Tüm Zamanların En İyi Fantastik Anime Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Japonya’dan dünyaya yayılan animelere dünya üzerindeki ilginin gün geçtikçe arttığını söylememiz gerek. Yetişkinler için hazırlanmış çizgi filmler olarak tanımlayabileceğimiz animeler gerek konusu, gerek felsefesi gerekse çizimleriyle her geçen gün izleyici kitlesini arttırmaktadır. Doğa üstü güçlerin, büyü unsurlarının ve sıra dışı konuların sıklıkla ele alındığı fantastik anime filmler bütün dünyada yoğun bir ilgiyle takip edilmektedir. Konusunu çizgi roman olarak tabir ettiğimiz mangalardan alan animeler ülkemizde de son yıllarda büyük bir ilgiyle takip edilmektedir. Hatta birçok üniversitede animelerle ilgili toplulukların oluşturulması da bu ilginin bir sonucudur.

Ülkemizde ve dünyada animelerle ilgili düzenlenen birçok festival sayesinde animelerin daha büyük kitlelere ulaşmasının da önü açılmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda anime izleyen kişi sayısının çok daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Biz de anime izlemek isteyenler için fikir verici olması için dünyada hayli beğenilen fantastik anime filmler listesi oluşturmaya karar verdik. Eğer siz de anime filmlere merak sardıysanız listemizden konusu ilginizi çeken bir seriyi izleyerek anime dünyasına merhaba diyebilirsiniz.

Tüm Zamanların En İyi Fantastik Anime Filmleri

 

25. Blue Exorcist


Kazue Kato tarafından 2009 yılında manga halinde yayınlanmaya başlayan seride adından anlaşılacağı üzere “şeytan çıkarma” konulu bir anime karşımıza çıkıyor. Seride annesi bir insan babası ise şeytan olan Rin Okumura’nın komik ama bir o kadar da heyecanlı hikayesine tanık oluyoruz. Şeytan dünya alemine inebilmek için Rin’in ruhunu kullanmayı planlamaktadır. Rin’in önünde iki yol belirir. Ya şeytana bu konuda yardımcı olacaktır ya da şeytanı dünyadan uzak tutmak için bir ruh kovucuya dönüşecektir. Sıra dışı konusuyla Blue Exorcist fantastik anime filmler listemizdeki yerini alıyor.

24. Sword Art Online


Anime, sizi 2022 sanal gerçekliğin oyun dünyasının tam ortasında bulunduğu bir zamana götürüyor. Sword Art Online ile oyunun tamamen içindesiniz. Dizinin temel alındığı oyun 2013 yılında Playstation Portable için video oyunu olarak raflardaki yerini almıştır. Son yılların en iyi anime serilerinden biri olarak kabul edilen Sword Art Online fantastik kurgusuyla kendisini izletmeyi başarıyor.

23. İnuyasha


2000 yılında yayınlanmaya başlayan shounen tarzındaki anime özellikle başarılı çizimleriyle dikkat çekiyor. Kagome adlı liseli bir kız dedesinin kendisine verdiği kolyeyle evin bahçesinde bulunan kuyuya yaklaşır. Kuyudan çıkan ruhani bir yaratık kızdaki kolyeyi almaya çalışır. Kız kuyuya düşerek kendini bir anda eski Japonya’da bulur. Kuyu Kagome’nin iki dünya arasında yolculuk yapmasına olanak tanımaktadır. Bu etkileyici seriyi henüz izlemediyseniz en kısa zamanda izlemelisiniz. Ancak seride Japon kültürüne dair birçok nokta olduğu için izlemeden önce bu konuyla ilgili biraz araştırma yapmanız konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

22. Devil is A Part Timer


Seri, son yılların en komik animesi olmaya aday. Seride, bir fast food zincirinde yarı zamanlı olarak çalışan bir şeytanın komik hikayesine tanık oluyorsunuz. Satoshi Wagahara tarafından yazılmış bir romandan uyarlanan Devil is A Part Timer sizi günlük yaşamın stresinden biraz olsun kurtarıp kafanızı dağıtmaya yardımcı olacak.

21. Angel Beats!


Seri 13 bölümden oluşmaktadır. Yönetmenliğini Seiji Kishi’nin yaptığı seride ölmüş olan liseli gençlerin sonraki hayatlarında meleklerle olan mücadelesi anlatılmaktadır. Çok başarılı karakterlerin olduğu seride izleyenleri güldüren sahneler olsa da genel olarak hüzünlü bir hikayeye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

20. Log Horizon


25 bölümden oluşan anime Sword Art Online serisine olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Seride Elder Tale isimli oyun 20 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyayı kasıp kavurmaktadır. Oyuna getirilen bir paketle binlerce Japon oyunda mahsur kalır. NHK Stüdyolarının yapımcılığını üstlendiği seride başkahraman Shiroe’nin başından geçen olayları seyrediyoruz.

19. Soul Eater


Shinigami okulu öğrencilerinin cadı ruhu avlama maceralarını eğlenceli bir şekilde anlatan Soul Eater özellikle keyifli dövüş sahneleriyle izleyenleri kendisine bağlamayı başarıyor. 2008 yılının başarılı animelerinden olan seri müzikleriyle de izleyenlerin beğenisini kazanmıştır.

18. Black Butler


1880’li yılların sonunda İngiltere’de geçen seri 2 sezondan oluşmaktadır. Dönemin en zengin ailelerinden birinin malikanesinde çıkan yangınla aile yok olur. Ancak bir süre sonra ailenin 12 yaşındaki oğlu Ciel, Sebastian isimli kahyasıyla ortaya çıkar ve olaylar gelişir.

17. Magi: The Kingdom of Magic


Shounen tarzında çekilen seri 2013 yılında izleyicisiyle buluşmuştur. Alaaddin daha güçlü büyüler öğrenmek için Colezyum’a gider. Amacı daha güçlü bir şekle bürünerek Magnostadt’ı kötü güçlerden korumaktır. Acaba Alaaddin bunu başarabilecek mi?

16. Akame Ga Kill!


Tatsumi, açlıkla ve vergi yüküyle ezilen köyünü kurtarmak için başkente giderek mücadele edecektir. Ancak işlerin tahmin ettiği gibi gitmeyeceğini anlayacaktır. 2014 yılının en çok ses getiren animelerinden biri olan seri fantastik anime filmler listemizde sağlam bir yere sahip oluyor.

15. No Game No Life


Light novel olarak büyük beğeni toplamasının ardından mangası ve ardından animesi çekilen No Game No Life serisinde Sora ve Shiro isimli hem gerçek dünyada hem de oyun dünyasında ayrılmaz bir ikili olan iki kardeşin hikayesine tanık oluyoruz.

14. Noragami


2014 yılının Ocak ayından yayınlanmaya başlayan seri 12 bölümden oluşmaktadır. Seri konusunu 8 milyon tanrılı Japon dini Şintoizm’den almaktadır. Çok beğenilen seri çok kısa sürmesiyle hayranlarını üzmüştür.

13. Spice and wolf


2008 senesinde 13 bölüm olarak çekilen anime serisinin yönetmenliğini Takeo Takahashi yapmıştır. Seyyar satıcı olan Craft Lawrence gittiği kasabalardan birinden dönerken arabasında bir kız olduğunu farkeder. Kurt kulaklara sahip bu kız kendisinin berekete tanrıçası Horo olduğunu söyler. Lawrence ile Horo arasındaki arkadaşlık Lawrence’nin işlerinin açılmasını da sağlar.

12. Fairy Tail


17 milyon nüfusa sahip Fiore Krallığı büyüyle ve büyücülerle dolu tarafsız bir ülkedir. 2006 yılında yayınlanan manga 2009 yılında anime olarak yayınlanmaya başlamıştır. Seride Fiore Krallığı’ndaki Magnolia şehrinde bulunan büyücü loncası olan Fairy Tail’e bağlı büyücülerin başından geçen maceralar işlenmektedir.

11. Naruto


Bir Japon köyüne saldıran canavarın 12 yaşındaki bir çocuğun bedenine hapsedilmesiyle başlayan macera Narutove arkadaşlarının başına gelen olayları etkileyici bir dille anlatmaktadır. Serinin gelmiş geçmiş en güzel animeler arasında gösterildiğini de söylememiz gerek.

10. Bleach


Ruhları görüp onlarla konuşma yeteneğine sahip Kurosaki Ichigo hayalet bir arkadaşını ziyarete giderken korkunç bir hayalet tarafından kovalanır. Bu kovalamacadan sonra meydana gelen olaylar Ichigo’nun hayatının tamamen değişmesine neden olacaktır.

9. Fate/Zero


Senaryosu Gen Urobuchi tarafından yazılan serinin yönetmenliğini Ei Aoki tarafından yapılmıştır. 2006 yılında izleyicisiyle buluşan Fate/Stay Night serisinin devamı niteliğinde 2011 yılında yayınlanan seri birçok izleyici tarafından ilk animeye göre çok daha başarılı bulunmuştur.

8. Nanatsu No Taizai


Türkçe’ye “Yedi Ölümcül Günah” olarak çevirebileceğimiz seri 24 bölümden oluşmuş fantastik, aksiyon ve doğaüstü türde bir anime serisidir. Efsanevi Liones Krallığı kutsal şövalyeler tarafından korunmaktadır ve bu şövalyeler kendi içlerinden çıkan hainler tarafından ihanete uğramıştır. Kralın kızı bu hainleri bulmaya ant içer.

7. Puella Magi Madoka Magica


Serinin yönetmenliğini Akiyuki Shinbo üstlenmiştir. Seride Madoke Kaname rüyasında savaşan bir kız görür ve ertesi gün okulda aynı kızı karşısında görür. Bu olay gizemli ve büyülü günlerin başlangıcı olacaktır.

6. Naruto: Shippuuden


Manga’nın 28. fasikülünden itibaren ele alınan konuda Naruto’nun 2,5 yaş büyüdüğü bir dönemdeki maceralarına tanık oluyoruz.

5. One Piece


Luffy, şeytan meyvesini yiyerek özel güçlere sahip olur. Amacı One Piece isimli hazineyi ele geçirmektir. Luffy’nin bu amaç uğruna birçok düşmanla amansız mücadelelere girmesi gerekecektir. En uzun anime serilerinden olan One Piece karakterlerin özgünlüğü ve hikayesiyle hatırı sayılır bir izleyici kitlesi tarafından takip edilmektedir.

4. Berserk


1997 yılında çekilen seri 25 bölümden oluşmaktadır. Serinin gelmiş geçmiş en etkileyici ve beğenilen serilerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Animede Orta çağ krallığında yaşanan olaylara tanık oluyorsunuz. Seride zengin ve fakirin etkileyici mücadelesinin başarılı bir şekilde yansıtıldığını görüyoruz.

3. Fullmetal Alchemist


Serinin ilk bölümü 4 Ekim 2003 tarihinde yayınlanmıştır. Ölen annelerini simya yardımıyla geri getirmeye çalışan iki kardeşin etkileyici hikayesinin ele alındığı seri 51 bölüm sürmüştür. Yaptıkları deney sırasında kardeşlerden Elric kolunu, Alphonse ise bedenini kaybeder. Elric, kardeşinin ruhunu bir tenekeye hapsederek onun yok olmasını engeller. Artık iki kardeş simyayı daha iyi öğrenerek annelerini geri getirmek için çabalayacaktır.

2. Dragon Ball Z


1986 yılında Japonya’da yayınlanmaya başlayan Dragon Ball’ın devamı olan Dragon Ball Z’de karakterlerin büyümüş hallerini görüyoruz. 20’şer dakikalık toplam 153 bölümden oluşan seri son olarak 1989 yılında yayınlanmıştır.

1. Full Metal Alchemist: Brotherhood


Bir önceki serisinin mangaya paralel gitmemesinden dolayı yapımcılar tarafından yeniden çekilen seride Elric ve Alphonse kardeşlerin muhteşem kardeşlik hikayesine tanık oluyoruz. Karakterlerdeki çocuksu ifadelerin yerine daha mücadeleci ve etkileyici bir serinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu da seriyi fantastik anime filmler listemizin ilk sırasına taşıyor. Eğer etkileyici ve macera dolu bir anime serisi izlemek istiyorsanız Full Metal Alchemist: Brotherhood size beklentimizden çok daha fazlasını verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *