Report

Description

Bugün Avrupa’ın en iyi yönetmenlerinden birisi olarak kabul edilen Fatih Akın, özellikle göç ve Türk aile yapısına ilişkin etkileyici filmleri ile tanınmaktadır. Fatih Akın filmleri genel olarak kültürler arası çatışmaları konu edinir. En başarılı filmleri hakkında bilgi vermeden önce, yönetmeni biraz daha yakından tanımak gerekiyor. 25 Ağustos 1973, Hamburg doğumlu olan başarılı yönetmen, 7 yaşından beri sinema ile yakından ilgilenmektedir. Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde, Görsel İletişim bölümünden mezun olmuştur. Birçok kısa film ve belgesel çekerek ismini duyurmaya başladı. Duvara Karşı filmi, Britanya Film Enstitüsü jürisi tarafından Almanya’nın en başarılı filmi olarak seçilmiştir. Birçok kısa film, belgesel ve uzun metrajlı filmleri ile ödüller almıştır. Fatih Akın filmleri, birçok Türk ve yabancı oyuncuyu bir araya getirmiş yapımlardan oluşmaktadır.

Fatih Akın Filmleri

 

12. In The Fade – 2017 – IMDB: 6,2


Hamburg’da meydana gelen bir patlama sonucu, Katja’nın tüm hayatı mahvolur. Türk olan eşi Nuri ve oğlu Rocco’yu kaybetmesi ile birlikte iyice bunalıma giren bu kadın, yas süreci sonrasında artık intikam için yaşayacaktır.

11. Seni Seviyorum New York – 2008 – IMDB: 6,3


Ekipte Fatih Akın’ın da yer aldığı on iki çok önemli yönetmenin ve oyuncu Uğur Yücel’in de yer aldığı kadrosu ile Paris filmi, çıktığı dönemde çok dikkat çekmiştir. New York’un beş farklı bölgesinde birbirine benzemeyen, dünyevi konulu aşk hikayeleri anlatılmaktadır.

10. Kesik – 2014 – IMDB: 6,3


Mardin’de çocukları ve eşi ile beraber yaşayan ve demircilik ile kazancını elde eden Nazaret’in yaşamı Birinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği 1915 yılının uzun gecelerinden birisinde, çok farklı bir yere sürüklenir. Bu adam hem ailesinden ayrılır hem de bilmediği yerlere giden bir yolculuğa çıkarak hayatta kalma mücadelesi verir.

9. Cennetteki Çöplük – 2012 – IMDB: 6,7


Karadeniz’in Camburnu yöresinde çay yetiştiriciliği ile geçinen halk, denizin doldurularak yer edinme projesine direnmek için hükumete protesto düzenler. Bu proje birçok insanı evinden edecektir ve bu nedenle yerli halk projenin durdurulması için her şeyi göze alır.

8. Elveda Berlin – 2016 – IMDB: 7,2


Varlıklı, fakat birbirleri ile düzgün bir iletişimi bulunmayan kopuk bir ailenin evladı olan 14 yaşındaki Maik, yaz tatilini evde tek başına geçirmek durumunda kalmıştır. Çünkü ilgisiz olan babası bir iş seyahatine çıkmıştır ve annesi de aşırı alkol kullanımından dolayı tedavi altında bulunmaktadır.

7. Aşka Ruhunu Kat – 2009 – IMDB: 7,3


Genç yaşında restoran sahibi olan yakışıklı Zinos’un peşini maalesef talihsizlikler borakmaz. Hem kız arkadaşı Nadine yeni bir iş amacı ile Şangay’a taşınmaktadır hem de kaza geçirerek kendisi dizlerinden sakatlanır. Restorana yeni bir aşçı getirmesi ile birlikte işler de kötüye gider. Aldığı karar ile restoranın konseptini değiştirir ve bir anda müşterileri de değişir.

6. Solino – 2002 – IMDB: 7,4


Gigi ve Giancarlo iki kardeştir ve babaları Romano ile anneleri Rosa’nın yanlarında yaşamayı istemedikleri için evi terk ederek Almanya’ya taşınırlar. Bunun üzerine iki kardeşin hayatı tamamen değişir. Oğulları başlarda özgür hayatı çok sever ve istediklerini yapabileceklerini fark ettiklerinde ileriye gitmekten çekinmezler. Ancak ikisi de aynı kişiye aşık olduğunda eve dönmeye karar verirler.

5. Kısa ve Acısız – 1998 – IMDB: 7,4


Kısa film ve belgesel çalışmalarının ardından Akın’ın ilk uzun metrajlı filmi olarak bilinen Kısa ve Acısız yapımında, suç dünyası içerisinde büyüyen üç arkadaşın seneler sonra tamamen değişen hayatları konu olarak ele alınmıştır.

4. Temmuz’da – 2000 – IMDB: 7,8


Daniel, genç bir öğretmendir ve diğer öğretmenlerin aksine öğrencileri ile hiçbir zaman yakın iletişim kuramaz. Ancak Juli ile tanıştıktan sonra hayatını tamamen değiştirmeye karar verir. Çünkü Juli adlı kadın ona fal bakmıştır ve yakın zamanda hayatının aşkı ile tanışacağını söylemiştir. Bir zaman sonra gerçekten de Daniel bir Türk kızı olan Melek’e aşık olur ve onun peşinden Türkiye’ye gider.

3. Yaşamın Kıyısında – 2007 – IMDB: 7,9


Hem emekli hem de dul olan Ali, yalnızlıktan usandığı bir dönemde hayat kadını olan Yeter ile yolları kesişir. Para ile kendisine eş olmasını öneren Ali’nin bu teklifini, üniversitede profesörlük yapan oğlu Nejat hiç istemez. Nejat için Yeter kabul edilemez birisidir. Yeter’in ise tek amacı kızının okuyabilmesidir ve bunu anlayan Nejat, Yeter’e karşı olan tüm ön yargılarını yıkar.

2. İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek – 2005 – IMDB: 7,9


Alexander Hacke adlı müzisyen kültür çatışmalarının yansıdığı farklı müzik çeşitlerini analiz etmek ve şehirdeki müzisyenleri dinlemek için İstanbul’a gelir. Burada Selim ile tanışır. Aralarındaki iletişim müzik sayesinde hızla ilerler.

1. Duvara Karşı – 2004 – IMDB: 8,0


Psikolojik anlamda zor zamanlar yaşayıp, intihara teşebbüs eden 40 yaşlarında olan Cahit, alkol ve uyuşturucu kullanmaktadır. Düzenli olarak gittiği psikiyatristi Cahit’e, yeniden yaşama tutunabileceği konusunda görüşmeler düzenleyerek, onu bu düşünceye sonunda inandırır. Diğer tarafta ise Sibel karakteri, ailesi içerisinde gördüğü baskılar ile aynı şekilde intihara kalkışır ve çok mutsuz bir hayat sürmektedir. Genç ve güzel bir kadın olan Sibel hayatını değiştirmeye karar verir. Almanya’da hayatına tek başına devam etmenin bir yolunu aramaktadır. Tam bu noktalarda yeni bir hayata başlamak isteyen Cahit ile tanışır. Prosedür gereği evlendikten sonra ikili birbirine aşık olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *