Fargo Dizisi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Fargo ; Coen kardeşler tarafından 1994 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Fargo konusu, yaşanmış bir olaydan esinlenerek gerçek hikayeye bağlı kalınmadan çekilmiş olan film çok beğenilmiş eleştirmenler tarafından olumlu bulunmuştu. Senaryo sahibi Coen kardeşler 2014 yılında senaryonun dizi film olması için onay vermiş ve Amerikan FX kanalında mini bir dizi olarak yayınlanmıştır. Dizi şimdiye kadar 2 sezon çekilmiş ve 3. Sezon için onay almıştır. 3. Sezon için oynayacak oyuncular ile izleyicilerine duyurulmuştur. Fargo Dizisi Konusu ve Yorumları isimli yabancı dizi tanıtımı içeriğimize YORUM yapabilir veya EMOJİ ile tepki verebilirsiniz.

Fargo Tanıtım:

Fardo Tv Dizisi
İki kardeş olan Ethan ve Joel Coen’in imzası ile 1996’da çekilmiştir. Sağlam senaryosu, müzikleri ve başarılı oyuncuları ile film bir anda yükseliş göstermiştir. Her bölümün başlangıcında 1987 yılında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlandığı uyarısını görmekteyiz. Yalnızca yaşayan kişilerin isimlerinin değiştirildiği, ölenlerin ise aynen aktarıldığı belirtilmektedir. Filmde cinayetleri işleyen seri katilimiz olan Lorne Malvo(Bill Bob Thornton)’nun yolları, mizahi görüntüsünün altında yatan dokunaklı ve ezilmiş bir yapısı olan sigortacı Lester Nygaard (Martin Freeman) ile Minnesota’da kesişir. Bu kesişmeden sonra hikayenin konusu şekillenir.Bir yandan da Minnesota polisi Molly Solverson (Allison Toman) ve Duluth polisi Gus Grimly (Colin Hanks) bu cinayetlerde Lorne ve Lester’in ilgisi olduğunu çözmüşlerdir.

Fargo Konusu:

Fardo Tanıtım
Fargo konusu farklı olan ve şimdiye kadar çekilen 2 sezonda faklı konuları ele almış olsa da 2. Sezonun son bölümlerinde konular birleştirilmiş ve olay, kurgu bütünlüğü sağlanmıştır. Dizi de birinci sezonda Minnesota Bemidji’de yaşananlar ve ikinci sezonda 1970 li yıllarda yine Minnesota da geçen mafya hesaplaşmalarını ele alıyor. Birinci sezon ile ikinci sezon arasındaki bağlantı ise birinci sezonda eyalet polisi olan Molly Solversonun emekli polis olan babasının gençliğinde yaşanan olayları anlatması ile sağlanıyor.

1. Sezon Minnesota’da yaşanan garip olaylar:

fargo tv series season 1

Fargo birinci sezon konusu ve baş kahramanı; hayatında her alanda başarısız olmuş, korkmuş, pısırık ve karısından korkan Lester Naygard’dır. Hayat Naygard ( Martin Freeman ) açısından oldukça kötü giderken kiralık katil olan Lorne Malvo (Billy Bob Thornto ) ile hastane de karşılaşması ve Malvo’nun Naygard’a hayat hakkında ve kişiliği hakkında öğütler vermesi sonucunda Naygard’ın karısını öldürmesi ve Malvo’dan yardım istemesi ile başlıyor. Naygard karısını öldürdüğü andan itibaren farklı bir kişiliğe bürünüyor. Artık eski Naygard olmadığı gibi hayatına da çok farklı biri olarak devam ediyor. Dizi de aurıca kiralık katil Lorne Malvo, öldürmek için geldiği kişinin yanında çalışmaya başlıyor: dizi Naygard ve Molve’nin işlediği cinayetler ve Bemidji kasaba polisleri olan Molly Solverson ( Alison Tollman ) ve Gus Grimly’nin ( Colin Hanks ) cinayetleri çözmek için gösterdikleri olağanüstü çabayı konu alıyor. Dizinin diğer kahramanı ise Molly Solversonun polis emeklisi olan ve kafe işleten babası Lou Solverson’dur.

2. Sezon Minnesota Mafya Hesaplaşmaları:

fargo tv series season 2

Fargo 2. Sezon konusu , Minnesota da geçmiş yıllarda yaşanmış ve çok sayıda ölümün gerçekleştirdiği bir mafya hesaplaşması konu ediliyor. Dizide mafya dışında kasaba da güzellik uzmanı olan Peggy Blomquist ‘in ( Kristen Durth ) yanlışlıkla Gerhart ailesinin küçük oğlu olan Rye ‘e araba ile çarpıp korkması ve çartığı kişiyi evin bodrumuna kilitlemesi ile başlıyor. Kasabanın kasabı olan kocası Ed’in ( Jesse Plemons ) eve gelmesi ve bodrumda kilitli olan yaralı adamı öldürüp, ortadan kaldırması sonucunda mafya aileleri arasında bir çatışma başlıyor. Lou Solverson bu cinayet soruştururken aynı zamdan kasaba da meydana gelen garip olaylar ve kasaba güvenliği ile de ilgilenmek zorunda kalıyor. Ayrıca Lou Solverson ABD Başkan adayı Ronald Regan’ın seçim gezisi için Minnesota ya gelmesi nedeniyle güvenlik ekibinin bir parçası olarak da görev yapmasını ele alıyor. Mafya hesaplaşmaları sırasında Gerhart ailesinin; eyalet polisi ve düşmanları olan Kansas City Kuzey kanadı olan Joe Bulo ile mücadelesini, ailenin en büyük bireyi olan annenin inisiyatifi ele alarak barış anlaşması imzalaması ve barışın bozularak çatışmanın şiddetlenmesini, ailenin büyük oğlunun kızının düşmanla olan ilişkilerini izliyoruz. Dizinin son bölümlerinde Gerhart ailesinin sadık elemanı olan bir kızıl derilinin aileyi satarak ve aile fertlerinin bazılarını öldürerek intikam almasını görüyoruz.

fargo dizisi konusu

Bütün bu olaylar bir kurgu içerisinde her anını heyecanla ve merakla izleyeceksiniz. Dizinin son bölümünde Gerhart ailesinin sadık elemanı olan kızıl derilinin kimin emri ile hareket ettiğini ve mafya ailelerinin nasıl ortadan kalktığına şahit olacaksınız. Dizi Peggy, kocası Ed ve mafya aileleri arasında geçen ilişkiler ile Eyalet polisleri arasında geçen hiyerarşik çatışmaların sonucunda tüm mafya elemanlarının hayatını kaybetmesi, Ed’in ölümü ile sonuçlanıyor.

Fargo Dizisi Teknik Detay:

Tür: Suç ve Kara Mizah
Başlangıç: 15 Nisan 2014
Bitiş:
Ülke: ABD
Kanal: Netflix
Oyuncular: Billy Bob Thornton, Allison Tolman,Colin Hanks ve Martin Freeman
IMDb: 9,0
Süre: 50 dk

Fargo Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *