En İyiler: Yabancı Fantastik Diziler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikan Film sektörünün tüm dünyaya duyurduğu fantastik diziler, pek çok yönden Amerikan film sektörünü domine eden yapımlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Yabancı dizilerin son dönemde yapmış oldukları muhteşem ataklarla birlikte, tüm dünyaya filmleri kadar dizilerini de satmayı başaran Amerikalılar konu üretme konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar. Birçok yazarın kitaplarından dizilere çevirilen hikâyelerin yanında yapımcılar yeni ve farklı hikâyeler yaratarak, seyircinin hayal dünyasına katkı yapmayı sürdürüyorlar. Fantastik diziler bu anlamda oldukça başarılı ve çok izlenen yapımlardır. Yabancı dizilere bir göz atmak istersek aşağıdaki yapımlar en popüler ve izlenen yapımlar olarak karşımıza çıkacaklardır.En İyi Fantastik Diziler listemize YORUM yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Fantastik Diziler Listesi

20. ShadowHunters – Gölge Avcıları – 2016 – IMDb: 6,4

Gölge Avcıları Fantastik Diziler
Cassandra Clare’in çok satan The Mortal Instruments kitap serisinden diziye uyarlanan Gölge Avcıları dizisinin geçtiğimiz senelerde çekilmiş bir de sinema filmi bulunmaktadır. Katherine McNamara, Dominic Sherwood, Alberto Rosende gibi oyuncuları bünyesinde barındıran dizi, Clary Fray isimli genç kızın 18. Doğum gününde yarı melek olduğunu keşfetmesi üzerine gelişen olayları konu alıyor. Annesinin çocukluğu boyunca durumunu gizlediği ve hafızasını sildirdiği Clary, 18. Doğum günü yaklaştıkça garip şeyler görmekte ve ilginç şekiller çizmektedir. 18. Doğum gününün gecesinde kimsenin görmediği olaylara şahit olan Clary’in hayatı bir daha geri dönmemek üzere değişecektir. Film versiyonunda başka oyuncuların oynadığı dizinin uzun bir seri kitaptan uyarlanmış olması, reytinglerde istenen başarıyı göstermesi halinde daha uzun yıllar devam edebileceğinin sinyallerini veriyor.

19. Dominion – Dominion – 2014 – IMDb: 6,9

Dominion
Hala yayını süren Dominion dizisinde Cebrail’in tanrının kaybolmasından insanları suçlu tutmasıyla birlikte onlara karşı açtığı savaş işlenmektedir. Bu savaşta Michael ise insanların tarafında yer almış ve onlara destek olmuştur. Savaş sırasında ortaya çıkan bir kehanet seçilmiş kişinin geleceğini ve tüm insanlara tanrının sözlerini söyleyeceğini bildirmektedir. Seçilmiş kişinin kim olduğunu gayet iyi bilen Michael onu korumak için elinden geleni yapacaktır. Melekler ve insanlar arasındaki savaşı konu olan bu dizi bilindik dünyanın yok olduğu Distopik bir dünyada geçmektedir. 22 bölüm ve 2 sezon yayınlanan dizinin devam bölümlerinin çekilmesi beklenmektedir.

18. Heroes – Heroes – 2006 – IMDb: 7,7

Heroes Fantastik Diziler (1)
Yeni bir versiyonu çekilen dizi üstün yeteneklere sahip sıradan insanların hikâyesini konu alıyor. Yeteneklerini keşfetmekte sorun yaşayan bu insanlar, uçabiliyor, düşünce okuyabiliyor, geleceği resmedebiliyor, zamanı bükebiliyor görünmez olabiliyor. Bu insanları bir araya getiren ise hep birlikte dünyayı kurtaracak olmalarıdır. Heroes Reborn adıyla yeni baştan çekilmeye başlayan dizinin bu ilk versiyonu izleyicisine yeterli gelmemiş olacak ki yapımcısı 2015 yılında mini bir dizi versiyonunu daha çekti.

17. Merlin – Merlin – 2008 – IMDb: 7,9

Merlin
İngiltere yapımı bu dizi film, büyücü Merlin’in güçlerini yeni yeni keşfettiği gençlik yıllarına değinmektedir. Bildiğimiz Camelot efsanesinden daha farklı bir yapısı olan filmde Arthur’da henüz kral olmamıştır. Hemen her bölümünde farklı bir hikâyenin işlendiği dizi büyünün yasak olduğu ve tehlikeli görülüğü bir zamanda geçmektedir. Colin Morgan, Katie McGrath, Bradley James gibi oyunculara sahip dizi 2012 yılında 65 bölüm yayınlandıktan sonra sona ermiştir.

16. The 100 – 100 – 2014 – IMDb: 7,9

The 100
Dünyada yaşanan nükleer savaşın ardından yaşanmaz hale gelen Dünya’yı terk eden insanoğlu uzayda bir üste yaşamını sürdürmektedir. Her türlü imkâna sahip gibi görünen üs yavaş yavaş ölmeye başlayınca, mahkûm edilmiş 100 tane genci Dünya’dan ayrılışlarının 97. Yılında geri gönderirler. Bu gençler dünyaya indiklerinde onları bir sürpriz bekliyor olacaktır. Dünya atmosferi yaşanılabilecek konumdadır. Ancak bu 100 genç için asıl sürpriz dünyada yaşayan insanların olduğunu görmek olacaktır. Bilim kurgu Fantastik türdeki bu dizi, alternatif dizi arayanların keyifle izleyebileceği dizilerden bir tanesidir.

15. The Vampire Diaries – Vampir Günlükleri – 2009 – IMDb: 7,9

Vampir Günlükleri
Kevin Williamson tarafından yaratılan dizi, Mystic Falls kasabasından yaşayan Damon ve Stephen Salvotore kardeşlerin hikâyesine değinmektedir. Vampir olan iki kardeş, kendilerini vampire çeviren kadına tıpatıp benzeyen Helena’ya âşık olurlar. Oldukça ilginç bir kasaba olan Mystic Falls’ta geçen dizi, cadılar, kurt adamlar ve tabii ki vampirlerden oluşan bu hikâyeyle sizi saracak. Bir kitap uyarlaması olan Vampir Günlükleri kitaplarından oldukça değiştirilmiş şekilde ekrana aktarılmaktadır. Paul Wesley, Ian Somerhalder, Candice Accola gibi oyuncuların oynadığı dizi sonrasında içlerinden bazı oyuncuların öne çıkmasıyla The Originals isimli bir diziye daha başlanmasına sebep olmuştur. Köken vampirlerin anlatıldığı bu hikâyede Vampir Günlükleri kadar ilgi çekicidir.

14. Angel – Angel- 1999 – IMDb: 8,0

Angel
Beş sezon boyunca yayın hayatını sürdüren Angel dizisinde David Boreanaz, James Marsters, Alexis Denisof gibi oyuncular yer almaktadır. Buffy Vampire Slayer dizisinde yan karakterlerden birisi olan Angel, yüzyıllar boyunca öldürdüğü insanlar ve katlettiği kişilerden sonra ruhunun geri verilmesiyle büyük bir pişmanlıkla baş başa kalır. Vampir Angel’in deneyimlerini ekrana yansıtan dizi 110 bölüm sürmüştür.

13. Once Upon a Time – Bir Varmış Bir Yokmuş – 2011 – IMDb: 8,0

Bir Varmış Bir Yokmuş
2011 senesinde yayınlanmaya başlayan dizi izleyicisinden çok ilgi görmesi üzerine Once Upon a time Wonderland adı altında bir başka versiyonu da çekilmiştir. Dizi birçok çocuk masalının iç içe geçmiş ve değişime uğratılmış halini bize anlatmaktadır. Tüm masal kahramanlarının bir arada bulunduğu kasaba Pamuk Prensesin cadısı tarafından lanetlenmiş zamansız bir şekilde günümüze gelmiştir. Zamanın hiç akmadığı bu kasabada sihri bozabilecek tek kişi Pamuk Prensesin kızı Emma Swan’dır. 6 sezondur devam eden dizi 113 bölüm yayınlanmıştır.

12. True Blood – True Blood – 2008 – IMDb: 8,0

True Blood
Bir kitap uyarlaması olan True Blood, Vampirlerin tüm dünyaya varlıklarını duyurmasından sonra ki dönemlere değinmektedir. Yapay kan olan True Blood’u içen vampirler kadar hala kan emen vampirler olsa da Amerikan hükumetinin genel tavrı vampirlerle uzlaşmaktan yanadır. Bir kasabada çalışan Skookie insanların düşüncelerini okuyabilmektedir. Çok rahatsız edici olan bu özelliği bir gün kasabaya gelen vampir Bill’in düşüncelerini okuyamadığını fark etmesiyle artık önemsiz hale gelmiştir. Çevresi tarafından yargılanan Skookie Bill’e gittikçe daha çok âşık olmakta aralarında müthiş bir aşk yaşanmaktadır. Şiddet içeren ve seks içerikli sahneleriyle sert bir dizi olarak bakılsa da True Blood değişik bir vampir hikâyesi sunarak izleyiciyi kendisine çekmeyi başarıyor.

11. Da Vinci’s Demons – Da Vinci’nin Şeytanları – 2013 – IMDb: 8,1

Da Vinci'nin Şeytanları
Da Vinci’nin hayat hikâyesinin fantastik ve tarihi bir kurguda verildiği dizi Medici hanedanlığı dönemine değinirken, biraz dahi biraz deli olan Da Vinci’nin Yapraklar kitabı adı verilen kutsal ve bilgiyle dolu olan bir kitabı aramasının mistik öyküsü aktarılmaktadır. 3 sezon süren dizi 28 bölüm sürmüştür. David S. Goyer’ın yaratıcısı olduğu dizi de Tom Riley, Laura Haddock, Blake Ritson gibi oyuncular yer almıştır.

10. The Flash – Flash – 2014 – IMDb: 8,2

The Flash
Greg Berlanti, Andrew Kreisberg tarafından yaratılan Flash, Arrow dizisindeki karakterlerden birisinin diziye dönüştürülmüş versiyonudur. Geçmişinde büyük bir trajedi barındıran Barry Allen, Central City Polis Birimi’nde adli laboratuvar asistanı olarak çalışmakta ve suçluların bıraktığı ipuçlarını toplamaktadır. Ani bir yıldırım çarpmasına maruz kalan Barry, müthiş bir hız yeteneğine kavuşur ve Flash karakterine bürünüp suçluların peşinden gitmeye başlar. Grant Gustin, Candice Patton, Danielle Panabaker gibi oyuncuları bünyesinde barındıran dizi 3. Sezonunda ve 47 bölüm yayınlanmıştır.

9. The Lost Room – Kayıp Oda – 2006 – IMDb: 8,3

The Lost Room
6 bölümlük mini dizi halinde yayınlanan dizi, Yanmış bir otelin lanetli odasından kaybolan eşyaları ve bu eşyaların insanlara verdikleri yetenekleri anlatan dizi, fantastik dizi izleyicileri tarafından 6 bölüm yayınlanmasına rağmen beğeniyle karşılanan dizilerden bir tanesidir. Peter Krause, Julianna Margulies, Kevin Pollak gibi oyuncuları künyesinde bulunduran dizi, devam etmesi için yıllardır sabırla beklenen dizilerden bir tanesidir.

8. American Horror Story – Amerkan Korku Hikayeleri – 2011 – IMDb: 8,3

Amerkan Korku Hikayeleri
Brad Falchuk, Ryan Murphy tarafından yaratılan Amerikan Korku Hikâyeleri’nin süpervizörlüğünü Stephen Spielberg’ün yaptığı bilinmektedir. Her sezonunda başka bir konuyu işleyen bu hikâyeler, korkutucu hayalet hikâyelerinden oluşmaktadır. Oynayan oyuncuların genel itibariyle değişmediği, konunun değiştiği sezonlardan ilkinde bir ev içerisindeki hayaletlere ve onların yaptıklarına odaklanırken, ikinci sezon bir akıl hastanesinde geçmektedir.

7. Miss Fist – Miss Fist – 2009 – IMDb: 8,3

Mis Fist
İngiliz yapımı dizi, 18 yaşından küçük bir grup çocuğun mahkeme tarafından cezalandırıldıkları için her gün yaptıkları çöp toplama görevi sırasında garip bir enerji akımına kapılıp değişik yetenekler kazanmalarını konu alıyor. Bu genç çocuklar, serseriliğin de verdiği halleriyle bu yeni yeteneklerini faydalı şeyler için kullanabilmek adına çaba sarf ediyorlar. 5 sezon süren dizi 25 bölüm olarak çekilmiştir.

6. Lucifer – Lucifer – 2015 – IMDb: 8,4

Lucifer
Tom Kapinos tarafından yaratılan dizi, cehennemde bulunmaktan sıkılmış olan şeytanın dünyaya gelip lüks bir bar işletmeye başlamasını konu alıyor. Cehenneme dönmeye ikna etmek için gelen meleği hiçbir koşulda dinlemeyen ve cehenneme gitmeyeceğini belirten Lucifer Morningstar, dünyada tanıştığı bir dedektifin yeteneklerinden etkilenmemesi üzerine ona ilgi duymaya başlar. Dedektife bazı olayların çözümünde de yardımcı olan Lucifer yavaş yavaş insan olmaya başlamanın nasıl bir deneyim olduğunu da öğrenecektir. Tom Ellis, D.B. Woodside, Rachael Harris gibi oyuncuları bünyesinde barındıran dizi özellikle Tom Ellis’in Lucifer rolündeki gösterdiği performansla izlenmeye değer dizilerden bir tanesidir.

5. The Walking Dead – Yürüyen Ölüler – 2010 – IMDb: 8,6

The Walking Dead
Standart yaşayan ölüler hikâyesinden yola çıkan dizi, oyuncu kalitesi ve görsel başarısıyla öne çıkan yapımlardan bir tanesidir. Robert Kirkman tarafından yaratılan dizi kasabanın polis şefi Rick Grimes’in vurularak hastaneye kaldırılmasıyla başlıyor. Uyandığında dünyayı bıraktığı gibi bulmayan polis şefi karısını ve oğlunu aramak için şehri terk ediyor. Pek çok olayın arkasından karısını bulduğundaysa onun bulunduğu gruba dâhil oluyor. Grubun yavaş yavaş liderliğine gelen Rick’in, yaşadığı inanılmaz değişimle sadece yürüyen ölülerin değil insanların da içinin öldüğünü yumuşak ve iyi yürekli polisten soğukkanlı ve acımasız bir insana dönüşümüyle izleyebiliyoruz.

4. Supernatural – Doğaüstü – 2005 – IMDb: 8,6

Supernatural
10. sezonuyla ekranlara gelen dizi bu sezon itibariyle ekranlara veda etmeye hazırlanıyor. Bir abi kardeş hikâyesi anlatan dizi, babaları avcı olduğu için çocukluklarını yaratık avlayarak geçiren iki kardeşin ayrılmış yollarının babalarının ortadan kaybolmasıyla tekrar kesişmesi olayıyla başlıyor. Anneleri yıllar önce bir şeytan tarafından öldürülmüş Sam ve Dean, Sam’in nişanlısının da aynı şekilde ölmesi üzerine hem babalarını arayacakları hem de yaratık avlayacakları bir seyahate çıkıyorlar. 10 sezon boyunca başlarına gelmeyen kalmayan, defalarca ölüp ölüp geri dönen kahramanlarımız, aklınıza gelebilecek tüm yaratıklara, meleklere, şeytanlara, vampirlere, kurt adamlara ve sayısız efsanevi yaratığa karşı mücadele ediyorlar. Dizi müzikleri ve Dean’in babasından kalma arabası İmpala gibi etkenlerle dikkat çekiyor.

3. Doctor Who – Doktor Who -2005 – IMDb: 8,8

Doctor Who (1)
En uzun süre yayınlanan dizilerden bir tanesi olan Doktor Who, zaman yolculuğu yapan bir doktorun maceralarına ışık tutmaktadır. Yayınlandığı günden beri doktor karakteri değişen dizinin 2005 senesinde yeni doktoruyla yayınlanmaya başlayan bölümlerinde Peter Capaldi, Jenna Coleman başrollerde oynuyor. İngiltere yapımı dizi daha uzun yıllar yayınlanmaya devam edecek gibi gözüküyor.

2. Avatar: The Last Airbender – Avatar: Son Hava Bükücü – 2005 – IMDb: 9,2

Avatar The Last Airbender
Oldukça yüksek izlenme oranlarına sahip bu animasyon film, Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko tarafından yaratılmıştır. Dört elementi bükebilen bir çocuğun anlatıldığı animasyon dizinin, film versiyonları da çekilmiştir. Birçok Budist öğeyi içinde barındıran film fantastik severlerin beğenerek izledikleri bir yapımdır.

1. Game of Thrones – Taht Oyunları – 2011 – IMDb: 9,5

Game of Thrones (1)
Aynı isimli roman serisinden uyarlanan Taht Oyunları tüm dünyada oldukça ses getiren bir dizidir. Fantastik bir evrende geçen dizi, birçok bölgeden oluşan ve başkenti ayrı olan bir krallığın tahtı için yapılan kavgaları ve savaşları konu almaktadır. Başrol oyuncusu Ned Stark’ın ilk bölüm finalinde öldürülmesiyle dikkatleri üzerine çeken Taht Oyunları gittikçe yükselen bir merak ve beğeniyle izlenmektedir. D.B. Weiss, David Benioff tarafından yaratılan dizinin başrol oyuncuları her an değişebilmektedir.

4 comments on "En İyiler: Yabancı Fantastik Diziler"

 1. Anonymous says:

  ayn

  • maceracı says:

   the walking deadde gerildiğim kadar hiçbir dizide gerilmedim dizinin ilk sezonu sıkıcı gelsede sonrasında en sevdiğim dizi oldu

 2. sense8 says:

  SENSE8 en iyi fantastik dizidir NET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *