babasına bakması için bir kadını işe alır. Razieh adındaki genç kadın hamiledir ve işi kabul ettiğinden eşinin haberi yoktur. Bir gün, Nader eve gelir ve babasını masaya bağlı halde bulur. Razieh döndüğünde ise, olaylar iyice karışacaktır.

Evlilik Filmleri (Düğün Filmleri) Listemize YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *